Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λογω υπαρξης μονο χρεωστικης ξέρεις αν μπορεί να γίνει η κράτηση χρεωστικη ή με πιστωτική τρίτου ατόμου που δε θα βρίσκεται στο ταξιδι;
Θεωρητικά ναι, αρκεί να είναι από τους γνωστούς τύπους καρτών και δε θα χεις πρόβλημα.

Εμείς το σχεδιάζουμε με ανάποδη "φορά" δλδ Τρινιδαδ , Σαντα Κλαρα κ μετα Ρεμεδιος - Καγιο Σάντα Μαρία . Δε ξέρω αν παίζει κάποια σημασία ..
Ερώτηση . Στο περίπου πόση ώρα είναι με το αυτοκίνητο Ρεμεδιος -Αβάνα για να μη πάθουμε κάποια πλάκα με την παραδοση;
Ναι σωστό, κι αυτό γίνεται, άρα προϋποθέτει ότι θα έχετε δει Σιενφουέγος και Τρινιδαδ ήδη.
Ο δρόμος απο Τρινιδάδ για Σάντα Κλάρα είναι σε κακό χάλι κατα τα 2/3. Η διαδρομή μεν φανταστική, αλλά ο δρόμος γεμμάτος μπαλώματα, λακούβες, και σε πολλά σημεία χωματόδρομος.

Αβάνα - Ρεμέδιος να υπολογίζεις στο τετράωρο σίγουρα! Να ξεκινήσετε νωρίς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΑι των Ευρωπαίων και όλων, είναι άδεια πλέον η Κούβα εδώ και πάρα πολύ καιρό, κοντεύει χρόνο. Τα ίδια ξενοδοχεία που πέρυσι τέτοια εποχή ήταν στο 120%, τώρα είναι στο 25%, η χώρα περνάει πολύ μεγάλο λούκι.

Κατα τη γνωμη σου που οφειλεται αυτο ; Γιατι αν εξαιρεσουμε οτι εγινε με τον Τραμπ δεν εχουμε ακουσει κατι αλλο που να εχει αμεση σχεση με τον τουρισμο[/QUOTE]
Mε την άφιξη των Αμερικανών η Κούβα πήγε τις τιμές στα ύψη, μιλάω για τα ξενοδοχεία εκτός ΑΙ (όπου ο αμερικανικός νόμος απαγορεύει στους Αμερικανούς να πάνε). Με το που βγήκε όμως ο Τραμπ, οι Αμερικανοί εξαφανίστηκαν, αλλά ήδη είχαν αποχωρήσει τα ευρωπαϊκά πρακτορεία διότι δεν μπορούσαν να πληρώσουν τις τιμές των Αμερικανών σε έναν προορισμό που παραδοσιακά θεωρούταν ο φτηνότερος της Καραϊβικής. Σα να μην έφτανε αυτό, έβγαλαν ταξιδιωτική οδηγία οι Αμερικανοί για το θέμα της εκούσιας ( ;;; ) κώφωσης των διπλωματών τους από το μυστηριώδες υπερηχητικό υπερόπλο που κανείς δεν ξέρει τι είναι, την οποία υιοθέτησαν και πολλά βρετανικά πρακτορεία και είχαμε νέες αποχωρήσεις. Όταν η Κούβα αποφάσισε να κατεβάσει τις τιμές ήταν πλέον αργά... Οι Ευρωπαίοι που πέρυσι μας άφησαν για άλλους προορισμούς δε γύρισαν (προφανώς βρήκαν και καλύτερο σέρβις) και μείναμε μπουκάλα. Τα ξεφτιλίκια με το πεσμένο αεροπλάνο τραγωδία δε βοηθούν και πολύ, ούτε οι ελλείψεις προϊόντων λόγω της τραγικής κατάστασης της Βενεζουέλας, οπότε όλα πάνε κατά διαόλου.
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Σε ευχαριστώ πολύ.
Remedios+Cayo Santa Maria μια ημέρα- διανυκτέρευση να φανταστώ; Διαμονή Remedio καλύτερα ;
Βασικά την πρώτη μέρα θα κάνεις τη διαδρομή Trinidad-Remedios, θα γυρίσεις το χωριό και θα βρεις μεταφορικό μέσο για Cayo Santa Maria.
Την επόμενη πας στο Cayo και γυρνάς το βραδάκι για 2η διανυκτέρευση στο Remedios.

Φίλος πήγε στο cayo jutias κ το προτείνει.. Τι λες;
Επιβεβαιώνω την άποψη του Yorgos. "Το Cayo Jutias ουσιαστικά δεν είναι cayo και είναι υποδέεστερη παραλία." Πήγαμε, όμορφα ήταν, αλλά όχι κάτι το εντυπωσιακό που θα σε αφήσει με ανοιχτό το στόμα.

Σου πρότεινα το Santa Maria επειδή ρώτησες καθαρά για cayo, αλλά γενικά συμφωνώ 100% με τον Yorgos όσον αφορά τα cayos. Είναι μόνο για τους τουρίστες, δεν έχουν καμία σχέση με την Κούβα και ξεφεύγουν τελείως από το κλίμα και την ατμόσφαιρα του νησιού. Βασικά δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικά των λόγων για τους οποίους θα επιλέξει κάποιος να πάει στην Κούβα.

Και για το Varadero που είπα ότι δεν έχει απολύτως τίποτα να κάνεις, το έγραψα θέλοντας να τονίσω ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση το mainstream κοσμοπολίτικο μέρος που περιμένει να δει κάποιος. Κάτι που είναι λογικό, αφού οι περισσότεροι τουρίστες είναι μπαγλαρωμένοι στα all inclusive, με τα βραχιολάκια τους σφιχτά δεμένα στον καρπό. Αυτό όμως σημαίνει ότι το χωριό του Varadero μένει διαθέσιμο στους Κουβανούς και τους τουρίστες που γουστάρουν casas και paladares, και όχι κοκτέιλ σερβιρισμένα από γκρουμ με σμόκιν δίπλα στην πισίνα.

Στο Βινιαλες τι θα πρότεινες να δούμε-κάνουμε οπωσδήποτε τις 2 μερες;
Οπωσδήποτε ιππασία στην κοιλάδα, φυτείες καπνού και ζαχαροκάλαμων όπου θα δείτε πώς παρασκευάζονται τα πούρα και το ρούμι (λογικά θα είναι μέσα στο πρόγραμμα της ιππασίας) και ό,τι άλλο βρείτε εκεί που θα σας εμπνέει.
Γενικά επικεντρωθείτε σε δραστηριότητες στη φύση (αυτή είναι η μαγεία του Vinales) και αποφύγετε τουριστοπαγίδες όπως η "Προϊστορική Τοιχογραφία" ή η "Σπηλιά του Ινδιάνου".
(Ειδικά αυτή η σπηλιά ήταν τα πιο τζάμπα ξοδεμένα 10cuc στην Κούβα. Την είδαν τα Σπήλαια Λιμνών και τα Σπήλαια Διρού και έπαθαν αυτανάφλεξη! o_O )
 
Last edited by a moderator:

Manos46

Member
Μηνύματα
591
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αυτες τις εκδρομές πως τις κανονιζουμε;
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Σα να μην έφτανε αυτό, έβγαλαν ταξιδιωτική οδηγία οι Αμερικανοί για το θέμα της εκούσιας ( ;;; ) κώφωσης των διπλωματών τους από το μυστηριώδες υπερηχητικό υπερόπλο που κανείς δεν ξέρει τι είναι, την οποία υιοθέτησαν και πολλά βρετανικά πρακτορεία και είχαμε νέες αποχωρήσεις.
Εγώ πάντως τους τελευταίους 2 μήνες έχω ένα μικρό καρούμπαλο στον λαιμό. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το βράδυ στο Cienfuegos πράκτορες της κουβανέζικης αντικατασκοπείας μου εμφύτευσαν με ακτίνες-Χ κάποιον ζωντανό μικροοργανισμό, ο οποίος μεγαλώνει σαν ξενιστής μέσα μου και τροφοδοτεί με ευαίσθητες και απόρρητες πληροφορίες τις κουβανικές αρχές...
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Αυτες τις εκδρομές πως τις κανονιζουμε;
Πάρα πολύ εύκολα με το που θα φτάσετε στο Vinales. Όλος ο τουρισμός κινείται γύρω από αυτές τις δραστηριότητες. Και αν δε θέλετε να ψάχνετε μόνοι σας στα τυφλά, σε όποιο casa και να μείνετε ο ιδιοκτήτης θα σας φέρει σε επαφή με κάποιον που ασχολείται με το αντικείμενο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάντως τους τελευταίους 2 μήνες έχω ένα μικρό καρούμπαλο στον λαιμό. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το βράδυ στο Cienfuegos πράκτορες της κουβανέζικης αντικατασκοπείας μου εμφύτευσαν με ακτίνες-Χ κάποιον ζωντανό μικροοργανισμό, ο οποίος μεγαλώνει σαν ξενιστής μέσα μου και τροφοδοτεί με ευαίσθητες και απόρρητες πληροφορίες τις κουβανικές αρχές...
Πάντως οι τραυματισμοί έγιναν. Το από ποιον και πώς είναι απίστευτο μυστήριο, αλλά έγιναν, το βεβαιώνει και η καναδέζικη πρεσβεία που έχει 8 δικούς της στην ίδια κατάσταση και οι Καναδοί δεν έχουν κανένα κίνητρο να κάνουν παπατζιλίκια, οι σχέσεις με την Κούβα είναι άριστες.. Η φάση είναι ότι το φαινόμενο συνεχίστηκε επί μήνες.
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Πάντως οι τραυματισμοί έγιναν. Το από ποιον και πώς είναι απίστευτο μυστήριο, αλλά έγιναν, το βεβαιώνει και η καναδέζικη πρεσβεία που έχει 8 δικούς της στην ίδια κατάσταση και οι Καναδοί δεν έχουν κανένα κίνητρο να κάνουν παπατζιλίκια, οι σχέσεις με την Κούβα είναι άριστες.. Η φάση είναι ότι το φαινόμενο συνεχίστηκε επί μήνες.
Δεν το είχα διαβάσει αυτό για τους Καναδούς. Νόμιζα ότι το έπαθαν μόνο τα παιδιά της πρεσβείας του M.A.G.A.
Γενικά Γιώργο έχει ζορίσει και οικονομικά το πράγμα στο νησί; Εκτός δηλαδή από την έλλειψη αγαθών, υπάρχει και θέμα ρευστότητας στον κόσμο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το είχα διαβάσει αυτό για τους Καναδούς. Νόμιζα ότι το έπαθαν μόνο τα παιδιά της πρεσβείας του M.A.G.A.
Γενικά Γιώργο έχει ζορίσει και οικονομικά το πράγμα στο νησί; Εκτός δηλαδή από την έλλειψη αγαθών, υπάρχει και θέμα ρευστότητας στον κόσμο;
Τι να το κάνεις το ρευστό αν δεν υπάρχει τίποτε να αγοράσεις; Εδώ λέμε ότι έπαθε η κοπέλα μου ανεμοβλογιά και δεν υπήρχε αντιπυρετικό σε όλο το νησί... Για σοβαρά φάρμακα δεν το συζητάμε, εντελώς δυσεύρετα, υλικά οικοδομών κλπ άφαντα (τζάμι ή ξύλο δεν υπάρχει ούτε για δείγμα), μεγάλο πρόβλημα το φαγητό, γενικώς είναι σε άσχημη φάση. Και με τη Βενεζουέλα σε αυτά τα χάλια, δεν προβλέπεται καμία βελτίωση άμεσα, από τον Τραμπ δεν έχουμε απαιτήσεις, ο τουρισμος έφυγε λόγω αλαζονικής τιμολόγησης και άθλιων υπηρεσιών, ζοφερό το άμεσο μέλλον.
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Συγνωμη επειδη έχω χάσει επεισόδια. Αυτή η ιστορία με τους τραυματισμούς και τα υπερόπλα στέκει έστω στο ελάχιστο ; Που μπορώ να διαβάσω-ενημερωθώ σχετικά ; Πρέπει να προσέξουμε κατι ή να έχουμε κατι κατα νου;

Λόγω όλων των ελλείψεων που υπάρχουν θα χρειαστεί να πάρουμε τίποτα φάρμακα ή κάτι άλλο που ενδεχομένως να φανεί απαραίτητο;

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγνωμη επειδη έχω χάσει επεισόδια. Αυτή η ιστορία με τους τραυματισμούς και τα υπερόπλα στέκει έστω στο ελάχιστο ; Που μπορώ να διαβάσω-ενημερωθώ σχετικά ; Πρέπει να προσέξουμε κατι ή να έχουμε κατι κατα νου;

Λόγω όλων των ελλείψεων που υπάρχουν θα χρειαστεί να πάρουμε τίποτα φάρμακα ή κάτι άλλο που ενδεχομένως να φανεί απαραίτητο;

Ευχαριστώ και πάλι.
Στέκει δε στέκει, τα οποία θύματα ήταν διπλωμάτες, δεν αφορά κάποιον άλλον. Φάρμακα και ο,τι νομίζετε ότι χρειαζεστε τα φέρνετε και καλό εινεί να τα αφησρτεκαι εκεί φεύγοντας. Η χώρα παντως είναι ασφαλεστατη.
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Το γνωρίζω απο αφηγήσεις φίλων και γνωστών ότι είναι από τους ασφαλεστερους προορισμούς. Μου έχει κάνει εντύπωση που ΌΛΟΙ συμφωνούν σε αυτό.
Αυτό εννοείται ότι θα το κάνουμε (να τα αφήσουμε εκεί ) και με μεγάλη μας χαρά και όχι μόνο τα φάρμακα.
Ευχαριστώ .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom