Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Toky

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ όλη την υπέροχη παρέα
Όπως όλοι σας σχεδιάζω ταξίδι στην Κούβα τα Χριστούγεννα κ μπορώ να πω πως αγχώνομαι λίγο με αυτά που διαβάζω
Ιδιαίτερα για την κατάσταση με τα καύσιμα μιας κ έλεγα να νοικιάσω αμάξι
Μήπως είναι καλύτερα να πάω με group να είμαι πιο άνετος κ πιο safe τη δεδομένη στιγμή;
Yorgo σώσε με έχω καεί στο διάβασμα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαιρετώ όλη την υπέροχη παρέα
Όπως όλοι σας σχεδιάζω ταξίδι στην Κούβα τα Χριστούγεννα κ μπορώ να πω πως αγχώνομαι λίγο με αυτά που διαβάζω
Ιδιαίτερα για την κατάσταση με τα καύσιμα μιας κ έλεγα να νοικιάσω αμάξι
Μήπως είναι καλύτερα να πάω με group να είμαι πιο άνετος κ πιο safe τη δεδομένη στιγμή;
Yorgo σώσε με έχω καεί στο διάβασμα
Λοιπόν μέχρι στιγμής τα δεδομένα ήταν ότι υπήρχε diesel και δεν υπήρχε βενζίνη. Ε από προχτές είναι άλλαξε ο κολιές κι έγινε βραχιόλι. Πέτυχα ταρίφα με βαν που κοιμήθηκε 3 μέρες στο βενζινάδικο για να έχει βενζίνη και να μπορέσει να δουλέψει ο άνθρωπος και δυο καημένους Ιταλούς που κόλλησαν στο Βινιάλες.

That said, από χτες βλέπουμε μεγάλη βελτίωση, σήμερα έως και νορμάλ η κατάσταση. Στο δε Ματάνσας (κοντά στο Βαραδέρο) που ήμουν χτες, μου είπαν ότι ακόμη και τις μέρες με τις επικές ουρές στην Αβάνα, σε 30-45' αυτοί εξυπηρετούνταν. Λογικά δε θα υπάρχει θέμα ούτε καν γι αυτούς που θα νοικιάσουν οχήματα.
Λογικά λέω, δεν έχω και κληρονομικό χάρισμα, ήρθε ο Μεντβιέντεφ, λένεοι Ρώσοι ότι θα μας φέρνουν πετρέλαιο αυτοί και μαζί με τα -λυπηρά αλλά απαραίτητα- μέτρα εξοικονόμησης, θα πρέπει να επέλθει μια σχετική ομαλοποίηση.

Για τους υπόλοιπους, που δε θα νοικιάσουν όχημα, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. τα shared taxi λειτουργούν κανονικά, η viazul ομοίως (για όποιον δεν το ξέρει άλλαξε και βάση, είναι πλέον στην Πλατεία της Επανάστασης στο Βεδάδο κι όχι στο άσχετο σημείο που ήταν), ενώ και τα conectando συνεχίζουν, έστω και με μειωμένα δρομολόγια.

Οπότε είτε με γκρουπ είτε χωρίς, να μας έρθετε σας χρειαζόμαστε. Κι όσοι νοικιάσετε αμάξι, πάρτε και κανέναν καημένο ωτοστόπερ, ταλαιπωρούνται οι άνθρωποι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η viazul για όποιον δεν το ξέρει άλλαξε βάση, είναι πλέον στην Πλατεία της Επανάστασης στο Βεδάδο κι όχι στο άσχετο σημείο που ήταν.
 
Last edited by a moderator:

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ όλους που μας παρέχετε χρησιμότατες πληροφορίες. Έκατσα διάβασα πολλά εδώ για την Κούβα αλλά κυρίως τις αναρτήσεις των τελευταίων ετών, καθώς απ' όσα είδα, τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα πλέον στην Κούβα.

Είμαστε μια παρέα 6 ατόμων ( 3 ζευγάρια) που θα πάμε Κούβα τα Χριστούγεννα, και έχουμε τις εξής απορίες :

1. Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς και των 6 ατόμων με ένα όχημα , πχ private van για αποστάσεις μακρινές τύπου Vinales - Trinidad, Baracoa-Havana Αν ναι, ξέρουμε καθόλου κόστος στο περίπου;

2. Αν υπάρχει καμία καλή σύσταση καλοδεχούμενη σχετικά με κάποιον οδηγό ή εταιρία η site κλπ

3. Υπολογίζαμε μία πτήση Baracoa- Havana, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τις εσωτερικές αεροπορικές πτήσεις, μάλλον λέμε να προτιμήσουμε το οδικό δίκτυο. Το να πάμε Trinidad-Santiago και ύστερα να γυρίσουμε καρφί Baracoa-Havana (1000χλμ), είναι εφικτό με viazul; τα χρονοδιαγράμματα και τα δρομολόγια είναι κάτι που μπορούμε να βασιστούμε; Το ρωτάω κυρίως για το γυρισμό στην Havana λογω της πτήσης του γυρισμού. Μπορεί τέτοια απόσταση να γίνει και με Van όπως ρώτησα πιο πάνω;

4. Έχω κολλήσει με τις τιμές που βρίσκω στην γνωστή πλατφόρμα ενοικίασης για τα casa particular, σε σχέση πάντα με αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες και διαβάζω στις κριτικές και λέω να ρωτήσω να μου πείτε. Όταν λέει πχ 35-40 ευρώ τη διανυκτέρευση είτε βάλεις 1 άτομο να μείνει, είτε 4, είτε 6, εννοεί τελική τιμή για όλο το σπίτι σωστά; Μην πάω εκεί και γίνει καμία παρεξήγηση, έτσι; Ξέρω αφελής ερώτηση, πιθανόν άμα ρωτήσω αυτό εκεί, θα με ψαρέψουν, οπότε λέω να ρωτήσω εδώ καλύτερα.

5. Χριστούγεννα με Φώτα κοντά, τι χρειάζεται από ρούχα. Γενικά καλοκαιρινά ή να έχουμε και χοντρα ρούχα. Λάβετε υπόψη ότι γενικά θα κινηθούμε σε πόλεις, αλλά θα πάμε και για κανένα περπάτημα προς Vinales μεριά και προς Topes de Collantes.

6. Ισπανικά δεν μιλάει κανείς μας, Αγγλικά μόνο...θα βγάλουμε άκρη, ή θα συνεννοηθούμε σαν να ψάχνουμε τυροκομείο στην Πίνδο;


And last but not least....Μέχρι πόσα πούρα και πόσο ρούμι μπορούμε να μεταφέρουμε από το αεροδρόμιο της Κούβας;

Αντώνης :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.937
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους και...
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχεις πολύ διάβασμα:)
Θα σου απαντήσω σε ότι μπορώ αν και υπάρχουν ειδικότεροι επί του θέματος που θα τοποθετηθούν σίγουρα.

1. Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς και των 6 ατόμων με ένα όχημα , πχ private van για αποστάσεις μακρινές τύπου Vinales - Trinidad, Baracoa-Havana Αν ναι, ξέρουμε καθόλου κόστος στο περίπου;
Ναι, φίλος που πάει το Φλεβάρη το έψαχνε μέσω δικής μου σύστασης. Van με οδηγό - ξεναγό κτλ, ακριβό, περίπου 60€ το άτομο/ημέρα.

2. Αν υπάρχει καμία καλή σύσταση καλοδεχούμενη σχετικά με κάποιον οδηγό ή εταιρία η site κλπ
Μπορείς και μόνος σου στις εταιρείες ενοικίασης, αλλά καλύτερα μέσω σύστασης. Υπάρχουν διαθεσιμες.

3. Υπολογίζαμε μία πτήση Barbacoa - Havana, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τις εσωτερικές αεροπορικές πτήσεις, μάλλον λέμε να προτιμήσουμε το οδικό δίκτυο. Το να πάμε Trinidad-Santiago και ύστερα να γυρίσουμε καρφί Baracoa-Havana (1000χλμ), είναι εφικτό με viazul; τα χρονοδιαγράμματα και τα δρομολόγια είναι κάτι που μπορούμε να βασιστούμε; Το ρωτάω κυρίως για το γυρισμό στην Havana λογω της πτήσης του γυρισμού. Μπορεί τέτοια απόσταση να γίνει και με Van όπως ρώτησα πιο πάνω;
Δε θα έκανα με τίποτα εσωτερική πτήση. Πρέπει να φτιάξετε έτσι το πρόγραμμα ώστε να κάνετε στάσεις και διανυκτερεύσεις σε μέρη στη διαδρομή. Θεωρώ αδιανόητο σε δρόμους όπως αυτούς της Κούβας να χωρέσει η η συγκεκριμένη διαδρομή με τη μία όπως το λες. Η Viazul είναι μια κατηγορία από μόνη της, και κοστίζει σε χρόνο.

4. Έχω κολλήσει με τις τιμές που βρίσκω στην γνωστή πλατφόρμα ενοικίασης για τα casa particular, σε σχέση πάντα με αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες και διαβάζω στις κριτικές και λέω να ρωτήσω να μου πείτε. Όταν λέει πχ 35-40 ευρώ τη διανυκτέρευση είτε βάλεις 1 άτομο να μείνει, είτε 4, είτε 6, εννοεί τελική τιμή για όλο το σπίτι σωστά; Μην πάω εκεί και γίνει καμία παρεξήγηση, έτσι; Ξέρω αφελής ερώτηση, πιθανόν άμα ρωτήσω αυτό εκεί, θα με ψαρέψουν, οπότε λέω να ρωτήσω εδώ καλύτερα.
Οι τιμές είναι για ολόκληρο το οίκημα, απλά πρέπει να αναφέρεις αριθμό ατόμων.

5. Χριστούγεννα με Φώτα κοντά, τι χρειάζεται από ρούχα. Γενικά καλοκαιρινά ή να έχουμε και χοντρα ρούχα. Λάβετε υπόψη ότι γενικά θα κινηθούμε σε πόλεις, αλλά θα πάμε και για κανένα περπάτημα προς Vinales μεριά και προς Topes de Collantes.
Θα κοιτάξεις το καιρό, αν και νομίζω στη χειρότερη με ένα φούτερ κι ένα αντιανεμικό/αδιάβροχο για ώρα ανάγκης θα είστε σουπερ. Πολλά καλοκαιρινά ρούχα.

6. Ισπανικά δεν μιλάει κανείς μας, Αγγλικά μόνο...θα βγάλουμε άκρη, ή θα συνεννοηθούμε σαν να ψάχνουμε τυροκομείο στην Πίνδο;
Δε θα συναντήσετε κανένα πρόβλημα μ' αυτό

And last but not least....Μέχρι πόσα πούρα και πόσο ρούμι μπορούμε να μεταφέρουμε από το αεροδρόμιο της Κούβας;
Όριο ανά άτομο:

2 λίτρα το όριο για οινοπνευματώδη (3 μπουκάλια Havana Club πχ)

Για τα πούρα:

200 τεμάχια τσιγάρα ή

100 τεμάχια πουράκια ή

50 πούρα

(τα εργατικά πούρα θεωρούνται τσιγάρα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς και των 6 ατόμων με ένα όχημα , πχ private van για αποστάσεις μακρινές τύπου Vinales - Trinidad, Baracoa-Havana Αν ναι, ξέρουμε καθόλου κόστος στο περίπου;

Ναι, εξαρτάται και από τις αποστάσεις, αλλά χοντρικά γύρω στα 270€/μέρα με απεριόριστα χιλιόμετρα για τέτοια εποχή (σε εποχή με νορμάλ διαθεσιμότητα βενζίνης λιγότερο).

2. Αν υπάρχει καμία καλή σύσταση καλοδεχούμενη σχετικά με κάποιον οδηγό ή εταιρία η site κλπ
ΠΜ

3. Υπολογίζαμε μία πτήση Baracoa- Havana, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τις εσωτερικές αεροπορικές πτήσεις, μάλλον λέμε να προτιμήσουμε το οδικό δίκτυο. Το να πάμε Trinidad-Santiago και ύστερα να γυρίσουμε καρφί Baracoa-Havana (1000χλμ), είναι εφικτό με viazul; τα χρονοδιαγράμματα και τα δρομολόγια είναι κάτι που μπορούμε να βασιστούμε; Το ρωτάω κυρίως για το γυρισμό στην Havana λογω της πτήσης του γυρισμού. Μπορεί τέτοια απόσταση να γίνει και με Van όπως ρώτησα πιο πάνω;

Καταρχήν την πτήση αυτή θα έπρεπε να την κλείσετε 6-7 μήνες πριν.
Ναι, γενικά τα δρομολόγια της Βιαζούλ είναι αξιόπιστα, αλλά εγώ τελευταίο βράδυ θα έμενα Αβάνα, καλού-κακού.


4. Έχω κολλήσει με τις τιμές που βρίσκω στην γνωστή πλατφόρμα ενοικίασης για τα casa particular, σε σχέση πάντα με αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες και διαβάζω στις κριτικές και λέω να ρωτήσω να μου πείτε. Όταν λέει πχ 35-40 ευρώ τη διανυκτέρευση είτε βάλεις 1 άτομο να μείνει, είτε 4, είτε 6, εννοεί τελική τιμή για όλο το σπίτι σωστά; Μην πάω εκεί και γίνει καμία παρεξήγηση, έτσι; Ξέρω αφελής ερώτηση, πιθανόν άμα ρωτήσω αυτό εκεί, θα με ψαρέψουν, οπότε λέω να ρωτήσω εδώ καλύτερα.

Ρωτάς πόσα κρεβάτια διαθέτει. Αν η αγγελία λέει "ολόκληρο σπίτι" ναι, είναι για όλα τα κρεβάτια που διατίθενται.

5. Χριστούγεννα με Φώτα κοντά, τι χρειάζεται από ρούχα. Γενικά καλοκαιρινά ή να έχουμε και χοντρα ρούχα. Λάβετε υπόψη ότι γενικά θα κινηθούμε σε πόλεις, αλλά θα πάμε και για κανένα περπάτημα προς Vinales μεριά και προς Topes de Collantes.

Πολύ χοντρά όχι, αλλά ένα πουλοβεράκι ποτέ δεν έκανε κακό. Δεν είναι ανήκουστο τέτοια εποχή να πέφτει και στους 4 βαθμούς, αν και το σύνηθες μίνιμουμ είναι στους 14-16. Το μάξιμουμ μπορεί να χτυπήσει και 28.

6. Ισπανικά δεν μιλάει κανείς μας, Αγγλικά μόνο...θα βγάλουμε άκρη, ή θα συνεννοηθούμε σαν να ψάχνουμε τυροκομείο στην Πίνδο;

Ε κι αυτοί στην Πίνδο το βρίσκουν το τυροκομείο στο τέλος. Κανένας ιταλόφωνος δε σας βρίσκεται;


And last but not least....Μέχρι πόσα πούρα και πόσο ρούμι μπορούμε να μεταφέρουμε από το αεροδρόμιο της Κούβας;

Ό,τι είπε ο από πάνω και ναι, τα βιομηχανοποιημένα μετράεν στα τσιγάρα. Ό,τι γίνεται στο χέρι μετράει στα 50.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έξαρση κλοπών από δωμάτια σε ξενοδοχεία, να κλειδώνετε τις βαλίτσες σας. Επίσης να φέρνετε εντομοαπωθητικά διότι υπάρχει και έξαρση dengue. Μεγάλη έλλειψη σε εμφιαλωμένα νερά, όπου βρίσκετε τα παίρνετε (τα περισσότερα casas πάντως έχουν καβάτζα). Με ΜΕΓΑΛΗ χαρά ανακοινώνω κι επισήμως ότι πλέον τα ΑΤΜ της Κούβας δεν καταπίνουν κάρτες και βγάζουν μετρητά.

Οπωσδήποτε φάρμακα, δεν υπάρχει ούτε αντιπυρετικό διαθέσιμο. Για σερβιέτες και λοιπά παραφερνάλια τα έχουμε πει, φέρνουμε από το σπίτι μας. Καπιτώλιο πλέον κλειστό και τις Κυριακές, λόγω εξοικονόμησης ρεύματος, όπως και το Gran Teatro. Απ' ό,τι μας λένε, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου θα γίνει κανονικά, γι αυτό και οι περισσότεροι κινηματογράφοι έχουν πλέον μία προβολή την ημέρα... τις μισές μέρες (οικονομία ρεύματος ώστε να μπορέσουν να έχουν απόθεμα για το φεστιβάλ).

Σταθερή βελτίωση πάντως στο θέμα της βενζίνης, όλο και μικρότερες ουρές. Το ίντερνετ πλέον κόβεται για μέρες ολόκληρες, πχ data δεν έχουμε εδώ και 2 μέρες. Ωστόσο, τα wifi spots λειτουργούν κανονικά. Για όσους έρχονται για λίγες μέρες, μάλλον δεν έχει νόημα η απόκτηση sim για ίντερνετ (ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς τις επικές ουρές).
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τη βοήθεια και για όλες τις πληροφορίες. Θα τα τσεκάρω όλα αυτά και θα επανέλθω αν χρειαστεί.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Να πω ότι, εξ όσων γνωρίζω, η Viazul επί του παρόντος δεν κάνει δρομολόγια από και προς Baracoa, για εξοικονόμηση πετρελαίου. Οδικώς μόνο ΙΧ ή colectivo.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιστροφή στις τεράστιες ουρές βενζίνης από χτες. 3+ ώρες.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Καλησπέρα σε όλους, σας διαβάζω καιρό, είναι πολύτιμη η βοήθεια όλων!! Θα ήθελα κι εγώ τις συμβουλές σας. Θα ταξιδέψουμε τρεις κοπέλες στην Κούβα αρχές Γενάρη και κάνουμε μόνες μας το πρόγραμμα..Είχαμε σκοπό να πάρουμε αυτοκίνητο ή να πάμε με το λεωφορείο Τρινιδάδ, Σιενφουέγος και Σάντα Κλάρα. Τώρα με το θέμα με την βενζίνη δεν ξέρουμε τι να κάνουμε..Τι προτείνετε; Να κλείσουμε shared taxi από πριν, όταν φτάσουμε εκεί ή να ψάξουμε κάτι πιο οργανωμένο και να μας πάνε; Σε αυτή την περίπτωση έχετε να προτείνετε κάποιον που να οργανώνει διήμερες ή τριήμερες εκδρομές; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom