Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αυτό που δεν κατάλαβες ειναι οτι κάνουμε και πλακιτσες μεταξυ μας και δεν θα παιρνουμε όλα τόσο στα σοβαρά.
Για μια χωρα μιλαμε και ο καθενας μπορει να πει το μακρύ του και το κοντό του.
Αν σε εθιξα καπου αθελα μου σου ζητώ συγνώμη , δεν ειχα τέτοια προθεση .
Αλλά δεν μου ειπες τελικά που διαβασες οτι θα σου ζητάνε 10δολλαρα σε όλη τη Κουβα ; Ουτε δεχτηκες την απάντηση μου οτι αυτό συμβαινει μόνο στη παλιά Αβανα που ειναι υπερτουριστική .
τελος παντων .... καλή καρδιά
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Οκ, όλα καλά, καμιά παρεξήγηση. :)

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Κι εγώ είχα την εντύπωση πως γίνεται στη παλιά Αβάνα, και στην επαρχία όπου πάνε τουρίστες.

Όταν τις ξαναβρώ τις ιστορίες, θα στις στείλω.
Τις διάβασα σε αγγλόγλωσσα φόρουμ και από διάφορους.
Δεν ήταν Έλληνες, αλλά βορειοευρωπαίοι, και σίγουρα θα τα είδαν αλλιώς.
Διάβασα από backpackers έως μεσήλικες δυτικοευρωπαίους.

Επειδή κάθε χώρα είναι διαφορετική και έχει το δικό της etiquette για αυτό και ρώτησα πως συνηθίζεται να αντιμετωπίζεται το φαινόμενο αυτό, ώστε να μην δημιουργηθεί ένταση.
π.χ. ξέρω πως σε άλλη χώρα αν ένας σου πει δώσε λεφτά να σου φυλάξω το παρκαρισμένο αμάξι, σίγουρα θα στο χαλάσει.
Δεν ξέρω ποια είναι τα όρια τους στη Κούβα και για αυτό ρωτάω.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημοσίως τον Γιώργο ο οποίος μου έδωσε τις πιο καλές, ξεκάθαρες, απλές απαντήσεις
Θέλω και εγώ ευχαριστώ που επιβεβαίωσα το κρύο στο λεωφορείο. Έτσι θα μείνω?

Εδώ κολλάει και το "ποιοοοοοοος Γιώργος......". Εκ του "ποιααααααα Άμστελ....."
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Ευχαριστω James, αν και δεν σκόπευα να πάω σε άλλη πόλη με λεωφορείο.
Να προσθέσω πως μπορεί και η casa σου να είναι με air condition που δουλεύει συνέχεια.
Στις πολλές ζεστές χώρες συμβαίνει να μην καταλαβαίνουν πως το air condition το ανάβουμε όταν κάνει πολύ ζέστη και όχι όταν έχει 20C.

Να ρωτήσω άλλη μια χαζομάρα.
Πως οδηγάς στην Αβάνα;
Τι διαφορές από Ελλάδα;
Το δίπλωμά μας περνάει;
Στις διαβάσεις πεζών σταματάνε τα αμάξια ή θα πέσουν τα απο πίσω αμάξια αν σταματήσω, όπως στην Ελλάδα;
Στα roundabouts ποιος εχει προτεραιοτητα; Αυτος που μπαινει ή αυτός που βρίσκεται ήδη εκεί;
Η τροχαία κυνηγάει την παραμικρή παράβαση;
Παρκάρεις όπου θές ή σε ελεγχόμενα σημεία και τι πληρώνεις για πάρκινγκ;
Πώς νοικιάζεις αμάξι; με τι ασφάλειες και ποιές είναι σοβαρές εταιρίες αν υπάρχουν;

Γιατί τα αμάξια τους είναι τόσο ακριβά; 80 ευρώ την ημέρα αν δεν κάνω λάθος;
Η ενοικίαση ταξί με τον ταξιτζή στη διάθεσή σου για ολόκληρη μέρα πόσο θα πήγαινε άραγε;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να προσθέσω πως μπορεί και η casa σου να είναι με air condition που δουλεύει συνέχεια.
O κλιματισμός είναι ανεξάρτητος σε κάθε δωμάτιο, όποτε θες τον κλείνεις.
Πως οδηγάς στην Αβάνα;
Δε βρίσκω το λόγο να οδηγήσει κανείς στην Αβάνα. Είναι από τις καλύτερες πόλεις στον πλανήτη Γη για περπάτημα, αμαρτία από το Θεό να περάσεις έστω και 10' σε αμάξι.
Τι διαφορές από Ελλάδα;
Ελάχιστα αυτοκίνητα, καμία κίνηση, ευγενέστεροι άνθρωποι, παντού τροχαία. Οι μούτζες, οι τσαμπουκάδες και τα συναφή, ανήκουστα.
Το δίπλωμά μας περνάει;
Χαλαρά.
Στις διαβάσεις πεζών σταματάνε τα αμάξια ή θα πέσουν τα απο πίσω αμάξια αν σταματήσω, όπως στην Ελλάδα;
Σταματάνε ευλαβικά.
Στα roundabouts ποιος εχει προτεραιοτητα; Αυτος που μπαινει ή αυτός που βρίσκεται ήδη εκεί;
Δεν ξέρω αλλά με τόσο λίγα αμάξια δε νομίζω να βρεις και άλλον στο roundabout, χαχα.
Η τροχαία κυνηγάει την παραμικρή παράβαση;
Ναι.
Παρκάρεις όπου θές ή σε ελεγχόμενα σημεία και τι πληρώνεις για πάρκινγκ;
Παρκάρεις όπου δεν απαγορεύεται. Στα ελεγχόμενα σημεία υπαρχουν παρκαδόροι (συνηθως βετεράνοι των πολέμων σε Αγκόλα κλπ, συμπαθέστατοι), όπου πληρώνεις κάτι ψωροκέρματα.

Πώς νοικιάζεις αμάξι; με τι ασφάλειες και ποιές είναι σοβαρές εταιρίες αν υπάρχουν;
Οι εταιρείες ενοικίασης είναι όλες κρατικές, άρα σοβαρότητα μην περιμένεις. Με όποια και να κλείσεις, το ίδιο είναι, κρατικό μονοπώλιο. Μίνιμουμ 4 μήνες πριν η ενοικίαση.
Γιατί τα αμάξια τους είναι τόσο ακριβά; 80 ευρώ την ημέρα αν δεν κάνω λάθος;
Γιατί είναι μονοπώλιο και η ζήτηση -σε αντίθεση με την προσφορά- είναι τεράστια.

Η ενοικίαση ταξί με τον ταξιτζή στη διάθεσή σου για ολόκληρη μέρα πόσο θα πήγαινε άραγε;
Εξαρτάται τις ώρες, τα χιλιόμετρα κλπ. Για εντός Αβάνας δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Εννοείται πως κανείς δε σου ζητάει δεκαδόλαρα, οι 20-30 συγκεκριμένοι ζήτουλες αν ου ζητήσουν κάτι βάζεις τα γέλια και συνεχίζεις, όλοι σε 4 οικοδομικά τετράγωνα είναι μαζεμένοι, αστείο θέμα και να το συζητάει κανείς, είναι σα να γράφει κανένας ξένος τουρίστας στην Αθήνα "τι να κάνω αν έχει ζητιάνους έξω από το μετρό;". Non issue. Αν έρθει κάποιος κολιτσίδας του λες "όχι ευχαριστώ", τόσο απλά, όπως κάνεις και στην Αθήνα αν σε περάσουν για ξένο.
 

conth0509

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και απο εμενα
Συγνωμη αν κανω λαθος που γραφω εδω αλλα θελω να κανω κατι αποριες που εχω σχετικα με τη Κουβα. Σχεδιαζαμε να επισκεφτουμε τη Κουβα τον Ιουνιο αλλα τωρα κανουμε δευτερες σκεψεις λογο αυτου του ιου Ζικα. Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο γ'αυτο το θεμα και κατα ποσο επηρεαζει τη Κουβα?
Σας ευχαριστω!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας και απο εμενα
Συγνωμη αν κανω λαθος που γραφω εδω αλλα θελω να κανω κατι αποριες που εχω σχετικα με τη Κουβα. Σχεδιαζαμε να επισκεφτουμε τη Κουβα τον Ιουνιο αλλα τωρα κανουμε δευτερες σκεψεις λογο αυτου του ιου Ζικα. Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο γ'αυτο το θεμα και κατα ποσο επηρεαζει τη Κουβα?
Σας ευχαριστω!!
Επισήμως σήμερα ανακοιν΄πωθηκε και το 6ο κρούσμα στη χώρα καια υτό εισαγόμενο, και αυτό από τη Βενεζουέλα (της οποίας οι ιατρικές αρχές είναι ό,τι είναι για το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο η ΕΠΟ).
 

conth0509

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αρα υπαρχουνε κρουσματα στη Κουβα? Επειδη οταν κοιταξα στο χαρτη με τις χωρες που εμφανιστηκε ο ιος η Κουβα δεν βρισκοταν σε αυτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom