Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Τι εικόνα έχουν οι Κουβανοί για τους Griego;;

Τους βλέπουνε όπως όλους τους τουρίστες σαν πορτοφόλι,
ή υπάρχει κάποια συμπάθεια;
Είναι κάτι λέρες δεν φανταζεσαι ....:lol: αλλά ωραιες λέρες , ειδικά οι κοπέλες

Μόλις πείς την μαγική λέξη Griego όλα είναι πιο εύκολα....Μην στεναχωριέσαι.....
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
να διευκρινίσω πως δεν πάω Κούβα για αυτό το λόγο, οπότε ρωτάω για την αντιμετώπιση του κάθε είδους ζήτουλα...
ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
να διευκρινίσω πως δεν πάω Κούβα για αυτό το λόγο, οπότε ρωτάω για την αντιμετώπιση του κάθε είδους ζήτουλα...
ευχαριστώ
Καλά έκανες και το διευκρίνισες γιατί μπερδεύτηκα με τα δολάρια που ανέφερες.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
fotast εχω διαβάσει ιστορίες όπου ο καθε τυχόντας στο δρόμο σου γίνεται φίλος σου για να σε πάει στο "καλό" εστιατόριο, όπου μετά απαιτεί να πάρει φιλοδόρημα για τη πληροφορία, να φάει τζάμπα μαζί σου, και να του δώσεις και λεφτά γιατί το παιδί του πεινάει και γιατί είναι αδικία αυτός που έζησε σε αυτό το σύστημα και εσύ που έρχεται από τη "πλούσια" δύση οφείλεις να του δώσεις.
Σε κάθε βήμα που θα ρωτήσεις do you speak english κάποιος θα προσπαθήσει να στα αρπάξει.
Θα πάς να παρκάρεις, θα σου ζητήσει άλλος τυχόντας για φύλαξη.
Ότι και να ρωτήσεις, παίζει φιλοδόρημα από σένα και προμήθεια από τον άλλον.

Κάτι τέτοια έχω διαβάσει και ρωτώ για να μάθω ποιά είναι η πραγματικότητα και πως αντιμετοπίζονται χωρίς να χάσει κανείς τη ψυχραιμία του.

Σίγουρα η μια λύση είναι τα στάζεις σε όλους (άμα τα χεις τα λεφτά) και να σε αγαπάνε όλοι.
Η άλλη λύση ποιά είναι;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Επιβεβαιώνω! Έξω κάνει ζέστη, μέσα κάνει φουτζίτσου ένα πράμα!
Εγω που εχω προβλημα με αλλεργικη ρινιτιδα δεν μπορω να ταξιδεψω με Βια αζουλ .1-2 φορες που χρειαστηκε μετά ημουνα αρρωστη πολλες μέρες .
Εν τω μεταξυ αν ρωτησεις τους οδηγους γιατι δεν το χαμηλωνουν αφου όλοι κρυωνουν απαντηση δεν παιρνεις ή λένε κατι χαζα "ειναι ρυθμισμενο ετσι ! "

Που να δεις τη ψυξη στα εστιατορεια που τρωνε οι Κουβανοι ! Σε ενα που πηγαινα να αγορασω τσιγαρα εβγαινα εξω μετα λίγα λεπτα τρεμοντας .

Τασο , ξανασκεψου το . Θελεις να πας σε χωρα με ζαβους .
Θα σε σταματανε στο δρόμο για 10δολλαρα , να ξεπαγιαζεις για να τρως , μεγαλη πτηση, δεν πας και για ωραια κοριτσια θα ταλαιπωρηθεις τζαμπα .
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω που εχω προβλημα με αλλεργικη ρινιτιδα δεν μπορω να ταξιδεψω με Βια αζουλ .1-2 φορες που χρειαστηκε μετά ημουνα αρρωστη πολλες μέρες .
Εν τω μεταξυ αν ρωτησεις τους οδηγους γιατι δεν το χαμηλωνουν αφου όλοι κρυωνουν απαντηση δεν παιρνεις ή λένε κατι χαζα "ειναι ρυθμισμενο ετσι ! "

Που να δεις τη ψυξη στα εστιατορεια που τρωνε οι Κουβανοι ! Σε ενα που πηγαινα να αγορασω τσιγαρα εβγαινα εξω μετα λίγα λεπτα τρεμοντας .

Τασο , ξανασκεψου το . Θελεις να πας σε χωρα με ζαβους .
Θα σε σταματανε στο δρόμο για 10δολλαρα , να ξεπαγιαζεις για να τρως , μεγαλη πτηση, δεν πας και για ωραια κοριτσια θα ταλαιπωρηθεις τζαμπα .
Μπορεί να του αρέσει το μπέιζμπολ....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τασο , ξανασκεψου το . Θελεις να πας σε χωρα με ζαβους .
Θα σε σταματανε στο δρόμο για 10δολλαρα , να ξεπαγιαζεις για να τρως , μεγαλη πτηση, δεν πας και για ωραια κοριτσια θα ταλαιπωρηθεις τζαμπα .
Πεσ'τα KIKI πεσ'τα. Άντε γιατί λες και δεν υπάρχει άλλο μέρος επί γης εκτός από την Κούβα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πεσ'τα KIKI πεσ'τα. Άντε γιατί λες και δεν υπάρχει άλλο μέρος επί γης εκτός από την Κούβα
Εχει τη γοητεια της ομως η ατιμουτσικη !
Ειδικά για οσους είμαστε μαζοχιστές :haha:

Αλλά σοβαρά ανησυχω για το Τάσο . Αν κρινω απο αυτά που ρωταει και τις ανησυχίες του δεν βλεπω να υπαρχει λόγος να το παλευει τόσο πολύ .
Ειναι και η μακρυνη πτηση , πρεπει να τον πεισεις και για τις καλτσες γιατι καπου πηρε το ματι μου σε αλλο τόπικ οτι δεν ...... ( τζαμπα τα πτυχια σου ) :bleh:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
fotast εχω διαβάσει ιστορίες όπου ο καθε τυχόντας στο δρόμο σου γίνεται φίλος σου για να σε πάει στο "καλό" εστιατόριο, όπου μετά απαιτεί να πάρει φιλοδόρημα για τη πληροφορία, να φάει τζάμπα μαζί σου, και να του δώσεις και λεφτά γιατί το παιδί του πεινάει και γιατί είναι αδικία αυτός που έζησε σε αυτό το σύστημα και εσύ που έρχεται από τη "πλούσια" δύση οφείλεις να του δώσεις.
Σε κάθε βήμα που θα ρωτήσεις do you speak english κάποιος θα προσπαθήσει να στα αρπάξει.
Θα πάς να παρκάρεις, θα σου ζητήσει άλλος τυχόντας για φύλαξη.
Ότι και να ρωτήσεις, παίζει φιλοδόρημα από σένα και προμήθεια από τον άλλον.

Κάτι τέτοια έχω διαβάσει και ρωτώ για να μάθω ποιά είναι η πραγματικότητα και πως αντιμετοπίζονται χωρίς να χάσει κανείς τη ψυχραιμία του.

Σίγουρα η μια λύση είναι τα στάζεις σε όλους (άμα τα χεις τα λεφτά) και να σε αγαπάνε όλοι.
Η άλλη λύση ποιά είναι;
Τασο θα μας τρελανεις ! Που τις εχεις διαβασει αυτες τις ιστοριες ; Πάλι σε εγγλεζικα φορά ; Εκτος απο παλια Αβάνα πουθενά αλλου δεν συμβαινει αυτο .
Αλλά και εκει ειναι πολυ διακριτικά τα καμάκια , αν πεις οχι τελειωσε .
Εσυ πας για να σε αγαπησουνε ; Δεν ξερεις απο καμάκι σε τουριστες ; Εδω κυκλοφορουν και στο Συνταγμα .Στην Ελλάδα ζεις .
Τι να πω ; Αλλοκοτα μας τα λες . Εν τω μεταξυ δε σε βλεπω να στρωνεσαι να διαβαζεις ολα αυτα που εχουμε γραψει για Κουβα στο φορουμ , το 90% απο αυτα που ρωτας εχουν ήδη απαντηθει πολλες φορές .
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Αγαπητοί φίλοι και φίλες μου,

ήρθα στο φόρουμ για να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να μάθω πέντε πράγματα.

Δεν ήρθα για να σας "τρελάνω", ούτε να σας τα πω "αλόκοτα", ούτε να σας ταλαιπωρήσω, ούτε να προσβάλλω την Κούβα, ούτε για να αντικρούσω τις επιθέσεις σας επί του προσώπου μου.

Σίγουρα όποιος δεν μπορεί να καταλάβει κάποιον, θα τον χαρακτηρίσει "αλλόκοτο" και θα συμπεριφερθεί αναλόγως.
Λοιπόν σε δημόσιο φόρουμ δεν θα σας αναλύσω το σκεπτικό μου, ούτε τους λόγους μου.

Ο καθένας ταξιδεύει για τους δικούς του λόγους και δεν θεωρώ απαραίτητο να εκθέσω σε δημόσια θέα τη προσωπική μου ζωή.
Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνετε τους λόγους για τους οποίους πάω, με τους δικούς σας λόγους, ούτε να συγκρινόμαστε μεταξύ μας.
Υπάρχουν διάφοροι τύποι ταξιδιωτών.

Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που έχετε γράψει ήδη.

Ξαναρωτώ, διότι κάθε χρόνο, για να μην πω κάθε μήνα, τα δεδομένα στη Κούβα αλλάζουν, από ότι αντιλαμβάνομαι.

Εκτός αυτού, θέλω να ξεδιαλύνω οποιαδήποτε σκούρα σύνεφα στη σκέψη των μελών της παρέας μου για τη Κούβα.

Αν και μου αρέσει να συζητώ για τη Κούβα, εφόσον σας ενοχλώ ή απαγορεύονται οι ερωτήσεις μου, θα απέχω από αυτό το thread, και όποιος δέχεται μπορεί να τον ρωτάω σε private message, και αν δεν θέλει, τότε ούτε και αυτό.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημοσίως τον Γιώργο ο οποίος μου έδωσε τις πιο καλές, ξεκάθαρες, απλές απαντήσεις, όντας γνώστης των πραγμάτων, καθώς μένει μόνιμα εκεί. Ευχαριστώ πολύ φίλε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom