Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα φίλε @vavourvas78 .
Έχοντας οδηγήσει τη προηγούμενη εβδομάδα στην ενδοχώρα της Κούβας, αυτό που με προβληματίζει στο πλάνο σου είναι το Τρινιδαδ - Βινιάλες. Η απόσταση είναι μεγάλη. Πολύ μεγαλύτερη απ ότι φαντάζεσαι με τα δικά μας δεδομένα.
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι, να ξέρεις οτι απο το Βινιάλες πρέπει να φύγεις ξημερώματα, για να είσαι στο Τρινιδαδ φυσιολογική ώρα.
Εμείς προτιμήσαμε να κόψουμε το Βινιάλες γι αυτό το λόγο, και να βάλουμε μια νύχτα στο Σιενφουέγος που άξιζε τελικά πολύ. Να έχουμε κάτι να δούμε και την επόμενη φορά :haha:.
Ενδεικτικά αναφέρω, Αβάνα - Σάντα κλάρα περίπου 3,5 ώρες (και άλλη μία μέχρι το Ρεμέδιος), Σάντα Κλάρα - Τρινιδάδ 2,5 ώρες (με τα 20 χλμ χωματώδρομο & λακούβες), Τρινιδάδ - Σιενφουέγος μια ώρα και κάτι (ο δρόμος με τα καβούρια), και Σιενφουέγος - Αβάνα τρεισίμισι ώρες.
Η εθνική οδός είναι για τα ανάθεμα. Πρόσεξε το!
 

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλημέρα φίλε @vavourvas78 .
Έχοντας οδηγήσει τη προηγούμενη εβδομάδα στην ενδοχώρα της Κούβας, αυτό που με προβληματίζει στο πλάνο σου είναι το Τρινιδαδ - Βινιάλες. Η απόσταση είναι μεγάλη. Πολύ μεγαλύτερη απ ότι φαντάζεσαι με τα δικά μας δεδομένα.
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι, να ξέρεις οτι απο το Βινιάλες πρέπει να φύγεις ξημερώματα, για να είσαι στο Τρινιδαδ φυσιολογική ώρα.
Εμείς προτιμήσαμε να κόψουμε το Βινιάλες γι αυτό το λόγο, και να βάλουμε μια νύχτα στο Σιενφουέγος που άξιζε τελικά πολύ. Να έχουμε κάτι να δούμε και την επόμενη φορά :haha:.
Ενδεικτικά αναφέρω, Αβάνα - Σάντα κλάρα περίπου 3,5 ώρες (και άλλη μία μέχρι το Ρεμέδιος), Σάντα Κλάρα - Τρινιδάδ 2,5 ώρες (με τα 20 χλμ χωματώδρομο & λακούβες), Τρινιδάδ - Σιενφουέγος μια ώρα και κάτι (ο δρόμος με τα καβούρια), και Σιενφουέγος - Αβάνα τρεισίμισι ώρες.
Η εθνική οδός είναι για τα ανάθεμα. Πρόσεξε το!
ευχαριστούμε πάρα πολύ ! κατατοπιστικοτατος
μονοήμερο βινάλες απο Αβάνα & έπειτα τρινιδαδ 3 νύχτες ( το σιέν φουεγκος θα το επισκεφθούμε αλλά αυθημερόν με βάση το τρινιδαδ )
θερμά ευχαριστώ & πάλι φίλε μου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και μιας που μιλάμε για οδικές διαδρομές, ας αναφέρω τη δική μου εμπειρία με το αυτοκίνητο στη Κούβα.
Το είχαμε κλείσει περίπου 4 μήνες πριν απο το Havanautos.
Όταν ήρθε η μέρα να παραλάβουμε (απέναντι από ένα ξενδοχείο εντός πόλης) και έχοντας διαβάσει τα περί καθυστερήσεων, ήμασταν νωρίτερα στο χώρο παραλαβής.
Τελικά είστε σκέτη παραπληροφόρηση :haha::haha::haha:, καθώς το παραλάβαμε δέκα (!) λεπτά πριν τη προκαθορισμένη ώρα.
Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι είχαμε μαζι μας τη σπιτονοικοκοιρά, αλλά δε μπορώ να χω παράπονο.
Το αμάξι ήταν ένα GEELY, καλό για τα δεδομένα Κούβας, αλλά και τίγκα στη πατέντα όπως σύρμα στην ασφάλεια της πόρτας, ξυλόβιδες κτλ. Φυσικά γεμμάτο τσαμπουκάδες και γρατζουνιές εξωτερικά οπότε μη ξεχάσετε να βγάλετε φωτογραφίες (αν και δε μας έλεγξαν στη παράδοση). Επίσης να τσεκάρετε ρεζέρβα και εργαλεία. Θεωρήστε δεδομένο ότι θα χρειαστεί μια -τουλάχιστον- φορά να αλλάξετε λάστιχο. Μιλάμε για δρόμους Κούβας...

Ξεκινώντας την οδήγηση και προσπαθώντας να προσαρμοστώ στα δεδομένα της Αβάνας (τα φανάρια είναι στο επόμενο τετράγωνο απ αυτό που κινεισαι), κατάλαβα ότι είναι πιο σημαντικό να προσαρμοστώ στο αυτοκίνητο. Δεν έχω ξαναοδηγήσει ενοικιαζόμενο με το τιμόνι να τζογάρει τόσο πολύ, και να κουνάει τόσο. Λες και οδηγάω σκούνα με 5 μποφώρ πλευρικό άνεμο... Εδώ είμαστε.

Βγαίνοντας στην Εθνική με προορισμό τη Σαντα Κλάρα και μετά το Ρεμέδιος, το πρώτο πράγμα που συνάντησα ήταν ένα κάρο. Ναι κάρο. Στο αριστερό ρεύμα, γιατί στο δεξί είχε ποδηλάτες και πεζούς. Καλώς ήρθατε στη Κούβα! Οτι και να σας πω είναι λίγο. Θέλει προσοχή γιατί πέρα απο τις τεράστιες λακούβες, μπορείς να συναντήσεις οτιδήποτε. Από τύπους στο αριστερό ρεύμα στη νησίδα που πουλάνε κρεμμύδια και σκόρδα, μέχρι άλογα με αναβάτες να διασχίζουν το δρόμο... Απίθανη κατάσταση. Δε θα ήθελα να ξέρω πως είναι το βράδυ, γι αυτό όπως έχει ξαναγραφτεί σοφά, αποφύγετε το.

Επίσης μεγάλη προσοχή στους επιτήδειους στη Σάντα Κλάρα και στο Τρινιδαδ. Μας έτυχε περίπτωση να πάθουμε λάστιχο, να χρειαστεί να το επισκευάσουμε γιατί η ρεζέρβα ήταν λες και τη τρίψανε με γυαλόχαρτο, και μας φάγανε (οικονομικά πάντα) μέρα μεσημέρι. Πάνω από 100 δολάρια για μια επισκευή ελαστικού που κάνει το πολύ 10. Προσοχή, ρωτήστε πρώτα, πάρτε τηλέφωνο το γραφείο ενοικίασης αν συμβεί κάτι, και στη τελική την αστυνομία. Μην εμπιστευτείτε ότι θα σας αποζημιώσει το γραφείο. Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι γνωστό κόλπο.

Τέλος να αναφέρω μερικά σημαντικά στοιχεία για διαδρομές. Πολύ κακος ο δρόμος από Σαντα Κλάρα για Τρινιδάδ. Ένα μεγάλο κομμάτι περί τα 20 χλμ είναι κατεστραμένο από πλημμύρες. Ωστόσο η διαδρομή και η θέα είναι συγκλονιστική. Επίσης προσοχή στο δρόμο απο Τρινιδάδ προς Σιενφουέγος, το λεγόμενο δρόμο με τα καβούρια. Αν έχει πολλά εκείνη τη στιγμή, καλύτερα ακολουθήστε κάποιο βαρύ όχημα. Και γενικότερα χρησιμοποιήστε τη τεχνική της ''παρακολούθησης'' και στην Εθνική οδό. Ακολουθήστε κάποιον με πινακίδες Κούβας που ξέρει το δρόμο, και αποφεύγει τις λακούβες. Οι Κουβανοί ξέρουν;)
 

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Αυτό με το αμάξι κ την οδήγηση το έχω άγχος . Το gps , google maps ok ? δούλευαν ? αν τους αποθηκεύσεις οφ λάιν χάρτες είσαι κομπλέ σωστά ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό με το αμάξι κ την οδήγηση το έχω άγχος . Το gps , google maps ok ? δούλευαν ? αν τους αποθηκεύσεις οφ λάιν χάρτες είσαι κομπλέ σωστά ?
Μόνο με offline χάρτες κάνεις δουλειά. Το google maps με δεδομένα το ξεχνάς.
Προσωπικά το μόνο που δοκίμασα ήταν το Here, πολύ αξιόπιστο και κανένα πρόβλημα στους δορυφόρους, αλλά δε δούλευε η πλοήγηση γιατί δεν υποστηριζόταν οι φωνητικές εντολές και δε το χα ψάξει ο αφελής. Μόνο σαν χάρτης για το δρόμο λοιπόν. Τσέκαρε το αυτό με τις online εφαρμογές πριν φύγεις και ειδικά πριν βγεις εκτός Αβάνας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.406
Προσοχή στην οδήγηση στην εθνική, είναι άδειες 4 λωρίδες, τρέχεις με 140χλμ/ω και ξαφνικά μια λακούβα σε στέλνει για βρούβες. Μεγάλη προσοχή..
Η διαδρομή Βινιάλες-Τρινιδάδ, με στάση Σάντα Κλάρα που κάναμε εμείς, είναι μεγάλη αλλά απολαυστική από ένα σημείο και μετά: το κομμάτι από Σ. Κλάρα προς Τρινιδάδ που περνάει από τα βουνά, είναι εκπληκτικής ομορφιάς και φύσης και αξίζει 200%.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ημερήσια βινιαλες και ειδικά για zip líne, δε θα το έκανα. 3 μέρες Τρινιδάδ πάρα πολλές. Καβούρια σε σοβαρες ποσότητες μονο 2 εβδομάδες το Μάρτιο.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Λοιπόν θα πω και γω τις οδικές μου εμπειρίες. Εγώ επειδή με την τεχνολογία όταν συναντιόμαστε κάποιος αλλάζει δρόμο είχα τυπώσει μερικές διαδρομές από google maps τις οποίες δεν δούλεψα και πολύ (βασικά η συνοδηγός) γιατί αγοράσαμε χάρτες (Guía del Viajero) και όλα καλά.Πολύ αναλυτικοί και μας βόλεψαν. Βέβαια αν ανοίγεις χάρτη πρώτη φορά στη ζωή σου θα δυσκολευτείς. Ναι ντάξει εννοείται χαθήκαμε χωρίς να το καταλάβουμε, μπήκαμε σε χωριά που δεν ήταν καν στο δρόμο μας, σταματήσαμε να ρωτήσουμε, πιάσαμε την κουβέντα, ήπιαμε κανά χυμό και κουβέντα στην κουβέντα καθυστερήσαμε κάνα δύωρο! Απολαυστικότατη καθυστέρηση! Πάντως εκτός από την νυχτερινή οδήγηση (για καμία ώρα μας έκατσε) , το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα ήταν να συγκεντρωθώ στο δρόμο και να μην χαζεύω τριγύρω! Επίσης μην υπολογίζεις την ώρα που σου βγάζει το google, γιατί δεν θα τρέχεις και το βασικότερο θα έχεις πολλούς λόγους να σταματήσεις να δεις οτιδήποτε. Το Βινιάλες - Τρινιδάδ με μια ανάσα είναι βασανιστήριο και μια ολόκληρη μέρα χαμένη. Εμείς μετά την ημέρα στο Βινιάλες μείναμε σε ένα χωριό ανάμεσα Αβάνα-Βινιάλες και το επόμενο βράδυ στον Κόλπο των Χοίρων. Και πάλι είμασταν αρκετές ώρες στο αμάξι!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα σε μια βδομάδα ξεκινάει το ταξίδι μας για Κούβα!!
Θέλω να σας αναφέρω λίγο τις διαδρομές που έχω σκεφτεί και να μου πείτε αν κάτι δεν έχω σκεφτεί σωστά και θέλει αλλαγή. Αρχικά το πρόγραμμα έχει ως εξής
Αβάνα 4 βράδια
Βινιαλες 2 βράδια
Τρινιδάδ 2 βράδια
Καμαγουει 2 βράδια
Ρεμεδιος 1 βράδυ
Αβάνα 1 βράδυ

Θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε έχουμε σκοπό να ξεκινάμε νωρίς όταν αλλάζουμε προορισμό.

Από Βινιαλες για Τρινιδάδ θέλουμε να κάνουμε κάποιες στάσεις ενδιαμεσα, γνωρίζουμε ότι θα φτάσουμε βράδυ Τρινιδάδ αλλά πιστεύω ότι επειδή έχουμε 2 μέρες εκεί θα προλάβουμε να το δουμε και το Τρινιδάδ. Αυτά που έχω σημειώσει είναι ο κόλπος των χοίρων και το μουσείο που έχει εκεί, Σιενφουεγκος ίσως μια γρήγορη στάση και μετά οι καταρράκτες. Επειδή μάλλον δεν τα προλαβαίνουμε όλα τι πιστεύεται ότι είναι εφικτό;

Μετά από Τρινιδάδ για Καμαγουει θέλω να περάσω από την διαδρομή που είχε αναφέρει ο Γιώργος. Πιστεύεται αξίζει να κάνω μια έξτρα ώρα για να περάσω από εκεί; Μήπως θα έχουμε προβλήματα με τον δρόμο, το αμάξι που έχουμε νοικιάσει είναι suv αυτόματο. Γνωρίζετε αν η διαδρομή είναι αυτή? Επίσης θα έχω offline google maps here maps και sygic, γενικά επειδή διαβάζω ότι οι δρόμοι δεν είναι σε καλή κατάσταση, υπάρχει περίπτωση οι χάρτες να με βγάλουν σε σημείο που δεν είναι προσβάσιμο με το αμάξι και να χρειαστεί να γυρίσω πίσω?

Και τέλος όταν φεύγουμε από Ρεμεδιος για να πάμε Αβάνα λέμε να κάνουμε μια μεγάλη στάση Santa Clara αφού έτσι και αλλιώς θα έχουμε δει την Αβάνα τις 4 πρώτες μέρες.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Ακριβώς πιο πάνω αναφέρω την εμπειρία μου σχετικα με τους δρόμους τη προηγούμενη εβδομάδα.
Δε θα έκανα με τίποτα διαδρομή το βράδυ. Επίσης λόγω περιορισμένου χρόνου και κούρασης εξαιτίας των διαδρομών, αναγκαστικά έκοψα κόλπο χοίρων, και καταρράκτες.
Με προβληματίζει η απόσταση Βινιάλες - Τρινιδάδ, και δε ξέρω πως μπορείς να χωρέσεις και στάσεις για αξιοθέατα σε όλο αυτό το σενάριο...
Δύο μέρες (και νυχτες κυρίως για το Τρινιδαδ είναι αρκετές).
Το Σιενφουέγος είναι πόλη, απλά θα κάνεις ένα πέρασμα, αν δεν εχεις χρόνο μη περιμένεις να δεις τίποτα.
Σαντα Κλάρα αξίζει για το μνημείο και το Μαυσωλείο (μεγάλο μπέρδεμα αν μπείς από την άλλη πλευρά της πόλης).
Υπάρχει περίπτωση οι χάρτες να σε βγάλουν λίγο λάθος, αλλά είναι πιο πολύ λάθος των δρόμων. Μικρό το κακό.
Κούβα είσαι, ακόμα και σε Εθνική οδό μπορείς να κάνεις αναστροφή!
Πολύ καλή περίπτωση που θα δεις το Καμαγουει.
Επίσης το Ρεμεδιος είναι όμορφο, αξιζει τη νύχτα του εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom