Γαλλία Απορίες για Παρίσι

vickoland

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
brugge-brussels
Ταξίδι-Όνειρο
HALLSTAT
Καλησπέρα σε ολους τους ταξιδιωτές, θα ήθελα καποιες πληροφορίες για το παρίσι
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρομιο CDG στο ξενοδοχείο μου που είναι στην περιοχή batignolles και το αντιθετο εκτός από το metro?
2) Ποια κάρτα μου προτείνεται να βγάλω? την navigo pass η την paris visite? Να σας πω οτι θα ειμαι παρισί για 6 μέρες από, τετάρτη βράδυ μέχρι τρίτη βράδυ. Eπίσης άκουσα οτι ισχυουν εκπτώσεις στα αξιοθέτα με την paris visite.
3)Το κλασσικό τωρα: τι προτεινεται να δούμε από αξιοθέατα?
4) Αξιζει το κοπο να πάμε στην disneyland? Χάζη ερώτηση το ξερω αλλα να τονισω εγω σε τρενακια που τρεχουν και γυρναν αναποδα ουτε καν, ειμαι για πολυ light παιχνιδια..δηλαδη ουτε στην μπαλαρινα ανεβαινω να φανταστειτε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα σε ολους τους ταξιδιωτές, θα ήθελα καποιες πληροφορίες για το παρίσι
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρομιο CDG στο ξενοδοχείο μου που είναι στην περιοχή batignolles και το αντιθετο εκτός από το metro?
2) Ποια κάρτα μου προτείνεται να βγάλω? την navigo pass η την paris visite? Να σας πω οτι θα ειμαι παρισί για 6 μέρες από, τετάρτη βράδυ μέχρι τρίτη βράδυ. Eπίσης άκουσα οτι ισχυουν εκπτώσεις στα αξιοθέτα με την paris visite.
3)Το κλασσικό τωρα: τι προτεινεται να δούμε από αξιοθέατα?
4) Αξιζει το κοπο να πάμε στην disneyland? Χάζη ερώτηση το ξερω αλλα να τονισω εγω σε τρενακια που τρεχουν και γυρναν αναποδα ουτε καν, ειμαι για πολυ light παιχνιδια..δηλαδη ουτε στην μπαλαρινα ανεβαινω να φανταστειτε.
1. Τρένο και Μετρό.
2. Η Navigo δεν σε βολεύει γιατί ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή. Άρα πρέπει να αγοράσεις για δύο εβδομάδες.
3. Ό,τι προλάβετε.
4. Όχι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Από το αεροδρόμιο CDG (τερμιναλ 1) για να πάρουμε RER μπορούμε να πάμε με τα πόδια; Κάπου διάβασα πως σε πάει δωρεάν shuttle μέχρι το σταθμό..Είναι απαραίτητο να ψάχνουμε shuttle ή είναι κοντά;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εξαρταται το terminal που θα κατεβεις. Αν εισαι στο 1 τοτε καλο θα ηταν να παρεις το CDGVAL
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Από το αεροδρόμιο CDG (τερμιναλ 1) για να πάρουμε RER μπορούμε να πάμε με τα πόδια; Κάπου διάβασα πως σε πάει δωρεάν shuttle μέχρι το σταθμό..Είναι απαραίτητο να ψάχνουμε shuttle ή είναι κοντά;
Από το terminal 1 θα πάρεις το CDG VAL (αυτόματο τραμ) το οποίο θα σε μεταφέρει στο σταθμό του RER. Με τα πόδια νομίζω δεν μπορείς να πας, αλλά και να μπορεις ειναι τεράστια η απόσταση απο το τερμιναλ 1
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχριστώ παιδιά! Και για να βρω αυτό το VAL απτο τερμιναλ 1 θα ακολουθώ ταμπέλες που θα γράφουν
RER? Και στην επιστροφή πάλι με αυτό θα παμε απτό σταθμό στο τερμιναλ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχριστώ παιδιά! Και για να βρω αυτό το VAL απτο τερμιναλ 1 θα ακολουθώ ταμπέλες που θα γράφουν
RER? Και στην επιστροφή πάλι με αυτό θα παμε απτό σταθμό στο τερμιναλ?
Ναι, ναι RER B (ή και terminal 3). Και στην επιστροφη το ιδιο αλλα προσεξτε προς ποια κατευθυνση θα το παρετε μη βρεθειτε terminal 2
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι, ναι RER B (ή και terminal 3). Και στην επιστροφη το ιδιο αλλα προσεξτε προς ποια κατευθυνση θα το παρετε μη βρεθειτε terminal 2
Από το σταθμό cdg 1 όποιο τρένο και να παρουμε πάει gare du nord? Καλύτερος σταθμός για αλλαγή σε μετρό (με λιγότερο περπάτημα, σκάλες, λιγότερο κόσμο) είναι ο gare du nord ή ο chatelet des halles?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από το σταθμό cdg 1 όποιο τρένο και να παρουμε πάει gare du nord?
Οχι, μπορει να βρεθειτε terminal 2 αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να το μπερδεψετε.

Καλύτερος σταθμός για αλλαγή σε μετρό (με λιγότερο περπάτημα, σκάλες, λιγότερο κόσμο) είναι ο gare du nord ή ο chatelet des halles?
Hands down κερδιζει ο Gare du Nord. Και στους δυο γινεται πανικος αλλα στο Les Halles επικρατει το αδιαχωρητο, χωρια που για τις περισσοτερες γραμμες του μετρο πρεπει να περπατησεις πολυ αφου στην ουσια πηγαινεις απο το σταθμο του Les Halles στο Chatelet με τα ποδια.

Για την ιστορια το συμπλεγμα Chatelet-Les Halles ειναι ο σταθμος υπογειου σιδηροδρομου με τη μεγαλυτερη επιβατικη κινηση στον κοσμο με περισσοτερους απο 750 χιλιαδες ημερησιως (τις καθημερινες). Απο αυτους οι 500 χιλιαδες χρησιμοποιουν το RER. Σε μια ωρα αιχμης λεγεται πως απο το σταθμο περνουν 120 τρενα.

Αποφευγουμε λοιπον γενικα να παιρνουμε RER απο Les Halles, ειδικα RER B τις ωρες αιχμης (δηλαδη νωρις το πρωι και 6 παρα με 7 και κατι το απογευμα)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οπότε και όταν πάμε και όταν γυρνάμε gare du Nord.. Θυμάμαι τη πρώτη φορά που πήγα Παρίσι όταν θέλαμε να πάμε στο αεροδρόμιο πήραμε RER, δε θυμάμαι σταθμό αλλά γινόταν χαμός και είχε υπαλλήλους στις πορτες του τρένου για να ορίζουν πόσοι θα μπουν γιατί δε χωράγαμε.. Και ήταν και Φεβρουάριος! Αυτό που σκεφτομαι είναι αν πάρουμε RER και στο γυρισμό από gare du Nord μήπως έχει ήδη γεμίσει στον chatelet και μόλις φτάσει σε μας δε χωράμε ούτε όρθιοι.. Θα μένουμε Gare de Lyon, μήπως να κάνουμε κύκλο και να πάμε Denfert Rochereau και να πάρουμε από εκεί RER B για αεροδρόμιο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.106
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπότε και όταν πάμε και όταν γυρνάμε gare du Nord.. Θυμάμαι τη πρώτη φορά που πήγα Παρίσι όταν θέλαμε να πάμε στο αεροδρόμιο πήραμε RER, δε θυμάμαι σταθμό αλλά γινόταν χαμός και είχε υπαλλήλους στις πορτες του τρένου για να ορίζουν πόσοι θα μπουν γιατί δε χωράγαμε.. Και ήταν και Φεβρουάριος! Αυτό που σκεφτομαι είναι αν πάρουμε RER και στο γυρισμό από gare du Nord μήπως έχει ήδη γεμίσει στον chatelet και μόλις φτάσει σε μας δε χωράμε ούτε όρθιοι.. Θα μένουμε Gare de Lyon, μήπως να κάνουμε κύκλο και να πάμε Denfert Rochereau και να πάρουμε από εκεί RER B για αεροδρόμιο;
Αφου θα μενετε Gare de Lyon γιατι θες να παρεις μετρο; Με το RER A απο Gare de Lyon θα κατεβεις Les Halles και απο την αλλη μερια της αποβαθρας θα παρεις το RER B για CDG. Μην κανετε κυκλους και μαλακιες, πιο πολυ θα ταλαιπωρηθειτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom