Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Christi_ki

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
CUBA
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Να με διαψεύσει ο @Yorgos αν κανω λάθος αλλά τα αστικά λεωφορεία της αβανας δεν είναι πολύ ευχάριστη εμπειρια. Σαν τις σαρδέλες ήταν. Φαντάσου να έχεις και τις βαλίτσες σου μαζι.
Δεν υπάρχει τέτοιο λεωφορείο. Ο μόνος τρόπος να πας με δημόσιο λεωφορείο από το αεροδρόμιο είναι να βγεις, περπάτημα 25 λεπτά μέχρι τη στάση fontanar, από εκεί όταν και αν έρθει το λεωφορείο και μπορέσεις να μπεις πας προς πλατεία επανάστασης, από όπου θα χρειαστείς άλλο λεωφορείο. Με βαλίτσα δύσκολο να σε αφήσουν σε λεωφορείο και ως τουριστα θα σε κραξουν κιόλας. Θα πρεπει να έχεις και το αντίτιμο των 0,02 cuc.
Ευχαριστώ! Σκέψου το πρότεινε στο site της η turkish και είπα να ρωτήσω μήπως το τόλμησε κάποιος!
 

Clint

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος εάν πωλούνται κόκκοι καφέ; ποια επωνυμια και που μπορώ να το βρω; Άκουσα ότι έχουν καλό καφέ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν κάποιος πηγαίνει Κούβα μέσα στο επόμενο δίμηνο και ξεκινάει από Αθήνα, χρειαζόμαστε μια βοήθεια με μεταφορά πραγμάτων (βασικά σεντόνια είναι). Ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος εάν πωλούνται κόκκοι καφέ; ποια επωνυμια και που μπορώ να το βρω; Άκουσα ότι έχουν καλό καφέ...
Kαι στο αεροδρόμιο βρίσκεις. Η καλύτερη ποικιλία είναι στο Topes de Collantes. Θεωργτικά οι καλύτερες μάρκες είναι cubita & serrano από αυτές που θα βρεις στην Κούβα. Την καλύτερη απ' όλες την αγοράζει μια γιαπωνέζικη εταιρεία και δε θα τη βρεις στην Κούβα, την εξάγει όλη η κυβέρνηση.
 

Clint

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Kαι στο αεροδρόμιο βρίσκεις. Η καλύτερη ποικιλία είναι στο Topes de Collantes. Θεωργτικά οι καλύτερες μάρκες είναι cubita & serrano από αυτές που θα βρεις στην Κούβα. Την καλύτερη απ' όλες την αγοράζει μια γιαπωνέζικη εταιρεία και δε θα τη βρεις στην Κούβα, την εξάγει όλη η κυβέρνηση.
Σε ευχαριστώ!
 

Elen.Gr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας. Αφού έχω διαβάσει εξονυχιστικά όλες τις σελίδες και όλα τα τοπικ για Κούβα,
Έχετε κάνει ΟΛΟΙ καταπληκτική δουλεία! Μπράβο, Ειδικα τα ένσημα στον Yorgos της καρδιά μας για την πολύτιμη βοηθεια του.
Λοιπόν, φεύγουμε σε μια εβδομάδα για Κούβα, θέλω να ρωτήσω το κόστος απο αεροδρόμιο Κούβας για Βαραδέρο, Με το viazul, αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση, αν πηγαίνει κατευθείαν και αν συμφέρει καλύτερα να πάρουμε ταξί για Βαραδέρο με παζάρια και τί τιμές να ζητήσω. Επίσης συνάλλαγμα και κάρτες Internet μονο απο το αεροδρόμιο απο ότι κατάλαβα. Όσοι πήγαν πρόσφατα το κινητό vodafon πιάνει? οχι να μιλάω απλά να βλέπω τα μηνύματα που μου έρχονται. Ας είναι καλά το viber.
Και επίσης τον ξεναγό τον Έλληνα εκει μήπως τον λένε Νεκτάριο? Αν οχι θα μου προτείνετε έναν?
Σας ευχαριστώ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γεια σας. Αφού έχω διαβάσει εξονυχιστικά όλες τις σελίδες και όλα τα τοπικ για Κούβα,
Έχετε κάνει ΟΛΟΙ καταπληκτική δουλεία! Μπράβο, Ειδικα τα ένσημα στον Yorgos της καρδιά μας για την πολύτιμη βοηθεια του.
Λοιπόν, φεύγουμε σε μια εβδομάδα για Κούβα, θέλω να ρωτήσω το κόστος απο αεροδρόμιο Κούβας για Βαραδέρο, Με το viazul, αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση, αν πηγαίνει κατευθείαν και αν συμφέρει καλύτερα να πάρουμε ταξί για Βαραδέρο με παζάρια και τί τιμές να ζητήσω. Επίσης συνάλλαγμα και κάρτες Internet μονο απο το αεροδρόμιο απο ότι κατάλαβα. Όσοι πήγαν πρόσφατα το κινητό vodafon πιάνει? οχι να μιλάω απλά να βλέπω τα μηνύματα που μου έρχονται. Ας είναι καλά το viber.
Και επίσης τον ξεναγό τον Έλληνα εκει μήπως τον λένε Νεκτάριο? Αν οχι θα μου προτείνετε έναν?
Σας ευχαριστώ.
Ελληνική σύνδεση οποιασδήποτε εταιρείας απλά το ξεχνάς. Γενική το τηλέφωνο το ξεχνάς. Μονο viber και μόνο σε κάποια σημεία (εκτός αν μένετε σε ξενοδοχείο που πιθανόν θα έχει ιντερνετ πάλι με κάρτα όμως).
Συνάλλαγμα και κάρτες ίντερνετ βρίσκεις σε αρκετά σημεία. Να σου πω την αλήθεια κάρτα για ίντερνετ αρκετές φορές αγόρασα απο Κουβανούς στο δρόμο γιατί η αναμονή στην Αβάνα δεν παλευόταν. Αντί να δώσεις 1cuc (κανονική τιμή) δίνει 2. Αν θες να πάρεις πολλές ίσως να στην αφήσει και 1.5. Απλά τσέκαρε τις ημερομηνίες λήξης των καρτών.

Βαραδέρο-Αβάνα αεροδρόμιο δώσαμε περίπου 60-70 (αν θυμάμαι καλά) τα 4 άτομα.

Ξεναγό που θέλαμε για κάποιες μέρες εμείς βρήκαμε έναν Κουβανό που μιλάει πολύ καλά Ελληνικά. Αν θες θα σου στέιλω pm πως να επικοινωνήσεις. Αλλά γενικά με τους ξεναγούς να ξέρεις ότι συνήθως ακολουθούν το πρόγραμμα (αξιοθέατα και φαγητό) των ταξιδιωτικών γραφείων, με ότι συνεπάγεται αυτό. Αν θες κάτι διαφορετικό (πχ να μην πας για φαγητό σε μέρος που πάνε τα τουριστικά γραφεία ή να δείς κάτι άλλο) θα πρέπει να έχεις ψαχτεί λίγο και εσύ.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν, φεύγουμε σε μια εβδομάδα για Κούβα.....
Καλησπέρα. Ζηλεύουμε και πάντα θα ζηλεύουμε αυτή τη ταξιδάρα!
Συμφέρει να πάρετε ταξί απο το αεροδρόμιο πάντα με παζάρι για να σας βγει όσο πιο φθηνά γίνεται.
Κάρτες Internet πωλούνται παντού στην Αβάνα, κοντά σε πλατείες με wifi. Ισχύει αυτό με τις ουρές στα περισσότρα σημεία, οπότε αν θες παίρνεις από τους πιτσιρικάδες.
Η Vodafone πιάνει παντού, μπορείς να διαβάσεις μηνύματα, αλλά θα σου συνιστούσα να μη το χρησιμοποιήσεις. Αν διάβασες, αναφέρω αναλυτικά τις υπερβολικές χρεώσεις λιγες σελίδες πίσω. Άντε κανένα SMS μόνο όταν δε γίνεται αλλιώς, που και αυτό κοστίζει 0,5 € + ΦΠΑ.
Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς ένα Κουβανικό αριθμό από το αεροδρόμιο, σε περίπτωση που θέλεις να δέχεσαι κλήσεις, συμφέρει πολύ περισσότερο.
Τέλος, μπορείς να κανονίσεις με Κουβανό ξεναγό, να σε παραλάβει με αμάξι κτλ. Συστάσεις διαθέσιμες
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να με διαψεύσει ο @Yorgos αν κανω λάθος αλλά τα αστικά λεωφορεία της αβανας δεν είναι πολύ ευχάριστη εμπειρια. Σαν τις σαρδέλες ήταν. Φαντάσου να έχεις και τις βαλίτσες σου μαζι.
Πλέον έχουν βελτιωθεί αρκετά, πολύ σε συγκεκριμένες διαδρομές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, φεύγουμε σε μια εβδομάδα για Κούβα, θέλω να ρωτήσω το κόστος απο αεροδρόμιο Κούβας για Βαραδέρο,
Περίπου 100cuc. Αν θες σου κλείνω εγώ με φίλο που τα χρειάζεται τα λεφτά.
Με το viazul, αν πρέπει να έχω κάνει κράτηση, αν πηγαίνει κατευθείαν και αν συμφέρει καλύτερα να πάρουμε ταξί για Βαραδέρο με παζάρια και τί τιμές να ζητήσω.
Συμφέρει περισσότερο με Βιασούλ, κοστίζει λιγότερο από τα μισά. Ιδανικά το κλείνεις μέσω ίντερνετ, οι ώρες δε βολεύουν πάντα. Δες το σάιτ τους.
Επίσης συνάλλαγμα και κάρτες Internet μονο απο το αεροδρόμιο απο ότι κατάλαβα
Κάρτες ίντερνετ αν εννοείς sim ναι. Αλλιώς τις κάρτες πρόσβασης στο ίντερνετ στα σημεία wifi τις βρίσκεις κι αλλού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom