Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Αβάνα αξίζει φούλ!!!Αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη.Πολύ αξιόλογος προορισμός.Σίγουρα θα υπάρχουν πτήσεις απο Ν.Υόρκη.Μπορείς να το τσεκάρεις.Και αν μπορείς να αφιερώσεις έστω 2-3 μέρες στο Βαραδέρο για να πάρεις κ μια γεύση απο τις παραλίες Καρα'ι'βικής!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε θα χαλούσα ούτε μια μέρα στο Βαραδέρο με τόσο λίγες μέρες στη διάθεσή μου. Σε 4 μέρες θα έκανα 3 Αβάνα και 1 Βινιάλες. Αν είχα 5 θα έκανα 3 Αβάνα, 1 Βινιάλες και 1 Τρινιδάδ με στάση Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα.
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δε θα χαλούσα ούτε μια μέρα στο Βαραδέρο με τόσο λίγες μέρες στη διάθεσή μου. Σε 4 μέρες θα έκανα 3 Αβάνα και 1 Βινιάλες. Αν είχα 5 θα έκανα 3 Αβάνα, 1 Βινιάλες και 1 Τρινιδάδ με στάση Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα.
Ευχαριστώ! Για να δούμε θα παω; Η παρέα μου μόλις άκουσε Όχι τηλέφωνο και σχεδόν καθόλου ίντερνετ ΦΡΙΚΑΡΕ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ! Για να δούμε θα παω; Η παρέα μου μόλις άκουσε Όχι τηλέφωνο και σχεδόν καθόλου ίντερνετ ΦΡΙΚΑΡΕ.
Και τηλέφωνο παίζει (έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ), και ίντερνετ παίζει (καρτουλα και σε πλατεία με κοινόχρηστο WiFi), και κανείς δεν έπαθε τίποτα χωρίς αυτά στη τελική. Είναι κομμάτι και αυτό της Κούβας. Δεν ειναι Ευρώπη, δεν ειναι ακόμα ένας προορισμός, και η Αβάνα δεν είναι ακόμα μια πόλη όπως ολες οι άλλες... Υπάρχει διαφορά και αυτό είναι που αγαπάμε.
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και τηλέφωνο παίζει (έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ), και ίντερνετ παίζει (καρτουλα και σε πλατεία με κοινόχρηστο WiFi), και κανείς δεν έπαθε τίποτα χωρίς αυτά στη τελική. Είναι κομμάτι και αυτό της Κούβας. Δεν ειναι Ευρώπη, δεν ειναι ακόμα ένας προορισμός, και η Αβάνα δεν είναι ακόμα μια πόλη όπως ολες οι άλλες... Υπάρχει διαφορά και αυτό είναι που αγαπάμε.
Έχω διαβάσει όλα τα ποστ αλλά κάποιοι θέλουν τη βολή τους. Εγώ πάντως θα το κάνω το ταξίδι αν όχι το 19 κάποια επόμενη χρονιά.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Εύκολο και πάφθηνο.
Σε περίπτωση που κλείσουμε με επιστροφη απο Αθηνα για Νεα Υορκη και στο ενδιάμεσο των διακοπών πάμε Κούβα κάνουμε κάτι διαφορετικό με την ΕΣΤΑ ή έστω υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα που πρέπει να γνωρίζουμε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε περίπτωση που κλείσουμε με επιστροφη απο Αθηνα για Νεα Υορκη και στο ενδιάμεσο των διακοπών πάμε Κούβα κάνουμε κάτι διαφορετικό με την ΕΣΤΑ ή έστω υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα που πρέπει να γνωρίζουμε?
Όπως είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή όχι, υπό την προϋπόθεση πως δεν έχετε κάποια σχέση μόνιμης ή προσωρινής κατοικίας με τις ΗΠΑ. Αν π.χ. είσαι κάτοικος ΗΠΑ, ή φοιτητής εκεί κλπ, το θέμα αλλάζει.
 

Tanou

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Γεια σας, θα ήθελα για αρχή να μου πείτε αν ο Φεβρουάριος είναι καλός μήνας για να πάω Κούβα. Αν όχι τότε ποιός?
Ευχαριστώ. (Τις επόμενες απορίες μου θα τις ρωτήσω αργότερα)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρά είναι.
 

thessalonikios24

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα στην παρεα ... εχω μια απορια!! πιστευετε η ξερει κανεις αν αξιζει να πας κουβα ιανουαριο?? εχουμε βρει εισητηρια προσιτα για τοτε απλα φοβομαστε οτι ισως δν ειναι καλη περιοδος!! (αν μπορει καποιος να απαντησει αμεσα γιατι ισως αυριο τα κλεινω θα του ημουν ευγνωμον)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
594
Likes
2.465
Ταξίδι-Όνειρο
???
καλησπερα στην παρεα ... εχω μια απορια!! πιστευετε η ξερει κανεις αν αξιζει να πας κουβα ιανουαριο?? εχουμε βρει εισητηρια προσιτα για τοτε απλα φοβομαστε οτι ισως δν ειναι καλη περιοδος!! (αν μπορει καποιος να απαντησει αμεσα γιατι ισως αυριο τα κλεινω θα του ημουν ευγνωμον)
Από τον Νοέμβριο ως τον Απρίλιο είναι η καλύτερη εποχή
 

EveThan!

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Φτάνει κ εμάς ο καιρός για το ταξίδι αυτό καθώς αναχωρούν στις 20/7 Και θέλω για άλλη μια φορά την πολύτιμη συνδρομή σας.

Έχετε αναφέρει πολλές φορές ότι δε χρειάζεται κάποιο ειδικό δίπλωμα οδήγησης αλλά σε σελίδες άλλες λένε για το "ευρωπαϊκό δίπλωμα" ως απαραίτητο. Εγώ που έχω το παλιό ελληνικό (Το "ροζ" χάρτινο) και όχι το νέου τύπου κάρτας θα έχω προβλημα;
Επίσης χρειάζεται ανταπτορας ή μετασχηματιστής για το φορτισμα κινητών κ καμερων;

Τέλος μια χαζή ερώτηση . Κανονική βαλίτσα μεγάλη ή τύπου backpack πλάτης τύπου ορειβατικού (65-70 lt) θα βόλευε γι 15ημερη παραμονή εκ των οποίων 8-9 μέρες εκτός Αβάνας ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom