Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Μάλιστα! Οπότε πρέπει να το πάμε τρεχάλα το κομμάτι αυτό..:rolleyes-80:
Μήπως να ξανασκεφτώ το remedios??:haha:
@Manos46 μήπως θυμάσαι αν ήταν καθημερινή ή Κυριακη τη μέρα που ήταν όλα κλειστά;; Να το έχουμε υποψιν!

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο..
 

AnastasiaG

Member
Μηνύματα
59
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καταλαβα! Θέλει πολλή σκέψη ακομα το πράγμα!:)

@Konstantinb έχεις δίκιο, είναι λίγες ημέρες! Με όλα αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, θέλω να πάω και να κάτσω ένα μήνα!!
Οπως και να χει σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια!!
Εάν μου δημιουργηθούν και άλλες απορίες θα επανέλθω! (έχουμε καιρό ακόμα άλλωστε :D)
 

Kallitsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαβάσω τα πάντα και την Παρασκευή αναχωρώ για Κούβα! Θα είμαι κάποιες μέρες με γκρουπ αλλά και κάποιες (και είναι οι πρώτες) ανεξάρτητη με παρέα και έχω τις εξής απορίες:
  1. Οι παραλίες στη playa d este λένε τίποτα στην περιοχή της Αβάνας; Διάβασα κάπου ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ούτε τουαλέτες ούτε κάπου να αλλάξεις πχ μαγιώ. Ισχύει; Δεν υπάρχει δηλαδή κάποια παραλία εκεί κοντά με αυτά τα στοιχειώδη για να πάμε να κάτσουμε την πρώτη μέρα που θα είμαστε και φυτά από το ταξίδι;
  2. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ημερήσιες εκδρομές από Αβάνα για άλλα μέρη πχ για Μπαχάμες.
  3. Αυτό το νησάκι τους αξίζει το κόπο;
  4. Η μητέρα μου που είχε παέι πριν αρκετά όμως χρόνια τους είχε πει ο οδηγός να πάρει όποιος θέλει κεράκια για την ορθόδοξη εκκλησία εκεί γιατί έχουν μεγάλη έλλειψη. .Μάλιστα με ενημέρωσε ότι έκοβαν τα κεριά στα δύο. Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα; έχω πήρα και διάφορα σοκολατοειδή για τα παιδάκια , διάβασα για εδώ που λέτε για τα φάρμακα μήπως έχει τίποτα άλλο να αφήσω στους καλούς αυτούς ανθρώπους;
  5. Σημαντική ερώτηση! Πάγο στα ποτά βάζουμε;
Νομίζω αυτά !
Ευχαριστώ !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Απ όλα έχουν
2. Όχι, αλλά τι νόημα θα είχε έτσι κι αλλιως; να ξοδέψεις 600-700 ευρώ για να δεις την ίδια παραλια; χώρια ότι πρέπει να είσαι 3 ώρες πριν στο αεροδρόμιο και στις δύο πτήσεις, δεν έχει λογική
3. Ποιο απ ολα;
4. Την εκκλησία την αφήνω ασχολίαστη, αλλά το να μοιράζεις σοκολάτες στα παιδιά το βρίσκω πολύ άσχημο. Ο,τι αφήσεις από φάρμακα είναι πολύ χρήσιμο.
5. Δική σου ευθύνη, αλλά ναι, αλλιώς δεν πινονται
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα σε όλους! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαβάσω τα πάντα και την Παρασκευή αναχωρώ για Κούβα! Θα είμαι κάποιες μέρες με γκρουπ αλλά και κάποιες (και είναι οι πρώτες) ανεξάρτητη με παρέα και έχω τις εξής απορίες:
  1. Οι παραλίες στη playa d este λένε τίποτα στην περιοχή της Αβάνας; Διάβασα κάπου ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ούτε τουαλέτες ούτε κάπου να αλλάξεις πχ μαγιώ. Ισχύει; Δεν υπάρχει δηλαδή κάποια παραλία εκεί κοντά με αυτά τα στοιχειώδη για να πάμε να κάτσουμε την πρώτη μέρα που θα είμαστε και φυτά από το ταξίδι;
  2. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ημερήσιες εκδρομές από Αβάνα για άλλα μέρη πχ για Μπαχάμες.
  3. Αυτό το νησάκι τους αξίζει το κόπο;
  4. Η μητέρα μου που είχε παέι πριν αρκετά όμως χρόνια τους είχε πει ο οδηγός να πάρει όποιος θέλει κεράκια για την ορθόδοξη εκκλησία εκεί γιατί έχουν μεγάλη έλλειψη. .Μάλιστα με ενημέρωσε ότι έκοβαν τα κεριά στα δύο. Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα; έχω πήρα και διάφορα σοκολατοειδή για τα παιδάκια , διάβασα για εδώ που λέτε για τα φάρμακα μήπως έχει τίποτα άλλο να αφήσω στους καλούς αυτούς ανθρώπους;
  5. Σημαντική ερώτηση! Πάγο στα ποτά βάζουμε;
Νομίζω αυτά !
Ευχαριστώ ![/Q
Ειχα ξεκινησεις να γραφω αλλά με πρόλαβε ο Γιώργος !

Την εκκλησια οπως σωστα λεει αστην, μια χαρά πόρους εχουν .
 
Last edited by a moderator:

Kallitsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
1. Απ όλα έχουν
2. Όχι, αλλά τι νόημα θα είχε έτσι κι αλλιως; να ξοδέψεις 600-700 ευρώ για να δεις την ίδια παραλια; χώρια ότι πρέπει να είσαι 3 ώρες πριν στο αεροδρόμιο και στις δύο πτήσεις, δεν έχει λογική
3. Ποιο απ ολα;
4. Την εκκλησία την αφήνω ασχολίαστη, αλλά το να μοιράζεις σοκολάτες στα παιδιά το βρίσκω πολύ άσχημο. Ο,τι αφήσεις από φάρμακα είναι πολύ χρήσιμο.
5. Δική σου ευθύνη, αλλά ναι, αλλιώς δεν πινονται

Ευχαριστώ πολύ Yorgos δηλαδή:

  1. Έχεις εσύ να προτείνεις κάποια από αυτές;
  2. Το νησάκι έλεγα isla de la juventud
  3. Δική μου ευθύνη για τον πάγο δηλαδή μπορεί να υπάρχουν παρενέργειες;;;; Να πίνω με μέτρο αν είναι :)
  4. Τέλος έχετε κάποιο casa particular ή paladar να μας προτείνετε για την Αβάνα;; Πιθανόν να έχετε αναφέρει κάτι προς τα πίσω πίστεύω να προβλάβω να διαβάσω τα πάντα πριν την αναχώρηση! Ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρακαλώ.
1. Santa María είναι κατά γενική ομολογία η καλύτερη . Να πας μέρα με άπνοια αν γίνεται
2. Εμένα μου αρέσει, αλλά είναι πολύ εναλλακτικό, δεν είμαι σίγουρος ότι για κάποιον που πάει για πρώτη και ίσως μοναδική φορά είναι προτεραιότητα . Σημείωσε ότι η πρόσβαση θέλει προετοιμασια: μετάβαση στο batabano κι από εκεί πλοίο για το οποίο πρέπει να έχεις κλείσει εισιτήριο, καιρού επιτρέποντος πάντα
3. Μπορεί, ναι.
4. Δε συστήνω σπίτια επειδή δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα έχουν και τι γούστα έχει κ καθένας. Αλλά γενικά θα προτιμούσα την περιοχή βεδαδο. Για τα παλαδαρ Επίσης ψιλοαποφευγω προτάσεις γιατί εξαρτάται με τι ψάχνει ο καθένας. Γενικά οι τουρίστες νομίζουν ότι είναι σπιτάκια που μαγειρεύει μια γιαγιουλα και τρως με μια οικογένεια... καμία σχέση. Είναι κανονικά εστιατόρια, ορισμένα πραγματικά γκουρμέ υψηλής ποιότητας, που για να πάρουν άδεια λειτουργίας πρέπει να πληρούν και πολύ αυστηρα στανταρ , τουλαχιστον στην Αβάνα.

Τέλος, τα φάρμακα και ο,τι αφήσεις, καλό είναι να μην τα αφήσεις στους ιδιοκτήτες σπιτιών και παλαδαρ. Αυτοί είναι που τα χρειάζονται λιγότερο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εκεί που σίγουρα μπορώ να βοηθήσω, χωρίς να αμφισβητώ φυσικά τις γνώσεις του Γιώργου, είναι το θέμα πάγος.
Το φοβόμασταν πολύ κι εμείς πριν πάμε στη Κούβα.
Πέραν του ότι είχαμε παγοσακούλες μαζί μας τις οποίες γεμίσαμε με εμφιαλωμένο νερό όταν πήγαμε σπίτι, προβληματιζόμασταν τι θα κάνουμε στα μπαρ.
Τελικά ουδεμία φορά μας πείραξε. Και σε πληροφορώ ήπιαμε σε αρκετά μπαρ, σε πολλές πόλεις.
Ακόμα και σε πλανόδιο έξω από τη La cueva disco στο Τρινιδαδ. Δε ξέρω αν γενικά σταθήκαμε τυχεροί, πάντως δεν υπήρξε κανένα παράπονο.
Casa particular στη Αβάνα έχω αυτό που μείναμε αλλά είναι πιο κοντά -δίπλα σχεδόν- στη πλατεία της επανάστασης και δε ξέρω αν σε βολεύει.
 

Kallitsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παρακαλώ.
Τέλος, τα φάρμακα και ο,τι αφήσεις, καλό είναι να μην τα αφήσεις στους ιδιοκτήτες σπιτιών και παλαδαρ. Αυτοί είναι που τα χρειάζονται λιγότερο.
Yorgos είσαι η ψυχή της Κούβας και της παρέας εδώ!
Μένει μόνο να μου πεις τότε που να αφήσω τα φάρμακα!

Gracias muchos!
 

Kallitsi

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εκεί που σίγουρα μπορώ να βοηθήσω, χωρίς να αμφισβητώ φυσικά τις γνώσεις του Γιώργου, είναι το θέμα πάγος.
Το φοβόμασταν πολύ κι εμείς πριν πάμε στη Κούβα.
Πέραν του ότι είχαμε παγοσακούλες μαζί μας τις οποίες γεμίσαμε με εμφιαλωμένο νερό όταν πήγαμε σπίτι, προβληματιζόμασταν τι θα κάνουμε στα μπαρ.
Τελικά ουδεμία φορά μας πείραξε. Και σε πληροφορώ ήπιαμε σε αρκετά μπαρ, σε πολλές πόλεις.
Ακόμα και σε πλανόδιο έξω από τη La cueva disco στο Τρινιδαδ. Δε ξέρω αν γενικά σταθήκαμε τυχεροί, πάντως δεν υπήρξε κανένα παράπονο.
Casa particular στη Αβάνα έχω αυτό που μείναμε αλλά είναι πιο κοντά -δίπλα σχεδόν- στη πλατεία της επανάστασης και δε ξέρω αν σε βολεύει.
Παγοσακούλες ε;;;;Αυτό δεν θα το σκεφτόμουν με τίποτα!! Αλλά αφού δεν θα σας πείραξε σίγουρα θα πάρω το ρίσκο με σύνεση πάντα !!!!
Αν ήταν το φαγητό καλό (γιατί για να είμαι ειλικρινής με έχουν προιδεάσει αρνητικά όσον αφορά το φαγητό εκεί) δώσε μου κάποια στοιχεία παραπάνω μήπως καταφέρουμε και πάμε!

Ευχαριστώ :)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Παγοσακούλες ε;;;;Αυτό δεν θα το σκεφτόμουν με τίποτα!! Αλλά αφού δεν θα σας πείραξε σίγουρα θα πάρω το ρίσκο με σύνεση πάντα !!!!
Αν ήταν το φαγητό καλό (γιατί για να είμαι ειλικρινής με έχουν προιδεάσει αρνητικά όσον αφορά το φαγητό εκεί) δώσε μου κάποια στοιχεία παραπάνω μήπως καταφέρουμε και πάμε!

Ευχαριστώ :)
10 μερες από 2 κοκτέιλ κάθε βράδυ και δεν παθαμε τίποτα!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι περισσότεροι δεν παθαίνουν τίποτε από τα παγάκια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom