Γαλλία Απορίες για Παρίσι

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Δεν νομιζω να χρειαστει να βγαλεις απο πριν,ρωτα στο ξενοδοχειο να σου πουν την κοντινοτερη σταση του τουριστικου ,το περνεις απο κει,αν εχεις των 2 ημερων καλο ειναι να κανεις μια ολοκληρη βολτα για να τσεκαρεις τι σε ενδιαφερει πιο πολυ και τι οχι.πχ περνας απο βαστιλλη,βλεπεις την πλατεια,αν δεν εχεις σκοπο να γνωρισεις την περιοχη,προχωρας σε αλλο αξιοθεατο που εχει πιο πολλα να δεις.Μπορεις να παρεις μια μπροσουρα απο το ξενοδοχειο,να διαβασεις τι υπαρχει σε καθε σταση,να δεις ολα αυτα στο χαρτη να κατατοπιστεις.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Δεν νομιζω να χρειαστει να βγαλεις απο πριν,ρωτα στο ξενοδοχειο να σου πουν την κοντινοτερη σταση του τουριστικου ,το περνεις απο κει,αν εχεις των 2 ημερων καλο ειναι να κανεις μια ολοκληρη βολτα για να τσεκαρεις τι σε ενδιαφερει πιο πολυ και τι οχι.πχ περνας απο βαστιλλη,βλεπεις την πλατεια,αν δεν εχεις σκοπο να γνωρισεις την περιοχη,προχωρας σε αλλο αξιοθεατο που εχει πιο πολλα να δεις.Μπορεις να παρεις μια μπροσουρα απο το ξενοδοχειο,να διαβασεις τι υπαρχει σε καθε σταση,να δεις ολα αυτα στο χαρτη να κατατοπιστεις.
Τελεια! Σ ευχαριστω παρα πολυ! Νομιζω οτι εκει θα καταληξω!

Τα μπατω οχι;;;
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
αυτο που εχω ακουσει απο πολλους ειναι οτι τα αγγλικα των εθελοντων ειναι αθλια και οτι πρεπει να εισαι τυχερος να πεσεις καπου και να καταλαβαινεις τι λενε,παρ ολο που γενικα ειναι πολυ προθυμοι.
Για Παρισι δεν το εψαξα καθολου (δεν θυμαμαι γιατι) αλλα Σοφια και Μιλανο οι ξεναγοι (φοιτητες σε καποια τουριστικη σχολη και οι δυο) ηταν εξαιρετικοι. Κατανοητα αγγλικα και με χιουμορ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κι εγώ απορίες:
1. Ψάχνω ένα καλό βιετναμεζικο. Ιδανικα οχι κατι το ακριβό, αλλα οχι κινέζο που κανει και 5 πιατα βιετναμεζικα, ούτε καμια τουριστικά με μενού 180 πιάτων.

2. Έχω 7 μέρες Παρίσι την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου με το έτερον, που δεν ξέρουμε πότε θα ξαναεχουμε άδεια εξόδου από την Κούβα. Ποια μέρα να πάμε στη Disneyland για λιγότερες ουρές γιατί δεν το αντέχει το κρύο ή Γιωργαινα; Στην Ελλάδα των 17 βαθμών φορούσε 3 μπουφάν... υποθέτω καλά ότι η Δευτέρα θα είναι πιο άδεια;

3. Την εβδομάδα που θα είμαι εκεί ξέρουμε αν έχει κανένα δρώμενο/συναυλία/φεστιβάλ να δούμε κάτι που δε θα δούμε πότε μας στην Κούβα;

4. Αν θέλουμε ένα βράδυ να δούμε πού πάνε οι παριζιανοι να διασκεδάσουν το βράδυ, πού παμε; κάπου που να χορεύουν, ας είναι και λάτιν. Ιδανικά κάποιος πολυχώρος σαν το fábrica de arte της Αβάνας για όσους γνωρίζουν;

5. Θέλουμε κι ένα γεύμα με μοριακή κουζίνα γιατί η Γιωργαινα είναι τρελή foodie. Καμία πρόταση που να στοιχίζει λιγότερο από το εκκαθαριστικό μου ;

6. Μένουμε στην place d italie , κάτι φτηνό σε φαγητό εκεί κοντά να το κάνουμε στέκι; επίσης κάποιο καλό φούρνο και σοκολαταδικο;

7. Κάποιος κινηματογράφος ή λεσχη που να παίζει ταινίες ισπανοφωνες ή με υποτιτλους; καποιος θα υπάρχει, δεν μπορεί.
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Είμαι περίεργη ποιος θα είναι τόσο ψαγμένος να απαντήσει στις ερωτήσεις του Γιώργου!
Εγώ επειδή συμπάσχω με Γιώργαινα και βρέθηκα Παρίσι μήνα Ιανουάριο και την έβγαλα ζωντανή, έχω να πω το εξής : το πιο σημαντικό για το κρύο είναι τα παπούτσια που φοράς και το μπουφάν. Αν αυτά είναι καλά από μέσα φοράς μόνο εσώρουχα (που λέει ο λόγος). Εγώ με ένα ζευγάρι μπότες-όλο-γούνα και ένα μακρύ πουπουλένιο μπουφάν σταμάτησα το κοκαλάκι που έτριζε. Για Παρίσι αυτό, στο Βελιγράδι που είχα βρεθεί κάποτε και είχε - 17 το μανουαλ πήγε σε πυρετό by default.
Μία σελίδα που έχει εκδηλώσεις κλπ και άλλα ωραία πράγματα για την πόλη http://www.secretsofparis.com/
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Έχω κι εγώ απορίες:
1. Ψάχνω ένα καλό βιετναμεζικο. Ιδανικα οχι κατι το ακριβό, αλλα οχι κινέζο που κανει και 5 πιατα βιετναμεζικα, ούτε καμια τουριστικά με μενού 180 πιάτων.

2. Έχω 7 μέρες Παρίσι την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου με το έτερον, που δεν ξέρουμε πότε θα ξαναεχουμε άδεια εξόδου από την Κούβα. Ποια μέρα να πάμε στη Disneyland για λιγότερες ουρές γιατί δεν το αντέχει το κρύο ή Γιωργαινα; Στην Ελλάδα των 17 βαθμών φορούσε 3 μπουφάν... υποθέτω καλά ότι η Δευτέρα θα είναι πιο άδεια;

3. Την εβδομάδα που θα είμαι εκεί ξέρουμε αν έχει κανένα δρώμενο/συναυλία/φεστιβάλ να δούμε κάτι που δε θα δούμε πότε μας στην Κούβα;

4. Αν θέλουμε ένα βράδυ να δούμε πού πάνε οι παριζιανοι να διασκεδάσουν το βράδυ, πού παμε; κάπου που να χορεύουν, ας είναι και λάτιν. Ιδανικά κάποιος πολυχώρος σαν το fábrica de arte της Αβάνας για όσους γνωρίζουν;

5. Θέλουμε κι ένα γεύμα με μοριακή κουζίνα γιατί η Γιωργαινα είναι τρελή foodie. Καμία πρόταση που να στοιχίζει λιγότερο από το εκκαθαριστικό μου ;

6. Μένουμε στην place d italie , κάτι φτηνό σε φαγητό εκεί κοντά να το κάνουμε στέκι; επίσης κάποιο καλό φούρνο και σοκολαταδικο;

7. Κάποιος κινηματογράφος ή λεσχη που να παίζει ταινίες ισπανοφωνες ή με υποτιτλους; καποιος θα υπάρχει, δεν μπορεί.

Μόνο ο @tripakias ίσως να μπορούσε να σε βοηθήσει σε κάποια από τα ζητούμενα σου, αλλά μάλλον τώρα θα βρέχει τα πόδια του στην Άφυτο.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Γιώργη, μας ρίχνεις στα δύσκολα...

Για Βιετναμέζικο έχω αυτό, κάπου στο κέντρο ήταν, μικροσκοπικό και γεμάτο κόσμο

20170918_151244.jpg


20170918_141005.jpg


Για Disneyland φοβάμαι ότι θα απογοητευτείτε... Καταλαβαίνω ότι είναι μια εμπειρία, αλλά είναι ακραία τουριστικό και εμπορικό... Όταν είχα πάει 10 χρονών είχα τρελαθεί. Όταν πήγα ενήλικη (δεν ξέρω αν είχα αλλάξει εγώ ή η Disneyland) είχα καταλήξει ότι το χωριό του Μίκυ είναι ένα τεράστιο μαγαζί για ψώνια. Το πάρκο Αστερίξ ήταν πολύ καλύτερο, λιγότερο τουριστικό.

Για τα υπόλοιπα δώσε λίγο χρόνο. Έστειλα σε 3 φίλους που μένουν Παρίσι (Ελληνίδα, Γαλλοκολομβιανό, Ελληνοούγγρο). Πιστεύω ότι το "δίκτυο" θα μπορέσει να σου προτείνει κάτι, αλλά προς το παρόν το "δίκτυο" είναι διακοπές!
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Αυτο που εγω δεν θα εχανα ειναι η κινεζικη πρωτοχρονια,9 φλεβαρη ,στο 13 διαμερισμα.Για φαγητο δεν εχω,,παντα τρωω οπου βρω,αλλοτε καλα και τις περισσοτερες φορες οχι τοσο,λογω μπατζετ.Τα μουσεια και οι εκδρομες κοστιζουν..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε νομίζω ότι θα απογοητευθεί η Γιωργαινα από την eurodisney, εχει μεγαλώσει στην Κούβα: δεν έχει μπει ποτε της σε τραινακι, πυροτεχνήματα δεν έχει δει ποτέ, το εμπορικό κομμάτι είναι κάτι που δεν έχει δει ποτέ και το ονειρεύεται. Είναι αλλιώς όταν μεγαλώνεις αλλού, με άδεια καταστήματα, με ουρές ωρών για να πάρεις ένα μπούτι κοτόπουλου, όταν πρωτοδοκιμαζεις κόκα κόλα στα 19 σου, όταν στα 22 πρωτοβλέπεις πλυντήριο πιάτων, ο καπιταλισμός έχει άλλη αξία. Την πρώτη φορά που είδε φωτεινή επιγραφή συγκινήθηκε... (απαγορεύονται στην Κούβα, όπως και η διαφήμιση, που αποτελεί αδίκημα ως "υποκίνηση στον καταναλωτισμό ").

Κι εγώ στο πάρκο του Αστερίξ ήθελα να πάω αλλά πού να εξηγήσω τώρα ποιος είναι ο Αστερίξ;

Περιμένω την επιτροπή!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Οκ, πάω πάσο, δεν το σκέφτηκα αυτό... Ορισμένες φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έχω κι εγώ απορίες:
1. Ψάχνω ένα καλό βιετναμεζικο. Ιδανικα οχι κατι το ακριβό, αλλα οχι κινέζο που κανει και 5 πιατα βιετναμεζικα, ούτε καμια τουριστικά με μενού 180 πιάτων.

2. Έχω 7 μέρες Παρίσι την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου με το έτερον, που δεν ξέρουμε πότε θα ξαναεχουμε άδεια εξόδου από την Κούβα. Ποια μέρα να πάμε στη Disneyland για λιγότερες ουρές γιατί δεν το αντέχει το κρύο ή Γιωργαινα; Στην Ελλάδα των 17 βαθμών φορούσε 3 μπουφάν... υποθέτω καλά ότι η Δευτέρα θα είναι πιο άδεια;

3. Την εβδομάδα που θα είμαι εκεί ξέρουμε αν έχει κανένα δρώμενο/συναυλία/φεστιβάλ να δούμε κάτι που δε θα δούμε πότε μας στην Κούβα;

4. Αν θέλουμε ένα βράδυ να δούμε πού πάνε οι παριζιανοι να διασκεδάσουν το βράδυ, πού παμε; κάπου που να χορεύουν, ας είναι και λάτιν. Ιδανικά κάποιος πολυχώρος σαν το fábrica de arte της Αβάνας για όσους γνωρίζουν;

5. Θέλουμε κι ένα γεύμα με μοριακή κουζίνα γιατί η Γιωργαινα είναι τρελή foodie. Καμία πρόταση που να στοιχίζει λιγότερο από το εκκαθαριστικό μου ;

6. Μένουμε στην place d italie , κάτι φτηνό σε φαγητό εκεί κοντά να το κάνουμε στέκι; επίσης κάποιο καλό φούρνο και σοκολαταδικο;

7. Κάποιος κινηματογράφος ή λεσχη που να παίζει ταινίες ισπανοφωνες ή με υποτιτλους; καποιος θα υπάρχει, δεν μπορεί.
3. Δεν ξέρω αν θα σας ενδιέφερε συναυλία Lara Fabian 5.2.2020
https://m.ticketmaster.fr/en/manifestation/lara-fabian-ticket/idmanif/466192

5. Όχι ακριβώς μοριακή, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση το 23 clauzel (αν το βρεις με 50% έκπτωση στο thefork είναι σούπερ)
https://m.lafourchette.com/restaurant/le-23-clauzel-julie-riviere-r6999
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχω κι εγώ απορίες:
5. Θέλουμε κι ένα γεύμα με μοριακή κουζίνα γιατί η Γιωργαινα είναι τρελή foodie. Καμία πρόταση που να στοιχίζει λιγότερο από το εκκαθαριστικό μου ;

6. Μένουμε στην place d italie , κάτι φτηνό σε φαγητό εκεί κοντά να το κάνουμε στέκι; επίσης κάποιο καλό φούρνο και σοκολαταδικο;
5. Μοριακή κουζίνα με την έννοια αυτή καθεαυτή δε νομίζω να βρεις στο Παρίσι. Η γαλλική κουζίνα, ακόμη και στις σύγχρονες εκδοχές της στηρίζεται σε πιο 'παραδοσιακές' τεχνικές. Επειδή οι τιμές ποικίλλουν πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής θα βρεις στο μεσημεριανό του Kei (γύρω στα 60 ευρώ το άτομο), με 2 αστέρια Μισελέν, το οποίο απ΄ότι θυμάμαι το παρέχει και Σάββατο μεσημέρι.

6. Δε ξέρω πόσο έχει πάει πλέον αλλά αρκετά καλή σχέση ποιότητας τιμής (20 ευρώ) είχε το μεσημεριανό του Tempero στο 13ο. Επίσης εκεί τριγύρω θα βρείτε πολλά απλά εστιατόρια ασιατικής κουζίνας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom