Γαλλία Απορίες για Παρίσι

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπέρα. Προτείνω τα εξής:

1. Τροκαντερό και Πύργο του Άιφελ
2. Μονμάρτη και Sacre Coeur
3. Βόλτα στο Σηκουάνα
4. Quartier Latin
5. Πλατεία Κονκόρντ-Ηλύσια πεδία
6. Αψίδα του Θριάμβου
7. Marais
8. ile de la cite

με ελάχιστο μετρό για να δεις με τα πόδια όσα περισσότερα μπορείς.

Αυτά μαζί με το Λούβρο που έχεις ήδη νομίζω είναι τα βασικά.
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα σε ολους και καλή Κυριακή! Μετα απο πολυ άγχος λογω αδειων κτλ 28 Μαΐου εως 4 Ιουνίου θα βρισκομαι Παρίσι με τη γυναικα μου. Προσγειωνομαστε Μποβε και θα ήθελα να ρωτησω, μπορω να βγαλω καρτα navigo απο εκει; Αν όχι που μπορω να βγαλω;Εκει που μας αφηνει το λεωφορειο (απο Μποβε προς Παρισι),υπαρχει καποιο μερος να εκδωσω την καρτα;
Θα ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει να κλεισω τα εισιτηρια απο δω ή να παω σε καποιο fnac. Ενδιαφερομαι για Λουβρο Disneyland και Βερσαλιες Εντυπωση μου κανει πως παρ ολο που λενε οτι συνηθως στα fnac είναι φθηνότερα τα εισιτήρια της disneyland, τα βρισκω στα 76 ευρω 1 μερα 2 παρκα τοσο εκει όσο και στο επίσημο site της Disney. Ευχαριστώ πολύ και πιστευω κάποιος οταν βρει λιγο χρονο να απαντήσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Θα σου απαντήσω για το πρώτο κομμάτι. Το λεωφορείο από το BVA σε αφήνει στην Porte Maillot. Εκεί δίπλα (200-300 πρέπει να είναι) έχει στάση μετρό, όπου μπορείς να εκδόσεις τη Navigo.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Να έχετε φωτογραφίες στο μέγεθος ταυτότητας όμως ετοιμες, απλές έγχρωμες θέλει μικρές.
 

charma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επιπλέον απορίες: Διάβασα στην επίσημη ιστοσελιδα του Λούβρου οτι το κλείσιμο εισιτηρίων διαδικτυακά δεν σου εξασφαλίζει γρήγορη είσοδο. Υπάρχει τρόπος να κάνεις skip the line; Οι περισσότεροι βλέπω ότι προτείνουν την εισοδο απο το Καρουζελ. Την ίδια απορία έχω και για Βερσαλίες. Είναι απαραίτητο το να κλείσουμε εισιτήρια μήπως και γλιτώσουμε ουρές;; Συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί.
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Στο μετρό στην Porte Maillot δε μπορεις να βγαλεις navigo απεριοριστων. Πήγα πρόσφατα και δε μπόρεσα να βγάλω.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Στο μετρό στην Porte Maillot δε μπορεις να βγαλεις navigo απεριοριστων. Πήγα πρόσφατα και δε μπόρεσα να βγάλω.
Το εχω σρκετα προσφατο και θυμάμαι καλά.
Απλά δεν το βρήκες. Εγώ από εκεί έβγαλα.

Όντως στον πρώτο σταθμό που κατέβηκα είχε μόνο μηχανήματα που έκανε ανανέωση σε κάρτα που είχες ήδη (άρα άχρηστο για κάποιο που πάει για πρώτη φορα) αλλά εκεί που είναι η κόκκινη πινεζα κατεβαίνεις στον σταθμό κάτω η στο κατάστημα που έχει επάνω και βγάζει κανονικά κάρτες .

Για βοήθεια προσανατολισμού στο κίτρινο σημείο είναι εκεί που σταματάνε τα λεωφορεία.
Screenshot_20190423_101629_com.google.android.apps.maps.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στην Porte Malliot υπάρχουν δυο σταθμοί που συνδέονται υπόγεια: του Μετρό και του RER/Tralsilien. Στα εκδοτήρια του μετρό (αλλά όχι του RER) βγάζεις Navigo.
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Στην Porte Malliot υπάρχουν δυο σταθμοί που συνδέονται υπόγεια: του Μετρό και του RER/Tralsilien. Στα εκδοτήρια του μετρό (αλλά όχι του RER) βγάζεις Navigo.
Σε ευχαριστω πολυ, αν εχεις την καλοσυνη μια γνωμη για το παραπανω;
Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom