Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε ολους. 25 Μαρτιου θα παμε κουβα επιτελους. 2 ατομα. Εχουμε νοικιασει αμαξι και τα 7 βραδια μας εχουμε σκεφτει να τα οερασουμε ως εξης:
4 νυχτες αβανα
2 τρινιταντ
1 βαραντερο.
Σκεφτηκαμε οτι με το αμαξι θα βρουμε πιο πολυ χρονο για ενδιαμεσες στασεις. Τα σπιτια που κλεισαμε εχουν ακομα δωρεαν ακυρωση. Αρα θα ηθρλα τη γνωμη οσων ξερουν. Ευχαριστω πολυ.
E μια νύχτα βινιαλες θα την έβαζα. Θυσιάζοντας μια από το Βαραδερο μάλλον.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Βαραντερο εχω μονο μια. Μηοως απο τρινιταντ να θυσιασω?
Το Τρινιδάδ εάν δεν σε ενδιαφέρει να πας και πλαγιά ανκον έχει 3 μούσια μικρά στην πλατεια με πιο ωραίο το museo romαntico γενικά σε μια μέρα βλέπεις τα μουσεία κανεισ και τις βόλτες σου και πας και βράδυ στο casa della musica για να χορεψεισ λάτιν και να δεις του κουβανουσ να παίζουν μουσικη που είναι φάση 15 αυγουστος σε πανηγύρι σε πλατεία στην Ηλεία , καλύτερα να πας βαραδερο παρά να θυσιάσει 2η μέρα στο τρινιδαδ για να δεις την πλαγιά ανκον πολλυ μέτρια παραλία έως κακή θα έλεγα για παραλία καραιβικης
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βαραντερο εχω μονο μια. Μηοως απο τρινιταντ να θυσιασω?
Δε νομίζω ότι γίνεται. Αν πάτε τρινιδαδ από βινιαλες, θα φτάσετε απόγευμα και πτώματα. Για να πάτε βαραδερπνοαλι θα φύγετε πρωί και θα φτάσετε βράδυ, μπάνιο ίσα που θα προλάβετε.

Η κόβετε το τρινιδαδ η το Βαραδερο.

Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο για την παραλία του Τρινιδαδ. Μέτρια. Το ωραίο στο τρινιδαδ είναι να αρχιτεκτονική, η ιστορία, τα μαγαζιά του και τα πολλά που έχεις να κάνεις πέριξ. Όχι η παραλία.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
475
Βαραντερο εχω μονο μια. Μηοως απο τρινιταντ να θυσιασω?
Το Βινιάλες είναι για όσους αγαπούν φύση και όποιες δραστηριότητες σχετίζονται με αυτή, πχ ποδήλατα, βόλτα με άλογα. Από αρχιτεκτονική κ ιστορία δεν προσφέρει κάτι.
@Yorgos Μήπως υπάρχει καμια παραλιάρα προς εκείνη την πλευρά να τους προτείνεις να αντικαταστήσουν το Βαραδέρο;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Δε νομίζω ότι γίνεται. Αν πάτε τρινιδαδ από βινιαλες, θα φτάσετε απόγευμα και πτώματα. Για να πάτε βαραδερπνοαλι θα φύγετε πρωί και θα φτάσετε βράδυ, μπάνιο ίσα που θα προλάβετε.

Η κόβετε το τρινιδαδ η το Βαραδερο.

Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο για την παραλία του Τρινιδαδ. Μέτρια. Το ωραίο στο τρινιδαδ είναι να αρχιτεκτονική, η ιστορία, τα μαγαζιά του και τα πολλά που έχεις να κάνεις πέριξ. Όχι η παραλία.
Τρινιδάδ βαραδερο το έκανα τέσσερις ώρες με shared taxi έφυγα 10 το πρωί και έφθασα 2 το μεσημέρι προλαβαινεισ να κανεισ μπανιο.
Γιώργο για να πουμε την αλήθεια το βαραδερο έχει μεν ωραία νερα αλλά σαν τον άγιο Δομίνικο και την πούντα κάνα σε θεμα παραλίας δεν είναι οι φοίνικες στο βαραδερο πολλυ κοντοί καμία σχέση με την πούντα κάνα όπου βλεπεις παντού παναλυψηλους φοίνικες. Γενικά το περίμενα Πιο εξωτικό το βαραδερο να ειναι γεμάτο με φοίνικες.
 
Last edited:

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γιώργο για να πουμε την αλήθεια το βαραδερο έχει μεν ωραία νερα αλλά σαν τον άγιο Δομίνικο και την πούντα κάνα σε θεμα παραλίας δεν είναι οι φοίνικες στο βαραδερο πολλυ κοντοί καμία σχέση με την πούντα κάνα όπου βλεπεις παντού παναλυψηλους φοίνικες. Γενικά το περίμενα Πιο εξωτικό το βαραδερο να ειναι γεμάτο με φοίνικες.
Αφου λεμε για παραλιες.. Ποιες θα μου προτείνατε.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Αφου λεμε για παραλιες.. Ποιες θα μου προτείνατε.
Γενικά το βαραδερο θεωρείτε η καλύτερη - -διασημη στην Κούβα, και ο Κουβανός ξεναγός μου είπε ότι είναι από τις καλύτερες μαζί με τα cayos τα οποία βρίσκονται μακριά από την αβανα στην κεντρική- ανατολικη Κούβα και δεν είναι τόσο βολικά σαν το βαραδερο που είναι 2 30 ωρεσ από την αβανα και σε σχετικά κοντινές αποστάσεις από σιενφουεγκοσ , τρινιδαδ, γενικά το βαραδερο το αφήνεις στο τέλοσ για ξεκουράση αφού πρώτα έχεις παει στις 3 πόλεις της κεντρικής Κούβας ( σιενφουεγκοσ τρινιδαδ Σάντα Κλάρα) και μετά γυρίζεις άνετα Αβάνα αεροδρόμιο για να πάρεις την πτήση σου την ίδια ημέρα.Απο βινιαλες το cayó jutias κάνει είναι ωραίο και το cayó levisa όπου εκεί πρέπει να πληρώσεις φέρυ για να πας , δεν είναι όμως φαρδια, μεγάλη παραλία σαν το βαραδερο
 
Last edited:

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γενικά το βαραδερο θεωρείτε η καλύτερη - -διασημη στην Κούβα, και ο Κουβανός ξεναγός μου είπε ότι είναι από τις καλύτερες μαζί με τα cayos τα οποία βρίσκονται μακριά από την αβανα στην κεντρική- ανατολικη Κούβα και δεν είναι τόσο βολικά σαν το βαραδερο που είναι 2 30 ωρεσ από την αβανα και σε σχετικά κοντινές αποστάσεις από σιενφουεγκοσ , τρινιδαδ, γενικά το βαραδερο το αφήνεις στο τέλοσ για ξεκουράση αφού πρώτα έχεις παει στις 3 πόλεις της κεντρικής Κούβας ( σιενφουεγκοσ τρινιδαδ Σάντα Κλάρα) και μετά γυρίζεις άνετα Αβάνα αεροδρόμιο για να πάρεις την πτήση σου την ίδια ημέρα
Ελπιζω να μην εχω θεμα με την βενζινη για το αμαξι. Αλλιώς θα προσπαθήσω να δω οσα ποιο.πολλα μπορω. Σε ευχαριστω πολυ.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Ελπιζω να μην εχω θεμα με την βενζινη για το αμαξι. Αλλιώς θα προσπαθήσω να δω οσα ποιο.πολλα μπορω. Σε ευχαριστω πολυ.
Για καλού κακού φέρε και κανενα 50 λίτρο μπιτονι από την Ελλάδα.
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Δε νομίζω ότι γίνεται. Αν πάτε τρινιδαδ από βινιαλες, θα φτάσετε απόγευμα και πτώματα. Για να πάτε βαραδερπνοαλι θα φύγετε πρωί και θα φτάσετε βράδυ, μπάνιο ίσα που θα προλάβετε.

Η κόβετε το τρινιδαδ η το Βαραδερο.

Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο για την παραλία του Τρινιδαδ. Μέτρια. Το ωραίο στο τρινιδαδ είναι να αρχιτεκτονική, η ιστορία, τα μαγαζιά του και τα πολλά που έχεις να κάνεις πέριξ. Όχι η παραλία.
Giorgo επειδή βλεπω οτι εισαι ο πιο εμπειρος στο θέμα κουβα εδω μεσα. Τι πουρα θα με συμβουλευες να παρω. Απο που και ποσο περιπου κοστίζουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom