Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνώμη για την off topic παρέμβαση, δεν θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά γιατί είστε τόσο επιφυλακτικοί ακόμα και για 6 κρούσματα zica; ο μισός και κόσμος έχει κάμποσα θέματα ενδημικών και μη νοσημάτων. Θα έπρεπε να μην κουνάμε ρούπι από το σπιτικό μας, ίσως και μέχρι το Μαραθωνα να μην πηγαίνουμε γιατί καταγράφηκαν κρούσματα ελονοσίας. Αν σας τρομάζει ο zica γιατί δεν σας τρομάζει η εποχική γρίππη που έχει στείλει και στο άλλον κόσμο μερικές εκατοντάδες. Χαλαρώστε και μην γίνεστε υπερβολικοί. Απολαύστε το ταξίδι σας. Στη Κούβα πάτε (που έχει πάει το μισό φορουμ) όχι στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία
Κι αν πραγματικά θέλετε να ανησυχήσετε, έχουμε ΚΑΙ δάγγειο πυρετό ( https://en.wikipedia.org/wiki/Dengue_fever) ΚΑΙ chikungunya ( http://www.cdc.gov/chikungunya/), πολύυυυυ πιο διαδεδομένα από το zika. Μου θυμίζει μια γνωστή που δεν ήθελε να έρθει στην Ελλάδα επειδή διάβασε πως υπάρχουν κρούσματα φυματίωσης (απ' ό,τι βλέπω στο ίντερνετ μιλάμε για 600 κρούσματα ετησίως στον ελλαδικό χώρο). Αν όλα αυτά τα παίρναμε τόσο τραγικά, δε θα πηγαίναμε πουθενά. Ο κολλητός μου στην Κούβα έχει κολλήσει dengue 4 φορές τα δυο τελευταία χρόνια...
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το τί ανακρίβειες διαβάσαμε περί απαγόρευσης της ροκ μουσικής τις τελευταίες μέρες δεν λέγεται . Τόση σαχλαμάρα και μάλιστα για κάτι που εύκολα πια μπορείς να διαπιστώσεις ότι ειναι ψέμα . Φαντάσου για θέματα που δεν μπορείς εύκολα να διασταυρώσεις .
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα κι από μένα! Μπορώ να πω ότι είμαι αααπειρα ενθουσιασμένη, γιατί έκλεισα τα εισιτήρια μου για Κούβα!! Μέσα από τις συζητήσεις κατάλαβα ότι η Κούβα είναι ο πλέον ασφαλής προορισμός, επομένως αποφάσισα να κάνω το ταξίδι μόνη μου. Ωστόσο, έχω κάποιες (αρκετές) απορίες και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Ταξιδεύω 5-15 Ιουνίου, που σημαίνει ότι έχω 10 βράδια.

α) Σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμά μου κάπως έτσι: 4 βράδια στην Havana, 2 μέρες - 2 βράδια στο Trinidad, 2 μέρες - 1 βράδυ στο Cienfuegos, 2 βράδια - 2 μέρες στο Varadero και πάλι 1 βράδυ στην Havana για να αναχωρήσω την επόμενη.
Ποια είναι η γνώμη σας;

β) Θα ήθελα να κάνω μία μονοήμερη στη Santa Clara. Υπάρχει κάποιο τουριστικό λεωφορείο που να αξίζει και από ποια περιοχή με συμφέρει να το κάνω; Από Αβάνα;

γ) Θεωρείτε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα τα εισιτήρια των λεωφορείων για τις εκεί μετακινήσεις μου ή θα βρω και εκείνη την ώρα;

δ) Γνωρίζεις μήπως κάποιος κανένα καλό casa particular στο Vedado, Habana για να κλείσω από τώρα? Επίσης, για τις άλλες περιοχές που σκέφτομαι να πάω χρειάζεται να κλείσω από τώρα τα δωμάτια? Μήπως ξέρετε και για εκεί τίποτα καλό?

ε) Τέλος, γνωρίζει κανείς κανένα ξεναγό στην Αβάνα?

Αυτά προς το παρόν!!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ας γράψω και εγώ μια απορία....

Προχθές ένας φίλος μου ανέφερε ότι γνωστός του επισκέφθηκε την Κούβα για σεξοτουρισμό!
Και όσα μου ανέφερε μου κάνανε εντύπωση καθώς δεν πιστεύω ότι γίνονται, αλλά καλύτερα να ακούσω την άποψη κάποιου πιο έμπειρου.

Συγκεκριμένα επισκέφθηκε κάποια σπίτια όπου οι πατεράδες δεν είχαν πρόβλημα να προωθήσουν την κόρη τους, έναντι αμοιβής φυσικά.
Το πρόβλημα όμως, εκτός από το προφανές, ήταν ότι οι μπαμπάδες - προαγωγοί περιμέναν το γδύσιμο για να τους την πέσουν και να τους κλέψουν, μιας και φαντάζονταν ότι θα είναι "φορτωμένοι". Δύο φορές, λέει, την κοπάνησε με τα παντελόνια κατεβασμένα.....

Περισσότερες πληροφορίες (για το μέρος, εποχή) δεν έχω αλλά μπορώ να μάθω.

Και ρωτάω εγώ τώρα. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Επειδή πλησιάζουν οι μέρες έχω 2-3 απορίες ακόμα..

1. Το μόνο δρομολόγιο που δεν βρήκα διαθεσιμότητα σε Viazul είναι το Havana-Cienfuegos. Πόσο θα κοστίσει το ταξί (κανονικό ή comartido)? Τα compartidos τα βρίσκω έξω από το σταθμό?

2. Η διάρκεια της διαδρομής που αναφέρει η Viazul είναι μαζί με τυχών στάσεις?

3. Αξίζει να κρατάω κάτι από Ελλάδα για τους ιδιοκτήτες των σπιτιών που θα μείνουμε? Σαν δώρο?

4. Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ζωντανή μουσική (ροκ σε όλες τις εκδόσεις της) στην Αβάνα. είτε μπαρ είτε συναυλιακό χώρο?

Αυτά..!! :lol:
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επειδή πλησιάζουν οι μέρες έχω 2-3 απορίες ακόμα..

1. Το μόνο δρομολόγιο που δεν βρήκα διαθεσιμότητα σε Viazul είναι το Havana-Cienfuegos. Πόσο θα κοστίσει το ταξί (κανονικό ή comartido)? Τα compartidos τα βρίσκω έξω από το σταθμό?

2. Η διάρκεια της διαδρομής που αναφέρει η Viazul είναι μαζί με τυχών στάσεις?

3. Αξίζει να κρατάω κάτι από Ελλάδα για τους ιδιοκτήτες των σπιτιών που θα μείνουμε? Σαν δώρο?

4. Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ζωντανή μουσική (ροκ σε όλες τις εκδόσεις της) στην Αβάνα. είτε μπαρ είτε συναυλιακό χώρο?

Αυτά..!! :lol:
1)Εγω εχω τον ταξιτζη μου απο το Σιενφουεγκος που με περιμενει παντα στο αεροδρομιο της Αβανας και του δινω 60 δολαρια.
Για Σιενφουεγκος- Αεροδρομιο Αβανας 50 δολαρια.
Ενοειται οτι τοσο κανει η κουρσα αν ειστε περισσοτερα ατομα θα το μοιραστειτε.

2)Με την Viazul δεν εχω ταξιδεψει ποτε,3 ωρες περιπου κανει το αυτοκινητο.

3)Τι δωρα θες να τους κανεις;Αν αξιζει θα το κρινεις εσυ το διαστημα που θα εισαι στα σπιτια τους.

4)Οι μουσικες της Κουβας ειναι φοβερες ειναι ευκαιρια να τις απολαυσεις.Δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου καποιο ροκ-μπαρ στην Αβανα οσες φορες εχω παει.Ας σου απαντησει καποιος πιο ειδικος.Για Σιενφουεγκος και τις περισσοτερες πολεις της επαρχιας δεν υπαρχει κατι εκτος αν τυχεις σε κανενα μεμονωμενο γεγονος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Το μόνο δρομολόγιο που δεν βρήκα διαθεσιμότητα σε Viazul είναι το Havana-Cienfuegos. Πόσο θα κοστίσει το ταξί (κανονικό ή comartido)? Τα compartidos τα βρίσκω έξω από το σταθμό?
Compartido έξω από τη Βιασούλ, ή ακόμη καλύτερα από την Άστρο, στα 12 / άτομο.
2. Η διάρκεια της διαδρομής που αναφέρει η Viazul είναι μαζί με τυχών στάσεις?
Ναι. Πολύ ακριβείς γενικά. Κάνει ΚΡΥΟ μέσα στα λεωφορεία, θέλει τουλάχιστον πουλόβερ, μερικοί και κουβέρτα.
3. Αξίζει να κρατάω κάτι από Ελλάδα για τους ιδιοκτήτες των σπιτιών που θα μείνουμε? Σαν δώρο?
Είναι πλούσιοι. Οι τελευταίοι που χρειάζονται δώρα.
4. Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για ζωντανή μουσική (ροκ σε όλες τις εκδόσεις της) στην Αβάνα. είτε μπαρ είτε συναυλιακό χώρο?
Κγτ σκηνές ροκ έχουμε! Ζήτα πρόγραμμα για το Bertold Brecht, Submarino Amarillo, MAxim Rock. Ανάλογα τη βραδιά έχει από death metal μέχρι βραδιά 90ς ή Beatles. Σε όλες τις μεγάλες πόλεις έχει, αλλά στην Αβάνα περισσότερες επιλογές.

Πολύ συψνά έχει live rock στα σκαλιά του Πανεπιστημίου. ρώτα. Καλό μέρος για πληροφορίες είναι τα παγκάκαι στη γωνία 23 y G στο Βεδάδο, μετά τις 10-11 είναι όλο πιτσιρικάδες που ξέρουν τα πάντα. Στο Σιενφουέγος το παλιό casa de la musica έχει κάθε 15 μέρες μέταλ (!!!), ενώ υπάρχει κι ένα μπαράκι ροκ , σπάνια με λάιβ, θα το βρεις στο tripadvisorείναι από τα πρώτα.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Compartido έξω από τη Βιασούλ, ή ακόμη καλύτερα από την Άστρο, στα 12 / άτομο.

Ναι. Πολύ ακριβείς γενικά. Κάνει ΚΡΥΟ μέσα στα λεωφορεία, θέλει τουλάχιστον πουλόβερ, μερικοί και κουβέρτα.

Είναι πλούσιοι. Οι τελευταίοι που χρειάζονται δώρα.

Κγτ σκηνές ροκ έχουμε! Ζήτα πρόγραμμα για το Bertold Brecht, Submarino Amarillo, MAxim Rock. Ανάλογα τη βραδιά έχει από death metal μέχρι βραδιά 90ς ή Beatles. Σε όλες τις μεγάλες πόλεις έχει, αλλά στην Αβάνα περισσότερες επιλογές.

Πολύ συψνά έχει live rock στα σκαλιά του Πανεπιστημίου. ρώτα. Καλό μέρος για πληροφορίες είναι τα παγκάκαι στη γωνία 23 y G στο Βεδάδο, μετά τις 10-11 είναι όλο πιτσιρικάδες που ξέρουν τα πάντα. Στο Σιενφουέγος το παλιό casa de la musica έχει κάθε 15 μέρες μέταλ (!!!), ενώ υπάρχει κι ένα μπαράκι ροκ , σπάνια με λάιβ, θα το βρεις στο tripadvisorείναι από τα πρώτα.
Ροκ μπαρ στο Σιενφουεγκος!!!!!!Πρωτη φορα το ακουω αυτο,μηπως ξερεις το ονομα του;Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι ονομαζουνε ροκ μπαρ...
Παλιο casa de la musica μαλλον θα ενοεις το beny more.
Φιλε kasiotis στις ντισκο του Σιενφουεγκος(artex-beny more-jagua)οταν ειναι ανοιχτες απο τις 11 μεχρι τις 12 εχουν καποιο happening,live μουσικη-καραοκε-διαγωνισμους χορου-μαριατσι-κωμικους μεχρι και ταχυδαχτυλουργους. Εχω πετυχει 2-3 φορες και γκρουπακια ροκ(ροκ να το κανει ο Θεος βεβαια..)
Καθε Τεταρτη καποιες φορες και Κυριακη η ντισκο costa sur εχει συναυλια με γνωστους Κουβανους ,αν εισαι τυχερος μπορει να πετυχεις και κανενα διασημο γκρουπ ρεγκετον και γινεται πανζουρλισμος!!!
Υπαρχει και η ντισκο tropi sur που εχει μπαλετα-τραγουδιστες-χορογραφιες και ανοιγει ΠΣΚ(Μπορει και Πεμπτη)
Πριν τις ντισκο μπορεις να πας και στο cafe Terry το οποιο εχει αρκετες φορες live μουσικη αλλα ειναι μικρο και κλεινει νωρις.
Εκει κοντα ειναι ενα ακομη που εχει live καμια φορα(συνηθως Αφρικανικα) αλλα το βλεπω ολο αδειο και δεν πηγα ποτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ροκ μπαρ στο Σιενφουεγκος!!!!!!Πρωτη φορα το ακουω αυτο,μηπως ξερεις το ονομα του;Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι ονομαζουνε ροκ μπαρ...
Είναι ένα μπαρ που παίζουν μόνο ροκ, πίνεις το ποτό σου, ιδιωτικό εννοείται. Δε θυμάμαι όνομα τώρα θα ρωτήσω. Ο ιδιοκτήτης είναι τρελός ροκιάρης και ξέρει το τι παίζεται πού.

Παλιο casa de la musica μαλλον θα ενοεις το beny more.
Όχι, εννοώ το μεγάλο χώρο απέναντι από το ξενοδοχείο Jagua.

Εχω πετυχει 2-3 φορες και γκρουπακια ροκ(ροκ να το κανει ο Θεος βεβαια..)
Ε καλά, εκεί, ειδικά τα Σάββατα, έχει και σοβαρή ροκ. Από τους Dimension Vertical, τα αδέρφια Blanco (ο μεγάλος είναι εξαιρετικός) και φυσικά Buena Fe. Ξέρω ότι έπαιξαν και οι Mondea Dura κάποιες φορές αλλά δεν τους πέτυχα δυστυχώς, διότι είμαι φαν.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχετε μήπως να προτείνετε τίποτα και για Τρινιδάδ, τόσο για πρωινές εξορμήσεις - βόλτες - εκδρομές όσο και για νυχτερινό ποτό με ωραίες μουσικές?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom