Γαλλία Απορίες για Παρίσι

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.970
Καλημέρα σας θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το Παρίσι για το γαμήλιο ταξίδι που κλείσαμε τον Σεπτέμβριο.
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρόμιο ΟRLY στο ξενοδοχείο μου που είναι το ibis Paris Alésia Montparnasse 14ème, 49 Rue des Plantes, 75014;
2) Ποια κάρτα μας προτείνεται να βγάλω? βρήκα ότι υπάρχει η navigo pass και η paris visite? Να σας πω ότι θα είμαστε Παρίσι για 10 μέρες από Πέμπτη απόγευμα μέχρι Σάββατο απόγευμα. Είδα ότι η navigo είναι από Δεύτερα με Κυριακή, το θέμα είναι από Πέμπτη έως Κυριακή που θα φτάσουμε τι συμφέρει να βγάλουμε; Τα αξιοθέατα αξίζει να τα κλείσεις μέσω τις navigo την όποια δεν πολύ κατάλαβα ποια αξιοθέατα συμπεριλαμβάνονται και τι επιπλέον πρέπει να κάνεις αν την κλείσεις. Ή να τα κλείσουμε από το κάθε επίσημο site που έχουν. Και αν ναι πόσο καιρό πιο πριν;
3) Για αξιοθέατα λέμε να πάμε με το που λίγο που διάβασα τις ιστορίες στις Βερσαλλίες, Λούβρο, Αψίδα του Θριάμβου, Πάνθεον, Conciergerie,μουσείο Orsay, Saint Chapelle, Musee del'Armee και Μουσείο Ροντέν. Αξίζουν; H κρουαζιέρα στον Σηκουάνα αξίζει και αν ναι τι ώρα είναι πιο καλά. Μία μέρα θα πάμε Disneyland. Τι άλλο αξιοθέατο που δεν έχω γράψει ή κοντινό μέρος αξίζει να πάμε ακόμη και σαν μονοήμερη αν προλάβουμε; Για τον Πύργο του Eifel που μπήκα και είδα είχε διάφορα εισιτήρια για τον με ή χωρίς ασανσέρ.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Πολυ μουσειο βρε παιδι μου… γουστα βεβαια ειναι αυτα… Απλα σε μια πολη σαν το Παρισι ειναι ωραιο να την περπατησεις και να την χαρεις. Εμενα το καλυτερο μου ειναι να μπαινω σε στενακια, να καθομαι σε συνοικιακα καφε και να χαζευω τον κοσμο.
Απο τα τουριστικα εχεις ξεχασει να βαλεις Μονμαρτη, Ηλυσσια Πεδια, Παναγια των Παρισιων (υποτιθεται εχει αποκατασταθει μεγαλο μερος της, αλλιως εστω και απεξω), Οπερα.
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλημέρα!
Πλησιάζει το πολυπόθητο ταξίδι μας στο Παρίσι σε 8 μέρες. Οι προγνώσεις του καιρού με έχουν μπερδέψει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω κλείσει ακόμη εισιτήρια για Disney. Βροχή, βροχή, βροχή..... Γνωρίζετε ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για καιρό στο Παρίσι? Μπαίνω σε διάφορα και έχουν μεγάλες διαφορές στις προβλέψεις. Σκεφτόμαστε για τρίτη 30/4 ή πέμπτη 2 Μαϊου για να αποφύγουμε την αργία της πρωτομαγιάς. Επίσης είχαμε σκοπό για πολλές-πολλές βόλτες στην πόλη και όχι πολλά μουσεία. Έβγαλε και η DIsney special offer στα εισιτήρια μέχρι 5 Μαϊου και θα γίνεται χαμός..
Θα μου πεις δεν το ήξερες? Παρίσι= ασταθής καιρός + ουρές παντού
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλημέρα!
Πλησιάζει το πολυπόθητο ταξίδι μας στο Παρίσι σε 8 μέρες. Οι προγνώσεις του καιρού με έχουν μπερδέψει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω κλείσει ακόμη εισιτήρια για Disney. Βροχή, βροχή, βροχή..... Γνωρίζετε ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για καιρό στο Παρίσι? Μπαίνω σε διάφορα και έχουν μεγάλες διαφορές στις προβλέψεις. Σκεφτόμαστε για τρίτη 30/4 ή πέμπτη 2 Μαϊου για να αποφύγουμε την αργία της πρωτομαγιάς. Επίσης είχαμε σκοπό για πολλές-πολλές βόλτες στην πόλη και όχι πολλά μουσεία. Έβγαλε και η DIsney special offer στα εισιτήρια μέχρι 5 Μαϊου και θα γίνεται χαμός..
Θα μου πεις δεν το ήξερες? Παρίσι= ασταθής καιρός + ουρές παντού
Και εγώ θα είμαι Παρίσι 29/4-3/5 και παρακολουθώ το
Professional weather forecast
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα!
Πλησιάζει το πολυπόθητο ταξίδι μας στο Παρίσι σε 8 μέρες. Οι προγνώσεις του καιρού με έχουν μπερδέψει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω κλείσει ακόμη εισιτήρια για Disney. Βροχή, βροχή, βροχή..... Γνωρίζετε ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για καιρό στο Παρίσι? Μπαίνω σε διάφορα και έχουν μεγάλες διαφορές στις προβλέψεις. Σκεφτόμαστε για τρίτη 30/4 ή πέμπτη 2 Μαϊου για να αποφύγουμε την αργία της πρωτομαγιάς. Επίσης είχαμε σκοπό για πολλές-πολλές βόλτες στην πόλη και όχι πολλά μουσεία. Έβγαλε και η DIsney special offer στα εισιτήρια μέχρι 5 Μαϊου και θα γίνεται χαμός..
Θα μου πεις δεν το ήξερες? Παρίσι= ασταθής καιρός + ουρές παντού
Καλησπέρα. Κατ' αρχάς ασφαλή πρόβλεψη από τώρα δεν μπορείς να έχεις. Ως προς το site, εγώ πάντα συμβουλεύομαι και την επίσημη μετεωρολογική υπηρεσία της εκάστοτε χώρας κι ας μην είναι πάντα εύχρηστο και fancy το site της.
Για Γαλλία - Παρίσι : METEO PARIS par Météo-France - Prévisions Météo gratuites pour aujourd’hui, demain et à 15 jours.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα!
Πλησιάζει το πολυπόθητο ταξίδι μας στο Παρίσι σε 8 μέρες. Οι προγνώσεις του καιρού με έχουν μπερδέψει τόσο πολύ με αποτέλεσμα να μην έχω κλείσει ακόμη εισιτήρια για Disney. Βροχή, βροχή, βροχή..... Γνωρίζετε ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για καιρό στο Παρίσι? Μπαίνω σε διάφορα και έχουν μεγάλες διαφορές στις προβλέψεις. Σκεφτόμαστε για τρίτη 30/4 ή πέμπτη 2 Μαϊου για να αποφύγουμε την αργία της πρωτομαγιάς. Επίσης είχαμε σκοπό για πολλές-πολλές βόλτες στην πόλη και όχι πολλά μουσεία. Έβγαλε και η DIsney special offer στα εισιτήρια μέχρι 5 Μαϊου και θα γίνεται χαμός..
Θα μου πεις δεν το ήξερες? Παρίσι= ασταθής καιρός + ουρές παντού
Ασφαλή πρόβλεψη δεν θα έχεις ούτε 3 μέρες πριν... Δεν επαληθεύονται οι προβλέψεις την Άνοιξη στο Παρίσι... Το έζησα πρόσφατα... Έβλεπα πρόβλεψη την προηγούμενη μέρα και έβρεχε πιο νωρίς και πιο πολύ...
Την καλύτερη πρόβλεψη μου την έδινε το BBC WEATHER.

Μέχρι πότε μπορείς να αγοράσεις με έκπτωση το εισιτήριο; Μπορείς να πάρεις με ανοιχτή ημερομηνία;
Εγώ πάντως το αγόρασα όταν έφτασα στο Παρίσι και αφού είδα την πρόβλεψη καιρού...Ήταν καλοκαίρι όμως και ήμασταν τυχεροί! Επαληθεύτηκε.
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ασφαλή πρόβλεψη δεν θα έχεις ούτε 3 μέρες πριν... Δεν επαληθεύονται οι προβλέψεις την Άνοιξη στο Παρίσι... Το έζησα πρόσφατα... Έβλεπα πρόβλεψη την προηγούμενη μέρα και έβρεχε πιο νωρίς και πιο πολύ...
Την καλύτερη πρόβλεψη μου την έδινε το BBC WEATHER.

Μέχρι πότε μπορείς να αγοράσεις με έκπτωση το εισιτήριο; Μπορείς να πάρεις με ανοιχτή ημερομηνία;
Εγώ πάντως το αγόρασα όταν έφτασα στο Παρίσι και αφού είδα την πρόβλεψη καιρού...Ήταν καλοκαίρι όμως και ήμασταν τυχεροί! Επαληθεύτηκε.
Με ανοιχτή ημερομηνία είναι πολύ πιο ακριβά. Για 4 άτομα με την προσφορά κάνουν 312€ κ με ανοιχτή ημερομηνία 412. Έχω την ιδέα ότι μπορώ να τα κλείσω μέχρι κ δυο μέρες πριν.
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα. Κατ' αρχάς ασφαλή πρόβλεψη από τώρα δεν μπορείς να έχεις. Ως προς το site, εγώ πάντα συμβουλεύομαι και την επίσημη μετεωρολογική υπηρεσία της εκάστοτε χώρας κι ας μην είναι πάντα εύχρηστο και fancy το site της.
Για Γαλλία - Παρίσι : METEO PARIS par Météo-France - Prévisions Météo gratuites pour aujourd’hui, demain et à 15 jours.
Θα μπω να δω και αυτό το site. Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.326
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom