Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Μηνύματα
44
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
λονδινο
Καλησπερα,
Παω στο παρισι στις 9 οκτ. πως μπορω να συνδυασω πυργο του αιφελ με κηπους λουξεβουργου opera (eχει εισοδο? και αν ναι ποσο?) pantheon , marais, βολτα με το καραβακι και το ψηλοτερο κτιριο για θεα( δεν θυμαμαι το ονομα του)? Σε ποια σειρα δηλαδη μπορω να τα βαλω για να τα περπατησω?ευχαριστω

Επίσης, φτανουμε παρισι 9/10 στο τερμιναλ 1 του αεροδρομιου cdg.
Aπο εκει θέλουμε να πάρουμε το rerb αλλά πριν θέλουμε να βγάλουμε paris visite και μετά εισιτήρια για το rer μιας και δεν θέλουμε να χάσουμε την πρώτη μέρα της κάρτας για μια διαδρομή.
Αυτα τα εκδοτήρια είναι κόντα και μπορούμε να βγάλουμε τις κάρτες πριν πάρουμε το τράμ?Γιατι Κάπου διαβασα οτι μετα πρέπει να μπουμε σε τράμ για να πάμε στο τρένο. Το τράμ είναι δωρεάν? Ευχαριστώ..
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπερα,
Παω στο παρισι στις 9 οκτ. πως μπορω να συνδυασω πυργο του αιφελ με κηπους λουξεβουργου opera (eχει εισοδο? και αν ναι ποσο?) pantheon , marais, βολτα με το καραβακι και το ψηλοτερο κτιριο για θεα( δεν θυμαμαι το ονομα του)? Σε ποια σειρα δηλαδη μπορω να τα βαλω για να τα περπατησω?ευχαριστω

Επίσης, φτανουμε παρισι 9/10 στο τερμιναλ 1 του αεροδρομιου cdg.
Aπο εκει θέλουμε να πάρουμε το rerb αλλά πριν θέλουμε να βγάλουμε paris visite και μετά εισιτήρια για το rer μιας και δεν θέλουμε να χάσουμε την πρώτη μέρα της κάρτας για μια διαδρομή.
Αυτα τα εκδοτήρια είναι κόντα και μπορούμε να βγάλουμε τις κάρτες πριν πάρουμε το τράμ?Γιατι Κάπου διαβασα οτι μετα πρέπει να μπουμε σε τράμ για να πάμε στο τρένο. Το τράμ είναι δωρεάν? Ευχαριστώ..
Καλημέρα :)
Εμείς είχαμε πτήση για το αεροδρόμιο Ορλύ! Όταν φτάσαμε εκεί μας είχε πιάσει ένας πανικός γιατί δεν βγάλαμε άκρη . Πήραμε λοιπόν ένα λεωφορείο, πληρώσαμε περίπου 3 ε και μας πήγε στο τέρμα όπου πήραμε και το μετρό ! Εμείς δεν βγάλαμε paris visite γιατί ήμασταν κάτω των 26 οπότε και τα περισσότερα αξιοθέατα ήταν free για εμάς και όσο για τα εισιτήρια ο ''οικοδεσπότης'' μας από την rbnb μας είχε προτίνει έναν άλλο τρόπο για γλυτώσουμε αρκετά χρήματα από τα τρένα μιας και μείναμε εκεί για 10 μέρες..Τώρα για το cdg ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω γιατί από εκεί φεύγαμε και χάσαμε αυτό το λεωφορειάκι και πήραμε ταξί που το πληρώσαμε 120 ε αφού είχαμε θέματα με τον οδηγό γιατί μας ζητούσε 270ε. Λοιπόν το λεωφορείο είναι περίπου 13ε σε αφήνει λίγα μέτρα από ένα σταθμό μετρό που μπορείς εύκολα να τον βρείς γιατί έχει οδηγίες . Εγώ θα σου πρότινα από εκεί να κατέβεις με το μετρό ευθεία κάτω να πας απευθείας στους κήπους του λουξεμβούργου (εκτός αν θέλεις να τους αφήσεις στο τέλος) , από εκεί να ανέβεις στην στάση Chatelet ή αν θέλεις να ανέβεις περπατώντας την saint michchel για να πιεις και ένα καφέ στην saint germain , από εκεί θα φτάσεις στην παναγία των Παρισίων θα περάσεις το νησάκι και από εκεί μπορείς αν θέλεις να κάνεις την βόλτα σου να το πάρεις με τα πόδια παράλληλα με τον ποταμό και να αρχίσεις να ανεβαίνεις προς τον Πύργο του Άιφελ . Έτσι θα περάσεις από το Λούβρο ,θα βγεις στην Champs elysees που είναι και η μεγάλη τους αγορά και θα φτάσεις στην Αψίδα του θριάμβου που έχει είσοδο ( δεν ξέρω αν ενοούσες αυτό ως το ψηλότερο μέρος γιατί έχει μια σχετική θέα , εκτός αν έλεγες το τροκαντερό). Από εκεί , είναι αρκετά μακρία, θα κατέβεις προς τον Πύργο του Άιφελ , ή πρώτα στο τροκαντερό αν αυτό έψαχνες . Εμείς βόλτα με το καραβάκι δεν κάναμε γιατί προτιμήσαμε να περπατήσουμε ! Τώρα εγώ θα σου πρότινα από τον πύργο να ανέβεις με μετρό στην μονμάρτη γιατί και από εκεί έχει θέα και έχει πολλά να δεις ( αν θέλεις πληροφορίες για μονμάρτη έχω έναν ξεχωριστό οδηγό) . Όσο για την marais και την όπερα επειδή δεν προλαβαίνω (δουλεύω) θα σου εξηγήσω πιο αναλυτικά. Απλά όλα αυτά σκοπεύεις να τα γυρίσεις σε μία μέρα?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Καλησπερα,
Παω στο παρισι στις 9 οκτ. πως μπορω να συνδυασω πυργο του αιφελ με κηπους λουξεβουργου opera (eχει εισοδο? και αν ναι ποσο?) pantheon , marais, βολτα με το καραβακι και το ψηλοτερο κτιριο για θεα( δεν θυμαμαι το ονομα του)? Σε ποια σειρα δηλαδη μπορω να τα βαλω για να τα περπατησω?ευχαριστω

Επίσης, φτανουμε παρισι 9/10 στο τερμιναλ 1 του αεροδρομιου cdg.
Aπο εκει θέλουμε να πάρουμε το rerb αλλά πριν θέλουμε να βγάλουμε paris visite και μετά εισιτήρια για το rer μιας και δεν θέλουμε να χάσουμε την πρώτη μέρα της κάρτας για μια διαδρομή.
Αυτα τα εκδοτήρια είναι κόντα και μπορούμε να βγάλουμε τις κάρτες πριν πάρουμε το τράμ?Γιατι Κάπου διαβασα οτι μετα πρέπει να μπουμε σε τράμ για να πάμε στο τρένο. Το τράμ είναι δωρεάν? Ευχαριστώ..

Mάλλον για το ψηλότερο κτήριο, εννοείς το Montparnasse tower, στην Αvenue du Maine 33, στο 15ο διαμέρισμα νομίζω. Δεν είναι κάτι τρομερό σαν κτήριο, απλώς βλέπεις από εκεί μια πολύ όμορφη θέα του Παρισιού και του πύργου του Άιφελ, έχει βέβαια εστιατόριο και καφέ αν θέλεις να κάτσεις.
 

Ioulianos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Πρόκειται να επισκεφθώ τον επόμενο μήνα το Παρίσι. Θα διαμείνω στην περιοχή του Montparnasse.
α) Θεωρείται ασφαλής η περιοχή αυτή;
β) Είναι καλή ιδέα να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μου, δεδομένου ότι θα έχω μαζί μου και δύο μικρά παιδιά ; Είναι εύκολο να βρίσκεις θέση για να παρκάρεις ;
γ) Πως είναι συνήθως ο καιρός περί τα τέλη Οκτωβρίου ; Τι είδους ρούχα θα πρέπει να πάρω μαζί μου ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά, όσους θα έχουν την καλή διάθεση να με συμβουλεύσουν με βάση την εμπειρία τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πρόκειται να επισκεφθώ τον επόμενο μήνα το Παρίσι. Θα διαμείνω στην περιοχή του Montparnasse.
α) Θεωρείται ασφαλής η περιοχή αυτή;
β) Είναι καλή ιδέα να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μου, δεδομένου ότι θα έχω μαζί μου και δύο μικρά παιδιά ; Είναι εύκολο να βρίσκεις θέση για να παρκάρεις ;
γ) Πως είναι συνήθως ο καιρός περί τα τέλη Οκτωβρίου ; Τι είδους ρούχα θα πρέπει να πάρω μαζί μου ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά, όσους θα έχουν την καλή διάθεση να με συμβουλεύσουν με βάση την εμπειρία τους.
α) Ναι, αν και θα βόλευε να βάλεις το λινκ του ξενοδοχείου, για να σου πουνε όσοι ξέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες.
β) Όχι, δύσκολο και πολύ ακριβό.
γ) Αδιάβροχα μπουφάν και παπούτσια, ομπρέλες, φθινοπωρινά ρούχα στο πιο ζεστό.
 

Ioulianos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
α) Ναι, αν και θα βόλευε να βάλεις το λινκ του ξενοδοχείου, για να σου πουνε όσοι ξέρουν συγκεκριμένες πληροφορίες.
β) Όχι, δύσκολο και πολύ ακριβό.
γ) Αδιάβροχα μπουφάν και παπούτσια, ομπρέλες, φθινοπωρινά ρούχα στο πιο ζεστό.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Ωστόσο όταν λές για το αυτοκίνητο "δύσκολο και ακριβό" τι ακριβώς εννοείς ;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Λέω να κάνω και καμιά αγορά όσο θα βρίσκομαι στο Παρίσι.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα πέραν της gallery Lafayette?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λέω να κάνω και καμιά αγορά όσο θα βρίσκομαι στο Παρίσι.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα πέραν της gallery Lafayette?
Αν πας Galleries Lafayette, θα πας στο κατάστημα στη Chaussee d' Antin, θα δείς τον εντυπωσιακό θόλο, και θα ανέβεις και στην ταράτσα να δεις το Παρίσι από ψηλά. Η Lafayette Gourmet, ακριβώς δίπλα, συγκεντρώνει πωλητήρια και ψαγμένα είδη από όλα τα πρώτα ονόματα - καταστήματα της Γαλλικής γαστρονομίας.

Αντίστοιχα, στην απέναντι πλευρά του Παρισιού βρίσκεται το Le Bon Marche, το παλιότερο πολυκατάστημα στον κόσμο, και σήμερα ναυαρχίδα λιανικής του οίκου πολυτελείας LVMH (Luis Vuitton Moet Henessy). Κι αυτό έχει το gourmet παράρτημά του, τη "La Grande Epicerie de Paris".

Γνωστό πολυκατάστημα είναι και το Printemps, ενώ καλές τιμές βρίσκεις γενικά στο BHV, δίπλα στο δημαρχείο. Κατά τα άλλα, αποφεύγω να ψωνίζω ρούχα κλπ στο Παρίσι, οπότε δεν έχω και πολλά data (η Γερμανία και οι ΗΠΑ έχουν πολύ καλύτερες τιμές στα επώνυμα ρούχα και τις προτιμώ).

Αν θες αρώματα, θα πας στο Guerlain στη Champs Elysees, και θα ζητήσεις να ανέβεις στον πάνω όροφο. Και τίποτα να μην ψωνίσεις, ο διάκοσμος του καταστήματος είναι all the money.

Για γλυκά τώρα (και με ταβάνι στις λογικές τιμές):
Το καλύτερο croissant στο Παρίσι θα το βρείς στο Des Gateaux et du Pain - έχει και εξαιρετικά γλυκάκια εκεί. Αλλά κορυφαία γλυκάκια, θα βρείς και στον Pierre Herme. Αλλά δε θα πας στο κατάστημα της Bonaparte, εκεί έχει τεράστιες ουρές από τουρίστες, θα πας στο πρώτο του κατάστημα, στη Vaugirard. Ο περισσότερος κόσμος πάει για Macaron εκεί, και κάποια από αυτά είναι όντως υπέροχα, αλλά τα γλυκάκια του είναι όλα τα λεφτά. Για macaron, πηγαίνετε καλύτερα στο Sadaharu Aoki ή και στη La Duree (στην τελευταία, στο κατάστημα της Champs Elysees, καθίστε κιόλας να τα φάτε εκεί...).

Υ.Γ. Δίνω απλώς ονόματα. Διευθύνσεις κλπ μπορείς να βρεις με ένα απλό Google Search.

Υ.Γ.2 Παλιότερα πρότεινα και γλυκά στο Un Dimanche a Paris, είχα φύγει ενθουσιασμένος αρκετές φορές, αλλά πρόσφατα μου είπαν φίλοι ότι πήγαν και βρήκαν μπαγιάτικα γλυκά. Οπότε κρατώ επιφύλαξη μέχρι την επόμενη φορά.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Πανδαισία.... Να σαι καλά
Θα γίνει και η απαραίτητη αντιστοίχιση με google και θα δω τι μπορώ να χωρέσω στις βόλτες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.008
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Περα απο αυτα που ειπε ο taver. Ενα καλο μερος για ψωνια ειναι το Forum des Halles αλλα και ολοκληρη η περιοχη Les Halles-Chatelet. Απο κει και περα εξαρταται και τι θελεις να ψωνισεις. Κι αν εχεις χρονο να φυγεις απο το κεντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom