Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Άλλο εγώ άλλο εσυ; θέλω να πιστεύω ότι είναι μια "παρεξήγηση" του γραπτού λόγου και ότι δεν με προσβάλετε με το γάντι. Ευχαριστώ πολύ για τις ως τώρα πληροφορίες. Καλή σας συνέχεια.
Οχι βεβαια. αυτο που λεει ο μεσιε απο πανω. Δεν θα σου υποδειξει κανεις που θα μεινεις. Αυτο ειναι δικο σου θεμα. Απλα σκεψου πως καταλυμα που στο Παρισι παιρνει 6,5 καθαριοτητα σε πολη με υψηλα στσνταρ οπς η Αθηνα ας πουμε ζητημα αν θα ξεπερνουσε το 5. Απο κει και περα εσυ μπορει να κουβαλας πετσετοσεντονα και χλωρινες και να μην σε ενοχλει.

Αν ηξερες σε ποσο τραγικα μερη εχω μεινει μαλλον εσυ εισαι αυτη που θα ειχες λογο να με προσβαλεις αμα ηθελες.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπερα παιδια!! η περιοδος 2-7 Σεπτεμβρη η 15-20 Σεπτεμβρη είναι καλη για Παρισι? οταν λεω καλη εννοω να δω λιγα λουλουδια , οχι μουντιλα , και λιγη ηλιοφανεια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Γενικα απο θεμα καιρου ειναι ο καλυτερος μηνας μετα απο Ιουλιο και Αυγουστο. Ηλιο εχει αλλα σπανιο να μην πετυχετε και καθολου βροχη. Δεν υπαρχει μηνας στο Παρισι που να μην βρεξει εστω μερικες μερες. Το Σεπτεμβριο ειναι λιγοτερες αυτες οι μερες σε σχεση με αλλους μηνες εκτος απο τους καλοκαιρινους.
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Δεν συγκρινω τις 2 περιοδους!! Ρωταω αν εκεινη την περιοδο γενικα εχει καλο καιρο!!
Καλημέρα, γενικά έχει καλό καιρό και έχω πάει και το έχω ευχαριστηθεί. Αν όμως θες να συνδυάσεις και Ντισνεϋλαντ καλύτερα να είσαι την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου γιατί τη 1η Σεπτεμβρίου οι ώρες λειτουργίας είναι λιγότερες και οι βραδυνές εκδηλώσεις διακόπτονται.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Γενικα απο θεμα καιρου ειναι ο καλυτερος μηνας μετα απο Ιουλιο και Αυγουστο. Ηλιο εχει αλλα σπανιο να μην πετυχετε και καθολου βροχη. Δεν υπαρχει μηνας στο Παρισι που να μην βρεξει εστω μερικες μερες. Το Σεπτεμβριο ειναι λιγοτερες αυτες οι μερες σε σχεση με αλλους μηνες εκτος απο τους καλοκαιρινους.
Σε ευχαριστω για την απαντηση!!!

Καλημέρα, γενικά έχει καλό καιρό και έχω πάει και το έχω ευχαριστηθεί. Αν όμως θες να συνδυάσεις και Ντισνεϋλαντ καλύτερα να είσαι την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου γιατί τη 1η Σεπτεμβρίου οι ώρες λειτουργίας είναι λιγότερες και οι βραδυνές εκδηλώσεις διακόπτονται.
Δηλαδη ολο τον Σεπτεμβριο διακοπτονται οι βραδινες εκδηλωσεις??
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Να ρωτήσω κι εγώ τα εξής:

- Στα μουσεία που έχουν δωρεάν είσοδο κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα, πρέπει να κλείσουμε δωρεάν ηλεκτρονικό εισιτήριο;

- Τα παιδιά από ποιά ηλικία πληρώνουν εισιτήριο στο μετρό/ λεωφορείο;

- Για διαμονή Πέμπτη με Τρίτη (2 ενήλικες και 2 παιδιά) μας συμφέρει περισσότερο σχετικά με τις μετακινήσεις μας κάρτα απεριόριστων διαδρομών μίας ημέρας ή 5 ημερών ή δεσμίδες των 10 εισιτηρίων;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Να ρωτήσω κι εγώ τα εξής:

- Στα μουσεία που έχουν δωρεάν είσοδο κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα, πρέπει να κλείσουμε δωρεάν ηλεκτρονικό εισιτήριο;

- Τα παιδιά από ποιά ηλικία πληρώνουν εισιτήριο στο μετρό/ λεωφορείο;

- Για διαμονή Πέμπτη με Τρίτη (2 ενήλικες και 2 παιδιά) μας συμφέρει περισσότερο σχετικά με τις μετακινήσεις μας κάρτα απεριόριστων διαδρομών μίας ημέρας ή 5 ημερών ή δεσμίδες των 10 εισιτηρίων;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Ο μικρος μου που ηταν 10 ετών πληρωνε μειωμενο εισιτήριο. Δεν.βγάλαμε καρτες αλλα πηραμε πακετακια των 10 και μια χαρα μας εξυπηρετησε. Το χαοτικο παριζιανικο μετρο το πηραμε δυο μολις φορες για να παμε κ να γυρισουμε απο Ντίσνεϊ λαντ. Χρησιμοποιούσαμε τα αστικα τους. Υπάρχουν εφαρμογες που σου δειχνουν στασεις κ διαδρομες. Για τη δωρεαν εισοδο δεν γνωρίζω αν πρεπει να κλεισεις διαδικτυακα.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκανδιναβία
Να ρωτήσω κι εγώ τα εξής:

- Στα μουσεία που έχουν δωρεάν είσοδο κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα, πρέπει να κλείσουμε δωρεάν ηλεκτρονικό εισιτήριο;

- Τα παιδιά από ποιά ηλικία πληρώνουν εισιτήριο στο μετρό/ λεωφορείο;

- Για διαμονή Πέμπτη με Τρίτη (2 ενήλικες και 2 παιδιά) μας συμφέρει περισσότερο σχετικά με τις μετακινήσεις μας κάρτα απεριόριστων διαδρομών μίας ημέρας ή 5 ημερών ή δεσμίδες των 10 εισιτηρίων;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Πλέον, με τα μέτρα λόγω κοροναϊού, δώσε προσοχή στην δωρεάν είσοδο επειδή δεν βάζουν κόσμο όπως πριν και θα πρέπει να προλάβεις να κλείσεις δωρεάν εισιτήριο μέσα από το site του κάθε μουσείου. Επιπλέον, σε ορισμένες περιπτώσεις, θα βρεις δωρεάν είσοδο και άλλες ημέρες πέρα από 1η Κυριακή. Τέλος, τα παιδιά σου δεν θα πληρώνουν στα μουσεία οποιαδήποτε ημέρα, καθώς εφαρμόζεται δωρεάν είσοδος για ευρωπαίους πολίτες κάτω των 26 ετών.

Στο θέμα των εισιτηρίων métro και rer, δώσε προσοχή στις ζώνες στις οποίες κινείσαι. Δεν μπορείς να πας παντού με το απλό εισιτήριο του metro εκτός εάν βγεις από έξοδο του metro μόνο. Αν μπεις με το απλό και πας να βγεις κάπου στην 4η, 5η ζώνη (πχ Disneyland) δεν θα σου ανοίγουν οι πόρτες. Επίσης, παλιότερα τα μέσα ήταν δωρεάν τα ΣΚ, δεν ξέρω τι εφαρμόζεται σήμερα.

Όπως και να έχει, μπες στα site των μουσείων και στα site του metro και του rer, για να είστε προετοιμασμένοι.
 

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Πλέον, με τα μέτρα λόγω κοροναϊού, δώσε προσοχή στην δωρεάν είσοδο επειδή δεν βάζουν κόσμο όπως πριν και θα πρέπει να προλάβεις να κλείσεις δωρεάν εισιτήριο μέσα από το site του κάθε μουσείου. Επιπλέον, σε ορισμένες περιπτώσεις, θα βρεις δωρεάν είσοδο και άλλες ημέρες πέρα από 1η Κυριακή. Τέλος, τα παιδιά σου δεν θα πληρώνουν στα μουσεία οποιαδήποτε ημέρα, καθώς εφαρμόζεται δωρεάν είσοδος για ευρωπαίους πολίτες κάτω των 26 ετών.

Στο θέμα των εισιτηρίων métro και rer, δώσε προσοχή στις ζώνες στις οποίες κινείσαι. Δεν μπορείς να πας παντού με το απλό εισιτήριο του metro εκτός εάν βγεις από έξοδο του metro μόνο. Αν μπεις με το απλό και πας να βγεις κάπου στην 4η, 5η ζώνη (πχ Disneyland) δεν θα σου ανοίγουν οι πόρτες. Επίσης, παλιότερα τα μέσα ήταν δωρεάν τα ΣΚ, δεν ξέρω τι εφαρμόζεται σήμερα.

Όπως και να έχει, μπες στα site των μουσείων και στα site του metro και του rer, για να είστε προετοιμασμένοι.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Αναφορικά με τις ζώνες, εμείς που θα μένουμε στην Όπερα και θέλουμε να πάμε στα βασικά αξιοθέατα (πλην Ντίσνεϊ), για ποιές ζώνες να βγάλουμε εισιτήρια;
Στο σάιτ του μουσείου του Λούβρου εκδίδω ηλεκτρονικά μηδενικό εισιτήριο για την πρώτη Κυριακή ή για όποια μέρα τελοσπαντων υπάρχει, αν υπάρχει, δωρεάν είσοδος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom