Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραια, δηλαδη μου προτείνεις να κλείσω απο τωρα και λεοφωρείο για τις περιοχες που θα θελω να παω απο αβανα ή θα βρω απο κει θεσεις ευκολα;
Ιδανικά αμάξι.
Για τρινιδαδ για παραδειγμα ποση ωρα κανεις απο αβανα;
Με μάξι 4,5, με λεωφορείο 7.
Που μου προτεινεις να παω σαν ημερησια εκδρομη με βαση μου την αβανα;
Πουθενά για μένα, η πόλη είναι φοβερή και οι άλλοι προορισμοί ενδιαφέροντος δικαιολογούν τουλάχιστον μια διανυκτέρευση.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
χαχα καπως ετσι Γιωργο.. παντρευτηκαμε το καλοκαιρι, ο αντρας μου φανατικος για Κουβα, ταξιδι ζωης, ομως δεν εχουμε πολλες μερες. (απλα κλεισαμε αυτη την ημερομηνια με αφορμη τον ενα χρονο, για να κανει και δουλεια ταυτοχρονα- αλλα καλυτερα για μενα η δημοσιογραφικη απετυχε). Εχουμε εξι μονο διανυκτερευσεις σε Αβανα, οποτε μαλλον απο οτι καταλαβαινω κανενα μπανακι στη Santa Maria και πολυ μας ειναι. Απλα ελεγα μηπως μπορεσω να συνδυασω και κατι ακομα για παραγειγμα τρινιδαδ το βλεπω αδυνατον, η αποσταση ειναι πολυ μεγαλη. Για βινιαλες αξιζει με μια διανυκτερυση; ποση ωρα κανεις;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
καλημέρα. Με αμάξι περίπου 2,5 ώρες. με το λεωφορείο κατιτίς παραπάνω!
Αξίζει σίγουρα μια διανυκτέρευση ειδικά αν είστε της φύσης. Εμένα πάντως η περιοχή με άφησε με το στόμα ανοιχτό. Πριν λίγες μέρες γύρισα (σωματικά)...
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Απο βενζίνη πως ειναι αυτες τις ημερες; και τι τιμη παιζει; Βρηκα απο το havanautos αμαξι για 3 ημερες 200 ευρω πανω κατω ιδια τιμη με το βαιζουλ. Αν με συμφερει και η βενζινη θα παρω αμαξι να ειμαι πιο ανετη
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ο καθενας φυσικα εχει την αποψη του.
εγω ειδικα αν ειχα και αμαξι, οποτε υπαρχει μια ανεση παραπανω (χωρις βεβαια να αποκλειεται να χασεις μιση ωρα περιμενοντας απλα το αμαξι γκουχου γκουχου) θα προτιμουσα να παω τρινιδαδ και να περασω και απο σαντα κλαρα στον γυρισμο. για μας τρινιδαδ και σαντα κλαρα ηταν το καλυτερο μερος του ταξιδιου. θα το προτιμουσα και ας ειναι μεγαλη η αποσταση.

αλλοι τρελαθηκαν με το βινιαλες που ειναι και πιο κοντα.

οποτε τσεκαρε μερη δες τι προσφερει το καθενα και βγαζεις προγραμμα.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
ναι σωστός για αυτό έγραψα για την φύση. και στην santa clara αξίζει ενα πέρασμα αλλά για διαφορετικούς λόγους!
νομίζω το ποσό που βρήκες είναι μια χαρά. Τιμή βενζίνης αν θύμαμαι καλά στα 0,95-0,98 CUC το λίτρο η απλή και 1,15-1,20 η σπέσιαλ! Εμείς με ένα μικρό κάναμε 1300 χλμ και κάψαμε περίπου 100 CUC.

Θα ήθελα επίσης με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον Yorgos αλλά και όλους εδώ που μοιράζουν την γνώση τους!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νεζίνη υπάρχει αυτή την εβδομάδα, για την άλλη δεν ξέρουμε. Στάνταρ είναι η τιμή, δεν έχει αλλάξει εδώ και 10 χρόνια, ίδια με την αντίστοιχη στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Η παραλαβή και παράδοση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου μπορεί να είναι γρήγορη (μισή ώρα που λέει ο φίλος πιο πάνω) μπορεί να πάρει και κανένα τρίωρο σαν τους πελάτες μου εχθές... Κούβα είναι. Εδώ σε εστιατόριο πολυτελείας είχαμε κράτηση για τις 10, μας έβαλαν στις 10.35 και μας σέρβιραν στις 12.20 το μεσάνυχτα, τελειώσαμε κατά τις 1.30...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
μιση μερα ηθελα να πω.. λαθος. πανω απο 4 ωρες περιμεναμε.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Αυτό με την τιμή (όπως και πολλά άλλα) δεν το ήξερα! και εμείς 3 ώρες και κάτι περιμέναμε αλλά νομίζω ότι για αυτό θα πρέπει να πας προετοιμασμένος!
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Καλησπερα και απο εμενα,

σκοπευουμε με τον καλο μου να ταξιδευσουμε στην Κουβα το Δεκεμβρη. Γενικα θα μενουμε σε casas , θα κανουμε πρωτα ενα γυρω στα σημεια που επιλεξαμε και θα καταληξουμε για μερικες μερες στην Αβανα. Θα χρειαστει ομως το πρωτο βραδυ του ταξιδιου να μεινουμε Αβανα αφου φτανουμε αργα και θα ηθελα να ειναι σε ξενοδοχειο. Μεσω booking που πηγα να κλεισω μου βγαζει ενα ερωτηματολογιο αναφορικα με την επισκεψη μας στην κουβα :

**Βεβαιώνω ότι όλα τα μέλη του γκρουπ μου, εμού συμπεριλαμβανομένου, πληρούν τα κριτήρια γενικής άδειας για ταξίδι στην Κούβα, που σχετίζεται με την ακόλουθη δραστηριότητα:
Επισκέψεις σε συγγενείς (31 CFR §515.561)
Επίσημες εργασίες της αμερικανικής κυβέρνησης, ξένων κυβερνήσεων και ορισμένων διακυβερνητικών οργανισμών (31 CFR §515.562)
Δημοσιογραφική δραστηριότητα (31 CFR §515.563)
Επαγγελματική έρευνα και επαγγελματικές συναντήσεις (31 CFR §515.564)
Εκπαιδευτικές δραστηριότητες (31 CFR §515.565)
Θρησκευτικές δραστηριότητες (31 CFR §515.566)
Δημόσιες παραστάσεις, παρακολούθηση εργαστηρίων, αθλητικούς και άλλους αγώνες και εκθέσεις στην Κούβα (31 CFR §515.567)
Υποστήριξη για τους κατοίκους της Κούβας (31 CFR §515.574)
Ανθρωπιστικές δραστηριότητες (31 CFR §515.575)
Δραστηριότητες ιδιωτικών οργανισμών ή ερευνητικών και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (31 CFR §515.576)
Εξαγωγή, εισαγωγή ή μετάδοση των τεχνολογιών της πληροφορίας ή πληροφοριακών υλικών (31 CFR §515.545)
Ορισμένες συναλλαγές εξαγωγών που μπορεί να μελετηθούν για τη χορήγηση άδειας στο πλαίσιο των υφιστάμενων κανονισμών και οδηγιών του Υπουργείου Εμπορίου, οι οποίες αφορούν την Κούβα ή στις οποίες συμμετέχουν αλλοδαπές εταιρείες που ανήκουν σε ή τελούν υπό έλεγχο Αμερικανών (31 CFR §§515.533 και 515.559).**

Εχετε ιδεα τι πρεπει να επιλεξω;

Ευχαριστω!
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Μπήκα στο havanautos να κανω κράτηση σε αμαξι αλλά μου λέει ότι είναι σε αναμονή. Έχετε ιδέα πως θα συνεχίσω την κράτηση και πως θα πληρωσω;
Και τέλος ξέρετε αν μπορώ να κλείσω από τώρα κάτι για καταδυση και ποσο θα μου κοστισει; διάβασα ότι έχει στην playa giron.
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Μπήκα στο havanautos να κανω κράτηση σε αμαξι αλλά μου λέει ότι είναι σε αναμονή. Έχετε ιδέα πως θα συνεχίσω την κράτηση και πως θα πληρωσω;
εγώ έκλεισα από δω - http://www.cubatravelnetwork.com/ γενικά ήτανε πολύ εξυπηρετικοί. Πληρωμή κανονικά με κάρτα (credit card mastercard).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom