Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα! Ερωτησεις: Ποσά χρήματα χρειάζεται περίπου να εχουμε μαζι 2 άτομα για δυο εβδομάδες ; Χαρτί υγείας και Μωρομαντηλα πρέπει να πάρω μαζι η υπάρχουν; Μπυρες βρίσκεις ;
Eξαρτάται από το πού πηγαίνετε, πόσο βγαίνετε, πού τρώτε, πόσο μετακινείστε, πόσο ψωνίζετε και πού θα μένετε.

Χαρτί υγείας σε σπίτια και ξενοδοχεία θα βρίσκεις. Μωρομάντηλα να φέρεις. Μπύρες ναι βρίσκεις, αλλά όχι πάντα αυτές που θες.
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Eξαρτάται από το πού πηγαίνετε, πόσο βγαίνετε, πού τρώτε, πόσο μετακινείστε, πόσο ψωνίζετε και πού θα μένετε.

Χαρτί υγείας σε σπίτια και ξενοδοχεία θα βρίσκεις. Μωρομάντηλα να φέρεις. Μπύρες ναι βρίσκεις, αλλά όχι πάντα αυτές που θες.
Ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση ! 😊Θα μείνουμε σε σπίτια Ε δεν πάμε για ψώνια, θα μετακινηθούμε με ΜΜΜ και θα είμαστε 2 άτομα. Κάρτες μαζι Εννοειται αλλα δεν εχω καταλάβει αν θα ειναι χρήσιμες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση ! 😊Θα μείνουμε σε σπίτια Ε δεν πάμε για ψώνια, θα μετακινηθούμε με ΜΜΜ και θα είμαστε 2 άτομα. Κάρτες μαζι Εννοειται αλλα δεν εχω καταλάβει αν θα ειναι χρήσιμες
Σε σπίτια περίπου 15-35€/βραδιά/δίκλινο για διαμονή
Φαγητό σε πεταμένο 3€, αξιοπρεπές 10€, πολύ καλό 20€, γκουρμεδάρα 35€
Ταξί εντός Αβάνας 2-8€ ανάλογα την απόσταση
Ποτό 2-5€
Μουσείο 1-10€
colectivo για Τρινιδάδ 35-40€/άτομο από Αβάνα

πιστωτικές βασικά για χρεώσεις σε ξενοδοχεία.
 

eleni.outs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα!
Θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σου Γιώργο μιας και οργανώνουμε με την παρέα μου ταξίδι στην Κούβα από 15/3-26/3 (άφιξη στις 16/3 και αναχώρηση στις 25/3) και προέκυψαν διάφορες απορίες.

1. Ποιες περιοχές Θεωρείς αξίζει να επισκεφθεί κανείς κατά την παραμονή του στη χώρα;
2. Το κυριότερο: το θέμα της μετακίνησης.
Αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο; Ή θα είναι προτιμότερο να κλείσουμε κάποιον οδηγό που θα μας εξυπηρετεί με τις μετακινήσεις στις περιοχές εκτός Αβάνας; Είμαστε παρέα 4 ατόμων.
3. Casa Particulares ή Airbnb? Τι αξίζει;

4. αναφορικά με την πρόσβαση στο διαδίκτυο διάβασα σε παραπάνω σχόλια ότι ειναι πιθανό να μη βρούμε σιμ λόγω υψηλής ζήτησης + τεράστια αναμονή στο αεροδρόμιο. Όποτε υποθέτω θα χρειαστεί να μένουμε σε σημείο με wifi.
5. Για συνάλλαγμα από ό,τι κατάλαβα λόγω πληθωρισμού το συμφέρον αυτή τη περίοδο είναι η αλλαγή των ευρώ σε πέσος στη μαύρη αγορά. Ισχύει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση! :)
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Πόσες μερες αξίζει να αφιερώσει κανεις στην Τρινιδαδ; Εχουμε μαγευτεί με την Playa Larga στις φωτό και σκεφτόμαστε 2 η 3 μερες εκει απο τις 12 συνολικά. Επίσης λέμε να «κάψουμε» το Βινιαλες γιατι ξεκινώντας απο Αβάνα ειναι τεράστιος κύκλος. Και μια άποψη για Cienfuegos?
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Ο Γιώργος θα τα πει πιο έγκυρα . Για μένα το να κόψετε το βινιαλες θα είναι έγκλημα. Προσωπικά μου άρεσε τρελά. Τρινιδάδ έμεινα 2 βράδια που ήταν οκ. Ρεβολουτ δεν περνάει εκτός αν άλλαξε κατι
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Επίσης δεν ξέρω αν είναι εναντίον στους κανόνες του forum (αν είναι να διαγραφεί)
Παιδιά , ο Γιώργος εκτός από συμβουλές σε οτιδήποτε χρειαστείτε, διαθέτει όμορφο διαμέρισμα σε πάρα πολύ καλό σημείο, στο βεδαδο.Εμεινα εκεί και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις
Βλέπω αναφέρεται σπάνια στο φόρουμ και καλό είναι να το λέμε. Αν πήγαινα πάλι Αβάνα , θα έμενα ξανά εκεί
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Επίσης δεν ξέρω αν είναι εναντίον στους κανόνες του forum (αν είναι να διαγραφεί)
Παιδιά , ο Γιώργος εκτός από συμβουλές σε οτιδήποτε χρειαστείτε, διαθέτει όμορφο διαμέρισμα σε πάρα πολύ καλό σημείο, στο βεδαδο.Εμεινα εκεί και ήμουν υπέρ ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις
Βλέπω αναφέρεται σπάνια στο φόρουμ και καλό είναι να το λέμε. Αν πήγαινα πάλι Αβάνα , θα έμενα ξανά εκεί
Το ξέρω αλλα επειδη τον εχω πρήξει τον άνθρωπο με ερωτήσεις είπα να πρηξω και κανέναν αλλο. 🙄
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Ποιες περιοχές Θεωρείς αξίζει να επισκεφθεί κανείς κατά την παραμονή του στη χώρα;
Mε 9 μέρες θα έκανα Αβάνα 3, Βινιάλες 2, Σιενφουέγος 1, Τρινιδάδ 2, Αβάνα 1
2. Το κυριότερο: το θέμα της μετακίνησης.
Αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
ΞΕχάστε το, τώρα είχα πελάτες που δεν κατάφεραν να φύγουν από το Τρινιδάδ γιατί δε βρήκαν βενζίνη.
Ή θα είναι προτιμότερο να κλείσουμε κάποιον οδηγό που θα μας εξυπηρετεί με τις μετακινήσεις στις περιοχές εκτός Αβάνας; Είμαστε παρέα 4 ατόμων.
Γίνεται. Με 4 άτομα ίσως και να έχει νόημα. Αλλά υπολογίστε για κάθε μέρα εκτός Αβάνας γύρω στα 200€.

3. Casa Particulares ή Airbnb? Τι αξίζει;
Τι εννοείς; Τα casas particulares είναι το airbnb.
4. αναφορικά με την πρόσβαση στο διαδίκτυο διάβασα σε παραπάνω σχόλια ότι ειναι πιθανό να μη βρούμε σιμ λόγω υψηλής ζήτησης + τεράστια αναμονή στο αεροδρόμιο. Όποτε υποθέτω θα χρειαστεί να μένουμε σε σημείο με wifi.
Πλέον αν προπαραγγείλεις την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο χωρίς πολλά-πολλά/

5. Για συνάλλαγμα από ό,τι κατάλαβα λόγω πληθωρισμού το συμφέρον αυτή τη περίοδο είναι η αλλαγή των ευρώ σε πέσος στη μαύρη αγορά. Ισχύει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση! :)
Πολύ σωστά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πόσες μερες αξίζει να αφιερώσει κανεις στην Τρινιδαδ; Εχουμε μαγευτεί με την Playa Larga στις φωτό και σκεφτόμαστε 2 η 3 μερες εκει απο τις 12 συνολικά. Επίσης λέμε να «κάψουμε» το Βινιαλες γιατι ξεκινώντας απο Αβάνα ειναι τεράστιος κύκλος. Και μια άποψη για Cienfuegos?
Τρινιδάδ για μένα 2 σίγουρα. Playa LArga πολύ μέτρια παραλία, συνήθως με λάσπη. Επειδή έχει και βάλτο από πίσω χαμός από κουνούπια, μήπως τη μπερδεύεις με κάποια άλλη; Πχ με το cayo largo; Προσωπικά δε θα έκανα ούτε καν στάση, πόσο μάλλον 3 μέρες, δεν έχει και τίποτε από ζωή εκεί.

Βινιάλες εξαιρετικό και για μένα, το χάιλάιτ της Κούβας για πολύ κόσμο. Cienfuegos πανέμορφο με αρκετά να δεις και να κάνεις, αν όχι διανυκτέρευση τουλάχιστον μερικές ώρες.
 

eleni.outs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Mε 9 μέρες θα έκανα Αβάνα 3, Βινιάλες 2, Σιενφουέγος 1, Τρινιδάδ 2, Αβάνα 1

ΞΕχάστε το, τώρα είχα πελάτες που δεν κατάφεραν να φύγουν από το Τρινιδάδ γιατί δε βρήκαν βενζίνη.

Γίνεται. Με 4 άτομα ίσως και να έχει νόημα. Αλλά υπολογίστε για κάθε μέρα εκτός Αβάνας γύρω στα 200€.


Τι εννοείς; Τα casas particulares είναι το airbnb.

Πλέον αν προπαραγγείλεις την παραλαμβάνεις στο αεροδρόμιο χωρίς πολλά-πολλά/



Πολύ σωστά.
Σορρυ εννοούσα ξενοδοχείο 🫠
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες!!
Τελευταία ερώτηση όσον αφορά τη μετακίνηση: εφόσον θελουμε να μετακινηθούμε και εκτός Αβάνας τι θα ήταν πιο βολικό και οικονομικό σαν επιλογή;
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Εχω την εντύπωση πως με διαμονή σε ξενοδοχεια δεν βοηθάς τους Κουβανούς. Αντίθετα στα casas particulares βοηθάς άμεσα κουβανέζικες οικογένειες . Δεν ειμαι 100% σίγουρη ας βοηθήσει κάποιος σε αυτο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom