1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος vickoland, στις 30 Ιουλίου 2013.

1. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    1. H Avenue de Choisy κοντά εκεί που μένετε είναι τίγκα στα Βιετναμίζικα με τις προδιαγραφές που δίνεις. Κάνε μια βόλτα και διάλεξε αυτό που σου αρέσει. Κι αυτό της Pel καλό είναι.

2. -

3. https://www.parisinsidersguide.com/paris-events.html

4. Για χειμώνα δεν έχω κάτι. περίμενε σχόλιο του @tripakias.

5. Ασε τα αυτά και πήγαινέ τη να φάει ένα ταρτάρ της προκοπής (και γενικώς παραδοσιακή Γαλλική κουζίνα).

6. Εχω μείνει πολλές φορές εκεί, αλλά δεν έχω βρει κάτι ξεχωριστό.

7. Ψάχνεις για σινεμά που προβάλλουν ταινίες σε Version originale (όχι Version Francaise). http://www.allocine.fr/salle/cinemas-circuit-81001/?lstzonetype=120001&version=1

Επί τη ευκαιρία, γενικώς καλά εστιατόρια που έχω δοκιμάσει τον τελευταίο χρόνο πάνω κάτω:
    - Le Buisson Ardent (στο jussieu) και La Table d'Aligre (πίσω από την παραδοσιακή αγορά της Place d' Aligre). Του ιδίου ιδιοκτήτη, με έμφαση στα ψάρια το δεύτερο.
    - Chez Michel στο Gare du Nord
    - Le petit sommelier de Paris στο Montparnasse (αλλά αν δεν πίνετε κρασί, άστο).
    - Mandoobar στο St-Lazare. Κορεάτικο (από τη λάθος Κορέα...), ο τύπος φτιάχνει εξαρετικά mandoo με Kimchi, και το καλύτερο tartare που έχω φάει.
    Και φυσικά το La Rotonde (Montparnasse & Raspail), πάω πολύ συχνά.

Σε όλα τους, η κράτηση είναι υπερ-απαραίτητη.

Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από φίλους που εμπιστεύομαι σε θέματα φαγητού για το
    L’ AUBERGE AVEYRONNAISE στο Bercy (προσοχή: τοπική κουζίνα του Aveyron, που είναι γενικώς βαριά).

Για εξαιρετικό καφέ, στη Bastille φέτος βρίσκεται και το Le Café Alain Ducasse, Manufacture à Paris.

Yorgos likes this.
  2. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Άψογος, φαίνεται ενδιαφέρον

3. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Πολύ ωραία, θα τα ψάξω.

4. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Ωραίος και to the point. Τι τιμές περίπου μιλάμε;

5. marquis

marquis Member

Συμφωνώ κι εγώ για το Mandoobar. Το είχα επισκεφθεί παλαίοτερα, και δυστυχώς δεν έτυχε να το ξαναεπισκεφθώ. Χαίρομαι που εξακολουθεί να είναι καλό.
    @Yorgos πολλά μαγαζιά διαθέτουν τις ιστοσελίδες τους, με επικαιροποιημένο (σε τιμές τουλάχιστον) μενού:
    http://www.mandoobar.fr/mandoobar-en.html

taver and Yorgos like this.
  6. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Πάντως ψάχνουμε βιετναμεζικο κυρίως, όχι κορεατικο.

7. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Είπαμε, Avenue de Choisy.

8. Elsou

Elsou New Member

Καλησπερα! Την πρωτη μερα φθανουμε στο Παρίσι στις 7 το απογευμα, Τι μας προτείνετε να κάνουμε - να δουμε για να μη χασουμε την μερα? Κ επισης την τελευταια μερα πεταμε 9 το βραδυ κ λογικα θα εχουμε επανω μας τις αποσκευες την μιση μερα.. τι θα μπορουσαμε να κανουμε για λιγότερη ταλαιπωρια ?

9. Δημήτρης X.

Επόμενο Ταξίδι:
    Κίνα
    Απλά περπατήστε ή πηγαίνετε να δείτε φωτισμένο τον πυργο.

10. eleutheria_kag

eleutheria_kag New Member

Καλησπέρα. Διάβασα ότι στο Λούβρο η είσοδος είναι δωρεάν σε όσους είναι 18-25 και ότι κάνουν skip the line και πάνε κατευθείαν στην είσοδο. Κάτι τέτοιο ισχύει ή θα πρέπει να περιμένω στην ουρά για ώρες για ένα μηδενικό εισιτήριο ;

11. crveno-beli

crveno-beli Member

Για έξοδο Σάββατο βράδυ ποια περιοχή θα προτείνατε που να έχει κ χαλαρό ποτό κ φαγητό;;

12. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    ετσι κι αλλιως στο Λουβρο περνας ελεγχο σαν του αεροδρομιου.οποτε ουρα θα υπαρχει.Αν πας νωρις μειωνεις την αναμονη.