Γαλλία Απορίες για Παρίσι

FOTINIRALLI

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Παιδιά καλημέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω με την παρέα μου την Πέμπτη στο Παρίσι με την ryanair. Δυστυχώς άκουσα ότι σήμερα ακυρώθηκαν οι πτήσεις της ryanair γιατί στο αεροδρόμιο στο οποίο προσγειώνεται έχουν απεργίες. Ξέρει κανείς αν θα έχει και την Πέμπτη; Από πού μπορώ να μάθω; Ευχαριστώ πολύ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα σε όλους!
Θα επισκεφτώ το Παρίσι 9/2 με 11/2 (Τρίτη-Πέμπτη) και θέλω τη βοήθειά σας για κάποιες σκέψεις.
Επειδή στην ουσία πρόκειται για μιάμιση μέρα, έκλεισα ξενοδοχείο κοντά στη Μονμάρτη, ώστε την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε μεσημέρι να προλάβουμε να επισκεφτούμε τα αξιοθέτα εκεί κοντά χωρίς να χάσουμε χρόνο στις μετακινήσεις (Μονμάρτη, Moulin, Rouge, Sacre Coeur, Opera).
Την επόμενη μέρα θα επισκεφτούμε κάποια από τα πιο γνωστά αξιοθέατα (Λούβρο, Παναγία των Παρισίων, Πύργο του Άιφελ, Ηλύσια Πεδία, Αψίδα Θριάμβου). Θα προλάβουμε όλα αυτά σε μια μέρα; Δε θα μπούμε σε κανένα μουσείο. Θέλουμε να κάνουμε ένα πέρασμα από έξω, εκτός αν είναι δωρεάν. Με ποια σειρά να τα επισκεφτούμε ώστε να προλάβουμε τον Πύργο και με φυσικό φως (πρωί μέχρι μεσημέρι) και βράδυ που είναι φωτισμένος για ωραίες φωτογραφίες;
'Οσον αφορά τις μετακινήσεις, πώς μπορούμε να πάμε από το αεροδρόμιο Μποβέ στην περιοχή της Μονμάρτης και πώς μπορούμε να μετακινηθούμε από εκεί για το κέντρο τη δεύτερη μέρα (μετρό);
Τι εισιτήρια συμφέρει να αγοράσουμε;
Καλά έκανα κ επέλεξα ξενοδοχείο εκεί για να κερδίσω λίγο χρόνο την πρώτη μέρα ή θα με συνέφερε κάπου πιο κεντρικά;
Δεκτή οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση!
Ευχαριστώ!

Ποια είναι η καλύτερη περιοχή (διαμέρισμα) για 2 μερες; Πείτε μου μήπως ακυρώσω τελικά το δωμάτιο στο 18ο διαμέρισμα και κλείσω κάπου αλλού.
Την Τεταρτη ξεκινας απο Παναγια, συνεχιζεις Λουβρο, μετα Ηλυσια, Αψιδα και τελος Πυργο.
Σε ποιο σταθμο στη Μονμαρτη ειναι κοντα το ξενοδοχειο και που θες να πας κεντρο;

Παιδιά καλημέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω με την παρέα μου την Πέμπτη στο Παρίσι με την ryanair. Δυστυχώς άκουσα ότι σήμερα ακυρώθηκαν οι πτήσεις της ryanair γιατί στο αεροδρόμιο στο οποίο προσγειώνεται έχουν απεργίες. Ξέρει κανείς αν θα έχει και την Πέμπτη; Από πού μπορώ να μάθω; Ευχαριστώ πολύ!
Σημερα εχουν απεργια μονο, οπως και τα ταξι. Την Πεμπτη εχουν οι εργαζομενοι στην Air France. Για ενημερωση
http://www.aeroportbeauvais.com/etatvols.php?lang=fr
http://www.evous.fr/Greve-aux-Aeroports-Perturbations-a-Paris-Orly-et-Roissy-1179572.html
 

papaki84

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
To ξενοδοχείο είναι αυτό
http://www.booking.com/hotel/fr/alt...16eccc3bc79470ef113482c1X1;type=total;ucfs=1&

Το έκλεισα με το σκεπτικό ότι ήταν οικονομικό, αλλά από σχόλια που διάβασα και σε άλλο τόπικ δεν προτείνεται ιδιαίτερα η διαμονή εκεί κοντά.
Ποιο είναι το καλύτερο διαμέρισμα για να ξαναψάξω όσο προλαβαίνω;
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
To ξενοδοχείο είναι αυτό
http://www.booking.com/hotel/fr/altona-paris.en-gb.html?aid=339530;label=2318_header_multi-booked_v2-;sid=100b02235a2e6115d3633c8c35f2331a;dcid=1;checkin=2016-02-09;checkout=2016-02-11;dist=0;group_adults=2;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=5318a8e6a5e573c116eccc3bc79470ef113482c1X1;type=total;ucfs=1&

Το έκλεισα με το σκεπτικό ότι ήταν οικονομικό, αλλά από σχόλια που διάβασα και σε άλλο τόπικ δεν προτείνεται ιδιαίτερα η διαμονή εκεί κοντά.
Ποιο είναι το καλύτερο διαμέρισμα για να ξαναψάξω όσο προλαβαίνω;
Εγω είχα μείνει στο 13ο διαμέρισμα κοντά στην Place d' Italie (δεν το λες και κοντά στο κέντρο) αλλα είχε στάση μετρό από την οποία περνούσαν 3 γραμμές, αρκετά ασφαλής περιοχή θα έλεγα και με πολλά μαγαζιά γύρω. Eμενα στο ξενοδοχείου coypel....ήταν καθαρό και οικονομικό (τπτ παραπάνω). Ρίξε μια ματιά και εκεί....αλλιώς αν μπορείς να ψάξεις μεταξύ 5,6,7 ,9 κάτι πιο κοντά αφου θα είστε για λίγες μέρες.
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Καλησπέρα, αρχές Μαρτίου θα είμαι Παρίσι .θέλουμε να πάμε στον αγώνα Παρί Σεν Ζερμέν- Μονπελιέ.Τα οικονομικότερα εισιτήρια είναι στα πέταλα 28ευρω.
Ξέρει κάνεις σε ποιο πέταλο από τα 2 να κλείσω για να είμαστε ήσυχα.
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπερα, 6 με 10 Μαρτιου θα ειμαι στο Παρισι κ ηθελα να ρωτησω αν συμφερει απο αποψη χρονου κ ευκολιας να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε Βερσαλιες κ Disneyland.
Δεδομενου οτι θα εχουμε κ τον τετραχρονο γιο μας μαζι.
Θα μπορεσω να βρω παρκινγκ για το βραδυ? Θα μενουμε στην οδο Rivoli στο 1ο διαμερισμα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.916
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπερα, 6 με 10 Μαρτιου θα ειμαι στο Παρισι κ ηθελα να ρωτησω αν συμφερει απο αποψη χρονου κ ευκολιας να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε Βερσαλιες κ Disneyland.
Δεδομενου οτι θα εχουμε κ τον τετραχρονο γιο μας μαζι.
Θα μπορεσω να βρω παρκινγκ για το βραδυ? Θα μενουμε στην οδο Rivoli στο 1ο διαμερισμα.
Καλύτερα με τον προαστιακό. (RER)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.916
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δηλαδη να μην το τολμησουμε για αυτοκινητο?
Λεγαμε για να κερδισουμε χρονο κ για να ταλαιπωρηθει λιγοτερο το παιδι.
Υπάρχει πολύ μεγάλη κίνηση στο Παρίσι και το πάρκιν είναι πολύ δύσκολο και πανάκριβο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μπορεσω να βρω παρκινγκ για το βραδυ? Θα μενουμε στην οδο Rivoli στο 1ο διαμερισμα.
Το ανάλογο σε δρόμο στην Αθήνα είναι η Πανεπιστημίου. Όσο πιθανό είναι να βρείς πάρκιγκ στην Πανεπιστημίου, τόσο πιθανό είναι να βρείς και στη Rivoli. Αν και μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είναι ίσες οι πιθανότητες, στην Πανεπιστημίου θα είναι πολύ πιο πιθανό να βρείς πάρκιγκ.
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Το ανάλογο σε δρόμο στην Αθήνα είναι η Πανεπιστημίου. Όσο πιθανό είναι να βρείς πάρκιγκ στην Πανεπιστημίου, τόσο πιθανό είναι να βρείς και στη Rivoli. Αν και μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είναι ίσες οι πιθανότητες, στην Πανεπιστημίου θα είναι πολύ πιο πιθανό να βρείς πάρκιγκ.
Οκ. Αν κ δεν ειμαι Αθηναια, καταλαβα το ποσο δυσκολο ειναι το παρκαρισμα.
Ισως το νοικιασουμε το πρωι κ το επιστρεψουμε το βραδυ.
Σας ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom