Γαλλία Απορίες για Παρίσι

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
τα bistrot ειναι τα δικα μας ταβερνακια η κατάλαβα λάθος?
Όχι ακριβώς, λειτουργούν ως εστιατόρια το μεσημέρι και το βράδυ, προσφέροντας κυρίως πιάτα ημέρας, με περιορισμένη σχετικά ποικιλία, αλλά συνήθως είναι προσεγμένα και σε σχετικά καλές τιμές, ενώ το πρωί και το απόγευμα λειτουργούν ως καφέ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαιρετώ τη παρέα,σε 4 μέρες φεύγω για παρίσι και θα ήθελα να μάθω μερικά πράματα πριν φύγω

1.Καταρχάς θα χρειαστώ κάποιον αντάπτορα η κάτι?για το κινητό κυρίως η θα είμαι οκ με της μπρίζες τους?

2.Το ξενοδοχείο είναι το B&B Hôtel PARIS Malakoff Parc des Exposition,έχει κανείς γνώμη-εμπειρία απο αυτό?

3.Φτηνοι προορισμοί για φαί-ποτο?διοτι τα οικονομικά είναι περιορισμένα :eek:

4. Το ξενοδοχείο αυτό έχει κοντά μετρό?Κοιτώντας το χάρτη δε βγάζω άκρη

5.Καιρός,κάνει κρύο αυτή την εποχή? :xalara:

6.Ακουσα οτι λυπούνται να ψήσουν τα φαγητά,ισχυει κατι τέτοιο :confused:

Οποιαδήποτε συμβουλή για το ταξίδι είναι ευπρόσδεκτη καθώς έιναι η πρώτη φορά που πάω προς Γαλλία μεριά
1. Οχι. Οι πριζες τους ειναι καπως ετσι
αλλα μην σε απασχολει το καρφι της γειωσης που βλεπεις. Ολα τα βυσματα που εχουν τα καλωδια των ελληνικων συσκευων μπορουν να μπουν σε αυτες τις πριζες καθως εχουν μια θηλυκη υποδοχη (τρυπα) που μπαινει το καρφι. Αρκει να εχεις γυρισμενο το βυσμα στη σωστη μερια οταν το βαζεις, μην προσπαθεις κρατωντας το αναποδα. Τελος υπαρχουν και οι παλιες πριζες που ειναι σαν τις δικες μας.

2. Απο το ξενοδοχειο οχι, αλλα η περιοχη δεν λεει πολλα. Οικιστικη κυριως και σχεδον πανω στο Περιφερειακο Βουλεβαρτο. Οχι η καλυτερη επιλογη. Το θετικο ειναι πως υπαρχει μετρο σχεικα κοντα. Αν προκειται για ενα οικονομικοτερο σε σχεση με αλλα πιο κεντρικα Β&Β ΟΚ.

3. Αν και εξαρταται το τι θεωρει ο καθενας φθηνο.
Φαγητο: McDo, Quick, Subway, supermache, bistrots & restos με formule menu (συνηθως ειναι τρισαθλια).
Ποτο: happy hour, κρασια, kir (Το εθνικο κοκτειλ των Γαλλων φτιαγμενο απο creme de cassis/λικερ φραγκοσταφυλο ή και σιροπι καμμια φορα και ασπρο κρασι. Υπαρχει και σε παραλλαγες με βατομουρο ή ροδακινο.), βαρελισια μπυρα (μπιερ ή μπιερ πρεσιον) κι αν σου κατσει και το μαγαζι εχει κατι φθηνο. Πχ μπορεις να βρεις φθηνες μπυρες, αναψυκτικα σε νορμαλ τιμες, cafe ή ακομα και φθηνο pastis (η γαλλικη εκδοχη του ουζου σε πιο λικερ).

4. Εχει περιπου στο 5λεπτο.

5. Οχι ιδιαιτερο. Αλλα ποιος ξερει τι μπορει να γινει σε 4 μερες. Συμβουλεψου τις προγνωσεις και παρε καλου κακου ρουχα για παν ενδεχομενο (οχι για ακραιες καταστασεις βεβαια)

6. Ισχυει. Εχεις δυο επιλογες ή θα το ζητας bien cuit (μπια κιουι) αλλα μπορει και να στο φερουν καμενο ή θα το ζητας a point (α πουα) και θα ειναι καλα ψημενο απ' εξω αλλα εσωτερικα λιγο ροζουλι και ισως εχει και καμμια σταγονα αιμα.
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Έχεις σερβιριστεί a point με αίμα ; Μου φαίνεται περίεργο. Παίζει και ένα ενδιάμεσο (Saignant a point) αλλά νομίζω είναι urban legend.
Να το πει ένας που μένει Ελλάδα οτι είχε αίμα, οκ, το καταλαβαίνω (θα του φανεί άψητο).

Λοιπόν, άποψή μου...
Εάν έχεις φάει καλό κρέας Ελλάδα και τύχει να παραγγείλεις καλό (χωρίς λίπος) κρέας εκεί που θα πας, θα το πάρεις Saignant. Αλλιώς, άσε το. Τζάμπα λεφτά.
Την επόμενη φορά, ρίσκαρε bleu. Αλλά δεν θα σου αρέσει -υποθέτω-.
Εάν η γυναίκα σου φοβάται και δεν θέλεις να την πιέσεις, επιτρέπεται το a point.

(και ναι, είμαι ο τρελός που ψήνει το φιλέτο με θερμόμετρο και δεν δίνει well done ούτε στην πεθερά του -true story-)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχεις σερβιριστεί a point με αίμα ;Μου φαίνεται περίεργο.
Με κηλιδες αιματος, οχι να τρεχει.

Παίζει και ένα ενδιάμεσο (Saignant a point) αλλά νομίζω είναι urban legend.
Να το πει ένας που μένει Ελλάδα οτι είχε αίμα, οκ, το καταλαβαίνω (θα του φανεί άψητο).
A point-saignant. Οπως υπαρχει και το a point-bien cuit αλλα αμα το παραγγειλει καποιος ξενος μαλλον θα τους μπερδεψει και θα του φερουν οτι να 'ναι.

Λοιπόν, άποψή μου...
Εάν έχεις φάει καλό κρέας Ελλάδα και τύχει να παραγγείλεις καλό (χωρίς λίπος) κρέας εκεί που θα πας, θα το πάρεις Saignant. Αλλιώς, άσε το. Τζάμπα λεφτά.
Την επόμενη φορά, ρίσκαρε bleu. Αλλά δεν θα σου αρέσει -υποθέτω-.
Εάν η γυναίκα σου φοβάται και δεν θέλεις να την πιέσεις, επιτρέπεται το a point.
Ενημερωσε το φιλο ομως το saignant ειναι αυτο που ακριβως σημαινει η λεξη. Δηλαδη αιμοραγει. Το δε bleu εχει μια τραγανη κρουστα απ' εξω και μεσα ειναι ωμο.
 

SAM™

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες παιδιά,κρατάω σημειώσεις και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα να δούμε όσο περισότερα γίνεται.

Τα δε λικερ δεν τα γνώριζα καθόλου και τηα τα τιμήσω μόλις πάω ;) αλλα αυτό που θα ψάξω κυρίως θα είναι η μπύρα
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ενημερωσε το φιλο ομως το saignant ειναι αυτο που ακριβως σημαινει η λεξη. Δηλαδη αιμοραγει. Το δε bleu εχει μια τραγανη κρουστα απ' εξω και μεσα ειναι ωμο.
Δεν είμαι οπαδός της ωμής αλήθειας (pun intended) όταν προσπαθώ να μυήσω κάποιον στο καλό φαΐ. Καλύτερα να δοκιμάσει και να με βρίζει μετά παρά να μην δοκιμάσει επειδή τον φοβίζει το αίμα.
Οπότε η απόκρυψη είχε δόλο :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις σερβιριστεί a point με αίμα ; Μου φαίνεται περίεργο. Παίζει και ένα ενδιάμεσο (Saignant a point) αλλά νομίζω είναι urban legend.
Να το πει ένας που μένει Ελλάδα οτι είχε αίμα, οκ, το καταλαβαίνω (θα του φανεί άψητο).

Λοιπόν, άποψή μου...
Εάν έχεις φάει καλό κρέας Ελλάδα και τύχει να παραγγείλεις καλό (χωρίς λίπος) κρέας εκεί που θα πας, θα το πάρεις Saignant. Αλλιώς, άσε το. Τζάμπα λεφτά.
Την επόμενη φορά, ρίσκαρε bleu. Αλλά δεν θα σου αρέσει -υποθέτω-.
Εάν η γυναίκα σου φοβάται και δεν θέλεις να την πιέσεις, επιτρέπεται το a point.

(και ναι, είμαι ο τρελός που ψήνει το φιλέτο με θερμόμετρο και δεν δίνει well done ούτε στην πεθερά του -true story-)
Πέστα....
 

SAM™

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Σωστός traveller αλλα δε το κατέχω το συγκεκριμένο άθλημα.Οποτε οτι πιω θα είναι στα τυφλά :(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.998
Likes
40.898
(και ναι, είμαι ο τρελός που ψήνει το φιλέτο με θερμόμετρο και δεν δίνει well done ούτε στην πεθερά του -true story-)
Αυτο που της ξυπνάς τα άγρια δολοφονικά της ένστικτα, δε θα σου βγει σε καλό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom