Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γειά σε όλους,

Πάμε Κούβα για 2 βδομάδες χωρίς να νοικιάσουμε αμάξι...σκοπός είναι να γυρίσουμε χαλαρά και όχι τόσο να πάμε σε πολλά μέρη.

Εχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:
3 μέρες Αβάνα
2 μέρες Βινιάλες
2 μέρες Σιενφουέγος
2 μέρες Τρινιδάδ
2 μέρες Αβάνα

Είναι 3 μέρες που δεν τις έχουμε ακόμα αποφασίσει, ψάχνουμε μέρη που να είναι αυθεντική Κούβα.
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας! Τί γνώμη έχετε για τα παρακάτω: Καϊμπαριέν, Σιέγο ντε Άβιλα, Πλάγια Χιρόν (Giron), Σάνκτι Σπίριτους
Ματάνσας και Κάρδενας αξίζει τον κόπο; γιατί είναι κοντά στο Βαραδέρο και φαίνονται τουριστικά
Τέλος, αν πάς 3 μέρες στο Τρινιδάδ έχεις τι να δεις;

Ευχαριστούμε πολύ!!
Καταρχήν θα έβγαζα μια μέρα από το Σιενφουέγος, μια μέρα είναι υπεραρκετή, δε χρειάζεται δευτερη.. Επίσης 3 μέρες στο Τρινιδάδ πάρα πολλές.

Για τις πόλεις που λες:
Καϊμπαριέν: πολύ μικρό, ελάχιστοι τουρίστες, όχι τόσο ενδιαφέρον, αλλά οπωσδήποτε αυθεντικό.
Σιέγο ντε Άβιλα: Αρκετά μεγάλο για να δικαιολογεί μια μέρα, όχι πολλά να δεις, μηδέν τουρισμός, ομορφούτσικη αρχιτεκοτνική, σίγουρα πιο ενδιαφέρον από το Καϊμπαριέν.
Πλάγια Χιρόν: αν σας ενδιαφέρει η ιστορία του κόλπου των Χοίρων, έχει νδιαφέρον. ΚΑτά τα άλλα όλοι όσοι ζουν εκεί ζουν μόνο από τον τουρισμό.
Σάνκτι Σπίριτους: Όμορφο, μικρό, αυθεντικό, έχει λίγο τουρισμό, εξαρτάται από την εποχή που θα πάτε.
3 μέρες στο Τρινιδάδ πολλές για μένα.

ΜΑτάνσας και Κάρδενας:
ΜΑτάνσας: ΜΗΔΕΝ τουρισμός, πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, πολλή φοιτητοζωή (εξαρτάται από την εποχή κι αν είστε ΣΚ), εμένα θα ήταν η πρ΄τη μου επιλογή, ομορφούτσικη πόλη και αρκετά να δεις.
Κάρδενας: Καθόλου τουρίστες, αλλά όχι και πολλά να δεις, ούτε αρχιτεκτονικά ούτε ως ζωή. Δεν ξέρω ποιος σας είπε ότι είναι τουριστικά, δεν ισχύει καθόλου.

Καμαγουέι: Όμορφη, μεγάλη πόλη, καταπληκτική αρχιτεκτονική, ελάχιστος τουρισμός, ωραία νυχτερινή ζωή. Μετά το ΜΑτάνσας θα ήταν η δεύτερή μυ επιλογή, με το Σιέγο ως τρίτη.

Αντιτυριστική πόλη είναι και το Πινάρ ντελ Ρίο, δε σταματάει κανένα γκρουπ εκεί.
 

Axel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σε όλους,

Πάμε Κούβα για 2 βδομάδες χωρίς να νοικιάσουμε αμάξι...σκοπός είναι να γυρίσουμε χαλαρά και όχι τόσο να πάμε σε πολλά μέρη.

Εχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:
3 μέρες Αβάνα
2 μέρες Βινιάλες
2 μέρες Σιενφουέγος
2 μέρες Τρινιδάδ
2 μέρες Αβάνα

Είναι 3 μέρες που δεν τις έχουμε ακόμα αποφασίσει, ψάχνουμε μέρη που να είναι αυθεντική Κούβα.
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας! Τί γνώμη έχετε για τα παρακάτω: Καϊμπαριέν, Σιέγο ντε Άβιλα, Πλάγια Χιρόν (Giron), Σάνκτι Σπίριτους
Ματάνσας και Κάρδενας αξίζει τον κόπο; γιατί είναι κοντά στο Βαραδέρο και φαίνονται τουριστικά
Τέλος, αν πάς 3 μέρες στο Τρινιδάδ έχεις τι να δεις;

Ευχαριστούμε πολύ!!
Kι εγώ τώρα θα πάω, δεν έχω πάει ακόμα αλλά από το ψάξιμο που έχω κάνει μπορώ να σου πω ότι έχει διάφορα γύρω από το Τρινιδάδ. Playa Ancon (ή και La Boca αν γουστάρεις παραλία που αν και όχι τόσο εντυπωσιακή σου δίνει περισσότερη Κουβανέζικη αίσθηση), κοιλάδα με τα ζαχαροκάλαμα (η ιστορία με τους σκλάβους), τους καταρράκτες (Vegas Grande,
Salto del Caburni, el Nicho (αν επισκευτείς Cienfuegos), να χαζέψεις και να χαθείς στα στενά του Τρινιδάδ, να δεις τα μουσεία. Όποτε 3 μέρες, ειδικά αν πηγαίνεις χαλαρά, δεν νομίζω να βαρεθείς. Κι εγώ τόσο θα κάτσω μάλλον
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Καλημέρα, επεστρεψα εδω και μια εβδομαδα από Κουβα, ενταξει φανταστική εμπειρία, απίστευτα τοπία. Νοικιάσαμε αμαξι. Βέβαια οι διαδρομές είναι εφιαλτικές και μην τύχη και βρεθείς βράδυ σε δρόμο ακόμα και στον κεντρικό, δεν έχει καθόλου φώτα και πετάγονται από παντού άνθρωποι. Είχαμε συνδυάσει να πάμε από Σάντα Κλάρα - Τρινιδάδ και το gps μας πήγε από κάτι βουνά, τραγικοί δρόμοι απλά και σαν να μην έφτανε αυτό, πέσαμε και σε τροπική μπόρα.
Επίσης εμείς ταξιδέψαμε με air canada και ενώ είχαμε πληρώσει βίζα κανονικά από Ελλάδα, στο αεροπλάνο την μοίραζαν τζάμπα. Έφαγα μια πίκρα, τζάμπα εκατό ευρώ.
Ο κάτοικοι βέβαια πάρα πολύ εξυπηρετικοί σε όλα τα μέροι, και το Τρινιδάδ παρόλο που δεν το περίμενα μου άρεσε πάρα πολύ.
Πολυ ωραία εμπειρία πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα, επεστρεψα εδω και μια εβδομαδα από Κουβα, ενταξει φανταστική εμπειρία, απίστευτα τοπία. Νοικιάσαμε αμαξι. Βέβαια οι διαδρομές είναι εφιαλτικές και μην τύχη και βρεθείς βράδυ σε δρόμο ακόμα και στον κεντρικό, δεν έχει καθόλου φώτα και πετάγονται από παντού άνθρωποι. Είχαμε συνδυάσει να πάμε από Σάντα Κλάρα - Τρινιδάδ και το gps μας πήγε από κάτι βουνά, τραγικοί δρόμοι απλά και σαν να μην έφτανε αυτό, πέσαμε και σε τροπική μπόρα.
Επίσης εμείς ταξιδέψαμε με air canada και ενώ είχαμε πληρώσει βίζα κανονικά από Ελλάδα, στο αεροπλάνο την μοίραζαν τζάμπα. Έφαγα μια πίκρα, τζάμπα εκατό ευρώ.
Ο κάτοικοι βέβαια πάρα πολύ εξυπηρετικοί σε όλα τα μέροι, και το Τρινιδάδ παρόλο που δεν το περίμενα μου άρεσε πάρα πολύ.
Πολυ ωραία εμπειρία πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Κράτα τη βίζα και πουλά τη σε κάποιον από το φόρουμ.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλημέρα, επεστρεψα εδω και μια εβδομαδα από Κουβα, ενταξει φανταστική εμπειρία, απίστευτα τοπία. Νοικιάσαμε αμαξι. Βέβαια οι διαδρομές είναι εφιαλτικές και μην τύχη και βρεθείς βράδυ σε δρόμο ακόμα και στον κεντρικό, δεν έχει καθόλου φώτα και πετάγονται από παντού άνθρωποι. Είχαμε συνδυάσει να πάμε από Σάντα Κλάρα - Τρινιδάδ και το gps μας πήγε από κάτι βουνά, τραγικοί δρόμοι απλά και σαν να μην έφτανε αυτό, πέσαμε και σε τροπική μπόρα.
Επίσης εμείς ταξιδέψαμε με air canada και ενώ είχαμε πληρώσει βίζα κανονικά από Ελλάδα, στο αεροπλάνο την μοίραζαν τζάμπα. Έφαγα μια πίκρα, τζάμπα εκατό ευρώ.
Ο κάτοικοι βέβαια πάρα πολύ εξυπηρετικοί σε όλα τα μέροι, και το Τρινιδάδ παρόλο που δεν το περίμενα μου άρεσε πάρα πολύ.
Πολυ ωραία εμπειρία πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Αγαπητέ φίλε , το θέμα της βίζας για πτήσεις με air canada το είχα αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιο μου καθώς το καλοκαίρι είχα ταξιδέψει και πήρα την βίζα μου μέσα στο αεροπλάνο ( δεν πλήρωσα στην Ελλάδα καθώς η air canada δίνει την βίζα στο αεροπλάνο ) .

Το είχα αναφέρει στην σελίδα 39
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αγαπητέ φίλε , το θέμα της βίζας για πτήσεις με air canada το είχα αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιο μου καθώς το καλοκαίρι είχα ταξιδέψει και πήρα την βίζα μου μέσα στο αεροπλάνο ( δεν πλήρωσα στην Ελλάδα καθώς η air canada δίνει την βίζα στο αεροπλάνο ) .

Το είχα αναφέρει στην σελίδα 39
Πως σε αφησαν να πεταξεις απο το Βενιζέλος χωρις να σου ζητήσουν βίζα για Κούβα ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
54 σελιδες με τα ιδια και τα ίδια !

Αν καποιος αγορασε "σπαστό" εισιτηριο και ετυχε να ειναι το δευτερο εισιτηριο Aircanada κακώς συμβουλευει εδω μην βγαζετε βίζα !!
Δεν πετάς απο Ελλαδα χωρις να εχεις βίζα , το εχουμε γραψει ενα σωρό φορές .

Αμαρτια είναι να την πατησει καποιος που διαβασε τις "συμβουλές" μας και να μην μπορεί να πεταξει .

Τα τελευταια χρονια παω Κουβα με Air canada και τσαντιζομαι οταν ενω εχω πληρωσει λεφτα για βιζα , να μου δινουν δωρεάν μεσα στη πτηση Τορόντο -Αβανα .
Αλλά τι να κάνουμε ; Ετσι ειναι τα πραγματα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
54 σελιδες με τα ιδια και τα ίδια !

Αν καποιος αγορασε "σπαστό" εισιτηριο και ετυχε να ειναι το δευτερο εισιτηριο Aircanada κακώς συμβουλευει εδω μην βγαζετε βίζα !!
Δεν πετάς απο Ελλαδα χωρις να εχεις βίζα , το εχουμε γραψει ενα σωρό φορές .

Αμαρτια είναι να την πατησει καποιος που διαβασε τις "συμβουλές" μας και να μην μπορεί να πεταξει .

Τα τελευταια χρονια παω Κουβα με Air canada και τσαντιζομαι οταν ενω εχω πληρωσει λεφτα για βιζα , να μου δινουν δωρεάν μεσα στη πτηση Τορόντο -Αβανα .
Αλλά τι να κάνουμε ; Ετσι ειναι τα πραγματα .
Όπως τα λες είναι, αλλά αντί να τσαντιζεσαι πουλάς τη βίζα σου σε κάποιο συμφορουμιτη. Του γλιτώνεις και το δρόμο, ειδικά αν είναι από επαρχία.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Δεν είπα να μην βγάζουν βιζα, εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε σε ενα τετοιο ταξιδι να μην βγαλω βιζα. Τοσες σελιδες μαλλον κατι μου ξεφυγε. Ναι όντως ηταν ενδιαμεση πτηση πεταξα απο Τοροντο - Κουβα. Οποτε οσοι επιλεγουν την air Canada να ξερετε οτι την μοιραζουν στο αεροπλανο. Εγω πεταξα απο Θεσσαλονικη -Λισαβωνα και μετα Τοροντο - Κουβα, εκει μπερδευτηκα.
Γιωργο σωστα τα λες να την πουλησω αλλα νομιζω οτι πανω γραφει ονοματεπωνυμο. Θα το ελεγξω και θα σας πω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν είπα να μην βγάζουν βιζα, εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε σε ενα τετοιο ταξιδι να μην βγαλω βιζα. Τοσες σελιδες μαλλον κατι μου ξεφυγε. Ναι όντως ηταν ενδιαμεση πτηση πεταξα απο Τοροντο - Κουβα. Οποτε οσοι επιλεγουν την air Canada να ξερετε οτι την μοιραζουν στο αεροπλανο. Εγω πεταξα απο Θεσσαλονικη -Λισαβωνα και μετα Τοροντο - Κουβα, εκει μπερδευτηκα.
Γιωργο σωστα τα λες να την πουλησω αλλα νομιζω οτι πανω γραφει ονοματεπωνυμο. Θα το ελεγξω και θα σας πω.
Πάμε πάλι .
Οσοι επιλεγουν την Aircanada με ξεχωριστό εισιτηριο που ξεκιναει απο καποια χωρα της Ευρώπης , ισως.
Μπορει πχ να σου ζητησουν βιζα για Κουβα αν ξεκινας απο Ιταλια , Γαλλία κτλ

Εγω που επιλεγω τη καναδεζικη απο Αθηνα , συνηθως με πάνε με Aegean καπου στη Γερμανια και μετα για Τορόντο.
Οποτε χωρις βιζα δεν πεταω απο το Βενιζελος ακομα και αν όλη η κράτηση φαίνεται κλεισμένη απο aircanada .

Η βίζα που σου εδωσαν στο αεροπλάνο δεν γραφει τιποτα . Εσυ συμπληρωνεις τα στοιχεία σου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom