Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

olgastfnd

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Για όποιον ενδιαφέρεται και μιλάει βέβαια ισπανικά, υπάρχουν εκδρομές που διοργανώνονται από την σελίδα αυτή: https://www.islazul.cu/es/interest/...xZbrRivRkNstQklhsaWvbwOzuvdfAINE4G-tjLgSJxiNY
Οι εκδρομές βέβαια διοργανώνονται από το κράτος για τους Κουβανούς με σκοπό να γνωρίσουν την χώρα τους, αλλά μπορεί να πάει και κάποιος άλλος, αρκεί να μιλάει ισπανικά για να μπορεί να επικοινωνεί! Εμείς πήγαμε στην Κούβα τον Αύγουστο για 20 μέρες, και τις 10 τελευταίες κλείσαμε με την islazul / vuelta-a-Cuva, με 350 € το άτομο all-inclusive, και γυρίσαμε όλη την Κούβα!! Περάσαμε σχεδόν από όλες τις πόλεις, είδαμε μέρη που δεν θα τα βλέπαμε σαν "τουρίστες", δοκιμάσαμε γεύσεις που σίγουρα δεν θα τις βρεις σε τουριστικές περιοχές, ήμασταν για δέκα ημέρες παρέα με Κουβανούς η καλύτερη εμπειρία!! η καλύτερη εκδρομή ever!

Και ένα τελευταίο! Για όποιον πάει στην Κούβα.... θέλει μάτια και ΜΥΑΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ!! Και όχι επιφανειακές κριτικές για έναν λαό που δεν λύγισε μετά από 60 χρόνια σκληρό εμπάργκο των αμερικανών. Ένας λαός που είναι περήφανος για όσα κέρδισε με την επανάσταση! Ένας λαός που είναι υπερήφανος για του ήρωές του! Η σύγκριση να γίνεται με την Λατινική Αμερική... που δυστυχώς παρόλες τις (κάποιες!!) προσπάθειες δεν έγιναν Κούβα!!
 

VagelisG

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κούβα σου ρχομαι 4 ημέρες ακομη!!!
Καλησπέρα και από μένα! Σε δύο μέρες αναχωρούμε δύο άτομα για Κούβα! Το πρόγραμμα που έχουμε βγάλει για 12 μέρες και αφού έχουμε διαβάσει τις χρήσιμες συμβουλές σας, είναι:

Αβάνα (4 βράδια)
Τρινιδάδ (2 βράδια)
Βινιάλες (3 βράδια)
Κάγιο Λεβίσα (1 βράδυ)
Αβάνα (2 βράδια)

Θα κινηθούμε με shared taxi οπότε για να υπολογίσουμε το μπάτζετ θα ήθελα να μου πείτε πόσο θα μας στοιχίσουν αυτές οι μετακινήσεις;

Εκτός από Αβάνα - Σάντα Κλάρα που θα πάμε με viazul, και μετά από 3 ώρες θα πάρουμε άλλο viazul για Τρινιδάδ όπου θα διανυκτερεύσουνε. 3 ώρες είναι αρκετές για Σάντα Κλάρα; Τις αποσκευές μας πρέπει να τις κουβαλάμε μαζί μας 3 ώρες;

Επίσης θα ήθελα να μάθω γενικά από που μπορούμε να προμηθευόμαστε νερό;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και από μένα! Σε δύο μέρες αναχωρούμε δύο άτομα για Κούβα! Το πρόγραμμα που έχουμε βγάλει για 12 μέρες και αφού έχουμε διαβάσει τις χρήσιμες συμβουλές σας, είναι:

Αβάνα (4 βράδια)
Τρινιδάδ (2 βράδια)
Βινιάλες (3 βράδια)
Κάγιο Λεβίσα (1 βράδυ)
Αβάνα (2 βράδια)

Θα κινηθούμε με shared taxi οπότε για να υπολογίσουμε το μπάτζετ θα ήθελα να μου πείτε πόσο θα μας στοιχίσουν αυτές οι μετακινήσεις;

Εκτός από Αβάνα - Σάντα Κλάρα που θα πάμε με viazul, και μετά από 3 ώρες θα πάρουμε άλλο viazul για Τρινιδάδ όπου θα διανυκτερεύσουνε. 3 ώρες είναι αρκετές για Σάντα Κλάρα; Τις αποσκευές μας πρέπει να τις κουβαλάμε μαζί μας 3 ώρες;

Επίσης θα ήθελα να μάθω γενικά από που μπορούμε να προμηθευόμαστε νερό;
Οι μεταφορές σας γύρω στα 100 το άτομο.

3 ώρες για Σάντα Κλάρα οκ, στο μαυσωλείο μπορούν να κρατήσουν τις αποσκευές σας δωρεάν, τη Δευτέρα είναι κλειστά.

Νερό σε σούπερ η μίνι μάρκετ... όπου βρείτε. Τα περισσοτερασπιτια πωλούν εμφιαλωμένο επίσης.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα,

Μια μικρή ερωτησούλα και απο μένα.
Θα βρίσκομαι Κούβα 6 βράδια ( Την ημέρα άφιξης και αναχώρησης δεν τις υπολογίζω )
Είχα σκοπό να κάτσω Αβάνα και να πάω 2 βράδια Τρινιδάδ αλλα τελικά άλλαξα γνώμη γιατί το Τρινιδαδ είναι μακρία και θα μου φάει πολύ χρόνο.
Κάνω καλά να κάτσω 6 μέρες στην Αβάνα ή θα βαρεθώ? Να πάω και πουθενά αλλού κοντινά?

Ευχαριστώ
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα,

Μια μικρή ερωτησούλα και απο μένα.
Θα βρίσκομαι Κούβα 6 βράδια ( Την ημέρα άφιξης και αναχώρησης δεν τις υπολογίζω )
Είχα σκοπό να κάτσω Αβάνα και να πάω 2 βράδια Τρινιδάδ αλλα τελικά άλλαξα γνώμη γιατί το Τρινιδαδ είναι μακρία και θα μου φάει πολύ χρόνο.
Κάνω καλά να κάτσω 6 μέρες στην Αβάνα ή θα βαρεθώ? Να πάω και πουθενά αλλού κοντινά?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα εγώ θα καθομουν Αβάνα 4 ημέρες και βινιαλες 2 ημερες, είναι τα δύο καλύτερα μέρη που είδα από κουβα. Εγώ έκατσα Αβάνα 5 ημέρες και έκανα μονοήμερη από Αβάνα στο βινιαλες, αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο θα έμενα μια νύχτα εκεί γιατί αξίζει να κανεισ και τις δραστηριότητες σου εκεί με το πάσο σου (ιπασσια περπατημα , φυτείες πουρων. Σπηλαια) . Γενικά τι βινιαλες μοιάζει με Βιετνάμ γιατί έχει τους μεγάλους βράχους mogotes αλλά και με ταυλανδη κόλπος του phang na παρότι εκεί τα βράχια είναι μέσα στην θαλασσα
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα εγώ θα καθομουν Αβάνα 4 ημέρες και βινιαλες 2 ημερες, είναι τα δύο καλύτερα μέρη που είδα από κουβα. Εγώ έκατσα Αβάνα 5 ημέρες και έκανα μονοήμερη από Αβάνα στο βινιαλες, αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο θα έμενα μια νύχτα εκεί γιατί αξίζει να κανεισ και τις δραστηριότητες σου εκεί με το πάσο σου (ιπασσια περπατημα , φυτείες πουρων. Σπηλαια) .
Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. 2 μέρες βινιαλες είναι πολύ ωραία.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
@nasos_traveler
Ψάξτο λίγο μόνος σου να δεις τι σου ταιριάζει εσένα. Υπάρχουν διάφορα κοντινά που μπορείς να επισκεφτείς.
Το Βινιάλες φυσικά είναι ένα από αυτά.
Όσοι απλά επισκεφτήκαμε τη χώρα μπορούμε να σου πούμε τις εντυπώσεις μας ανάλογα με το πώς το ζήσαμε. Για παράδειγμα κι εμείς πετύχαμε το Τρινιδάδ με νερά αλλά ούτε καν δώσαμε σημασία. Ίσως γιατί δεν μέναμε στο δρόμο με τα νερά βέβαια..Άσε που μας φιλοξένησε η πιο αξιαγάπητη σπιτονοικοκυρά βγαλμένη κυριολεκτικά από ταινία του Αλμοδοβάρ.
Αυτή μόνο ισπανικά, εγώ τα χάλια μου τα μαύρα σε ισπανικά, μια μέρα που αρρώστησα με φρόντισε σαν τη μαμά μου. Κάποιος που μένει εκεί φυσικά γνωρίζει καλύτερα και στην τελική ό,τι και να επιλέξεις δεν θα βαρεθείς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ξαναγράφω γιατί συμβαίνουν διάφορα καθημερινά στα αεροδρόμια της χώρας: δεν επιτρέπεται να πάρει κανείς ΟΥΤΕ ΕΝΑ cuc εκτός χώρας πλέον. Οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι είναι αυστηροί κι ενδέχεται να χάσετε την πτήση σας, σε ορισμένες φορές σε πηγαίνουν στην εισαγγελία.
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γεια σε ολους. 25 Μαρτιου θα παμε κουβα επιτελους. 2 ατομα. Εχουμε νοικιασει αμαξι και τα 7 βραδια μας εχουμε σκεφτει να τα οερασουμε ως εξης:
4 νυχτες αβανα
2 τρινιταντ
1 βαραντερο.
Σκεφτηκαμε οτι με το αμαξι θα βρουμε πιο πολυ χρονο για ενδιαμεσες στασεις. Τα σπιτια που κλεισαμε εχουν ακομα δωρεαν ακυρωση. Αρα θα ηθρλα τη γνωμη οσων ξερουν. Ευχαριστω πολυ.
 
Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
153
Γεια σε ολους. 25 Μαρτιου θα παμε κουβα επιτελους. 2 ατομα. Εχουμε νοικιασει αμαξι και τα 7 βραδια μας εχουμε σκεφτει να τα οερασουμε ως εξης:
4 νυχτες αβανα
2 τρινιταντ
1 βαραντερο.
Σκεφτηκαμε οτι με το αμαξι θα βρουμε πιο πολυ χρονο για ενδιαμεσες στασεις. Τα σπιτια που κλεισαμε εχουν ακομα δωρεαν ακυρωση. Αρα θα ηθρλα τη γνωμη οσων ξερουν. Ευχαριστω πολυ.
Εεεειιιι θα είμαστε κ εμείς 2 ατομα κουβα τότε!!! Χωρίς αμάξι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom