Γαλλία Απορίες για Παρίσι

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Γυρισα χθες απο Παρισι. :(
Οποιος θα κανει μετακινηση Σαββατοκυριακο καλυτερα να ξεκινησει λιγο νωριτερα, ειναι πολλες στασεις metro/per κλειστες και δεν σταματανε καν οι συρμοι για να κανεις μετεπιβιβαση εντος τους σταθμου σε αλλη γραμμη. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τις στασεις Concord, Assemblee Nationale, Fraklin D. Roosvelt και αλλες που δεν θυμαμαι. Και μιλαμε για κλεισιμο απο νωρις το πρωι. Ειχε στρατο σε αρκετους σταθμους που ηταν ανοιχτα ακομη. Δεν ειδα κατασταση επανω γιατι η γυναικα μου φοβοταν.
Τις καθημερινες δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
 

GOUGOU_LEE

Member
Μηνύματα
10
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ROADTRIP ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα, θα ταξιδέψω τον Μαιο με την κοπέλα μου στο Παρίσι και με έχει μπερδέψει λίγο το όλο θέμα με τις εισόδους σε μουσεία και αξιοθέατα.
1. Εγώ είμαι κάτω των 26 οπότε οπως εχω αντιληφθεί έχω δωρεάν είσοδο στα περισσότερα εξ αυτων. Η κοπέλα μου θα βγαλει μια κάρτα εισόδου τύπου museum pass. Και κάπου εδω μπερδευομαι. Το όλο θέμα με τις μεγάλες αναμονές σε μουσεία και αξιοθέατα έχει να κανει με την έκδοση των εισητηριών? Δηλαδή εγω σαν κατω των 26 περνάω κατευθείαν απο δίπλα με την ταυτότητα μαζί με την κοπέλα που έχει museum pass ή τα μπερδεύω κάπου?
2. Και κατι για την Disneyland. Είδα πως με την αγορά εισητηρίου εισόδου έχεις ενα fast pass ticket.μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά μεσα στην ημέρα ή μία φορά μεχρι να ανέβεις στο παιχνίδι και μετά πάλι ξανά?
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλησπέρα, θα ταξιδέψω τον Μαιο με την κοπέλα μου στο Παρίσι και με έχει μπερδέψει λίγο το όλο θέμα με τις εισόδους σε μουσεία και αξιοθέατα.
1. Εγώ είμαι κάτω των 26 οπότε οπως εχω αντιληφθεί έχω δωρεάν είσοδο στα περισσότερα εξ αυτων. Η κοπέλα μου θα βγαλει μια κάρτα εισόδου τύπου museum pass. Και κάπου εδω μπερδευομαι. Το όλο θέμα με τις μεγάλες αναμονές σε μουσεία και αξιοθέατα έχει να κανει με την έκδοση των εισητηριών? Δηλαδή εγω σαν κατω των 26 περνάω κατευθείαν απο δίπλα με την ταυτότητα μαζί με την κοπέλα που έχει museum pass ή τα μπερδεύω κάπου?
2. Και κατι για την Disneyland. Είδα πως με την αγορά εισητηρίου εισόδου έχεις ενα fast pass ticket.μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά μεσα στην ημέρα ή μία φορά μεχρι να ανέβεις στο παιχνίδι και μετά πάλι ξανά?
Όχι νομίζω και τονιζω πως καμια σχεση δεν έχει πως εσύ δεν πληρωνεις είσοδο η αναμονή είναι αναμονή και πρέπει να περιμένεις εκτος κι αν κάνω τοσο λαθος.
Το fastpass θα το παίρνεις έξω από την κάθε ατραξιόν που θα θέλεις να μπεις. Εχει ένα μηχάνημα το οποιο σου δίνει χαρτακι με την ώρα που θα πρέπει να πας
 

GOUGOU_LEE

Member
Μηνύματα
10
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ROADTRIP ΑΜΕΡΙΚΗ
Όχι νομίζω και τονιζω πως καμια σχεση δεν έχει πως εσύ δεν πληρωνεις είσοδο η αναμονή είναι αναμονή και πρέπει να περιμένεις εκτος κι αν κάνω τοσο λαθος.
Το fastpass θα το παίρνεις έξω από την κάθε ατραξιόν που θα θέλεις να μπεις. Εχει ένα μηχάνημα το οποιο σου δίνει χαρτακι με την ώρα που θα πρέπει να πας
Αυτός που έχει museum pass παρόλα αυτα γλιτωνει τις ουρές ενώ εγω όχι? Μμμ κακό αυτό..
Η απορία μου οσο αφορά το fastpass ειναι αν μέσα στην ημέρα μπορώ να το χρησιμοποιήσω μία φορά ή και παραπάνω χωρίς περαιτέρω χρέωση.
 

JChris

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Καλησπέρα, θα ταξιδέψω τον Μαιο με την κοπέλα μου στο Παρίσι και με έχει μπερδέψει λίγο το όλο θέμα με τις εισόδους σε μουσεία και αξιοθέατα.
1. Εγώ είμαι κάτω των 26 οπότε οπως εχω αντιληφθεί έχω δωρεάν είσοδο στα περισσότερα εξ αυτων. Η κοπέλα μου θα βγαλει μια κάρτα εισόδου τύπου museum pass. Και κάπου εδω μπερδευομαι. Το όλο θέμα με τις μεγάλες αναμονές σε μουσεία και αξιοθέατα έχει να κανει με την έκδοση των εισητηριών? Δηλαδή εγω σαν κατω των 26 περνάω κατευθείαν απο δίπλα με την ταυτότητα μαζί με την κοπέλα που έχει museum pass ή τα μπερδεύω κάπου?
2. Και κατι για την Disneyland. Είδα πως με την αγορά εισητηρίου εισόδου έχεις ενα fast pass ticket.μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά μεσα στην ημέρα ή μία φορά μεχρι να ανέβεις στο παιχνίδι και μετά πάλι ξανά?
Εγώ είμαι κάτω των 26 και πήγα τον Δεκέμβρη Παρίσι. Περιμέναμε κανονικά με αυτούς που είχαν εισιτήριο και όταν φταναμε στην είσοδο απλά δειχναμε ταυτότητα και μας άφηναν να μπούμε.
Όσο για την Disneyland βγάζεις fastpass για εκεί που θες να μπεις (δηλαδή σου λέει τι ώρα να πας και πας την συγκεκριμένη ώρα και μπαίνεις κατευθείαν) και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις ξανά το επόμενο..Δεν μπορείς να βγάλεις μαζεμένα για όλα τα παιχνίδια που θες..Εγώ δεν το ήξερα και το ανακάλυψα λίγο πριν φύγουμε και ρώτησα και μου είπαν αυτο.
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Αυτός που έχει museum pass παρόλα αυτα γλιτωνει τις ουρές ενώ εγω όχι? Μμμ κακό αυτό..
Η απορία μου οσο αφορά το fastpass ειναι αν μέσα στην ημέρα μπορώ να το χρησιμοποιήσω μία φορά ή και παραπάνω χωρίς περαιτέρω χρέωση.
Δεν είπα πως κάποιος με το pass γλυτωνει την ουρά, περιμένεις στην ουρά κανονικα. πληροφοριακα θα σου πως έχει τόσο κοσμο εκει μέσα που ένα φιλικο ζευγάρι πέρασε από δύο μεγαλες ουρές έτσι απλά και κανεις δε τους είπε τίποτα.
Αφού σου δίνει συγκεκριμένη ώρα σημαίνει πως μόνο για μια φορά είναι. Αν έχεις καλή σειρά και πρόγραμμα είναι εύκολο να το κανεις αυτό χωρίς να περιμένεις ώρες.
 

GOUGOU_LEE

Member
Μηνύματα
10
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ROADTRIP ΑΜΕΡΙΚΗ
Δεν είπα πως κάποιος με το pass γλυτωνει την ουρά, περιμένεις στην ουρά κανονικα. πληροφοριακα θα σου πως έχει τόσο κοσμο εκει μέσα που ένα φιλικο ζευγάρι πέρασε από δύο μεγαλες ουρές έτσι απλά και κανεις δε τους είπε τίποτα.
Αφού σου δίνει συγκεκριμένη ώρα σημαίνει πως μόνο για μια φορά είναι. Αν έχεις καλή σειρά και πρόγραμμα είναι εύκολο να το κανεις αυτό χωρίς να περιμένεις ώρες.
Φαντάζομαι πως υπάρχουν ουρές και για την αγορά εισητηρίου και για την είσοδο. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν εγώ πρέπει να περιμένω στην ουρα για την αγορά μηδενικού εισητηρίου ή μαζί με την κοπέλα μου πηγάινουμε προς την ουρα της εισόδου και μπαινουμε, αυτην με την επιδειξη του museum pass και εγω της ταυτότητας..
Συγνώμη για το πρηξιμο και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!!
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Φαντάζομαι πως υπάρχουν ουρές και για την αγορά εισητηρίου και για την είσοδο. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν εγώ πρέπει να περιμένω στην ουρα για την αγορά μηδενικού εισητηρίου ή μαζί με την κοπέλα μου πηγάινουμε προς την ουρα της εισόδου και μπαινουμε, αυτην με την επιδειξη του museum pass και εγω της ταυτότητας..
Συγνώμη για το πρηξιμο και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!!
Δεν είναι πρήξιμο, όλοι εδώ βοηθαμε ο ένας τον άλλο.
Κοιταξε σου είπα πως νομίζω περιμένεις γιατί δεν εχω εμπειρία από δωρεάν είσοδο. έτσι χωρίς να είμαι σιγουρος σου λέω πως όλοι περιμένουν στην ουρά. Έχεις το εισιτήριο σου και περιμένεις για να μπεις. Αν υπάρχει καποιος που εχει εμπειρία θα σε βοηθήσει σίγουρα.
Όσον τη disneyland μην είσαι σίγουρος πως θα προλάβεις να μπεις κ δευτερη φορα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Disneyland μια χαρά προλαβαίνεις 2-3 και παραπάνω φορές αν θέλεις κάποιες atractions.Προφανώς πρέπει να πας από την στιγμή που ανοίγουν οι πόρτες μέχρι να κλείσει το πάρκο και να κάνεις σωστή χρήση του fast pass.Μόλις μπεις πήγαινε πάρε ένα fast pass και στάσου στην ουρά κάποιας άλλης atraction.Fast pass μπορείς να παίρνεις αφού περάσει ένα χρονικό διάστημα από την στιγμή που πήρες το προηγούμενο.Το πότε παίρνεις το κάθε fast pass είναι άσχετο με το πότε θα να πας στην atraction του προηγούμενου fast pass. Μπορεί να τύχει να έχεις πάνω σου 2 ή 3 fast pass και να μην έχει έρθει η ώρα να αξιοποιήσεις κανένα.
Τέλος σημείωσε ότι στις δημοφιλείς atraction τα fast pass εξαντλούνται νωρίς μέσα στη μέρα.
καλά να περάσετε.
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα σε όλους. 21 με 28 Μαΐου θα βρισκομαι στο Παρίσι με τη γυναίκα μου. Μια ερώτηση. Γνωριζω οτι στα fnac τα εισιτηρια γενικα ειναι σχετικά φθηνοτερα. Για να μην μπλεξω και τα κλεισω ηλεκτρονικά μπορω πχ να τα αγορασω απο τα εκει καταστηματα; Βλέπω εχει πολλα. Φανταζομαι οι τιμες θα ειναι ιδιες με τα ηλεκτρονικα. Εκτός απο Εισιτήρια για Λουβρο, Disneyland και Βερσαλιες, που γνωριζω οτι εχουν, μηπως γνωριζει καποιος αν εχουν και εισιτήρια για τον πύργο του Άιφελ (στα fnac εννοω).
Ευχαριστώ!
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Καλημέρα σας,
Πάω τριήμερο Αγίου πνεύματος στο Παρισι.
Φτάνω Παρασκευή 4 η ώρα και φεύγω Δευτέρα απόγευμα. Κυριακή έχω κλείσει Disneyland και Σάββατο πρωί Λούβρο.. Ποια από τα βασικά προλαβαίνω να δω τις υπόλοιπες μέρες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom