Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα και απο μενα, Μιας και θα παω τον αλλο μηνα Κουβα και εχω μαζεψει καμποσες πληροφοριες επειδη θα φτιαξω και ενα ερασιτεχνικο ντοκιμαντερ εκτος απο το να δω τι ομορφιες των τοπιων και των πολεων με ενδιαφερουν παρα πολυ θεματα ιστοριας και οτι εχει να κανει σε σχεση με τη κουλτουρα, θελω βεβαια να εχω εναν ελληνοφωνο η αγγλοφωνο ξεναγο, Πχ με ενδιαφερει η σπηλια του Τσε, εργοαστασιο με πουρα, εργοστασιο για ρουμι, μασωλειο του Τσε, μαθηματα salsas κτλπ, Εχει καποιο να προτεινει γενικα η συγκεκριμενα πραγματα?

Ευχαριστω!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλησπερα ! Τη διαδρομή που αναφέρει ο Γιώργος απο τρινιδαδ καρφί για σαντα Κλάρα την κάναμε κ μεις την Δευτέρα (μίας κ μόλις σήμερα γυρίσαμε Ελλάδα) το τοπίο ειναι μαγευτικό αλλα ο δρόμος λιγάκι δύσκολος σε κάποια σημεία. Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο να πάρετε αυτόματο κ όσο πιο ψηλό γίνεται...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Καλησπερα ! Τη διαδρομή που αναφέρει ο Γιώργος απο τρινιδαδ καρφί για σαντα Κλάρα την κάναμε κ μεις την Δευτέρα (μίας κ μόλις σήμερα γυρίσαμε Ελλάδα) το τοπίο ειναι μαγευτικό αλλα ο δρόμος λιγάκι δύσκολος σε κάποια σημεία. Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο να πάρετε αυτόματο κ όσο πιο ψηλό γίνεται...
να περιμενω ιστορια;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Πολυ άμεσα οχι, αλλα οτιδήποτε χρειαστείς και μπορώ, ευχαρίστως να βοηθήσω! Εμείς πήγαμε Αβάνα, Βιναλες, Σιενφουεγος, Τρινιδαδ, ενα πέρασμα απο Σαντα Κλάρα για το μαυσωλείο, Καγιο Σαντα Μαρία και τέλος πάλι πίσω Αβάνα. Μακάρι να είχαμε παραπανω χρόνο να τη δούμε όλη, αλλα δυστυχώς δεν γινόταν. Πάντως εμείς ξετρελαθήκαμε.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Πολυ άμεσα οχι, αλλα οτιδήποτε χρειαστείς και μπορώ, ευχαρίστως να βοηθήσω! Εμείς πήγαμε Αβάνα, Βιναλες, Σιενφουεγος, Τρινιδαδ, ενα πέρασμα απο Σαντα Κλάρα για το μαυσωλείο, Καγιο Σαντα Μαρία και τέλος πάλι πίσω Αβάνα. Μακάρι να είχαμε παραπανω χρόνο να τη δούμε όλη, αλλα δυστυχώς δεν γινόταν. Πάντως εμείς ξετρελαθήκαμε.
ετσι σκεφτομαι κι εγω το προγραμμα. ο γιωργος προτεινε βαραδερο για παραλια και το σκεφτομαι. πως ηταν η σαντα μαρια; θες να μου πεις ποσες μερες στο καθενα; ο καιρος καλος ηταν; σε ευχαριστω πολυ! παντα ομορφια ταξιδια!:D
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Λοιπόν εμείς μείναμε 3 νύχτες Αβάνα στην αρχή και μια στο τέλος (σύνολο 4), 2 νύχτες Βινιαλες, 1 Σιενφουεγος, 2 Τρινιδαδ και 2 Σαντα Μαρία. Ο καιρός ήταν καλός, μας έβρεξε ελάχιστα, κάποιες μερες είχε συννεφιά αλλα δε μας πτόησε καθολου. Τώρα για τις παραλίες...βαραδερο δεν πλησιάσαμε. Η παραλια στο καγιο ειναι εντυπωσιακή αλλα έχε υπόψη οτι επειδή φυσάει πολυ εχει πολυ κύμα. Πολυ όμως. Εμείς την απολαύσαμε. Το αυτοκίνητο το νοικιάσαμε οταν φύγαμε απο Αβάνα και το παραδώσαμε στο αεροδρόμιο χτες το πρωί που πετούσαμε. Μας βόλεψε πολυ. Η οδήγηση ειναι πολυ εύκολη στην Κούβα και τα αυτοκίνητα ελάχιστα. Λίγη προσοχή στους δρόμους γιατι έχουν λακούβες. Εκτός της Αβάνας και το καγιο που μείναμε σε ξενοδοχεία, στα υπόλοιπα μέρη επιλέξαμε casas, πολυ ωραία εμπειρία, πεντακάθαρα και το φαγητό πεντανόστιμο. Να τα προτιμήσεις.
 

xaroulita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα Ρένα,
Τρινιδάδ που μείνατε; Είχε χώρο για παρκινγκ του αυτοκινητου; Παμε και εμεις αρχες Δεκεμβρη-για να δουμε πως θα ειναι ο καιρος τοτε..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Εμεις μείναμε σ ενα casa στο οποίο μας έστειλε ο ιδιοκτήτης του casa απο το Σιενφουεγος. Η ιδιοκτήτρια ειναι αξιαγάπητη (δε μιλάει γρι αγγλικά) και εμείς οταν φύγαμε νιώθαμε οτι φεύγαμε απο το σπίτι της γιαγιάς μας..εχει πάρκινγκ και ειναι πεντακάθαρο, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να ψάξω να βρω αν έχω κάρτα της για να σου πω ακριβώς που ειναι.
 

xaroulita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Βεβαιως!Αν μπορεις στειλε μου σε μηνυμα τα στοιχεια της γιατι θα κλεισω μεχρι αυριο!! Ευχαριστω πολυ
 

antonina

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Βεβαιως!Αν μπορεις στειλε μου σε μηνυμα τα στοιχεια της γιατι θα κλεισω μεχρι αυριο!! Ευχαριστω πολυ[/
Γειά σου Χαρά . Τώρα μπορεις να κλεισεις μέσω αιρβνβ για κούβα, σε οποιο μέρος θελεις και σε οποια τιμή θελεις, θα πατήσεις το μέρος που θελεις, βγαίνεις ο χάρτης και σου δείχνει που ειναι κεντρικά η απομακρυσμένα και επισης γνωμες επισκεπτων. φευγω και εγώ μονη μου αρχές Νοεμβρίου
 

antonina

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
ειά σου Χαρά . Τώρα μπορεις να κλεισεις μέσω αιρβνβ για κούβα, σε οποιο μέρος θελεις και σε οποια τιμή θελεις, θα πατήσεις το μέρος που θελεις, βγαίνεις ο χάρτης και σου δείχνει που ειναι κεντρικά η απομακρυσμένα και επισης γνωμες επισκεπτων. φευγω και εγώ μονη μου αρχές Νοεμβρίου
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Καλημερα παιδια πρωτο μου μηνυμα καλως σας βρηκα

Δεν εχω ταξιδεψει ποτε εξωτερικο και σκεφτομαι να το κανω ξεκινωντας απο την αγαπημενη Κουβα. Για καποιον σαν εμενα που βαριεται να ψαχνει απο πριν και να σχεδιαζει που θα παει και τι θα δει, θεωρειται οτι αξιζει να παω με γκρουπακι απο καποιο ταξιδιωτικο γραφειο;

Δε θελω να κανω διαφημιση οποτε δε βαζω λινκ, αλλα εχω βρει καποιες προσφορες γυρω στα 1800 ευρω για 9 μερες με διαμονη στο Melia cohiba πχ

Θεωρειτε οτι μπορω να γλυτωσω πολυ σε εξοδα αν το ψαξω παραπανω μονος μου;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom