Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Christiana_80

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας, αυτή τη στιγμή τι ισχύει με τα πούρα; Πόσα μπορώ να φέρω Ελλάδα και μπορώ να τα μεταφέρω στην χειραποσκευή ή αποκλειστικά στη βαλίτσα;
 

MariaOrfa35

Member
Μηνύματα
19
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη-Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Καλησπέρα σας, αυτή τη στιγμή τι ισχύει με τα πούρα; Πόσα μπορώ να φέρω Ελλάδα και μπορώ να τα μεταφέρω στην χειραποσκευή ή αποκλειστικά στη βαλίτσα;
25 ανά άτομο
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
228
Likes
953
Τρινιδάδ: Η απογοήτευση.. Πολύ όμορφο το ιστορικό κέντρο , Καλκούτα οι γύρω δρόμοι
Γιατί λες ότι το Τρινιδάδ ήταν απογοήτευση?

Για εμένα το Τρινιδάδ ήταν έρωτας, με κέντρο και γύρω δρόμους και τα πάντα όλα μαζί.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Γιατί λες ότι το Τρινιδάδ ήταν απογοήτευση?

Για εμένα το Τρινιδάδ ήταν έρωτας, με κέντρο και γύρω δρόμους και τα πάντα όλα μαζί.
Μόνο το κέντρο μου άρεσε. Ωραιο , γραφικο αλλά μέχρι εκει. Οι γύρω δρόμοι ήταν τρομερά βρώμικοι , εκτός κέντρου. Εμένα 3 τετραγωνα από την πλατεία πάνω στον κεντρικό δρόμο της πόλης. Έκανα τον κυκλο για να βρω πάρκινγκ και νομιζα ότι ήμουν στην Καλκούτα. Ενώ το Σιενφουεγος απλά το λάτρεψα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας, αυτή τη στιγμή τι ισχύει με τα πούρα; Πόσα μπορώ να φέρω Ελλάδα και μπορώ να τα μεταφέρω στην χειραποσκευή ή αποκλειστικά στη βαλίτσα;
50 χειροποίητα πούρα το ατομο
 

giorgos_k

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για χειραποσκευή μόνο , γνωρίζει κανείς τι ισχύει με το ρούμι ;
Υπάρχουν duty free στο αεροδρόμιο της Αβάνας ;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για χειραποσκευή μόνο , γνωρίζει κανείς τι ισχύει με το ρούμι ;
Υπάρχουν duty free στο αεροδρόμιο της Αβάνας ;

Ναι υπάρχουν duty free και μπορείς να αγορασεις ρούμι εκεί, εγώ είχα πάρει. Αλλα είχε μονο Havana club και όχι Santiago de Cuba. Επίσης δεν δεχονταν καρτα και πληρωσα με ευρώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για χειραποσκευή μόνο , γνωρίζει κανείς τι ισχύει με το ρούμι ;
Υπάρχουν duty free στο αεροδρόμιο της Αβάνας ;
Φυσικά και υπάρχουν duty free και οι τιμές τους είναι εξαιρετικές.
Μη κάνεις το λάθος να ξεχάσεις την απόδειξη όμως. Απαραιτήτως! Ακόμα και σφραγισμένο να είναι δε το δέχονται χωρίς απόδειξη.
Ακόμα το κλαίω το ρουμάκι μου που το πίνει ο Γάλλος ο τελωνειακός (στο λαιμό να του κάτσει:haha:) στην υγειά των κοροΐδων...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για χειραποσκευή μόνο , γνωρίζει κανείς τι ισχύει με το ρούμι ;
Υπάρχουν duty free στο αεροδρόμιο της Αβάνας ;
Για χειραποσκευή ισχύει ο ίδιος κανόνας. Τα υγρά πρέπει να τα έχεις στην παραδοτέα βαλίτσα. Οπότε με χειραποσκευή μόνο αν πάρεις ρούμι απο το αεροδρόμιο και με την προϋποθεση να μην έχεις άλλη πτήση μετά που χρειάζεται έλεγχο ασφαλείας ξανά.

Αν θες να βρεις κάποιο καλό ρούμι (πχ 12άρι Santiago κλπ) στο αεροδρόμιο δεν θα βρείς. Αν θυμάμαι καλά είχε Havana και ίσως και Ron Mulata. Οι τιμές είναι ίδιες παντού (δεν θα βρεις φθηνότερα στο αεροδρόμιο).

Εμάς δεν μας έλεγξαν πουθενά αλλά φαντάζομαι αυτό δεν είναι ο κανόνας.
 

Christi_ki

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
CUBA
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα! Έψαξα στη συζητηση αλλά δεν το βρηκα κάπου..παρακαλώ παραπέμψετε με αν έκανα λάθος! Έχει πάει κάποιος από το αεροδρόμιο στο κέντρο- Vedado με λεωφορείο; Έχω βρει στο ιντερνετ ότι υπάρχει με χρέωση 1 CUC αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει ή γνωρίζει! :)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα! Έψαξα στη συζητηση αλλά δεν το βρηκα κάπου..παρακαλώ παραπέμψετε με αν έκανα λάθος! Έχει πάει κάποιος από το αεροδρόμιο στο κέντρο- Vedado με λεωφορείο; Έχω βρει στο ιντερνετ ότι υπάρχει με χρέωση 1 CUC αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει ή γνωρίζει! :)
Να με διαψεύσει ο @Yorgos αν κανω λάθος αλλά τα αστικά λεωφορεία της αβανας δεν είναι πολύ ευχάριστη εμπειρια. Σαν τις σαρδέλες ήταν. Φαντάσου να έχεις και τις βαλίτσες σου μαζι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει τέτοιο λεωφορείο. Ο μόνος τρόπος να πας με δημόσιο λεωφορείο από το αεροδρόμιο είναι να βγεις, περπάτημα 25 λεπτά μέχρι τη στάση fontanar, από εκεί όταν και αν έρθει το λεωφορείο και μπορέσεις να μπεις πας προς πλατεία επανάστασης, από όπου θα χρειαστείς άλλο λεωφορείο. Με βαλίτσα δύσκολο να σε αφήσουν σε λεωφορείο και ως τουριστα θα σε κραξουν κιόλας. Θα πρεπει να έχεις και το αντίτιμο των 0,02 cuc.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.618
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom