Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι θα αρχίσει να πουλάει πεσος σε υψηλότερη ισοτιμία από την επίσημη. Αυτή την εβδομάδα αρκετά προβλήματα με τα καύσιμα.
 

Steved1985

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Σκεφτόμαστε με το κορίτσι να κάνουμε το ταξίδι και μεις , μας προβληματίζουν λίγο οι ημερομηνίες που έχουμε διαλέξει οπότε θα ήθελα να με βοηθήσει οποίος μπορεί.
Τι συνθήκες υπήρχαν τον Γενάρη στην Κούβα από άποψη της πανδημίας? Ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά? υπάρχει περίπτωση να έρθουμε και να είναι όλα κλειστά? Επίσης οι καιρικές συνθήκες εκείνη την περίοδο πως είναι?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..υ.γ είμαι με το χέρι στη σκανδάλη να τα κλείσω οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας για να πάρουμε την απόφαση 🥰
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Σκεφτόμαστε με το κορίτσι να κάνουμε το ταξίδι και μεις , μας προβληματίζουν λίγο οι ημερομηνίες που έχουμε διαλέξει οπότε θα ήθελα να με βοηθήσει οποίος μπορεί.
Τι συνθήκες υπήρχαν τον Γενάρη στην Κούβα από άποψη της πανδημίας? Ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά? υπάρχει περίπτωση να έρθουμε και να είναι όλα κλειστά? Επίσης οι καιρικές συνθήκες εκείνη την περίοδο πως είναι?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..υ.γ είμαι με το χέρι στη σκανδάλη να τα κλείσω οπότε περιμένω τις απαντήσεις σας για να πάρουμε την απόφαση 🥰
Εγω που ήμουν το Γενάρη τα πράγματα ήταν υποτονικά. Δεν ήταν όλα κλειστά αλλά είχε λιγοστούς τουρίστες με αποτέλεσμα να χάνει σε ζωντάνια-κέφι. Ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου αν θέλεις για λεπτομέρειες.
Βέβαια πλέον όπως μας ενημερώνουν το σκηνικό έχει αλλάξει πολύ χωρίς βέβαια να γνωρίζει κανείς τι πρόκειται να συμβεί κ πάλι από το φθινόπωρο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως σου έγραψαν, άγνωστες οι βούλες ης πανδημίας. Βέβαια στην Κουβα ξεκίνησαν την 5η δοση, τα εμβόλια τους αποδείχτηκαν αποτρλεσματικοτατα, εμβολιασαν όλο τον πληθυσμό άνω των 2 ετών, δε νομίζω να έχουν θέμα.
 

Steved1985

Member
Μηνύματα
9
Likes
14
Εγω που ήμουν το Γενάρη τα πράγματα ήταν υποτονικά. Δεν ήταν όλα κλειστά αλλά είχε λιγοστούς τουρίστες με αποτέλεσμα να χάνει σε ζωντάνια-κέφι. Ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου αν θέλεις για λεπτομέρειες.
Βέβαια πλέον όπως μας ενημερώνουν το σκηνικό έχει αλλάξει πολύ χωρίς βέβαια να γνωρίζει κανείς τι πρόκειται να συμβεί κ πάλι από το φθινόπωρο
Αχ θέλω τη ζωντάνια τους χορούς και όλο το.μπουγιο τουλάχιστον τις 3-4 μέρες που θα μείνουμε στην Αβάνα.
Διάβασα την ιστορία σου και ήταν πολύ όμορφα όλα που έγραψες. Με προβλημάτισε και ο καιρός που σας έτυχε λιγάκι, αλλά ήταν μάλλον μεμονωμένο περιστατικό.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Τώρα μόλις μπήκα και διάβασα για τρεις νεκρούς και αρκετές πλημμύρες. Είναι τα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο και κάπως λίγο με άγχωσε το γεγονός. Βέβαια από κάποια site που διάβασα ο Ιούλιος παραδοσιακά είναι καλύτερος από τον Ιούνιο. Ελπίζω να είναι οκ ο καιρός την περίοδο που θα πάμε για να απολαύσουμε την χώρα..
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Εμείς θα πάμε αρχές Αυγούστου και έχω τους ιδίους προβληματισμούς , ας ελπίσουμε να μας κάνει την χάρη ο καιρός και να είναι όλα εντάξει . Από ότι κατάλαβα είναι όλα θέμα τύχης ..
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Τώρα έψαχνα στις ταξιδιωτικές ιστορίες να βρω, και βρήκα, κάποια η οποία ήταν ακριβώς την περίοδο που θα πάμε κι εμείς και ευτυχώς για τα παιδιά ο καιρός τότε ήταν πολύ καλός. Ελπίζω να έχουμε την ίδια τύχη...:cool: Ανυπομονούμε τις ομορφιές της Κούβας και τα Μοχίτο εννοείται..
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Καλησπέρα σας ,
Ταξιδεύω τέλος Ιουλίου για Κουβά και ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το νόμισμα ..Αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχω cash τα λεφτά που θα φέρω μαζί μου και σε ποια μέρη πληρώνω μόνο με κάρτα ; Επιπλέον , οι τιμές γενικά αυξήθηκαν όσο αφορά φαγητό και ποτό ;
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
  • Έχω μάθει ότι τα δύο νομίσματα της Κούβας ενώθηκαν και υπάρχει ένα μόνο με αναλογία 1 ευρώ 25 πέσος (εθνικό πέσος cup) στην τράπεζα. Στην συναλλαγή του δρόμου η αναλογία είναι πολύ καλύτερη αλλά θέλει προσοχή. Μια καλή συναλλαγή μπορεί να γίνει με τους ιδιοκτήτες των ενοικιαζόμενων δωματίων.
  • Το μετατρέψιμο πέσος (cuc) έχει καταργηθεί. Το νόμισμα έχει αναπαραστάσεις με αγάλματα και κτήρια, το εθνικό πέσος cup έχει αναπαραστάσεις με ήρωες της Κούβας. Στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις τις εικόνες για να μην ξεγελαστείς.
  • Σε κάποιες τουριστικές περιοχές (Varadero) και σε καλά εστιατόρια μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα αλλά καλό είναι να έχεις και μετρητά (σε 20-10-5 ευρώ) και να ανταλλάσσεις λίγα λίγα.
  • Υπάρχει κίνδυνος να μην λειτουργούν τα ΑΤΜ ή να υπάρχει ασύμφορη συναλλαγή.
  • Πούρα, Ρούμι, Δωμάτια και μεγάλες αποστάσεις με ταξί πληρώνεις σε ευρώ.

Τις παραπάνω πληροφορίες τις έχω συγκεντρώσει αφού ταξιδεύω και εγώ για Κούβα τον Αύγουστο. Ο Γιώργος (Yorgos) μέλος και καλός φίλος μπορεί αν θέλει να επιβεβαιώσει ή και να συμπληρώσει τα παραπάνω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας ,
Ταξιδεύω τέλος Ιουλίου για Κουβά και ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το νόμισμα ..Αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχω cash τα λεφτά που θα φέρω μαζί μου και σε ποια μέρη πληρώνω μόνο με κάρτα ; Επιπλέον , οι τιμές γενικά αυξήθηκαν όσο αφορά φαγητό και ποτό ;
Αυτό που αυξήθηκε είναι οι τιμές στα λιγοστά πια δημόσια μπαρ και ξενοδοχεία που δεν είχαν λάβει υπόψη την ισοτιμία της μαύρης αγοράς, οπότε έπαιρνες δωμάτιο σε πενταστερο με 22 ευρώ και έτρωγες αστακό με 3,5 αν άλλαζες χρήματα στη μαύρη και πλήρωνες μετρητοίς. Αυτό τελείωσε. Κατά τα λοιπά οι τιμές είναι ίδιες. Απαραίτητη πλέον η πιστωτική, διότι σε ξενοδοχεία, εμπορικά στο βαραδερο, εκδρομές κλπ δε δέχονται πια μετρητά.

Ο,τι είπε ο από πάνω είναι ακριβές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom