Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα παιδιά
Σκέφτομαι να πάω κουβα από 9 μέχρι 23 Δεκεμβρίου μόνος μου ψάχνω για παρεα καθώς για ένα τέτοιο μεγάλο ταξίδι δύσκολα βρισκεισ, σκεφτομαι νακάτσω Αβάνα 3 νύχτες βαραδερο 7 νύχτες με ημερησιεσ εκδρομες σε σιενφουεγοσ και ματανζας Σάντα Κλάρα 1 και Τρινιδάδ 2..
Μπορεί να Μ προτείνει κάποιος π έχει πάει κουβα κάποια άλλα μέρη ? Ευχαριστώ
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
Καλησπερα σας! μια ερωτηση.. θα ειμαι miami τον νοεμβριο και λεμε να παμε και 6 μερες κουβα.. εχω περασει πολλες ωρες διαβαζοντας εδω για κουβα και θελω να ρωτησω ποια η γνωμη σας, Αβανα και τις 6 μερες ή θα ηταν καλο να συνδιαζαμε Αβανα και με κατι αλλο.. ?
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Φίλος έκλεισε χτες με air France από Αθήνα για Σεπτέμβριο με 419€, πληροφοριακά.

Με πλοίο από Κούβα δεν πας πουθενά απαγορεύεται. Με αεροπλάνο έχει πάρα πολλούς προορισμούς, φτηνότερα συνήθως βγαίνει το Μεξικό, οι ΗΠΑ, η Κολομβία, τα κειμαν, η Δομινικανή Δημοκρατία κι ο Καναδάς, όχι μόνο από Αβάνα.
Έχει βγάλει και η klm προσφορά με την ίδια τιμή ,η προσφορά ισχύει μέχρι 26/6 και περιλαμβάνει μόνο χειραποσκευη και μια τσάντα ώμου να μην ξεπερνάνε και τα δυο τα 12 κιλά
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Γεία σας,

Μια μικρή ερωτησουλα.

Βρήσκω Αεροπορικα εισητηρία για Δεκέμβριο στα 590 με SWISS. Είναι καλή τίμη ή να περιμένω για καμία προσφόρα ?
Γεια νασο θα παω κουβα Δεκέμβριο μόνος από τις 9 έως τις 23 βρήκα με klm 419€ με χειραποσκευη 12 kg ,ψάχνωγια παρεα άμα ενδιαφερεσαι στείλε μου μήνυμα
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Καλησπέρα παιδιά
Σκέφτομαι να πάω κουβα από 9 μέχρι 23 Δεκεμβρίου μόνος μου ψάχνω για παρεα καθώς για ένα τέτοιο μεγάλο ταξίδι δύσκολα βρισκεισ, σκεφτομαι νακάτσω Αβάνα 3 νύχτες βαραδερο 7 νύχτες με ημερησιεσ εκδρομες σε σιενφουεγοσ και ματανζας Σάντα Κλάρα 1 και Τρινιδάδ 2..
Μπορεί να Μ προτείνει κάποιος π έχει πάει κουβα κάποια άλλα μέρη ? Ευχαριστώ
Πάρα πολλές μέρες στο Βαραδέρο, εγώ δύο κάθισα και βαρέθηκα. Θα σου τα πουν και οι αρμόδιοι αν είναι εφικτές οι εκδρομές που γράφεις σαν ημερήσιες καθώς μπορείς να τα κάνεις πηγαίνοντας προς Βαραδέρο. Δες τον χάρτη και θα καταλάβεις. Στα βασικά του ταξιδιού έχεις ξεχάσει το Βινιάλες. Φόρτωσε το μισό σου ταξίδι Αβάνα, οι μισές μέρες για να την δεις και οι υπόλοιπες για να την ζήσεις.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Αξίζει το βιναλες ? Πέρυσι είχα πάει άγιο άγιο δομινικο και εκανα πολλά τουρ στην φύση κυρίως χερσόνησο σαμανα ,..σκέφτομαι ότι το βιναλες πάνω κάτω ιδια φύση καραιβικης έχει με την διαφορά ότι έχει φυτείες με πούρα όπως κ το pinal de rio..
δεν αξίζει να κάτσω varadero κ να πηγαίνω κάθε ημέρα κ σε διαφορετική παραλια ?δηλαδήνα μην κάθομαι όλη την ημέρα στο ξενοδοχειο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αξίζει το βιναλες ? Πέρυσι είχα πάει άγιο άγιο δομινικο και εκανα πολλά τουρ στην φύση κυρίως χερσόνησο σαμανα ,..σκέφτομαι ότι το βιναλες πάνω κάτω ιδια φύση καραιβικης έχει με την διαφορά ότι έχει φυτείες με πούρα όπως κ το pinal de rio..
δεν αξίζει να κάτσω varadero κ να πηγαίνω κάθε ημέρα κ σε διαφορετική παραλια ?δηλαδήνα μην κάθομαι όλη την ημέρα στο ξενοδοχειο
Δεν έχει καμία σχέση το βινιαλες με οποιοδήποτε τοπίο στην αμερικανική ήπειρο (πλην ενός πολύ μικρού κομματιού στο Πουέρτο Ρίκο, που δεν είναι προσβάσιμο λόγω στρατιωτικής ζώνης). Σε αντίθεση δε με τη Δομινικανή Δημοκρατία, οι οικισμοί του ειναι πανεμορφοι. Πιο πολύ σε Φιλιππίνες ή γκουιλιν φέρνει. Αν κάτσεις στο βαραδερο σε ποιες διαφορετικές παραλίες θα πηγαίνεις; πρακτικά μια τεράστια παραλία είναι το βαραδερο και οι οποίες προσβάσιμες από εκεί είναι υποδεεστερες.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Προτεραιότητα σου είναι οι παραλίες?

Αν προτεραιότητα σου είναι να κάνεις μπάνια υπάρχουν και πιο ωραίες παραλίες, υπάρχει φυσικά και το Βαραδέρο που όμως δε προσφέρει κάτι από τα χαρακτηριστικά της Κούβας.

Ξεκίνα από Αβάνα 3ήμερο σίγουρα και επιστρέφεις στο γυρισμό, Βινιάλες μονοήμερη εώς 3 μέρες και ψάξε τις παραλίες πριν το Τρινιδάδ ίσως....larga, giron...ancon από Τρινιδάδ...Σιενφουέγος 1 μέρα, Τρινιδάδ σίγουρα 2 μέρες....Σάντα Κλάρα κάθισε ελάχιστες ώρες εώς και καθόλου......Βαραδέρο δύο μέρες και πολύ του είναι, εκτός αν πας για τα ξενοδοχεία του.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Δηλαδή για 7 ημέρες με 3 ημερίσιες εκδρομές δεν αξίζει το βαραδερο? Άλλες ωραίες κοντινές παραλίες σε βαραδερ έχεις να προτείνεις Γιώργο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή για 7 ημέρες με 3 ημερίσιες εκδρομές δεν αξίζει το βαραδερο? Άλλες ωραίες κοντινές παραλίες σε βαραδερ έχεις να προτείνεις Γιώργο
Αυτό λέω ότι δεν έχει ωραίες κοντινές παραλίες στο Βαραδέρο.

Ωραίες παραλίες έχει:
- με βάση το Βινιάλες
- με βάση τη Σάντα Κλάρα (τα Κάγιος)
- με βάση την Αβάνα (μισή ώρα δρόμο από την Αβάνα)
- και η παραλία του βαραδέρο

Τρινιδάδ, playa larga κλπ είναι μέτριες, θα απογοητευτείς. Γενικά τα νερά της Κούβας δεν έχουν και πολλή σχέση με της Ελλαδας, οι περισσότεροι Έλληνες τα περιμένουν καλύτερα.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Konstantinosb το βιναλες τόσο πολλή αξίζει ?
Έχω δει στο ιντεενετ ότι εχει σπήλαιο π μπαίνεις με βάρκα αλλά έχει κ έξω από το ματανζας ένα φοβερό σπήλαιο ..γενικά θέλω να τα συνδυάσω όλα με μπάνια μουσεια κ βραδινές εξόδους, το βαραδερο γενικά σε night life πως ειναι ?

Γενικα η πιο εξωτική παραλία με full φοίνικες κ τιρκουάζ νερά στα παράλια της βόρειο κεντρικής Κούβας ποια εinai ?εκτός απο τα νησια π είναι μακριά κ θα πάρει να θυδιασεις μέρες
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Konstantinosb το βιναλες τόσο πολλή αξίζει ?
Έχω δει στο ιντεενετ ότι εχει σπήλαιο π μπαίνεις με βάρκα αλλά έχει κ έξω από το ματανζας ένα φοβερό σπήλαιο ..γενικά θέλω να τα συνδυάσω όλα με μπάνια μουσεια κ βραδινές εξόδους, το βαραδερο γενικά σε night life πως ειναι ?
Δεν είναι το σπήλαιο το αξιοθέατο του Βινιάλες (άσε που έχει αμέτρητα). Είναι η φύση, το χωριό και οι γειτονικές παραλίες. Το σπήλαιο στο Ματάνσας είναι πιο μέτριο. Nightlife το Βαραδέρο έχει μπόλικη, αν είναι Ιούλιος/Αύγουστος, έχει και πολλούς Κουβανούς, αν όχι είσαι με Γερμανούς με καλτσοπέδιλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom