Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Επίσης, θα συνιστούσα μεγάλη προσοχή στους δρόμους και στα όρια ταχύτητας. Είπα, ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω ;) Ας πούμε μόνο ότι είχα κάποιες μικρές περιπέτειες με το Νόμο στη Κούβα..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό για τη προσοχή στους δρόμους δεν επαναλαμβάνεται τυχαία. Είναι πολύ σημαντικό γνώρισμα της Κούβας.
Πέρα από τη κακή ποιότητα του οδοστρώματος και τις λακούβες σε πολλά σημεία, ποδήλατα, κάρα, πεζοί και ζώα πετάγονται στη κυριολεξία από παντού! Ναι, και στην εθνική οδό!
Σεβασμό στα όρια ταχύτητας επίσης. Οχι ότι μπορείς να τρέξεις και πολύ παραπάνω βέβαια, αλλά δε πρέπει να υπάρχει και βιασύνη. Στη χώρα αυτή δε βιάζεται κανείς...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Στις επαρχιακές οδούς με όριο τα 50, πας άνετα με 70 μέχρι να σε σταματήσουν σε μπλόκο κι άντε να ξεμπλέξεις μετά. Μόνο με ένα τρόπο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό για τη προσοχή στους δρόμους δεν επαναλαμβάνεται τυχαία. Είναι πολύ σημαντικό γνώρισμα της Κούβας.
Πέρα από τη κακή ποιότητα του οδοστρώματος και τις λακούβες σε πολλά σημεία, ποδήλατα, κάρα, πεζοί και ζώα πετάγονται στη κυριολεξία από παντού! Ναι, και στην εθνική οδό!
Σεβασμό στα όρια ταχύτητας επίσης. Οχι ότι μπορείς να τρέξεις και πολύ παραπάνω βέβαια, αλλά δε πρέπει να υπάρχει και βιασύνη. Στη χώρα αυτή δε βιάζεται κανείς...
Επίσης υπάρχουν αμέτρητες κάμερες και στα πιο απίθανα σημεία και ο λογαριασμός από την κλήση σου έρχεται και με καθυστέρηση 50-60 ημερών. Γενικά καλό είναι να μην παίζει κανείς με τα όρια, ακόμη περισσότερο αν είναι αλλοδαπός.
 

ikaria1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα σε όλους!
πραγματικά όλα πολύ βοηθητικά. Αυριο πετάω για κούβα. θα ταξιδεύω μόνη μου.. έχω λίγο άγχος , αλλα εντάξει νομίζω όλα καλά. γενικότερα αν βρίσκεται κανείς τις επόμενες 17 μέρες εκεί και έχει διάθεση για επικοινωνία ή μοιρασμα εξόδων(αυτοκίνητο..) μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Ξέρω οτι το σκέφτηκα λίγο αργά για εγγραφή και προτάσεις, αλλα δε γινόταν αλλιώς..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τέλεια το δίπλωμα μου έχει έτσι και αλλιώς λατινικούς χαρακτήρες άρα μια χαρα. Πρέπει να κάνω βαλίτσα και έχω μπερδευτεί πολυ με τα ρουχα! Τι να πάρω βρε παιδιά, καλοκαιρινα; Το βράδυ μπορείς να είσαι με βερμούδα ή θες παντελόνι;
Εννοείται καλοκαιρινά και μόνο. Αντε καμια ζακετούλα και οτι μακρύ θέλεις για το βράδυ. Αρκετά βράδια βέβαια δε τη πάλευα και βγήκα με βερμούδα. Σα δικό μας καλοκαίρι να φανταστείς.
Επίσης οπωσδήποτε καπέλο και αντηλιακό. Δε θα το καταλάβεις κατευθείαν, αλλά μπορεί να καείς απο τον ήλιο.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
καλησπέρα σε όλους!
πραγματικά όλα πολύ βοηθητικά. Αυριο πετάω για κούβα. θα ταξιδεύω μόνη μου.. έχω λίγο άγχος , αλλα εντάξει νομίζω όλα καλά. γενικότερα αν βρίσκεται κανείς τις επόμενες 17 μέρες εκεί και έχει διάθεση για επικοινωνία ή μοιρασμα εξόδων(αυτοκίνητο..) μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Ξέρω οτι το σκέφτηκα λίγο αργά για εγγραφή και προτάσεις, αλλα δε γινόταν αλλιώς..

Εμεις θα είμαστε εκει 1-14 Απριλιου, μετα την 4η μερα θα εχουμε αμαξι αλλα ειμαστε 5 ατομα και με βαλιτσες θα ειναι λιγακι δυσκολο :(. Αν θέλεις να βρεθούμε όσο θα είμαστε Αβάνα στείλε προσωπικό μνμ στο φόρουμ εδώ.

Επισης κάπου διάβασα για τα ορια ταχυτητας οτι σταματανε κιολας. Αν ξεπερασουμε τα ορια (δεν το εχουμε σκοπο!), αλλά αν γίνει τελοσπάντων τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση?
 
Last edited by a moderator:

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τι να πάρω βρε παιδιά, καλοκαιρινα; Το βράδυ μπορείς να είσαι με βερμούδα ή θες παντελόνι;
Εμεις που ειμασταν εκει πριν 10 μερες περιπου ειχε και ψυχρουλα καποιες μερες θα ελεγα. Τα βραδια φορουσαμε σιγουρα μακρυ και ζακετα! Κι αν ειχα κι ενα ελαφρυ μακρυμανικο θα το φορουσα.. Τη μερα ηταν μια χαρα!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τα must στο Remedios(1 βράδυ) και Camaguey(2 βράδια)? Εχω τον οδηγο DK, αλλα επικεντρώνεται πιο πολύ Αβάνα.
Ευχαριστώ!
 

ikaria1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εμεις θα είμαστε εκει 1-14 Απριλιου, μετα την 4η μερα θα εχουμε αμαξι αλλα ειμαστε 5 ατομα και με βαλιτσες θα ειναι λιγακι δυσκολο :(. Αν θέλεις να βρεθούμε όσο θα είμαστε Αβάνα στείλε προσωπικό μνμ στο φόρουμ εδώ.

Επισης κάπου διάβασα για τα ορια ταχυτητας οτι σταματανε κιολας. Αν ξεπερασουμε τα ορια (δεν το εχουμε σκοπο!), αλλά αν γίνει τελοσπάντων τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση?

Ok ναι θα μπορούσαμε...δε ξέρω πως στελνω προσωπικό μην
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει τα must στο Remedios(1 βράδυ) και Camaguey(2 βράδια)? Εχω τον οδηγο DK, αλλα επικεντρώνεται πιο πολύ Αβάνα.
Ευχαριστώ!
Για το Remedios, οπωσδήποτε φαγητό στο Paloma στη πλατεία, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, και το περιβάλλον ήταν εξαιρετικό! Φρόντισε να κρατήσεις τραπέζι από νωρίς.
Τώρα για βράδυ, δεν είχε και τίποτα ιδιαίτερο, τουλάχιστον εμείς δε βρήκαμε. Στη πλατεία και στα πέριξ όλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom