Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πήγα στο Περού και μετά ακολουθήσαν οι καταστροφικές πλημμύρες, μετά Κούβα και έγινε τυφώνας που είχε να γίνει λεει 80 χρόνια.. αν είναι δυνατόν... κατσικοπόδαρος ή το global warming?
 
  • Like
Reactions: Pel

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ έχω ζήσει χειρότερους τυφώνες στην Κούβα. Και Περού χωρίς πλημμύρες και κατολισθήσεις τη βροχερή περίοδο δε γίνεται, χώρια οι σεισμοί. Business as usual.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Εγω τελικα με μεγαλη μου λυπη , λεω οτι τελικα το πρακτορειο μας , μας αποτρεπει να παμε στην Κουβα-Δομηνικο και το ιδιο μας λενε ολοι οι γνωστοι μας λογο του ΙΡΜΑ.

Τελικα , θα παμε απο την μερια του ΜΕΞΙΚΟΥ.
Δεν αλλαζω χαρτη ουτε ημισφαιριο......

Κοντα σας θα ειμαι.
Την επομενη χρονια ομως σιγουρα...
Παω να γραψω στο Μεξικο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω τελικα με μεγαλη μου λυπη , λεω οτι τελικα το πρακτορειο μας , μας αποτρεπει να παμε στην Κουβα-Δομηνικο και το ιδιο μας λενε ολοι οι γνωστοι μας λογο του ΙΡΜΑ.

Τελικα , θα παμε απο την μερια του ΜΕΞΙΚΟΥ.
Δεν αλλαζω χαρτη ουτε ημισφαιριο......

Κοντα σας θα ειμαι.
Την επομενη χρονια ομως σιγουρα...
Παω να γραψω στο Μεξικο.
Ωραία χώρα και το Μεξικό, δυνητικά έχει περισσότερα να προσφέρει από την Κούβα στους περισσότερους τομείς.

Τώρα η Ίρμα, αν δεν πηγαίνεις στις άμεσα επόμενες ημέρες, ελάχιστη επίπτωση θα έχει στην εμπειρία σου από την Κούβα, αλλά δε βαριέσαι, χαλάλι γιατί αγαπάμε Μεξικό.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Σιγά ρε παιδιά, τι εφιάλτης; Τον περνάω 4-5 φορές το χρόνο τον έλεγχο αυτόν, τι σας κάνανε πια; Το 5% επιλέγεται, άρα μερικές εκατοντάδες άνθρωποι κάθε μέρα, συνήθως τα ζευγάρια μαζί.
Γιώργο , εσυ μπορεί να είσαι συνηθισμένος αλλά εμείς όχι, ίσως είχες και άλλη αντιμετώπιση που εμείς δεν είχαμε ..γύρω στο μισάωρο είχαν ( χαθεί ) τα διαβατήρια μας και εμείς στημένοι στην γωνιά να σου κάνουν νόημα με άγριο ύφος μείνε εκεί ... και έπεται συνέχεια
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα παιδιά. Είχα γράψει και παλιότερα στο νήμα αλλά επανέρχομαι γιατί ήρθε η ώρα να κλείσω τα δωμάτια. Λοιπόν, φτάνουμε Αβάνα 7μιση το πρωί στις 17 Δεκεμβρίου και φεύγουμε από Αβάνα 26, συνεπώς 9 γεμάτες μέρες. Έχω λίγο μπερδευτεί με το πως να μοιράσουμε τις μέρες. Μου είχατε πει κάποιες ιδέες αλλά θα ήθελα πριν κλείσω να το ξανασυζητήσουμε λίγο. Με προβληματίζουν οι μεγάλες αποστάσεις γιατί οι μέρες είναι λίγες και δεν θέλω να τις φάω με τις ώρες στα viazul. Θέλω να δω βινιάλες, σιενφουέγος και τρινιδάδ εκτός της Αβάνας αλλά καταλήγω πως κάτι πρέπει να βγει απ το πρόγραμμα. Σκέφτηκα τελικά να μείνω 4 μέρες αβάνα εκ των οποίων την 1 να κάνω ημερήσια με κάποιο οργανωμένο πρόγραμμα στο βινιάλες, 2 μέρες σιενφουέγος, 2 Τρινιδάδ και 1 ξανά στην Αβάνα για να πάρω και το αεροπλάνο της επιστροφής. Είναι πολλές οι ερωτήσεις αλλά θα είμαι πραγματικά ευγνώμων αν κάποιος ασχοληθεί να απαντήσει σε αυτές. Yorgos βασίζομαι πάνω σου φίλε μου :p

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Είναι καλό αυτό το πρόγραμμα?
2. Τι ακριβώς θα προλάβουμε στο day trip στο βινιάλες, η κοπέλα μου θέλει ιππασία και θα ήθελα να το κάνουμε, αξίζει τον κόπο να πάμε μονοήμερη ή να το βγάλω απ το πρόγραμμα εντελώς?
3. Πόσο περίπου κοστίζει το day trip και τι παροχές έχει?
4. Οι τιμές που αναφέρθηκαν στο νήμα για τα ταξί/almedrones κτλ είναι κατά άτομο ή συνολικά? ΠΧ τα 20 cuc περίπου από αεροδρόμιο για Βεδάδο είναι συνολικά ή στο κεφάλι?
5. Πληρώνουμέ κάποιο φόρο εξόδου από την χώρα?
6. Σιενφουέγος Τρινιδάδ να πάμε με ταξί ή συμφέρει πάλι Viazul?
7. Aν μείνουμε σε δωμάτιο σπιτιού θα πρέπει να επιστρέφουμε πίσω όχι πολύ αργά, να κάνουμε πολύ ησυχία κτλ? Ρωτάω γιατί αν είναι να περιοριστούμε στο τι και πως καλύτερα να ψάχνουμε ολόκληρα appartments.
8. Το πρωινό το κλείνω με την κράτηση για δωμάτιο ή μπορώ να το συνεννοηθώ εκεί?
9. Πως πάει η πόλη απ τον τυφώνα, θα δούμε ζημιές?
10. Από ρούχα δεδομένου της περιόδου που θα πάμε θα χρειαστούμε και ζακέτες, μακρυμάνικα? Η θάλασσα θα έχει καλή θερμοκρασία για μπανάκι?
11. Τέλος, για να πάμε στα La Bodeguita και El Floridita θα χρειαστούμε να κάνουμε κράτηση μέρες πριν?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σου απαντω σε καποια , μεχρι να το δει ο Γιωργος .
Ας τον ξεκουρασουμε και λιγο χαχα
Γενικα οταν φτειαχνεις προγραμμα καλιτερα να υπολογιζεις σε νυχτες . Μπορει να φτασεις βραδυ σε μια πολη και να φυγεις πρωι οποτε το 2 μερες γινεται μια .

1. Στο προγραμμα θα εβγαζα μια νυχτα απο Σιενφουεγος και θα την εδινα στο Βινιαλες .
Να πατε και ιππασια με την ησυχια σας , αν και μπορειτε να κανετε και στας εξοχας του Τρινιδαδ .

3. στο ημερησιο τουρ θα ειναι με πουλμαν , καποτε κοστιζε 60 δολλαρια το ατομο , τωρα ισως εχει αλλαξει .
Αν εισαστε δυο ισως συμφερει να βρειτε αυτοκινητο και να σας πανε .
Αυτο θα το δεις επιτοπου .

4.απο αεροδρομιο - Βεδαδο το ταξι κοστιζει 20-25 κουκ η διαδρομη ασχετως ατόμων.

5. Οχι πλεον .

6.Το βιαζουλ εχει 25 κουκ το ατομο για Τρινιδαδ . και αυτο δες το επιτοπου αν συμφερει με ταξι .

7. Στα δωματια γυριζεις οτι ωρα θελεις . Οι Κουβανοι κανουν τόση φασαρία που μαλλον εσυ θα υποφερεις χαχα
Σιεστα δεν υπαρχει , μουσικες απο παντου στη διαπασων , παρτυ στα διπλανα σπιτια , προβες επιδοξων μουσικων διπλα στα παραθυρα σου και πολλα τετοια .
Εγω μαρτυραω με αυτο το θεμα οταν ειμαι Κουβα .

8. Πρωινο επιτοπου , δεν χρειαζεται κρατηση .

9.Δεν ξερω , δεν απαντω .

10. Με το καιρο δεν ξερεις αλλά κρυακι κανει ειδικα τα βραδυα οταν θα πατε . θελεις και μακρυ μανικι και μακρια πανταλονια και κλειστα παπουτσια . Για μπανιο αν εισαστε τυχεροι και πεσετε σε καλες μερες θα κανετε αλλά συνηθως ειναι πολυ δροσερα οπως Ελλαδα Μαιο - Ιουνιο .
μου εχει τυχει να φαω πολυ κρυο στην Αβάνα αλλά μετά λιγες μέρες να κολυμπαω στο Βαραδερο γιατι ο καιρος ειχε αλλαξει .

11. Οχι δεν χρειαζεται κρατηση
Μπαρακια ειναι που γινανε γνωστα απο τον Χεμινγουεη . Υπερτουριστικα κατα τη γνωμη μου αλλά ενα προσκυνημα για ενα ποτακι θα το κανετε οπως οι περισσοτεροι.
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
στο μποδεγιτα απορω πως "καθεται" ο κοσμος.
εκτος αν εχει τοοοοοσο φοβερα ποτα. περνα απεξω, βγαλε μια φωτογραφια, γραψε και το ονομα σου αν καιγεσαι και φυγε. στο φλοριδιτα δεν μπηκα για να εχω εικονα, αλλα στο μποδεγιτα ειναι ολοι εξω.

ετσι ηταν καθε φορα που περνουσα, δεν τιθεται θεμα κρατησης, ωστοσο σε πολλα εστιατορια οταν πηγαμε εμεις υπηρχε θεμα. αβανα μας ετυχε κρατηση, τρινιδαδ μισαωρες ουρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
στο μποδεγιτα απορω πως "καθεται" ο κοσμος.
εκτος αν εχει τοοοοοσο φοβερα ποτα. περνα απεξω, βγαλε μια φωτογραφια, γραψε και το ονομα σου αν καιγεσαι και φυγε. στο φλοριδιτα δεν μπηκα για να εχω εικονα, αλλα στο μποδεγιτα ειναι ολοι εξω.

ετσι ηταν καθε φορα που περνουσα, δεν τιθεται θεμα κρατησης, ωστοσο σε πολλα εστιατορια οταν πηγαμε εμεις υπηρχε θεμα. αβανα μας ετυχε κρατηση, τρινιδαδ μισαωρες ουρες.
Τι εποχή πηγες ;
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μου σε αυτη τη κουλή χωρα ;

Στο Τρινιδαδ προπερσι που ημουνα 2 μηνες υψηλη περιοδο απο 15 Νοεμβριου - 15 Ιανουαριου ολα τα φαγαδικα ηταν αδεια ή μισοαδεια .Απορουσα πως τα εβγαζαν πέρα .....

Στη δε Μποδεγκιτα πάντα ειχε κόσμο αλλά εως ενα σημειο .
Αυτό της φωτογραφίας ειναι λαικο προσκυνημα !!
Οσες φορες εχω περασει και ειναι πολλες πάντα μπορουσες να μπεις για ενα ποτό.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μαρτιο πηγα του 17 εννοω! η αληθεια ειναι οτι πηγα σε αυτα που μου ειχε προτεινει η αιρβνβ μου, αλλα ειδα οτι ηταν πολυυυ ψηλα στο τριπαντβαιζορ.
Restaurante San Jose και Cubita
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
στο μποδεγιτα απορω πως "καθεται" ο κοσμος.
εκτος αν εχει τοοοοοσο φοβερα ποτα
Δεν πίνονται λέμε... Δεν έχει και κλιματισμό, όλοι στριμωγμένοι, γκρουπ Ολλανδών να χτυπάνε παλαμάκια, το χειρότερο tourist trap της χώρας, σε μια χώρα με απίστευτα μπαράκια. Τουλάχιστον το Φλοριντίτα έχει ωραίες μπάντες και καλή διακόσμηση, τα ποτά πίνονται κι έχει air condition. Αλλά Κουβανός δεν πατάει εκεί μέσα και δικαίως.

Ό,τι είπε η Κική, που με ξεκούρασε, ειδική μνεία στο να βγάλετε μια βραδιά από Σιενφουέγος και να τη βάλετε στο Βινιάλες.

Για το 9. όχι, δε θα σας επηρεάσει.

Ναι, έχει 4-5 εστιατόρια στο Τρινιδάδ με φοβερές ουρές και 3-4 που χωρίς κράτηση δεν πας πουθενά. Απίστευτη βελτίωση στη γαστρονομία και νυχτερινή ζωή το Τρινιδάδ.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τόσο ευγενικοί όλοι σας. Ο Yorgos ειδικά πρέπει να έχει κουραστεί να βοηθάει κόσμο. Ευχαριστώ φίλε, ευχαριστώ γιατί δεν είναι αυτονόητο ότι επειδή είσαι εκεί θα κάτσεις να ασχοληθείς. Μετά χαράς να σου κάνουμε το τραπέζι εκεί αν τύχει και έχεις χρόνο.

Θα ήθελα διανυκτέρευση στο Βινιάλες αλλά είναι λίγες οι μέρες μας και μου φαίνεται εξαντλητικό το να είμαι τόσες ώρες στο βιαζουλ. Πως θα μπορούσα να το κάνω δηλαδή με την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι 1η μέρα Αβάνα, 2η Αβάνα, 3η Βινιάλες, 4η Βινιαλες, 5η Αβάνα, 6η Σιενφουεγος, 7η Τρινιδαδ, 8η Τρινιδαδ, 9 Αβάνα. Το λέω γιατί θέλω να αποφύγω το Βινιάλες Σιενφουέγος σε μια μέρα αυτό όμως σημαίνει πως πρέπει να κάνω αρκετές διαφορετικές κρατήσεις για Αβάνα και να ταλαιπωρηθώ στο κουβάλημα βαλιτσών ξανά και ξανά. Αν έχετε κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να το διαμορφώσω έτσι ώστε και να μείνω Βινιάλες και να μην κάνω το 9ωρο ταξίδι Βινιάλες Σιενφουέγος μετά χαράς να σας ακούσω. Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να κλείσω από τώρα τα βιαζούλ μας ή είναι νωρίς. Τέλος, φτάνουμε μέσω τουρκίας και επιστρέφουμε με ενδιάμεσο σταθμό την Βενεζουέλα, με επηρεάζει πουθενά αυτό στην έκδοση βίζας και ασφάλειας? Χρειάζεται πχ visa transit για την Βενεζουέλα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom