Γαλλία Απορίες για Παρίσι

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Η κάρτα navigo weekly ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Επομένως την πρώτη ημέρα που φτάνεις δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις. Θα κινηθείς με αγορά απλών εισιτηρίων.
Το εισητηριο απο αεροδρομιο μεχρι Παρισι περιλαμβανει και τη χρηση του μετρο για να φτασω στο διαμερισμα μου λογικα?Αν γνωριζει καποιος Κυριακη 31 δεκεμβριου θα ειναι ανοικτα τα σουπερμαρκετ?Επισης η αλλαγη του χρονου που γιορταζεται?
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Τρεις ερωτησεις 1) 31 δεκεμβριου με 7 Ιανουαριου θα μεινουμε κοντα στο mairie de clichy.Ειναι ασφαλης περιοχη? 2). Αλλαγη του ετους παραμονη της πρωτοχρονιας που γινεται?Εννοω πυροτεχνηματα κλπ. 3) 31 Δεκεμβριου Κυριακη φτανουμε στο Παρισι γυρω στις 2 το μεσημερι υπολογιζω στο διαμερισμα μας Θα ειναι ανοικτα τα σουπερμαρκετ για προμηθεια νερων και δια φορων αγαθων? Ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τρεις ερωτησεις 1) 31 δεκεμβριου με 7 Ιανουαριου θα μεινουμε κοντα στο mairie de clichy.Ειναι ασφαλης περιοχη? 2). Αλλαγη του ετους παραμονη της πρωτοχρονιας που γινεται?Εννοω πυροτεχνηματα κλπ. 3) 31 Δεκεμβριου Κυριακη φτανουμε στο Παρισι γυρω στις 2 το μεσημερι υπολογιζω στο διαμερισμα μας Θα ειναι ανοικτα τα σουπερμαρκετ για προμηθεια νερων και δια φορων αγαθων? Ευχαριστω
1. Σχετικά ασφαλής περιοχή.
2. Σε αρκετά μέρη. Champs Elysees και δευτερευόντως Trocadero είναι τα δημοφιλέστερα.
3. Πιθανολογω πως κάτι θα είναι ανοιχτό. Στην τελική θα πάρετε νερό από αυτόματους πωλητές και είδη προσωπικής υγιεινής από φαρμακείο.
 

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
Καλησπέρα σε ολους τους ταξιδιωτές, θα ήθελα καποιες πληροφορίες για το παρίσι
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρομιο CDG στο ξενοδοχείο μου που είναι στην περιοχή batignolles και το αντιθετο εκτός από το metro?
2) Ποια κάρτα μου προτείνεται να βγάλω? την navigo pass η την paris visite? Να σας πω οτι θα ειμαι παρισί για 6 μέρες από, τετάρτη βράδυ μέχρι τρίτη βράδυ. Eπίσης άκουσα οτι ισχυουν εκπτώσεις στα αξιοθέτα με την paris visite.
3)Το κλασσικό τωρα: τι προτεινεται να δούμε από αξιοθέατα?
4) Αξιζει το κοπο να πάμε στην disneyland? Χάζη ερώτηση το ξερω αλλα να τονισω εγω σε τρενακια που τρεχουν και γυρναν αναποδα ουτε καν, ειμαι για πολυ light παιχνιδια..δηλαδη ουτε στην μπαλαρινα ανεβαινω να φανταστειτε.
Οταν πήγα στο Παρίσι το 2016,ανακοίνωσα στην υπόλοιπη παρεα πως την ημέρα που εκείνοι θα αφιέρωναν στην Disneyland εγώ θα έμενα για βόλτες στην πόλη,να εξερευνήσω μικρα σοκάκια που τόσο μου αρέσει.Εκει άρχισε η γκρίνια και για να μην τα πολυλογώ με πείσανε να πάω μαζί τους έστω και χωρίς ορεξη.
Ειλικρινα όταν σκέφτομαι τι θα έχανα αν δεν πήγαινα,με πιάνει τρέλα.Είναι υπέροχα! Θα γίνεις ξανά παιδί κι ας μη σου αρέσουν τα τρενάκια.
 

Foteini93

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα παιδιά! Έχω προγραμματίσει ταξίδι για το Παρίσι τη περίοδο των Χριστουγέννων, αλλά βλέποντας το πρόσφατο γεγονός με την επίθεση έχω προβληματιστεί για το αν πρέπει να πάμε ή όχι. Ποια είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε θα υπάρχει ασφάλεια ή θα ήταν καλύτερα να το αναβάλλουμε;
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Λοιπόν παιδιά σε άλλους προορισμούς με έχετε βοηθήσει και θα ήθελα να ρωτήσω για τη συνέχεια.
πόσο έχει το εισιτήριο του rer από αεροδρόμιο cdg για κέντρο; και αν μπορώ να μπω στο μετρό με αυτό για να πάω στο Nation για παράδειγμα με τη γραμμή 1;
Πόσο έχει το εισιτήριο 48 ωρών για τα μέσα στη κεντρική ζώνη του Παρισιού και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο rer;
Έχει ελεγχτές και τι γίνετε αν σε πιάσουν χωρίς εισιτήριο;
Ο σταθμός Les halles πόσο περπάτημα έχει για να αλλάξεις από rer a στο rer b;
Και τι υπάρχει από φαγητό του δρόμου όπως σάντουιτς-πίτσες, θα βρω πουθενά γύρο; Σε τι τιμές κυμαίνονται; Ξέρω ότι στο Παρίσι πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Και τι υπάρχει από φαγητό του δρόμου όπως σάντουιτς-πίτσες, θα βρω πουθενά γύρο;
Έχει, αλλά θα πας Παρίσι για να φας γύρο? Τρώγει τουλάχιστον κροκ μεσιε. Βρίσκεις γενικά και φθηνό φαγητό, κυρίως στις γειτονιές. Που θα μένεις? Μπορείς να ετοιμάζεις φαγητό από το σπίτι για να παίρνεις μαζί σου αν θες να βγει οικονομικά
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Για φαγητο, ακομα και στο δρομο ειναι αρκετα ακριβο. Αν τρωτε πολυ και θελετε να εχετε φτηνη λυση να γεμισει το στομαχι, θα βρειτε ζεστο φαγητο σε πολλα σουπερμερκετ. Πχ κοτομπουκιες, ψητο κοτοπουλο, πατατες και αλλα μαγειρευτα. Βεβαια να πατε Παρισι ή οπουδηποτε αλλου και να γευτειτε "σουπερμαρκετ" δεν ειναι και οτι καλυτερο! Καντε την υπερβαση και δοκιμαστε και τη δικη τους κουζινα καποιες φορες!!!
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλημέρα, ύστερα από πολύ αναζήτηση για ταξίδι του μέλιτος , τελικός προορισμός το Παρίσι για το Σεπτέμβριο για 7 ημέρες. Αρχικά είναι καλά για 7 ημέρες για το Παρίσι που λέμε να κλείσουμε; Επίσης από ξενοδοχεία έχω βρει το ξενοδοχείο ibis Paris Alesia Montparnasse 14eme με σχετικά καλή τιμή. Έχει μείνει κάποιος εκεί; Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες να μου δώσει; Αν αξίζει. Και οτιδήποτε άλλες πληροφορίες για το Παρίσι είναι ευπρόσδεκτες.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
459
Καλημέρα, ύστερα από πολύ αναζήτηση για ταξίδι του μέλιτος , τελικός προορισμός το Παρίσι για το Σεπτέμβριο για 7 ημέρες. Αρχικά είναι καλά για 7 ημέρες για το Παρίσι που λέμε να κλείσουμε; Επίσης από ξενοδοχεία έχω βρει το ξενοδοχείο ibis Paris Alesia Montparnasse 14eme με σχετικά καλή τιμή. Έχει μείνει κάποιος εκεί; Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες να μου δώσει; Αν αξίζει. Και οτιδήποτε άλλες πληροφορίες για το Παρίσι είναι ευπρόσδεκτες.
Κατ' αρχήν να ζήσετε ευτυχισμένοι.
Μια χαρά είναι οι 7 ημέρες για το Παρίσι, για αρχή.
Στο ξενοδοχείο αυτό δεν έχω μείνει. Eμεινα στο 6ο arrondissement.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστορία μου:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom