Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Έχετε μήπως να προτείνετε τίποτα και για Τρινιδάδ, τόσο για πρωινές εξορμήσεις - βόλτες - εκδρομές όσο και για νυχτερινό ποτό με ωραίες μουσικές?
Την μια μερα θα την ξοδεψεις μεσα στα στενα και τις πλατεις του κεντρου.Την αλλη μερα αν θελεις παραλια πηγαινε στην Ανκον ειναι περιπου 15 χιλιομετρα απο Τρινιδαδ.
Απο νυχτερινη ζωη θα πας στην πλατεια μαγιορ που το πιο πιθανο ειναι να εχει μουσικες και κοσμο,εκει ειναι και το καζα ντε λα μουσικα.
Οπωσδηποτε να πας στην ντισκο Λα Κουεβα,ειναι μια ντισκο μεσα σε σπηλια.Απο μουσεια-θεατρα κτλπ να ξερεις οτι ειμαι ασχετος...:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Τρινιδάδ έχουν ανοίξει πια πολλά μικρά (και μερικά μεγαλούτσικα) μπαράκια με μουσική, από εϊτίλες μέχρι ρεγκετόν, βραδιές daznon (!!), οπότε μπορείς να αποφύγεις πια την Plaza Mayor και την αναλογία 95 τουρίστες - 5 ντόπιοι που επικρατεί εκεί. Δυστυχώς ονόματα δε θυμάμαι, αλλά λίγο να περπατήσεις θα τα βρεις, μιλάμε για 4-5 τετράγωνα από την πλατεία, τις προάλλες το ένα είχε φέρει κοτζάμ Geraldo Alfonso... (ναι, στο Τρινιδάδ!)

Στο Σιενφουέγος και το Κάστρο Χάγουα αλλά και ο -ξεχασμένος από πολλούς- εξαιρετικός βοτανικός κήπος είναι άξια επίσκεψης. Το δε δελφινάριο κλάσεις ανώτερο από το αντίστοιχο στο Βαραδέρο, θα ρίξετε πολύ γέλιο, ωραία εμπειρία αν δεν έχετε ξανακάνει κάτι αντίστοιχο. Να πάτε οπωσδήποτε και στο ιστορικό Θέατρο Τομάς Τερί του 1889, αν πετύχετε και παράσταση, ακόμη καλύτερα, έχω πετύχει από θέατρο ατόμων με σύνδρομο dwon, βραδιές ποίησης από τους συγγενείς των 5, μέχρι εθνικό διαγωνισμό παιδικού κλασικού μπαλέτου και κλακέτες ή συναυλία μπάντας χωρίς μουσικά όργανα (έκαναν όλους τους ήχους με το στόμα τους), έως και βραδιά Μίκυ Θεοδωράκη.

Για φαγητό στο Τρινιδάδ έχει ωραίο και πάμφθηνο φαγητό στην Κασίλντα, με τους αστακούς σε τιμές ελληνικής τυρόπιτας και με εξαιρετική ποιότητα (πιο φρέσκοι, πεθαίνουν). Ανάμεσα σε Τρινιδάδ και Σιενφουέγος αν έχετε δικό σας αμάξι, πάνω στον κεντρικό δρόμο έχει 3-4 παραλίες, εκ των οποίων οι δύο μικρές, σχεδόν πάντα άδειες (δεν έχουν ούτε ένα κτίριο πάνω, ελάχιστοι κολυμβητές) και πολύ εντυπωσιακές. Να φοράτε τα μαγιό σας...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάμε άλλη μια φορά γιατί ούτε 200 φορές δεν το είπαμε:
ΔΕΝ στηριζόμαστε σε ΑΤΜ, πιστωτικές, χρεωστικές στην Κούβα γιατί συνήθως ΔΕ δουλεύουν. Έχω βαρεθεί να δανείζω σε όποιον μιλάει Ελληνικά. Επίσης αν ξεμείνουμε από λεφτά δεν είναι δουλειά της πρεσβείας να μας δανείζει. Η Western Union καθυστερεί, δε γίνεται σε 1-2-3 μέρες να φτάσουν λεφτά.

Μετρητά και πάλι μετρητά.
 

TasosD

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Πόσα μετρητά μπορεί να εισάγει κάθε άτομο;

Μετρητά και πάλι μετρητά.
Ανάμεσα σε Τρινιδάδ και Σιενφουέγος αν έχετε δικό σας αμάξι, πάνω στον κεντρικό δρόμο έχει 3-4 παραλίες, εκ των οποίων οι δύο μικρές, σχεδόν πάντα άδειες (δεν έχουν ούτε ένα κτίριο πάνω, ελάχιστοι κολυμβητές) και πολύ εντυπωσιακές. Να φοράτε τα μαγιό σας...
Που θα βρουμε αμαξι σε λογικές τιμές; Είχες πει κάτι για 80 ευρώ την ΩΡΑ...

Η θάλασσα είναι ασφαλής για παιδιά;

Μήπως θα μπορούσες να στείλεις σύνδεσμο από google maps με τη τοποθεσία των παραλιών;

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Που θα βρουμε αμαξι σε λογικές τιμές; Είχες πει κάτι για 80 ευρώ την ΩΡΑ...
Αμάξι σε λογικές τιμές θα βρείτε σε κάποια άλλη χώρα. Στην Κούβα το 80€/ΜΕΡΑ είναι το νορμάλ. Αν έγραψα κάπου 80€/ΩΡΑ προφανώς και είναι λάθος (πού έγινε αυτό για να το διορθώσουμε, μην αφήνουμε τέτοιες μπαρούφες...).
Η θάλασσα είναι ασφαλής για παιδιά;
Σε κάποιες περιπτώσεις έχει ρεύματα, καμιά φορά και δυνατά.
Μήπως θα μπορούσες να στείλεις σύνδεσμο από google maps με τη τοποθεσία των παραλιών;
Δεν το κατέχω αυτό το εργαλείο. Πάνω στο δρόμο από Σιενφουέγος για Τρινιδάδ είναι, οι δυο πρώτες παραλίες είναι μέτριες η τρίτη και η τέταρτη πολύ καλές, ειδικά η μικρότερη από τις δύο τελευταίες.
 

melΙ86

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Παιδια τα φωτα σας! Εχω κλεισει Γεναρη επιστροφη με Κοντορ, Βαραδερο-Βιεννη. Η ανταποκριση μου για Ελλαδα ειναι σε 2 ωρες..δεν θα περιμενω για βαλιτσες.Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να εβρισκα αργοτερα αλλη πτηση, αλλα δεν υπαρχει..πρεπει να διανυκτερευσω. Υπαρχει περιπτωση να ειναι ακριβής η πτήση η εχει πάντα καθυστερηση; Σκεφτομαι να το ρισκαρω.. ειναι απαγορευτικο λετε;;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αλο! έχω κάτσει, καταβροχθίζω τα θέματα με τις απορίες, έχω καταβροχθίσει ένα σωρό ταξιδιωτικές ιστορίες. το μεγαλύτερο πρόβλημα, σίγουρα το πρόγραμμα. ειδικά σε τέτοιες μακρινές χώρες που λογικά δεν θα ξαναπατήσω το πόδι μου (και τζόκερ δεν παιζω :p)
λοιπόν έχω 12 γεμάτες μέρες, τζάμπα πίεζα τον δικό μου για μια 13η:cry:.

λεω 4 μέρες Αβάνα (ελπίζω είναι εντάξει σε ένα πρόγραμμα 12 ημερών..)
2 μέρες Τρινιδάδ
2 μέρες cienfuegos με εκδρομή Santa Clara
2 μέρες viñales /έχω δει διάφορους στο φόρουμ που προτείνουν 2 μέρες και λέω το κάνω αν και βασικά δεν έχω πολυκαταλάβει viñales είναι το πάρκο που έχω δει; τι κερδίζω με την διανυκτέρευση, σορρυ για την χαζή απορία.
λοιπόν πρέπει υποχρεωτικά να βάλω 2 μέρες φουλ παραλία αλλιώς δεν με ξεπλένει ούτε ο νιαγάρας, θα φαω με το ζόρι κυκλαδονήσια για τα επόμενα 5 χρονια.
και σκεφτηκα να μείνω εκεί κοντά
και επισκεψη σε cayo jutias και cayo levisa. δεν φαινονται ασχημες καθολου και μετα επιστροφη. που θα μπορούσα να μείνω να μην είναι άσχημα και για βράδυ μετά την παραλία;
δεν θέλω varadero, δεν μου φαινεται ασχημο, αλλα δεν θελω τρελο πανικο που έχω καταλάβει ότι εχει.
οποιαδήποτε συμβουλή θα μου είναι πολύ χρήσιμη για να καταλήξω! μουτσας γκραθιας δε αντεμανο!:)

να πω οτι εφτιαξα με αυτη τη σειρα το προγραμμα γιατι προτιμω οι παραλιες να ειναι τις 2 τελευταιες μερες για χαλαρωση, δεν μου αρκει να τις χωσω σε 2 κατα τα αλλα γεματες μερες. θελουμε (θελει) να παμε και να σαπισουμε 10 ωρο..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

λεω 4 μέρες Αβάνα (ελπίζω είναι εντάξει σε ένα πρόγραμμα 12 ημερών..)
2 μέρες Τρινιδάδ
2 μέρες cienfuegos με εκδρομή Santa Clara
2 μέρες viñales /έχω δει διάφορους στο φόρουμ που προτείνουν 2 μέρες και λέω το κάνω αν και βασικά δεν έχω πολυκαταλάβει viñales είναι το πάρκο που έχω δει; τι κερδίζω με την διανυκτέρευση, σορρυ για την χαζή απορία.


Καλό φαίνεται.

και επισκεψη σε cayo jutias και cayo levisa. δεν φαινονται ασχημες καθολου και μετα επιστροφη. που θα μπορούσα να μείνω να μην είναι άσχημα και για βράδυ μετά την παραλία;


Ε στο Βινιάλες.
δεν θέλω varadero, δεν μου φαινεται ασχημο, αλλα δεν θελω τρελο πανικο που έχω καταλάβει ότι εχει.

Δεν έχει τρελό πανικό το Βαραδέρο, ίσα-ίσα είναι και πολύ ήσυχο αν μείνεις στο χωριό κι όχι στη ζώνη των ξενοδοχείων. Θα νοικιάσετε ένα ωραίο σπιτάκι 50 μέτρα από την παραλία, θα πηγαίνετε να τρώτε εκεί που τρώνε και οι ντόπιοι, το βρ;αδάκι δείπνο στο Salsa Suarez, λίγο μπόουλινγκ, λίγο ροκ στο Beatles και όλη μέρα παραλία, μια χαρά είναι

να πω οτι εφτιαξα με αυτη τη σειρα το προγραμμα γιατι προτιμω οι παραλιες να ειναι τις 2 τελευταιες μερες για χαλαρωση, δεν μου αρκει να τις χωσω σε 2 κατα τα αλλα γεματες μερες. θελουμε (θελει) να παμε και να σαπισουμε 10 ωρο..

δε βγαίνει εύκολα με αυτή τη σειρά. Πιο έυκολο είναι Αβάνα-Βινιάλες-Σιενφουέγκος-Τρινιδάδ-Βαραδέρο. ΚΑι κόψε ένα βράδυ από το Σιενφουεγκος σε ανάγκη. Από Βινιάλες-Σιενφουέγκος έχεις απευθείας, ρώτα στο Βινιάλες, γλιτώνετε πολύ χρόνο.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
έχω διαβάσει ότι δεν εισαι παραλιακιας (τουλαχιστον για την κουβα καταλαβα), αλλα εχω καταλαβει οτι εχεις γνωμη για τις παραλιες. βαραδερο ειναι καλυτερα απο cayo jutias και levisa δηλαδη κατα την γνωμη σου; στην παραλια θα ειναι ησυχα; δεν ψαχνω παραλια αποκλειστικη προφανως, εννοω να μην γινεται πανικος.
να σου πω πως αν και μου ειχες προτεινει αν κινηθω αβανα, βινιαλες, σιενφουεγος, τρινιδαδ οτι δεν χρειαζεται να παρω αμαξι, τελικα βλεπω να το παιρνω για την ελευθερια. εγω ελεγα αν εκοβα απο σιενφουεγος να το εβαζα τρινιδαδ ή αβανα..
σε ευχαριστω παρα πολυ, οπως παντα πολυ αναλυτικος!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
βαραδερο ειναι καλυτερα απο cayo jutias και levisa δηλαδη κατα την γνωμη σου;

σαν παραλία είναι καλύτερα, ναι. Και πιο ήσυχα γιατίοι άλλες δυο είναι μικρές και φτάνουν μεγάλε ςομάδες οι τουρίστες, ενώ στο Βαραδέρο έχεις πολλά χιλιόμετρα,μ βρίσκεις ένα απομονωμένο και ησυχάζεις.
Έχω ενα φίλο στο Βαραδέρο που νοικιάζει δωμάτιο σε σπίτι με 30 κούκια 15 μέτρα από την παραλία στο καλύτερο κομμάτι της, στείλε πμ να σου στείλω το τηλέφωνο, είναι παράνομος και έχει πάντα χώρο, εκεί κοντά τρως πάμφθηνα.

να σου πω πως αν και μου ειχες προτεινει αν κινηθω αβανα, βινιαλες, σιενφουεγος, τρινιδαδ οτι δεν χρειαζεται να παρω αμαξι, τελικα βλεπω να το παιρνω για την ελευθερια. εγω ελεγα αν εκοβα απο σιενφουεγος να το εβαζα τρινιδαδ ή αβανα..


Μικρό είναι το Τρινιδάδ δεν είναι για 3 μέρες. Αν πάρετε αμάξι, να πάρετε το δρόμο που περνάει Από Γκινία Μιράντα από Τρινιδάδ για Βαραδέρο, περνάει από τα βουνά, φοβερά τοπία, λίγοι περνάνε από κει και σε βγάζει καρφί στη Σάντα Κλάρα για να περάσετε και από το ΜΑυσωλείο αν δεν είναι δευτέρα. Έχοντας αμάξι πάτε και Κόλπο των Χοίρων, πάτε και Σάνκτι Σπίριτους που είναι όμορφο, περνάτε και από το κουκλίστικο Ρεμέδιος.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αχ πολλες νεες πληροφοριες:eek::eek: αυτα που μου λες τα καλυπτω με 1 διανυκτερευση σιενφουεγος;
να σου πω οταν λες 1 διανυκτερευση βινιαλες προτεινεις παραμονη και την δευτερη μερα ή απλα την διανυκτερευση για να το δουμε βραδυ; σορρυ για τις λεπτομερειες αλλα εμενα μου φαινονται λιγες οι μερες και δεν θελω να παει μερα χαμενη καπου..
οκ με ψηνεις μπορω να πω:haha:
στην αβανα εχει νοημα η 5η μερα; για καποιο λογο αισθανομαι οτι θα μου μεινει καημος.
θα εβγαινε το προγραμμα ετσι; νομιζω οτι πρηζω αλλα ειναι διαφορετικο για εσενα που ξερεις το νησι απο εμενα που κοιταζω χαρτη και υπολογιζω αποστασεις..
5 μερες αβανα
1 μερα βινιαλες και διανυκτερευση
μετα πρωι για τρινιδαδ, φανταζομαι αν φυγουμε αρκετα πρωι φτανουμε μεσημερι, 2 διανυκτερευσεις
1 μερες σιενφουγος, επισκεψεις σε σαντα κλαρα και τα λοιπα που μου προτεινες εκεινη την ημερα και 2 μερες βαραδερο; βεβαια απο βαραδερο θα φυγω κατευθειαν για αεροδρομιο, απο οτι βλεπω ειναι 142 χλμ, εκτος αν κρατησω την επιπλεον μερα στην αβανα που θελω για τελευταια;
οπως καταλαβες παραληρω:haha::haha:
σου στελνω:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom