Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Θα ήθελα τη γνώμη σας, τι προτείνετε από τα παρακάτω

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
1 Trinidad
2 Camaquey
1 Remedios
1 Havana
ή

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
3 Trinidad
1 Remedios
1 Havana

ή

4 Havana
2 Vinialles
1 Cienfuegos
2 Trinidad
2 Remedios (τη μια απτις 2 μερες μονοήμερη Cayo Santa Maria)
1 Havana
ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?!
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Το ειδα και εγω αυτο αλλα έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή στις ημερομηνίες που θέλω.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Χωρίς να ξερω πολλά πολλά και επειδή σε λίγες μέρες είναι και το δικό μου ταξιδι και το έχω ψαξει, νομίζω το τελευταίο είναι το ιδανικότερο. Μακάρι να είχα και εγώ τόσες μέρες στη διάθεση μου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα και απο εμενα,

σκοπευουμε με τον καλο μου να ταξιδευσουμε στην Κουβα το Δεκεμβρη. Γενικα θα μενουμε σε casas , θα κανουμε πρωτα ενα γυρω στα σημεια που επιλεξαμε και θα καταληξουμε για μερικες μερες στην Αβανα. Θα χρειαστει ομως το πρωτο βραδυ του ταξιδιου να μεινουμε Αβανα αφου φτανουμε αργα και θα ηθελα να ειναι σε ξενοδοχειο. Μεσω booking που πηγα να κλεισω μου βγαζει ενα ερωτηματολογιο αναφορικα με την επισκεψη μας στην κουβα :

**Βεβαιώνω ότι όλα τα μέλη του γκρουπ μου, εμού συμπεριλαμβανομένου, πληρούν τα κριτήρια γενικής άδειας για ταξίδι στην Κούβα, που σχετίζεται με την ακόλουθη δραστηριότητα:
Επισκέψεις σε συγγενείς (31 CFR §515.561)
Επίσημες εργασίες της αμερικανικής κυβέρνησης, ξένων κυβερνήσεων και ορισμένων διακυβερνητικών οργανισμών (31 CFR §515.562)
Δημοσιογραφική δραστηριότητα (31 CFR §515.563)
Επαγγελματική έρευνα και επαγγελματικές συναντήσεις (31 CFR §515.564)
Εκπαιδευτικές δραστηριότητες (31 CFR §515.565)
Θρησκευτικές δραστηριότητες (31 CFR §515.566)
Δημόσιες παραστάσεις, παρακολούθηση εργαστηρίων, αθλητικούς και άλλους αγώνες και εκθέσεις στην Κούβα (31 CFR §515.567)
Υποστήριξη για τους κατοίκους της Κούβας (31 CFR §515.574)
Ανθρωπιστικές δραστηριότητες (31 CFR §515.575)
Δραστηριότητες ιδιωτικών οργανισμών ή ερευνητικών και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (31 CFR §515.576)
Εξαγωγή, εισαγωγή ή μετάδοση των τεχνολογιών της πληροφορίας ή πληροφοριακών υλικών (31 CFR §515.545)
Ορισμένες συναλλαγές εξαγωγών που μπορεί να μελετηθούν για τη χορήγηση άδειας στο πλαίσιο των υφιστάμενων κανονισμών και οδηγιών του Υπουργείου Εμπορίου, οι οποίες αφορούν την Κούβα ή στις οποίες συμμετέχουν αλλοδαπές εταιρείες που ανήκουν σε ή τελούν υπό έλεγχο Αμερικανών (31 CFR §§515.533 και 515.559).**

Εχετε ιδεα τι πρεπει να επιλεξω;

Ευχαριστω!
Eάν κλείσεις ένα μόνο βράδυ και μάλιστα Δεκέμβριο έχεις 50% πιθανότητες να γίνεις overbooked. Και να εύχεσαι να μη σε στείλουν σε καμιά Σάντα Κλάρα, γιατί όλη η Αβάνα overbooked θα είναι τότε...
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Θα ήθελα τη γνώμη σας, τι προτείνετε από τα παρακάτω



ή




ή



ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?!
Θα ψήφιζα δαγκωτό το τρίτο!!! Και με μεγάλη διαφορά από το επόμενο!
Εκτός και αν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι κατάλληλες για βουτιές στα νερά της Καραϊβικής, οπότε μπορείτε να προτιμήσετε το δεύτερο, με 3 μέρες στο πανέμορφο και γραφικότατο Trinidad.
Εξαιρετικές οι επιλογές σου κατά τη γνώμη μου, δεν έχεις λόγο να σκεφτείς κάτι άλλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα ήθελα τη γνώμη σας, τι προτείνετε από τα παρακάτω



ή




ή



ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?!
To πρώτο, με το Καμαγουέι, ειδικά αν έχετε αμάξι. Κρίμα να το χάσετε. 3 μέρες στο μικροσκοπικό Τρινιδάδ είναι πολλές.

γενικά το πρόβλημα με όσους έχουν λίγες μέρες είναι πως θα πάνε -δικαιολογημένα- στα μόνα μέρη που έχουν τουρισμό στην Κούβα:
Βινιάλες-Αβάνα-Σιενφουέγος-Τρινιδάδ
Με λίγο παραπάνω χόνο μπορεί κανείς να πάει σε διαμάντια. Η δε Κούβα να πούμε πως - σε αντίθεση με ο,τι νομίζουν όσοι πάνε μόνο σε αυτά- έχει άπειρα μέρη που τουρίστα δεν έχουν δει ποτέ τους, είναι απίστευτα αυθεντική η χώρα. Μιλάμε για χώρα σε μέγεθος σχεδόν Ελλάδας με 4 εκ τουρίστες αντί για τα 30εκ που έχει η Ελλάδα και λόγω οικονομικού μοντέλου η ζωή είναι όπως πριν από 50 χρόνια στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας. Ε, έστω ένα Καμαγουέι είναι κρίμα να μην το χτυπήσετε αφού έχετε τις μέρες.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Μπήκα στο havanautos να κανω κράτηση σε αμαξι αλλά μου λέει ότι είναι σε αναμονή. Έχετε ιδέα πως θα συνεχίσω την κράτηση και πως θα πληρωσω;
Και τέλος ξέρετε αν μπορώ να κλείσω από τώρα κάτι για καταδυση και ποσο θα μου κοστισει; διάβασα ότι έχει στην playa giron.
Και εμείς μέσω cubatravelnetwork κλείσαμε. Δεν ξέρω το επίπεδό σου και τι απαιτήσεις έχεις από μια κατάδυση, αλλά εμείς βουτήξαμε σε ένα από τα πολλά καταδυτικά σημεία του κόλπου και μπορώ να πω ότι ήταν η πιο εύκολη, εντυπωσιακή και διασκεδαστική κατάδυση που έχουμε κάνει (γενικά έχουμε κάνει καμιά δεκαπενταριά και όλες στην Ελλάδα). Τα κοράλια είναι απίστευτα και ξεκινούν από το απίστευτο βάθος του ενός μέτρου! Πάνω κάτω 25CUC στοιχίζει. Μας την έκλεισαν αυτοί που μας φιλοξένησαν στην Playa Giron! Αξίζει και αν είχα παραπάνω μέρες θα καθόμουν περισσότερο εκεί!
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
To πρώτο, με το Καμαγουέι, ειδικά αν έχετε αμάξι. Κρίμα να το χάσετε. 3 μέρες στο μικροσκοπικό Τρινιδάδ είναι πολλές.

γενικά το πρόβλημα με όσους έχουν λίγες μέρες είναι πως θα πάνε -δικαιολογημένα- στα μόνα μέρη που έχουν τουρισμό στην Κούβα:
Βινιάλες-Αβάνα-Σιενφουέγος-Τρινιδάδ
Με λίγο παραπάνω χόνο μπορεί κανείς να πάει σε διαμάντια. Η δε Κούβα να πούμε πως - σε αντίθεση με ο,τι νομίζουν όσοι πάνε μόνο σε αυτά- έχει άπειρα μέρη που τουρίστα δεν έχουν δει ποτέ τους, είναι απίστευτα αυθεντική η χώρα. Μιλάμε για χώρα σε μέγεθος σχεδόν Ελλάδας με 4 εκ τουρίστες αντί για τα 30εκ που έχει η Ελλάδα και λόγω οικονομικού μοντέλου η ζωή είναι όπως πριν από 50 χρόνια στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας. Ε, έστω ένα Καμαγουέι είναι κρίμα να μην το χτυπήσετε αφού έχετε τις μέρες.

Ήμουν σίγουρος ότι ο @Yorgos θα πρότεινε το Camaguey!
Φίλε @woodripp3r είναι γεγονός ότι όσες μέρες και να διαθέσεις στην Κούβα δεν είναι ποτέ αρκετές.
Οπότε, όπως λέγαμε και την προηγούμενη φορά, διαλέγεις αν θα το κάνεις σε στυλ roadtrip βλέποντας όσο περισσότερα μέρη προλαβαίνεις, ή αν θα διαθέσεις παραπάνω χρόνο σε κάποια από αυτά για να τα ζήσεις και να τα απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερο.

Όντως οι 3 ημέρες για το Trinidad μπορεί να είναι υπερβολικά πολλές.
Αλλά και 1 ημέρα είναι υπερβολικά λίγη!
Το Trinidad είναι πανέμορφο, αξίζει οπωσδήποτε 2 ημέρες.
Οπότε θα έπρεπε να το κάνεις 2 Trinidad - 1 Camaguey.
Σ'αυτή την περίπτωση όμως, και λόγω της μεγάλης απόστασης, δε θα προλάβεις να δεις το Camaguey.
Θα φτάσεις μεσημέρι προς απόγευμα και το άλλο πρωί θα πρέπει να φύγεις.
Ουσιαστικά δηλαδή θα έπρεπε να έχεις άλλη 1 μέρα και να βάλεις 2 Trinidad - 2 Camaguey.

Θα μπορούσατε ίσως να βγάλετε τη διανυκτέρευση στο Cienfuegos και πάτε απευθείας Vinales-Trinidad.
Δεν είναι άσχημη ιδέα.
Θα θυσιάσεις μία πόλη του "κλασικού τουριστικού κύκλου" που δεν έχει και πολλά να σου προσφέρει μέσα σε 1 μόνο ημέρα (και μάλλον θα θυσιάσεις και τους ανυπέρβλητης φυσικής ομορφιάς καταρράκτες του El Nicho), αλλά θα δεις ένα πολύ μεγαλύτερο μέρος του νησιού και θα φτάσεις σε μία πόλη που δεν επισκέπτεται ο κύριος τουριστικός όγκος.
Από την άλλη μεριά όμως, αφού θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, είναι κρίμα να μην κάνετε την παράκαμψη προς Κόλπο των Χοίρων & Guama, μόνο και μόνο για να προλάβετε να φτάσετε στο Trinidad από το Vinales πριν βραδιάσει.
Σκέψου το!
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Eάν κλείσεις ένα μόνο βράδυ και μάλιστα Δεκέμβριο έχεις 50% πιθανότητες να γίνεις overbooked. Και να εύχεσαι να μη σε στείλουν σε καμιά Σάντα Κλάρα, γιατί όλη η Αβάνα overbooked θα είναι τότε...
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Παρολα αυτα αν καποιος θελησει να κλεισει ξενοδοχειο στην κουβα μεσω booking , ποια επιλογη θα πρεπει να προτιμησει;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απ' όσο ξέρω δε γίνεται μεέσω booking, εκτός κι αν άλλαξε κάτι. Τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα όταν έφτανες στο τελευταίο στάδιο σου έβγαζε το κλασικό "λόγω του εμπάργκο κλπ"...

Βάλε "δημόσιες παραστάσεις", έχει φεστιβάλ τζαζ και το γαμάτο φεστιβάλ κινηματογράφου το Δεκέμβριο.
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Ευχαριστω και παλι! Ενημερωτικα γινεται πλεον και μεσω booking, με ενημερωσε φιλη που πηγε το καλοκαιρι οτι απο το booking εκλεισε και στη σχετικη ερωτηση εβαλε " βοηθεια στο κουβανικο λαο"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω και παλι! Ενημερωτικα γινεται πλεον και μεσω booking, με ενημερωσε φιλη που πηγε το καλοκαιρι οτι απο το booking εκλεισε και στη σχετικη ερωτηση εβαλε " βοηθεια στο κουβανικο λαο"
Μμμμ, τι να σου πω. Από εδώ το booking δεν επιτρέπει πρόσβαση, οπότε δεν έχω άποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom