Ισραήλ Παλαιστίνη Απορίες Παλαιστίνη

Μηνύματα
98
Likes
570
Θα πάω Ισραήλ για 5 νύχτες + 2 νύχτες Παλαιστίνη .

Για Ισραήλ όκ.

Για Παλαιστίνη τι θα πρέπει να έχω υπόψη στα σημεία ελέγχου στη πυλη Δαμασκού?
Υπάρχουν ανταλακτήρια στη Παλαιστίνη?
Θα πάω πρώτα Ιεριχώ, Βηθλεέμ και μάλλον 1 διανυκτέρευση Χεβρώνα. Θα με περιμένουν κάποιες εκπλήξεις στη διαδρομή με λεωφορείο? Ιεριχώ το τελεφερίκ για το λόφο είναι του Ισραήλ ή της Παλαιστίνης?
Μετά απο Χεβρώνα θα πάω Νάμπλους και μετά Ραμάλα {1νύχτα}.
Αν και σκέφτομαι να διανυκτερεύσω και τις δυο νύχτες Ραμάλα αν προλάβω σε μια μέρα Ιεριχώ/Βηθλεέμ και Χεβρωνα αν και θέλω να μείνω στη Χεβρώνα αλλά θα δώ.

Ελπίζω να μην πέσω σε καμιά ινιφάντα ή σε περίοδο εκλογών.
Πάντως διαβάζω οτι οι τουρίστες αντιμετωπίζονται εχθρικά απο τους εποίκους στη Χεβρώνα. Λέτε να μπορέσω να περπατήσω λίγο στη περιοχή της Χεβρώνας που ελέγχουν οι Εβραίοι?

Καλοδεχούμενες γενικά οποιοδήποτε φρέσκες πληροφορίες για νότια Παλαιστίνη και όχι μόνο.

Πάντως δεν το λες και φτηνό το όλο οδοιπορικό και ειδικότερα στο Ισραήλ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Θα πάω Ισραήλ για 5 νύχτες + 2 νύχτες Παλαιστίνη .

Για Ισραήλ όκ.

Για Παλαιστίνη τι θα πρέπει να έχω υπόψη στα σημεία ελέγχου στη πυλη Δαμασκού?
Υπάρχουν ανταλακτήρια στη Παλαιστίνη?
Θα πάω πρώτα Ιεριχώ, Βηθλεέμ και μάλλον 1 διανυκτέρευση Χεβρώνα. Θα με περιμένουν κάποιες εκπλήξεις στη διαδρομή με λεωφορείο? Ιεριχώ το τελεφερίκ για το λόφο είναι του Ισραήλ ή της Παλαιστίνης?
Μετά απο Χεβρώνα θα πάω Νάμπλους και μετά Ραμάλα {1νύχτα}.
Αν και σκέφτομαι να διανυκτερεύσω και τις δυο νύχτες Ραμάλα αν προλάβω σε μια μέρα Ιεριχώ/Βηθλεέμ και Χεβρωνα αν και θέλω να μείνω στη Χεβρώνα αλλά θα δώ.

Ελπίζω να μην πέσω σε καμιά ινιφάντα ή σε περίοδο εκλογών.
Πάντως διαβάζω οτι οι τουρίστες αντιμετωπίζονται εχθρικά απο τους εποίκους στη Χεβρώνα. Λέτε να μπορέσω να περπατήσω λίγο στη περιοχή της Χεβρώνας που ελέγχουν οι Εβραίοι?

Καλοδεχούμενες γενικά οποιοδήποτε φρέσκες πληροφορίες για νότια Παλαιστίνη και όχι μόνο.

Πάντως δεν το λες και φτηνό το όλο οδοιπορικό και ειδικότερα στο Ισραήλ.
Καλημέρα!
Τι εννοείς με το "σημεία ελέγχου στην Πύλη της Δαμασκού"?
Το Ιερουσαλήμ Ιεριχώ Βηθλεέμ Χεβρώνα πώς θα το κάνεις σε μία μέρα με "δημόσια" συγκοινωνία?
 
Μηνύματα
98
Likes
570
Καλημέρα!
Τι εννοείς με το "σημεία ελέγχου στην Πύλη της Δαμασκού"?
Το Ιερουσαλήμ Ιεριχώ Βηθλεέμ Χεβρώνα πώς θα το κάνεις σε μία μέρα με "δημόσια" συγκοινωνία?
Για Παλαιστίνη τώρα ξεκινάω τη μελέτη ώστε να δώ αυτά που ίσως με ενδιαφέρουν.

Υποθέτω για να πάει κανείς Παλαιστίνη πρέπει να περάσει απο κάποιους ελέγχους ΑΝ και δεν είμαι βέβαιος υπάρχει ενα κοντά στη πυλη της Δαμασκου όπου ελέγχουν το διαβατήριο και σε κάποιες περιπτώσεις περνάς απο ανάκριση/συνέντευξη. Μετά κοντά έχει τα αραβικά λεωφορεία ώστε να πάω πρώτα Ιεριχώ.

Οι αποστάσεις είναι μικρές οπότε και υποθέτω ομοίως οι χρόνοι μετακίνησης στη Παλαιστίνη.
Στο ΡΟΜΕ2ΡΙΟ Ιεριχώ Χεβρώνα είναι κάνα 2 ωρο μέσω Ιεροσόλυμα χωρίς τη στάση της Βηθλεέμ.
Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχεις κι άδικο. Δύσκολο το εγχείρημα να δώ Ιεριχώ/Βηθλεέμ/Χεβρώνα και να διανυκτερεύσω την ίδια μέρα Ραμάλλα. Μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά τη διανυκτέρευση στη Χεβρώνα .Οι μέρες/νύχτες παραμονής στη Παλαιστίνη θα είναι Παρασκευη και Σαββατο.
Με βάση τα Ιεροσόλυμα ΄ρχουν πλούσιο δρομολόγιο για όλες τις πόλεις της Παλαιστίνης.

Έχεις πάει εκεί? Εντυπώσεις?
Τι είδους ερωτήσεις σου κάνουν οι αστυνομικοί/στρατιώτες?
Καταλαβαίνετε οτι το ταξίδι μου για εκεί είναι καθαρά ταξιδιωτικό.
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Δες λίγο και το θέμα, έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες: Ισραήλ - Παλαιστίνη - Πρώτη φορά Ισραήλ (Τελ Αβίβ + Ιερουσαλήμ). Τι άλλο;
Θα πρέπει λίγο αρχικά να διαβάσεις/καταλάβεις το γεωπολιτικό background, τις ζώνες ελέγχου κλπ.
Κοντά στην Πύλης της Δαμασκού είναι τα "Αραβικά ΚΤΕΛ". Εκεί αγοράζεις το εισιτήριο, δε σου γίνεται κανενός είδους έλεγχος.
Έλεγχος γίνεται στα check-points (όχι ακριβώς σύνορα, αλλά τέλος πάντων) από Ισραηλινούς στρατιώτες.
Εφόσον κινηθείς αποκλειστικά με λεωφορεία, θα έλεγα να αφήσεις έξω την Ιεριχώ, εκτός αν έχεις συγκεκριμένους λόγους για να πας στην περιοχή, όπως θρησκευτικούς (π.χ. Σαραντάριο όρος) ή άλλους. Δε βολεύει για τις λοιπές μετακινήσεις.
Έχω κάνει με Αράβικο λεωφορείο μόνο το πάνω κομμάτι (Ramallah, Nablus). Βηθλεέμ είχα οδηγό, ενώ Χεβρώνα είχα πάει με Abraham tours (η μετακίνηση έγινε με Ισραηλίτικο λεωφορείο)
 
Μηνύματα
98
Likes
570
Που βρίσκονται τα check-points ?
Θέλω έστω με τελεφερίκ να ανέβω στο λόφο όπου ο Ιησούς δοκιμάστηκε απο τον Διάβολο και να περπατήσω αργότερα στη πόλη. Απο κάποιες φώτο δεν είναι άσχημα.
Μετά στη Βηθλεέμ έστω να δώ τη εκκλησία της Γεννήσεως και περπάτημα πάλι στη παλιά πόλη της Βηθλεέμ.Αν και εκεί με απασχολεί αν θα συναντήσω μεγάλες ουρές.
Και μετά με λεωφορείο ή ταξί να πάω Χεβρώνα. Ο ξενώνας εκεί προσφέρει τουρ.{π.χ. ο τάφος (?) του Αβρααμ . Κάπως έτσι σχεδιάζω τη πρώτη μέρα.
Δεν μπορώ να βάλω πάνω απο δυο νύχτες Παλαιστίνη.
Το ίδιο νόμισμ χρησιμοποιούν έχουν οι Παλαιστίνιοι και Ισραηλινοί? !!!

@mourohavlos σε ευχαριστώ για τη συνεισφορά σου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Το νόμισμα είναι ίδιο.
Από Ιερουσαλήμ, παλαιότερα τουλάχιστον, δεν είχε απευθείας δρομολόγιο για Ιεριχώ. Μεγάλες ουρές γενικά δε θα βρεις, αλλά για μία μέρα αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σκότωμα.
Θα πρότεινα να κάνεις διαπραγμάτευση με Αράβικο ταξί (από Ανατολική Ιερουσαλήμ) για όλη τη μέρα (θα το πρότεινα αν και ακριβότερο) ή συνδυασμό λεωφορείου/ταξί/shared ταξί
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για Παλαιστίνη τώρα ξεκινάω τη μελέτη ώστε να δώ αυτά που ίσως με ενδιαφέρουν.

Υποθέτω για να πάει κανείς Παλαιστίνη πρέπει να περάσει απο κάποιους ελέγχους ΑΝ και δεν είμαι βέβαιος υπάρχει ενα κοντά στη πυλη της Δαμασκου όπου ελέγχουν το διαβατήριο και σε κάποιες περιπτώσεις περνάς απο ανάκριση/συνέντευξη. Μετά κοντά έχει τα αραβικά λεωφορεία ώστε να πάω πρώτα Ιεριχώ.

Οι αποστάσεις είναι μικρές οπότε και υποθέτω ομοίως οι χρόνοι μετακίνησης στη Παλαιστίνη.
Στο ΡΟΜΕ2ΡΙΟ Ιεριχώ Χεβρώνα είναι κάνα 2 ωρο μέσω Ιεροσόλυμα χωρίς τη στάση της Βηθλεέμ.
Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχεις κι άδικο. Δύσκολο το εγχείρημα να δώ Ιεριχώ/Βηθλεέμ/Χεβρώνα και να διανυκτερεύσω την ίδια μέρα Ραμάλλα. Μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά τη διανυκτέρευση στη Χεβρώνα .Οι μέρες/νύχτες παραμονής στη Παλαιστίνη θα είναι Παρασκευη και Σαββατο.
Με βάση τα Ιεροσόλυμα ΄ρχουν πλούσιο δρομολόγιο για όλες τις πόλεις της Παλαιστίνης.

Έχεις πάει εκεί? Εντυπώσεις?
Τι είδους ερωτήσεις σου κάνουν οι αστυνομικοί/στρατιώτες?
Καταλαβαίνετε οτι το ταξίδι μου για εκεί είναι καθαρά ταξιδιωτικό.
Θα πάρεις πρώτα το λεωφορείο από Ιερουσαλήμ και μετά θα περάσεις από check in, όπου εσύ δεν θα καταλάβεις και πολλά. Απλώς θα δείξεις το διαβατήριο σου. Οι Παλαιστίνιοι θα κατέβουν από το λεωφορείο, θα τους ελέγξουν, θα ανεβούν ξανά και θα συνεχίσετε.

Για τις εσωτερικές διαδρομές δεν μπορώ να σου και πολλά γιατί το είχα κάνει με οδηγό και σε μία μέρα βγήκαν όλα αυτά που είπες συμπεριλαμβανομενου μπάνιο στη Νεκρά θάλασσα, zero point, τάφους πατριαρχών και στο λόφο οπου ο Ηρώδης ζήτησε από τη Σαλώμη το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή.

Χεβρώνα δεν σου συστήνω να μείνεις

Τη Ραμάλα την έχω επισκεφτεί πάλι από Ιερουσαλήμ με λεωφορείο και αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Θα πάρεις πρώτα το λεωφορείο από Ιερουσαλήμ και μετά θα περάσεις από check in, όπου εσύ δεν θα καταλάβεις και πολλά. Απλώς θα δείξεις το διαβατήριο σου. Οι Παλαιστίνιοι θα κατέβουν από το λεωφορείο, θα τους ελέγξουν, θα ανεβούν ξανά και θα συνεχίσετε.

Για τις εσωτερικές διαδρομές δεν μπορώ να σου και πολλά γιατί το είχα κάνει με οδηγό και σε μία μέρα βγήκαν όλα αυτά που είπες συμπεριλαμβανομενου μπάνιο στη Νεκρά θάλασσα, zero point, τάφους πατριαρχών και στο λόφο οπου ο Ηρώδης ζήτησε από τη Σαλώμη το κεφάλι του Ιωάννη του Βαπτιστή.

Χεβρώνα δεν σου συστήνω να μείνεις

Τη Ραμάλα την έχω επισκεφτεί πάλι από Ιερουσαλήμ με λεωφορείο και αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί.
Με τι οδηγό είχες κάνει όλες αυτές τις διαδρομές στην Παλαιστίνη? Έχεις να μου προτείνεις?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Αν μένετε σε ξενοδοχείο Παλαιστίνιων, μπορείτε να ζητήσετε από τη ρεσεψιόν να σας βρουν οδηγό.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ενημερωτικά αν ενδιαφέρεσαι για private tour, παραθέτω τα στοιχεία επικοινωνίας της Kadra Zreineh.
Είναι Χριστιανή Παλαιστίνια guide και ζει στη Beit Jala.
[email protected]
00972598366858
Την προτείνω αν έχεις καλό budget, προφανώς αρκετά ακριβότερη επιλογή σε σχέση με τη μίσθωση ταξί/οδηγού
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ali Jibreen λέγεται. Το κινητό του +972 52-291-2745
Για πες μου τι πρόγραμμα είχατε ακολουθήσει για την ημερήσια εκδρομή που κάνατε και αν θυμάσαι πόσο κόστισε. Μου προτείνει ημερήσια σε Jericho, Bethlehem, Jordan River, Ramallah με 300 δολάρια τα 2 άτομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom