Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Kwnnak

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
@psilos3 @Yorgos @Konstantinb Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Λογικά θα το ψάξουμε για κολλεκτίβο ταξί που αν διάβασα καλά σε προηγούμενες αναρτήσεις το κανονίζουμε κατευθείαν από εκεί.
Να ρωτησω ακόμα Σεπτέμβρη ο καιρός πως ειναι ; Είναι μεγάλες οι πιθανότητες για τυφώνα;
 

nicaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα. Πολύ ωραία επιλογή, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ότι μπορώ φυσικά.



Γίνεται βεβαίως αν και δε βρίσκω το λόγο καθώς δεν υπάρχει πληθώρα επιλογών, και επίσης θα συναντήσετε πολύ φθηνή και καλή κουζίνα.



Και στα δύο, εφόσον θα υπάρχει όλη μέρα διαθέσιμη αλλά και αυτοκίνητο, είτε δικό σας είτε με οδηγό.



Εφόσον είστε τέσσερα άτομα κιόλας έιναι κρίμα να μη νοικιάσετε. Αν καταλήξετε πως όχι, το πλεονέκτημα με Viazul είναι οτι μπορείτε να έχετε τα εισιτήρια νωρίτερα στα χέρια σας, ενώ taxi collectivo μόνο κατόπιν συνεννόησης εκεί. Και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.



Προσωπικά τα θεωρώ άσκοπα χρήματα. Στη περίπτωση που θέλετε να δείτε την Αβάνα και με άλλο τρόπο εκτός του περπατήματος θα πρότεινα το γνωστό Havana open Bus tour, που μπορείτε και να χρησιμοποιήσετε όλη τη μέρα. Επίσης περιήγηση μιας ώρας με κάντιλακ, και το χαβαλέ σας θα κάνετε και θα δειτε πραγματάκια, και το συνολικό ποσό θα σας βγει λιγότερο.



Αυτό δε μπορώ να στο απαντήσω με σιγουριά, ξέρω για βροχές, αλλά καλύτερα να το πει κάποιος που έχει πάει εκείνη την εποχή.



Θα αγοράσετε απο εδώ και θεωρήστε το δεδομένο. Δεν υπάρχει περίπτωση να σας δώσουν, και δεν αξίζει κιόλας το ρίσκο, δύο ευρώ ο αντάπτορας κάνει και θα σας μεινει κιόλας.
Καλησπέρα ψηλέ! Αναφέρεις παραπάνω για ημερήσια εκδρομή με cattamaran.Έχεις κάτι υπόψιν σου να μου προτείνεις; Κάποια ενδεικτική τιμή για αυτό ή κάποιο γραφείο που μπορώ να πάρω τις πληροφορίες; Ευχαριστώ πολυ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα ψηλέ! Αναφέρεις παραπάνω για ημερήσια εκδρομή με cattamaran.Έχεις κάτι υπόψιν σου να μου προτείνεις; Κάποια ενδεικτική τιμή για αυτό ή κάποιο γραφείο που μπορώ να πάρω τις πληροφορίες; Ευχαριστώ πολυ.
85-110cuc ανάλογα την εποχή κι αν περιλαμβάνει δελφίνια ή όχι.
 

nicaris

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Γιώργο. Επειδή δεν θέλω να κουράζω τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ σου έχω στείλει pm.
 

Bluestalker1

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα σας

Έχει κανείς σχετικά πρόσφατη εμπειρία από χρήση Viber;
Είναι δυνατή μία στοιχειώδης επικοινωνία εφόσον επιτευχθεί πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω καρτών;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας

Έχει κανείς σχετικά πρόσφατη εμπειρία από χρήση Viber;
Είναι δυνατή μία στοιχειώδης επικοινωνία εφόσον επιτευχθεί πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω καρτών;
Καλησπέρα. Αν θεωρήσουμε ότι δουλεύει σαν εφαρμογή, δεν έχει να κάνει τόσο με το τρόπο πρόσβασης, αλλά με τη ποιότητα και τη διαθέσιμη ταχύτητα.
Κάτι το οποίο σημαίνει ότι όσο καλύτερη είναι η κεραία, και όσο λιγότερους συνδεδεμένους χρήστες έχει πάνω της, τόσο καλύτερο διαθέσιμο bandwidth έχεις και κατ΄επέκταση καλύτερη επικοινωνία, όταν μιλάμε για εφαρμογές φωνής όπως το viber που είναι κάτι τέτοιο.
Προσωπικά θυμάμαι στο Cienfuegos πχ να μιλάω με κλήση στο viber και να ακούγομαι καμπάνα χωρίς διακοπές, και στην Αβάνα σε πολυσύχναστο πάρκο να κάνω 20 λεπτά μόνο και μόνο για να πάρω ΙΡ. Είναι όλα πολύ σχετικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To viber είναι πολύ βαρύ, δε δουλεύει πάντα. Αντίθετα το WhatsApp είναι πολύ πιο εύχρηστο στην Κούβα.
 

Eyaggelia Myl

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
καλημέρα και καλως σας βρηκα... ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.. στο πρόγραμμα και για μένα η Κουβα (παλιος καημος!!) και αφου μελετησα το φορουμ, να κανω και εγω τις ερωτησουλες μου: σκεφτομαστε (2 ατομα) για ένα ταξιδι με 10-12 διανυκτερευσεις, και απο ενα προχειρο σχεδιασμο που εκανα διαβαζοντας σας, με 5-6 ημερες Αβανα και τις υπόλοιπες Τρινιδαδ? σαν μηνας καλυτερος ειναι ο Ιανουριος , ο φεβρουαριος ή ο Μαρτης? (δεν θα θελαμε και την πιο τουριστικη εποχη για να υπαρχει λιγοτερο ισως τουριστομάνι!) και τέλος ειναι αρκετα ασφαλες να κλεισω μέσω booking για να αποφυγω το πρακτορειο? αυτα για αρχη και καλά μας ταξίδια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλημέρα και καλως σας βρηκα... ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.. στο πρόγραμμα και για μένα η Κουβα (παλιος καημος!!) και αφου μελετησα το φορουμ, να κανω και εγω τις ερωτησουλες μου: σκεφτομαστε (2 ατομα) για ένα ταξιδι με 10-12 διανυκτερευσεις, και απο ενα προχειρο σχεδιασμο που εκανα διαβαζοντας σας, με 5-6 ημερες Αβανα και τις υπόλοιπες Τρινιδαδ? σαν μηνας καλυτερος ειναι ο Ιανουριος , ο φεβρουαριος ή ο Μαρτης? (δεν θα θελαμε και την πιο τουριστικη εποχη για να υπαρχει λιγοτερο ισως τουριστομάνι!) και τέλος ειναι αρκετα ασφαλες να κλεισω μέσω booking για να αποφυγω το πρακτορειο? αυτα για αρχη και καλά μας ταξίδια!
Ο Μάρτιος. Τουριστομανι δύσκολο, ο τουρισμός ως Κούβας έχει πάρει την κατιούσα γενικώς, η Αβάνα ειδικά φαίνεται εντελώς άδεια από τουρίστες.
 

Eyaggelia Myl

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ο Μάρτιος. Τουριστομανι δύσκολο, ο τουρισμός ως Κούβας έχει πάρει την κατιούσα γενικώς, η Αβάνα ειδικά φαίνεται εντελώς άδεια από τουρίστες.
Ευχαριστω Γιωργο για την απαντηση..ελπιζω να ειναι και καλός ο καιρος τοτε, δλδ χωρις βροχες..αν δεν μπορω να κανω αλλιως να επιλεξω τελη Δεκ. αρχες Γεναρη , παλι απο θεμα καιρου εννοω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω Γιωργο για την απαντηση..ελπιζω να ειναι και καλός ο καιρος τοτε, δλδ χωρις βροχες..αν δεν μπορω να κανω αλλιως να επιλεξω τελη Δεκ. αρχες Γεναρη , παλι απο θεμα καιρου εννοω
Γενικά ο Μάρτιος είναι καλύτερος καιρός από το χειμώνα, που μπορεί να κάνει και κρύο για πολλές μέρες σερί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom