Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ενθαρρυντικό! Η φάση είναι ΄δε θέλουμε να μας βγαίνει το όνομα, λογικά ο τουρίστας θέλει να του μιλήσω αγγλικά΄ ή 'αντε τώρα που θα ακούσω τα χάλια γαλλικά του τουρίστα' 😂;
Είναι πρακτικό το θέμα. Αν δεν έχεις απολύτως γαλλική προφορά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν τι τους λες. Για να αποφύγουν παρανοήσεις το γυρνούν στα αγγλικά που και να μην καταλάβουν κάτι θα είναι δικαιολογημένοι.

Άσε που αν είναι νέοι κουράζονται υπερβολικά να μιλούν τα επίσημα γαλλικά κι αν σου μιλούν όπως στην καθημερινότητα τους δεν καταλαβαίνεις χριστό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αν δεν έχεις απολύτως γαλλική προφορά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν τι τους λες.
Μια χαρά καταλαβαίνουν και γι'αυτό απαντούν στην ερώτηση που τους έκανες στα...... Αγγλικά. Αν δεν καταλάβαιναν, θα έλεγαν απλά ότι δεν κατάλαβαν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μια χαρά καταλαβαίνουν και γι'αυτό απαντούν στην ερώτηση που τους έκανες στα...... Αγγλικά. Αν δεν καταλάβαιναν, θα έλεγαν απλά ότι δεν κατάλαβαν.
Τι καταλαβαίνουν, το Bonjour? Αυτό και κωφός να είσαι θα το καταλάβεις.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είναι πρακτικό το θέμα. Αν δεν έχεις απολύτως γαλλική προφορά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν τι τους λες. Για να αποφύγουν παρανοήσεις το γυρνούν στα αγγλικά που και να μην καταλάβουν κάτι θα είναι δικαιολογημένοι.
Ψωνάρες ήταν πάντα, δεν έγιναν τώρα. Θυμάμαι το ‘86 ζητούσα μάλμπορο από τα καπνοπωλεία και έκαναν πως δεν καταλάβαιναν. Μέχρι να μάθω το μυστικό και να τα ζητώ ως μαλμπορό με τον τονισμό στην λήγουσα είδα κι έπαθα (στερητικό).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Κοιτουσα τις τελευταιες μερες ποτε θα ανοιξει το συστημα κρατησεων για το sainte chapelle για τον Ιουνιο. Ανοιξε χθες ομως βλεπω οτι ολα τα σκ του μηνα δεν ειναι διαθεσιμα. Αυτο συμβαινει μονο για τον Ιουνιο. Δεν υπαρχει περιπτωση να εξαντληθηκαν. Εχει κανεις ιδεα γιατι; @tripakias καμια ιδεα; Μετα απο ερωτημα μου, μου ειπαν αν δεν ειναι διαθεσιμες οι ημερομηνιες δεν θα ειναι ανοιχτο για το κοινο. Πραγμα που αποκλειω για Ιουνιο μηνα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κοιτουσα τις τελευταιες μερες ποτε θα ανοιξει το συστημα κρατησεων για το sainte chapelle για τον Ιουνιο. Ανοιξε χθες ομως βλεπω οτι ολα τα σκ του μηνα δεν ειναι διαθεσιμα. Αυτο συμβαινει μονο για τον Ιουνιο. Δεν υπαρχει περιπτωση να εξαντληθηκαν. Εχει κανεις ιδεα γιατι; @tripakias καμια ιδεα; Μετα απο ερωτημα μου, μου ειπαν αν δεν ειναι διαθεσιμες οι ημερομηνιες δεν θα ειναι ανοιχτο για το κοινο. Πραγμα που αποκλειω για Ιουνιο μηνα.
Δεν έχω ιδέα αλλά υποθέτω πως ίσως έχουν πολλά πουλημένα εισιτήρια ήδη, μπορεί να λέω και βλακεία.
 

EFOUL

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη - Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Καλημέρα ! Σκέφτομαι για Παρίσι του χρόνου τον Μάιο οικογενειακώς. Δεν γνωρίζω όμως γενικά τι καιρός επικρατεί αυτόν τον μήνα! Έχει βροχές; Η εναλλακτική μας είναι για Αύγουστο αλλά πάλι δεν ξέρω αν έχει πολλή ζεστη, με δεδομένο ότι θα έχουμε μαζί μας 3 παιδιά.
 

funagelo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα, προσπαθώ να κλείσω μέσω του επίσημου ιστότοπου εισιτήριο για λούβρο αλλά απο 1-20/7 δεν δίνει διαθεσιμότητα. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ τουλάχιστον να βγάλω εκεί επιτόπου εισιτήριο ή δεν μπορώ καθόλου να έχω πρόσβαση τις ημέρες αυτές. Billetterie officielle du musée du Louvre : achetez votre billet en ligne - accès garanti en 30 minutes. Fini les files d'attente !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Mια απορια επειδη μου προκαλει αγχος τοσο μεγαλο αεροδρομιο και εχω χασει πτηση εκει απο κακο προγραμματισμο
Ποση ωρα χρειαζεται απο το Terminal που προσγειωνεται η Aegean, το 1 νομιζω, μεχρι να την αφετηρια του RER για το Παρισι? Χρειαζεται συνδεση απο το Terminal με πουλμανακι?
Μετα μπορω να υπολογισω ποση ωρα θελει για Παρισι, ειναι ευκολο.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Mια απορια επειδη μου προκαλει αγχος τοσο μεγαλο αεροδρομιο και εχω χασει πτηση εκει απο κακο προγραμματισμο
Ποση ωρα χρειαζεται απο το Terminal που προσγειωνεται η Aegean, το 1 νομιζω, μεχρι να την αφετηρια του RER για το Παρισι? Χρειαζεται συνδεση απο το Terminal με πουλμανακι?
Μετα μπορω να υπολογισω ποση ωρα θελει για Παρισι, ειναι ευκολο.
RER B
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom