Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε προσθήκη ευπρόσδεκτη! Σεκφτόμουν να προσθέσω Opera Garnier kai Cimetière du Père Lachaise.
 

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Ενα tips ...
Αν κάποιος θελει να πάει Βασιλική Sacre Coeur, περα απο την πεπατημενη δηλαδη σταση μετρο
Anvers και μετα τελεφερικ η σκαλες, μπορει να πάρει τη γραμμη 40 πολυ κοντα στη σταση μετρο Le Peletier (στη rue La Fayette κοντα στα 500 μετρα απο Όπερα) και να κατεβει στη σταση Funiculaire ακριβως εκει που σε αφηνει το τελεφερικ ή και στην επομενη σταση Place du Tertre...


Στο 8:05 ειναι η σταση
Ωραίο βίντεο! Ουσιαστικά αυτός είναι ένας σύντομος δρόμος για να αποφύγεις το περπάτημα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε προσθήκη ευπρόσδεκτη! Σεκφτόμουν να προσθέσω Opera Garnier kai Cimetière du Père Lachaise.
Από την Όπερα θα περάσεις έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν εννοείς να κάνεις τουρ ή να δεις κάποια παράσταση. Père Lachaise αν θες να δεις κάποιο συγκεκριμένο τάφο ή αν γενικά σου αρέσουν οι τάφοι.
 

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Από την Όπερα θα περάσεις έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν εννοείς να κάνεις τουρ ή να δεις κάποια παράσταση. Père Lachaise αν θες να δεις κάποιο συγκεκριμένο τάφο ή αν γενικά σου αρέσουν οι τάφοι.
Για να μπω μέσα στην όπερα εννοούσα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε προσθήκη ευπρόσδεκτη! Σεκφτόμουν να προσθέσω Opera Garnier kai Cimetière du Père Lachaise.
Έχετε λίγο χρόνο δεν θα πήγαινα μέχρι το νεκροταφείο αν δεν ήθελα να δω κάτι άλλο εκεί γύρω.

Opera Garnier και γύρω έχει πολύ ψωμί. Η βόλτα στην περιοχή είναι must κατά τη γνώμη μου. Συνδυάζεται με το παλάτι Palais-Royal και τις στοές (passages couvertes), με βασιλικη πλατεία Vendôme, με εμπορικό printemps, με εκκλησία Madeleine κλπ κλπ.
 

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Καλησπέρα! Γύρισα και έχω να πω ότι ήταν μια υπέροχη εμπειρία σε μια υπέροχη πρωτεύουσα! Δε ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί εδώ και μάλλον δεν το είχα προσέξει ή όπου αλλού κ αν έψαξα, αλλά έχω να πω:

Ο Πύργος του Άιφελ ΣΒΗΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ στις 11.45 για εξοικονόμηση ενέργειας. Δηλαδή δε πρόλαβα να τον δω για 10 λεπτά κυριολεκτικά... Αυτή ήταν η μόνη απογοητευτική στιγμή του ταξιδιού.
Κατά τα άλλα, κάποια που μου έκαναν εντύπωση ι:
  • λίγο υπερεκτιμημένη μου φάνηκε η θεα από τη Μονμάρτη, θεώρησα πολύ καλύτερη τη θέα από το Μοντπαρνάς παρότι επι πληρωμή, ήταν πολύ 'καθαρή' και ο Άιφελ φαινόταν από παντού
  • Μου έκανε εντύπωση που έφερναν παντού κ ανανέωναν συνεχώς μπουκάλι με νερό βρύσης, καθώς και ψωμί, δωρεάν, τη στιγμή που στην Ελλάδα 'παλεύουν' να πουλήσουν το εμφιαλωμένο παντού και 3 φέτες ψωμί τις πληρώνεις παντού 2ε++
  • Επίσης, τους μιλούσα γαλλικά και μου απαντούσαν αγγλικά, με γείωναν εντελώς,:p για να με διευκολύνουν μάλλον
  • Το γεγονός ότι παντού σε φούρνους κλπ πωλούνταν μόνο γλυκά αρτοσκευάσματα, σπάνια έβλεπα κάτι αλμυρό ή σε σαντουιτς, καμια κις λορέν
  • Τα μακαρόν, δοκίμασα από pierre hermes k laduree, φανταστικά αλλά τα 3 ευρώ πόνεσαν:p πάντως σε γενικές γραμμές δεν βρήκα απίστευτη διαφορά στις τιμές σε σχέση μεΑθήνα, σίγουρα πιο πάνω αλλά όχι εξωφρενικά
  • Το άγχος που είχα για κλοπές κλπ ήταν τελείως άστοχο τελικά, πολύ μεγαλύτερη ανασφάλεια νιώθω εδώ στο κέντρο , δε ξέρω αν είχε να κάνει βέβαια και με το ότι δεν ήμουν σε φουλ σιζον
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καταρχήν χαίρομαι να διαβάζω για υπέροχες εμπειρίες. Κάποια σχόλια πάνω στα σχόλια σου.

Ο Πύργος του Άιφελ ΣΒΗΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ στις 11.45 για εξοικονόμηση ενέργειας. Δηλαδή δε πρόλαβα να τον δω για 10 λεπτά κυριολεκτικά... Αυτή ήταν η μόνη απογοητευτική στιγμή του ταξιδιού.
Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά το έχουμε αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα.

έφερναν παντού κ ανανέωναν συνεχώς μπουκάλι με νερό βρύσης
Ισχύει κι ακόμα κι αν δεν σου φέρουν αν τους ζητήσεις πάντα δίνουν. Ακόμα και σε μπαρ τους λέω βάλτε μου ένα ποτήρι νερό.

Επίσης, τους μιλούσα γαλλικά και μου απαντούσαν αγγλικά, με γείωναν εντελώς
Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας στο Παρίσι. Το κάνουν συνεχώς στους ξένους, μην το παίρνεις προσωπικά. Αν σου απαντούσαν στα γαλλικά θα ήσουν η εξαίρεση του κανόνα.

Το γεγονός ότι παντού σε φούρνους κλπ πωλούνταν μόνο γλυκά αρτοσκευάσματα, σπάνια έβλεπα κάτι αλμυρό ή σε σαντουιτς, καμια κις λορέν
Μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις. Δεν έχω δει ποτέ φούρνο που να μην πουλάει αλμύρα. Μάλιστα είναι σχεδόν σίγουρο ότι το μεσημέρι οι φούρνοι πουλάνε το λεγόμενο formule που είναι αλμυρό, γλυκό και κάτι να πιεις. Ήταν σίγουρα boulangerie;

Καλά ταξίδια!
 

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Δεν θέλω να σε ξενερώσω αλλά το έχουμε αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα.
Εντάξει επέστρεψα και τα είδα, μάλλον όταν διάβασα "προφανώς οι φίλοι σου δεν ή δεν βρέθηκαν ποτέ βράδι στο Παρίσι (σε σημείο όπου να φαίνεται ο πύργος) ή είχαν το μυαλό τους αλλού" μου είχε φανεί τόσο τονισμένο το γεγονός το ίδιο που δεν πρόσεξα μετά την λιγότερο εμφανή μεν αλλά αναφορά στο ωράριο, νέον πινακίδα θα χρειαζόμουν μάλλον
😂
λάθος μου

όσον αφορά τους φούρνους ναι μεν είχαν αλμυρά, αλλά δυσανάλογη ποικιλία σε σχέση με τα γλυκά, δηλαδή στο bo&mie που μ έρχεται τώρα είχε 2 σάντουιτς και 2 κις, κ ως λάτρης του αλμυρού το πρόσεξα, μια 'προτίμηση' τους δηλαδή στα γλυκά
 
Last edited by a moderator:

Alexandra99

Member
Μηνύματα
7
Likes
15
Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας στο Παρίσι. Το κάνουν συνεχώς στους ξένους, μην το παίρνεις προσωπικά. Αν σου απαντούσαν στα γαλλικά θα ήσουν η εξαίρεση του κανόνα.
Ενθαρρυντικό! Η φάση είναι ΄δε θέλουμε να μας βγαίνει το όνομα, λογικά ο τουρίστας θέλει να του μιλήσω αγγλικά΄ ή 'αντε τώρα που θα ακούσω τα χάλια γαλλικά του τουρίστα' 😂;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ενθαρρυντικό! Η φάση είναι ΄δε θέλουμε να μας βγαίνει το όνομα, λογικά ο τουρίστας θέλει να του μιλήσω αγγλικά΄ ή 'αντε τώρα που θα ακούσω τα χάλια γαλλικά του τουρίστα' 😂;
Αν κρίνω απ'το ύφος με το οποίο συνήθως συνοδεύουν την απάντηση, μάλλον το δεύτερο😔
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγώ έχω διαπιστώσει ότι είναι γενικά ευγενικοί αν τους μιλήσεις σε οποιαδήποτε γλώσσα πλην Αγγλικων, μάλλον τους ενοχλεί να παίρνεις ως δεδομένο ότι τα ομιλούν. ξεκινώ πάντα στα ισπανικά, οπότε απαντούν είτε σε αγγλικά είτε σε ισπανικά, έστω και σπαστά. όταν ξεκινάω με αγγλικά συνήθως είναι επιθετικοί, όταν ξεκινάω με γαλλικά ενοχλούνται αν δεν είναι σωστά ". Ισπανικα και πάλι Ισπανικα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom