Γαλλία Απορίες για Παρίσι

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Μία ερώτηση μίας και θα πάτε ποιο νωρίς από εμένα??? Εισιτήρια για eifel κλεισατε ?? Και αν ναι από ποιο site???
Την προηγούμενη εβδομάδα γυρίσαμε από Παρίσι αν θέλετε να ανεβείτε στον Αιφελ να κλείσετε οπωσδήποτε εισητηρια γιατί η ουρά στην αναμονή είναι ατελείωτη το σαΐτ που θα τα κλείσετε είναι το επίσημο που σας έστειλε παρακάτω ο τρυπακιας.
 

Dimitris1988

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Την προηγούμενη εβδομάδα γυρίσαμε από Παρίσι αν θέλετε να ανεβείτε στον Αιφελ να κλείσετε οπωσδήποτε εισητηρια γιατί η ουρά στην αναμονή είναι ατελείωτη το σαΐτ που θα τα κλείσετε είναι το επίσημο που σας έστειλε παρακάτω ο τρυπακιας.
Ναι έκλεισα από εκεί ... Μιας και γύρισες πρόσφατα για notre dam και αψίδα έχει εισιτήριο???? Το βγάζεις εκεί ή μπορείς και ηλεκτρονικά ??? Και επίσης βερσαλλίες πηγές ?? Άξιζε το παλάτι ή όχι????
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σκεφτομαι να παρω το εισητηριο που λεει Ticket with access stairs 2nd floor
+lift The top
Το οποιο βλεπω ειναι μονο για αγορα απο εκει;

Οχι τοσο γιατι ειναι φτηνοτερο αλλα γιατι δεν θελω να μπω σε ενα κουτακι (ανελκυστηρας) να με παει πανω να χαζεψω 10 λεπτα και μετα με το κουτακι να κατεβω κατω ξανα. Το σκεφτομαι καλα;
Τι κανεις στον πυργο; Ανεβαινεις με σκαλες ειτε με ανελκυστηρα μεχρι τον δευτερο οροφο και μετα με ανελκυστηρα μεχρι πανω, σου λενε μετα απο λιγο να κατεβεις η απλα καθεσαι οσο θες;
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Μήπως μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το τρενο RER A που παει ντισνευλαντ? Ειναι επικινδυνο οπως εχω διαβασει? Θα ειμαστε 4 γυναικες, 1 αντρας και 5 παιδια. Δεν ξερω τι να κανω ειδικα με την επιστροφη απο την ντισνευλαντ το βραδυ. Να κλεισω ιδιωτικη μεταφορα? Φοβαμαι λιγο..
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ναι έκλεισα από εκεί ... Μιας και γύρισες πρόσφατα για notre dam και αψίδα έχει εισιτήριο???? Το βγάζεις εκεί ή μπορείς και ηλεκτρονικά ??? Και επίσης βερσαλλίες πηγές ?? Άξιζε το παλάτι ή όχι????
Καλησπέρα συγνώμη για την καθυστέρηση, η είσοδος για την Παναγία των Παρισίων είναι δωρεάν εισητηριο έχει μόνο αν θέλεις να ανεβεις στο καμπαναριό αλλά αφού θα ανέβετε στον πύργο του Αιφελ θα σας πρότεινα να μην ανεβείτε γιατί το μόνο που προσφέρει είναι θέα, εισητηριο έχει και η αψίδα του θριάμβου στην οποία δεν ανεβήκαμε για το λόγο που σου ανέφερα πριν, δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι περισσότερο πέραν της θεάς. Βερσαλλίες πήγαμε και στο παλάτι και στους κήπους το παλάτι δεν λέει και πολλά καμία σχέση με το Λούβρο που αν πάτε κάπου αυτό πρέπει να είναι σίγουρα, από έξω βέβαια είναι εντυπωσιακό, οι κήποι για τους οποίους γίνεται πολύ συζήτηση αυτή την περίοδο δεν ήτανε ωραίοι ενώ την προηγούμενη φορά που είχα πάει καλοκαίρι ήτανε εντυπωσιακοί η αλήθεια είναι ότι αυτήν την φορά απογοητευτηκα. Νομίζω αυτή η περίοδο δεν είναι κατάλληλη για Βερσαλλίες χάσιμο χρόνου και ακριβό εισητηριο. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς χαρά μου να βοηθήσω.
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Μήπως μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το τρενο RER A που παει ντισνευλαντ? Ειναι επικινδυνο οπως εχω διαβασει? Θα ειμαστε 4 γυναικες, 1 αντρας και 5 παιδια. Δεν ξερω τι να κανω ειδικα με την επιστροφη απο την ντισνευλαντ το βραδυ. Να κλεισω ιδιωτικη μεταφορα? Φοβαμαι λιγο..
Πριν λίγες μέρες γυρίσαμε μην ανησυχείς καθόλου δεν υπάρχει κενενας κίνδυνος, εμείς φύγαμε σχεδόν τελευταίοι και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
 

SAKIS NIGRITA

Member
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Δεν υπάρχει χρονικό ο
Σκεφτομαι να παρω το εισητηριο που λεει Ticket with access stairs 2nd floor
+lift The top
Το οποιο βλεπω ειναι μονο για αγορα απο εκει;

Οχι τοσο γιατι ειναι φτηνοτερο αλλα γιατι δεν θελω να μπω σε ενα κουτακι (ανελκυστηρας) να με παει πανω να χαζεψω 10 λεπτα και μετα με το κουτακι να κατεβω κατω ξανα. Το σκεφτομαι καλα;
Τι κανεις στον πυργο; Ανεβαινεις με σκαλες ειτε με ανελκυστηρα μεχρι τον δευτερο οροφο και μετα με ανελκυστηρα μεχρι πανω, σου λενε μετα απο λιγο να κατεβεις η απλα καθεσαι οσο θες;
Καλησπέρα στον δεύτερο όροφο ανεβαίνεις με ασανσέρ η από τις σκάλες και μετά για τον τρίτο μόνο με ασανσέρ, αν δεν κλείσεις εισητηρια από πριν πρέπει να είσαι έτοιμος για μεγάλη αναμονή μπορεί να φας και μισή μέρα πράγμα που δεν στο συνιστώ, σε κάθε όροφο μπορείς να μείνεις όσο θέλεις δεν υπάρχει κανένα όριο.
 

vagelis39

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Καλησπερα. οποιος μπορει ας μου πει που να παω στο παρισι απογευμα απο τις 18:00 ως τις 23:00 το πολυ. ποιες περιοχες εχουν ζωη δηλαδη το βραδακι. ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να πας να κανεις τι; Ολο το Παρισι εχει ζωη αυτες τις ωρες. Ξεκινα νωρις απο το δυτικο κεντρο Champs Elysees, Tour Eiffel, Trocadero, Opera και πιο αργα πηγαινε προς το ανατολικο κεντρο Saint Michel, Saint Germain des pres, Odeon ή προς Republique, Oberkampf ή Marais.
 

vagelis39

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Να πας να κανεις τι; Ολο το Παρισι εχει ζωη αυτες τις ωρες. Ξεκινα νωρις απο το δυτικο κεντρο Champs Elysees, Tour Eiffel, Trocadero, Opera και πιο αργα πηγαινε προς το ανατολικο κεντρο Saint Michel, Saint Germain des pres, Odeon ή προς Republique, Oberkampf ή Marais.
ευχαριστω πολυ
 

stef_dr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, θα είμαι στο Παρίσι απο 14/5-19/5 και ήθελα να ρωτήσω για το σάββατο 18/5 που είναι η ''Νύχτα των Μουσείων'' εάν τα μουσεία είναι όλη μέρα δωρεάν ή μόνο το βράδυ από κάποια ώρα και μετά. Επίσης αν κάποιος ξέρει αν είναι και τα υπόλοιπα αξιοθέατα τους δωρεάν όπως η Παναγία των Παρισιών (να ανέβεις επάνω εννοώ ) ή ο Πύργος του Άιφελ (επίσης να ανέβεις πάνω). Ευχαριστώ πολύ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καλησπέρα, θα είμαι στο Παρίσι απο 14/5-19/5 και ήθελα να ρωτήσω για το σάββατο 18/5 που είναι η ''Νύχτα των Μουσείων'' εάν τα μουσεία είναι όλη μέρα δωρεάν ή μόνο το βράδυ από κάποια ώρα και μετά. Επίσης αν κάποιος ξέρει αν είναι και τα υπόλοιπα αξιοθέατα τους δωρεάν όπως η Παναγία των Παρισιών (να ανέβεις επάνω εννοώ ) ή ο Πύργος του Άιφελ (επίσης να ανέβεις πάνω). Ευχαριστώ πολύ.
Συνήθως από το απόγευμα και μετά.
Το κάθε μουσείο θα ανακοινώσει τις σχετικές ώρες, είναι νωρίς ακόμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom