Γαλλία Απορίες για Παρίσι

nikol4

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Εχει καποιος το λινκ για εισιτηρια για τον πυργο του αιφελ;το ειχα δει κ τωρα ψαχνω σε ποσα ποστ κ δεν το βρισκω
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Εφτασε η ωρα να ψιλοβγαλω προγραμμα με τα αξιοθεατα κτλ. και βλεποντας διαφορα προγραμματα ταξιδιωτικων γραφειων παρατηρησα το εξης... Κανενα δεν αναφερει τον Saint Chapelle ενω απο φωτογραφιες που εχω δει φαινεται ο ομορφοτερος ναος.. Αξιζει να τον επισκεφθουμε ή οχι; Επισης, τι γνωμη εχετε για το Πανθεον; Ποιος απο αυτους τους 2 ναους ειναι προτιμοτερος;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Εφτασε η ωρα να ψιλοβγαλω προγραμμα με τα αξιοθεατα κτλ. και βλεποντας διαφορα προγραμματα ταξιδιωτικων γραφειων παρατηρησα το εξης... Κανενα δεν αναφερει τον Saint Chapelle ενω απο φωτογραφιες που εχω δει φαινεται ο ομορφοτερος ναος.. Αξιζει να τον επισκεφθουμε ή οχι; Επισης, τι γνωμη εχετε για το Πανθεον; Ποιος απο αυτους τους 2 ναους ειναι προτιμοτερος;
Το Saint Chapelle μερικοί οδηγοί το αναφέρουν και ως "Ιερό παρεκκλήσιο". Μου φαίνεται παράξενο να μην το περιλαμβάνουν στα προγράμματά τους.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εφτασε η ωρα να ψιλοβγαλω προγραμμα με τα αξιοθεατα κτλ. και βλεποντας διαφορα προγραμματα ταξιδιωτικων γραφειων παρατηρησα το εξης... Κανενα δεν αναφερει τον Saint Chapelle ενω απο φωτογραφιες που εχω δει φαινεται ο ομορφοτερος ναος.. Αξιζει να τον επισκεφθουμε ή οχι; Επισης, τι γνωμη εχετε για το Πανθεον; Ποιος απο αυτους τους 2 ναους ειναι προτιμοτερος;
Αν θες μπορείς να βγάλεις paris museum pass (οχι paris pass, κατά τη γνώμη μου δε συμφέρει)
http://en.parismuseumpass.com/
που συμπεριλαμβάνει και τα δύο (και πολλά άλλα).
Μας άρεσαν και τα δύο, αλλά αν θες να δεις εσωτερικά μόνο ένα, θα προτιμούσα Saint Chapelle
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Αν θες μπορείς να βγάλεις paris museum pass
http://en.parismuseumpass.com/
που συμπεριλαμβάνει και τα δύο (και πολλά άλλα).
Μας άρεσαν και τα δύο, αλλά αν θες να δεις εσωτερικά μόνο ένα, θα προτιμούσα Saint Chapelle
Μπαινουμε δωρεαν σχεδον σε ολα τα μουσεια οποτε δε νομιζω πως μας συμφερει... Ευχαριστω για την απαντηση! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μπαινουμε δωρεαν σχεδον σε ολα τα μουσεια οποτε δε νομιζω πως μας συμφερει... Ευχαριστω για την απαντηση! :)
Αν είστε κάτω από 26 βέβαια δε σας συμφέρει καμια κάρτα.. Αν έχετε πάντως όρεξη και χρόνο δε θα πάρει πολύ η επίσκεψη και στα δύο.. Καλή οργάνωση του ταξιδιού και καλά να περάσετε!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εφτασε η ωρα να ψιλοβγαλω προγραμμα με τα αξιοθεατα κτλ. και βλεποντας διαφορα προγραμματα ταξιδιωτικων γραφειων παρατηρησα το εξης... Κανενα δεν αναφερει τον Saint Chapelle ενω απο φωτογραφιες που εχω δει φαινεται ο ομορφοτερος ναος.. Αξιζει να τον επισκεφθουμε ή οχι; Επισης, τι γνωμη εχετε για το Πανθεον; Ποιος απο αυτους τους 2 ναους ειναι προτιμοτερος;
Δυο τελειως διαφορετικοι ναοι. Ο ενας ξεχωριζει για την πολυτελεια και τα μοναδικα βιτρω, ο αλλος αρχαιοελληνικου ρυθμου ειναι ο λαος του laicite (του κοσμικου κρατους). Φιλοξενει τα λειψανα των περισσοτερων απο τους διασημοτερους Γαλλους και παρα την προβοκατορικη ονομασια του "Πανθεον" σημερα αποτελει μη θρησκευτικο μαυσωλειο, συμβολο της αθειας του γαλλικου κρατους.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Δυο τελειως διαφορετικοι ναοι. Ο ενας ξεχωριζει για την πολυτελεια και τα μοναδικα βιτρω, ο αλλος αρχαιοελληνικου ρυθμου ειναι ο λαος του laicite (του κοσμικου κρατους). Φιλοξενει τα λειψανα των περισσοτερων απο τους διασημοτερους Γαλλους και παρα την προβοκατορικη ονομασια του "Πανθεον" σημερα αποτελει μη θρησκευτικο μαυσωλειο, συμβολο της αθειας του γαλλικου κρατους.
Δηλαδη προτεινεις να παμε και στα 2; Οι ουρες ειναι κι εκει οπως στην παναγια των Παρισιων ή πιο ησυχα πραγματα; Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Επισης @tripakias αλλη μια ερωτηση... Στο Λουβρο προτεινεις να παμε Πεμπτη απογευμα (γυρω στις 3+ μιας και 6 κλεινει) ή Δευτερα πρωι;
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δηλαδη προτεινεις να παμε και στα 2; Οι ουρες ειναι κι εκει οπως στην παναγια των Παρισιων ή πιο ησυχα πραγματα; Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
Για λογους αρχιτεκτονικου ενδιαφεροντος και μονο θα ηταν καλο να τα δειτε και τα δυο (τουλαχιστον απ' εξω).

Το χειμωνα δεν εχει μεγαλες ουρες πουθενα (εκτος απο γιορτες και μερες αργιας). Στην Notre Dame ενας τροπος να παρακαμψετε ουρα (αν υπαρχει) ειναι να πατε απο το διαδρομο που ειναι για τους παπαδες.

Επισης @tripakias αλλη μια ερωτηση... Στο Λουβρο προτεινεις να παμε Πεμπτη απογευμα (γυρω στις 3+ μιας και 6 κλεινει) ή Δευτερα πρωι;
Πιθανοτατα Πεμπτη μεσημερι θα εχει λιγοτερο κοσμο απο Δευτερα πρωι. Εξαρταται ομως σε ποια Πεμπτη και σε ποια Δευτερα αναφερεσαι. Εγω θα διαλεγα παντως πρωι και για να περπατησω μερα στο Jardin des Tuileries και επειδη οι 3- ωρες μπορει να μην μου εφταναν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Στην Notre Dame ενας τροπος να παρακαμψετε ουρα (αν υπαρχει) ειναι να πατε απο το διαδρομο που ειναι για τους παπαδες.
Μήπως έχει ένα dress code αυτός ο διάδρομος; Ξέρεις τώρα, ράσα και τέτοια....

Μήπως εννοείς είσοδο για προσευχή; (δε θυμάμαι τι εισόδους έχει...)
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Για λογους αρχιτεκτονικου ενδιαφεροντος και μονο θα ηταν καλο να τα δειτε και τα δυο (τουλαχιστον απ' εξω).

Το χειμωνα δεν εχει μεγαλες ουρες πουθενα (εκτος απο γιορτες και μερες αργιας). Στην Notre Dame ενας τροπος να παρακαμψετε ουρα (αν υπαρχει) ειναι να πατε απο το διαδρομο που ειναι για τους παπαδες.



Πιθανοτατα Πεμπτη μεσημερι θα εχει λιγοτερο κοσμο απο Δευτερα πρωι. Εξαρταται ομως σε ποια Πεμπτη και σε ποια Δευτερα αναφερεσαι. Εγω θα διαλεγα παντως πρωι και για να περπατησω μερα στο Jardin des Tuileries και επειδη οι 3- ωρες μπορει να μην μου εφταναν.
Πεμπτη εννοω μεθαυριο και Δευτερα την ερχομενη.. το Jardin des Tuileries ελεγα να το κολλησω μετα τη βολτα στην Champs Elysees, στο χαρτη φαινεται πως ειναι στο τελειωμα της.. Η αληθεια ειναι πως ο χρονος ειναι ελαχιστος αλλα δε ξερω με τι αλλο μπορω να κολλησω το Λουβρο.. :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom