Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
Καλησπέρα, θα είμαι στο Παρίσι απο 14/5-19/5 και ήθελα να ρωτήσω για το σάββατο 18/5 που είναι η ''Νύχτα των Μουσείων'' εάν τα μουσεία είναι όλη μέρα δωρεάν ή μόνο το βράδυ από κάποια ώρα και μετά. Επίσης αν κάποιος ξέρει αν είναι και τα υπόλοιπα αξιοθέατα τους δωρεάν όπως η Παναγία των Παρισιών (να ανέβεις επάνω εννοώ ) ή ο Πύργος του Άιφελ (επίσης να ανέβεις πάνω). Ευχαριστώ πολύ.
Σχετικά με τη "Νύχτα των Μουσείων", η δωρεάν είσοδος συνήθως είναι από κάποια απογευματινή ώρα έως αργά το βράδυ και όχι όλη την ημέρα. Ενδεικτικά, π.χ. φέτος το Musée d'Orsay είχε δωρεάν είσοδο απ'τις 18:00 ως τις 23:30.

Για την ανάβαση στο καμπαναριό της Παναγίας των Παρισίων δε γνωρίζω, αλλά μπορώ να φανταστώ ότι, πρώτον επειδή δεν πρόκειται για κρατικό μουσείο και δεύτερον για λόγους ασφαλείας, δεν θα επιτρέπουν νυχτερινή ανάβαση όπως και νά΄χει. Για σιγουριά, ψάχ'το closer to the date.

Ο Tour Eiffel επίσης δεν λειτουργεί υπό από το καθεστώς των κρατικών μουσείων και σίγουρα δεν έχει δωρεάν είσοδο, όχι μόνο τότε, αλλά απ'όσο γνωρίζω, ποτέ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα σας, αύριο ταξιδεύω Παρίσι για μία βδομάδα και ήθελα να ρωτήσω τους μόνιμους κατοίκους εκεί αν πρέπει να αποφύγουμε κάποια συγκεκριμένη περιοχή, αν έχει δηλαδή προγραμματιστεί καμία διαδήλωση μέσα στην εβδομάδα όπως εχθές από κίτρινα γιλέκα κτλ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011

Να πάρεις κίτρινα γιλέκα από Ελλάδα
Θα πάω και εγώ σε λίγες μέρες και εχω ένα κίτρινο και ένα πορτοκάλι (αυτοκίνητο και μηχανάκι αντίστοιχα).
Θα περάσουμε καλά :)
 

Dimitris1988

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
1) Navigo
2) Το Παρισι εχει φαγητο για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια. Τα τουριστικα οπως σχεδον σε ολα τα τουριστικα μερη βρισκονται σε αποσταση αναπνοης απο τα αξιοθεατα (χωρις να σημαινει πως δεν μπορεις να βρεις ωραιο φαγητο κι εκει). Τα μαγαζια των κεντρικων Βουλεβαρτων και Λεωφορων κατα βαση ειναι αξιοπρεπη (για τα γαλλικα δεδομενα). Επειδη τα καταστηματα που προσφερουν φαγητο ειναι παρα πολλα συνηθως τα καλυτερα ειναι αυτα που γεμιζουν στις 12-1 για μεσημεριανο και στις 7-8 για βραδινο. Με 15 ευρω το ατομο +κρασι δυσκολα θα βρειτε κατι της προκοπης περα απο μπεργκερ ή πιτσα. Με 40 ευρω το μεσημερι θα φατε ικανοποιητικα αλλα το βραδι οριακα θα πετυχετε αξιοπρεπες γευμα.
Φίλε tripakia επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενεργό μέλος ... Φεύγω για Παρίσι την Δευτέρα 17 του μήνα για 6 μέρες ... Βλέπω όλα αυτά που γίνονται και έχω ανησυχήσει λίγο.... Ποια είναι η γνώμη σου υπάρχει περίπτωση να πάω και να βρω ένα χάος εκεί ????
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Φίλε tripakia επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενεργό μέλος ... Φεύγω για Παρίσι την Δευτέρα 17 του μήνα για 6 μέρες ... Βλέπω όλα αυτά που γίνονται και έχω ανησυχήσει λίγο.... Ποια είναι η γνώμη σου υπάρχει περίπτωση να πάω και να βρω ένα χάος εκεί ????
Εγώ την Κυριακή που μας έρχεται αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω αγχωθεί καθόλου... (προς το παρόν τουλάχιστον)
 

Dimitris1988

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Εγώ την Κυριακή που μας έρχεται αλλά να σου πω την αλήθεια δεν έχω αγχωθεί καθόλου... (προς το παρόν τουλάχιστον)
Καλά κάνεις.. Απλά δεν θέλω ένα ταξίδι που ίσως να μην μπορέσω να το ξανακάνω να μου πάει στραβά.... Ελπίζω όλα να είναι οκ και να μην υπάρχει πρόβλημα!!! !
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Το Σάββατο 8/12 προγραμματίζονται τερατώδεις διαδήλώσεις και θα κλείσει για λόγους ασφαλείας ο Πύργος του Άιφελ και πολλά μουσεία και υπάρχει σύσταση απ' την αστυνομία τα μαγαζιά στο κέντρο απ' όπου θα περάσει να μείνουν κλειστά, να κατεβάσουν ρολά, να μαζέψουν απ' το εξωτερικό τους αντικείμενα, στολίδια κτλ που μπορούν να εκσφενδονιστούν και γίνουν όπλα και άλλα τέτοια ωραία... Ίσως το Σάββατο να είναι καλή μέρα να κάνει κάτι κανείς εκτός Παρισιού...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φίλε tripakia επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενεργό μέλος ... Φεύγω για Παρίσι την Δευτέρα 17 του μήνα για 6 μέρες ... Βλέπω όλα αυτά που γίνονται και έχω ανησυχήσει λίγο.... Ποια είναι η γνώμη σου υπάρχει περίπτωση να πάω και να βρω ένα χάος εκεί ????
Υπαρχει. Δεν μπορω να γνωριζω πως θα ειναι την Δευτερα και την επομενη εβδομαδα η κατασταση. Ουτε τα μερη που θα κινηθεις. Δεν υπαρχει ομως θεμα κινδυνου αν φοβασαι αυτο. Παρολα αυτα το προγραμμα που εχεις φτιαξει ισως χρειαστει να το αλλαξεις. Για παραδειγμα για αυριο Σαββατο που ειναι προγραμματισμενη η μεγαλη διαδηλωση των κιτρινων γιλεκων θα παραμεινουν κλειστα ολα τα μνημεια του δικτυου του Κεντρου των μνημειων:

- L'Arc de Triomphe

- Le Panthéon

- La Conciergerie

- La Sainte Chapelle

- Les tours de Notre Dame de Paris

- La Chapelle expiatoire

- Le Domaine national du Palais-ROyal

- L'Hôtel de Sully
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί για latin χορό; Γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα.
 

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Πολύ βοηθητικό! Ευχαριστώ! Δυστυχώς τις μέρες που θα είμαι εκεί, δεν έχει κάποιο καλό πάρτυ από ότι βλέπω. Παίζει κανένα μαγαζί μόνο με Kizomba?

Δύο ερωτήσεις ακόμα:
1) Να έχω λεφτά πάνω μου σε μετρητά ή να πληρώνω με κάρτα;
2) Τα δεδομένα που έχω στο φοιτητικό whatsup λειτουργούν στην Γαλλία;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom