Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καλησπέρα σε όλους! Μετά από πολύ σκέψη, πολλές συναντήσεις, πολλούς «άκυρους» συνδυασμούς που προτείνονται συνήθως στην αρχή του σχεδιασμού ενός ταξιδιού, και αρκετές ώρες πάνω από χάρτες, καταλήξαμε με τον καλό μου και ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε στην Κούβα. Αν και αρχικά σκοπεύαμε να αφιερώσουμε στην Κούβα γύρω στις 12 μέρες και άλλες 5-6 σε κάποια γείτονα χώρα, καταλήξαμε ότι θα ήταν καλύτερα να αφιερώσουμε όλες μας τις μέρες στο νησί του Κάστρο για να το γνωρίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Αρχικά να πω ότι θα πάμε ανεξάρτητοι γιατί μας ταιριάζει πιο πολύ και ως στυλ και γιατί νομίζω ότι η Κούβα ενδείκνυται για τέτοιου είδους τουρισμό. Πριν αρχίσω να παραθέτω τις πολλές απορίες μου να πω ότι έχω διαβάσει –νομίζω- όλα όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο φόρουμ για Κούβα και ήδη αρκετές από τις απορίες μου έχουν λυθεί. Λοιπόν αρχίζω με τις ερωτήσεις :
1) Εισιτήρια: Βρήκα εισιτήρια από Λονδίνο για Αβάνα με την εταιρεία Air Europa στα 650,00 ευρώ (round trip). Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή, αλλά η εταιρεία τι λέει? Και δεν εννοώ από θέματα ασφάλειας (γιατί αφού πετάει από Ευρώπη δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα), αλλά από θέματα καθυστερήσεων και από θέμα αποσκευών ( κατά πόσο φτάνουν στον προορισμό σου και πότε- μην μείνουμε και χωρίς ρούχα).
2) Καιρός: Θα πάμε τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου. Τι καιρό κάνει τότε στην Κούβα για να ξέρουμε για ρούχα κτλ. (Manos από ό,τι είδα πήγες τέτοιο καιρό, θα μου ήταν πολύτιμη η συμβουλή σου)
3) Πρόγραμμα: Το πρόγραμμά μας προς το παρόν διαμορφώνεται ως εξής :
Αβάνα – 5 βράδια
Βινιάλες – 2 βράδια
Σιενφουέγος- 1 βράδυ
Τρινιδάδ- 2 βράδια
Σαντιάγο- 3 βράδια
Κάγιο Κόκο- 3 βράδια
Αφήνω κάτι πολύ sos απέξω?
4) Διαμονή: Θα θέλαμε να μείνουμε περισσότερο σε casas particulares παρά σε ξενοδοχεία. Και για λόγους οικονομικούς αλλά και γιατί νομίζω ότι έρχεσαι πιο κοντά στους ανθρώπους. Στο μόνο μέρος πω θα μείνουμε σε ξενοδοχείο είναι στο Κάγιο Κόκο όπου θα πάμε για ριλάξ. Έχετε κάτι να προτείνετε σύμφωνα με το πρόγραμμά μας για καταλύματα? (Μeli από ό,τι είδα έκανες πολύ καλές επιλογές σε Βινιάλες και Τρινιδάδ, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σου). Να σας πω ότι αυτά που θέλουμε από τα καταλύματα που θα μείνουμε είναι να μην έχουν κοινόχρηστο μπάνιο, να είναι κεντρικά, να είναι καθαρά και να παρέχουν σεντόνια και πετσέτες ( ε μην κουβαλήσουμε και την προίκα μας από εδώ). Στην Αβάνα ψάχνουμε κάτι στην περιοχή Havana Vieja.
5) Αυτοκίνητο: Από ό,τι είδα δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων για αυτοκίνητο στην Κούβα. Από την άλλη, στο net υπάρχουν διάφορα site με αυτό το σκοπό. Τι παίζει ακριβώς? Δεν είναι αξιόπιστα?
6) Φαγητό: Ξέρουμε πως δεν πάμε στην Κούβα προς τέρψη του ουρανίσκου μας, παρόλα αυτά αν έχετε κάτι καλό να προτείνετε θα το εκτιμήσουμε.
7) Πούρα: Διάβασα πολλά πράγματα για το «Από που να μην πάρετε πούρα» με συνέπεια να μου δημιουργηθεί η απορία από πού τελικά να πάρω?
8) Χρήματα: Πρέπει να βγάλω πιστωτική για να τραβήξω λεφτά από τις εκεί τράπεζες? Η απλή debit μου της Alpha Bank υπάρχει περίπτωση να με προδώσει?
9) Πράγματα που θα πάρω μαζί μου: Εκτός από τα γνωστά (άνετα ρούχα και παπούτσια και κάτι για την περίπτωση βροχής) και αντικουνουπικό, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να πάρω μαζί μου.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές απορίες μου- αν και δεν το θεωρώ πιθανό- και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Εγω εμεινα σε ξενοδοχεια αλλα αν ξαναπηγαινα τωρα θα εμενα σε casa particulare (αν ηταν για 5 νυχτες θα εκλεινα απο δω σε καποιο που θα μου προτειναν) και αφου θα νοικιαζα αυτοκινητο θα ακολουθουσα την επιθυμητη διαδρομη και θα σταματουσα- διεμενα ανεξαρτητα οπου μου αρεσε και για οσο θα μου αρεσε. Γνωμη μου μην δεσμευτεις. Εγω ταξιδεψα στο Santiago de Cuba με εσωτερικη πτηση, κλεισμενο ξενοδοχειο για 4 βραδιες και απο την δευτερη μερα εψαχνα τροπο να φυγω. Δεν θελω με αυτο που λεω να σε αποτρεψω απο την πολη αυτη απλα επειδη θα εχεις την ελευθερια που θα σου προσφερει το αυτοκινητο εκμεταλευσου την και αφησε το προγραμμα ανοιχτο.
Για φαγητο στο Santiago πηγαιναμε σε ενα υπεροχο paladar που ομως δεν το θυμαμαι, αλλα ολο και καποιος θα βρεθει να σε παει σε καποιο ωστε να παρει και το δωρακι του. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι την πρωτη μερα μας πηγαν σε ενα που ειχε και ταρατσα και ηταν γνωστο γιατι ειχε και κατι group Γερμανων αλλα πατατα τελικα. Στην Ηavana ομως, θυμαμαι ενα τελειο στο Vedado που λεγοταν Mercedes Rastaurant σε μια πλατεια που ειχε το αγαλμα του John Lennon καθιστο σε ενα παγκακι. Γενικα θα σου ελεγα να εμπιστευτεις τους οδηγους των κιτρινων coco taxi, οι οποιοι μεταφερουν τουριστες και ξερουν που θα σε στειλουν. Αλλωστε ολοι στον δρομο θα ειναι προθυμοι (με το αζημιωτο φυσικα) να σου δειξουν που θα αγορασεις πουρα, που θα φας, που θα πιεις και που θα αγορασεις ρουμι. Προσεχε, να κερδισουν θελουν, οποτε παζαρεψε οπου μπορεις!
Αρχες Απριλη που πηγα εγω ειχε πολλη ζεστη, ελαφρια ρουχα, ανετα παπουτσια, καμια ομπρελα. Επισης στην Κουβα οι μπριζες δεν ειναι οπως οι δικες μας, οποτε ενας ανταπτορας θα σε εσωζε αν θελεις να εχεις μαζι σου φωτογραφικη ή κινητο.
Παρε μεγαλες βαλιτσες ωστε να εχεις χωρο να τις γεμισεις με διαφορα ρουμια, πουρα, ξυλογλυπτα, πινακες, κ.α.
Εχει πολλα εργοστασια με πουρα, κανοντας μια ξεναγηση εκει σου δειχνουν την διαδικασια παρασκευης τους και σου εξηγουν πως πρεπει να ειναι τα πουρα και με τις γνωσεις που θα αποκομισεις απο εκει θα μπορεσεις να διαλεξεις τα δυνατον καλυτερα απο αυτα που θα σου προτεινουν, αν αποφασισεις να μην τα παρεις απο τα εργοστασια. Τα καλυτερα πουρα (γιατι πηρα και πολλες πατατες) τα πηρα απο Santiago γιατι μετα απο 15 μερες στο νησι εμαθα πως να μην με κοροιδευουν και πως να παζαρευω σωστα.
Καλη συνεχεια στην οργανωση του ταξιδιου σου...
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καλημέρα Rebequita!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και μιάς και ανέφερες το θέμα αντάπτορας που μου είχε διαφύγει τελείως... αυτός ο αντάπτορας που πήρα από το Λονδίνο κάνει για Κούβα ή εκεί χρειάζομαι άλλο?
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Achilef ευχαριστώ! Όντως οι τιμές είναι πολύ καλές αλλά οι ημερομηνίες είναι μέχρι τέλη Μαρτίου και εμείς θέλουμε να πάμε τέλη Μαρτίου με μέσα Απριλίου. Και πάλυ ευχαριστώ πάντως. Καμιά πληροφορία για την Air Europa κανείς?
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Ευχαριστώ πολύ. Τα σχόλια είναι κατα 90% άσχημα για την εταιρεία. Ισως πρέπει να ψάξω σε κάποια άλλη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Καλημέρα Rebequita!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και μιάς και ανέφερες το θέμα αντάπτορας που μου είχε διαφύγει τελείως... αυτός ο αντάπτορας που πήρα από το Λονδίνο κάνει για Κούβα ή εκεί χρειάζομαι άλλο?
Για την Κούβα δεν χρειάζεσαι αντάπτορα αλλά μετασχηματιστή, η τάση του ρεύματος εκεί είναι στα 110 V (αντί για 220 που έχουμε εμείς). Σε κάποια ενοικιαζόμενα σπίτια πάντως είχανε οι ιδιοκτήτες μετασχηματιστή και μας εξυπηρετούσανε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για την Κούβα δεν χρειάζεσαι αντάπτορα αλλά μετασχηματιστή, η τάση του ρεύματος εκεί είναι στα 110 V (αντί για 220 που έχουμε εμείς). Σε κάποια ενοικιαζόμενα σπίτια πάντως είχανε οι ιδιοκτήτες μετασχηματιστή και μας εξυπηρετούσανε.
Οι περισσότερες σημερινές ηλεκτρικές συσκευές (φορτιστές, laptop κλπ) δουλεύουν και στα 110 και στα 230V (που έχουμε εμείς). Έλεγξέ τις συσκευές σου (όλες υποχρεωτικά γράφουν υποστηριζόμενες τάσεις), και κατά πάσα πιθανότητα δε χρειάζεσαι μετασχηματιστή αλλά απλό αντάπτορα.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον και την άμεση βοήθεια. Τελικά για το αεροπορικό το έψαξα καλύτερα και βρήκα Λονδίνο-Αβάνα 570,00 ευρώ (round trip) με Air France νομίζω καλύτερα και απο άποψη τιμής αλλά και γιατί τα σχόλια που διάβασα για την Air Europa ήταν αποκαρδιωτικά. Με την Air France έχω πετάξει εντός Ευρώπης και δεν είχα κανένα πρόβλημα, ελπίζω να ισχύει το ίδιο και για τα εκτός Ευρώπης δρομολόγια.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Για το 5ο και το 8ο ερώτημά μου σχετικά με την ενοικίαση αυτοκηνίτου και την ανάληψη μετρητών από την Κούβα δεν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Για αυτοκίνητο θυμάμαι πως φίλοι που ταξίδεψαν πρόσφατα στην Κούβα έκλεισαν αυτοκίνητο μέσω ίντερνετ. Δεν είχανε κανένα πρόβλημα φτάνοντας εκεί και δεν έχω ξανακούσει πως δεν μπορείς να κλείσεις αυτοκίνητο με αυτόν τον τρόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom