Γαλλία Απορίες για Παρίσι

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κλείσε από τώρα εισιτήρια για Λούβρο, Βερσαλλίες και Πύργο του Άιφελ.
Περισσότερα στην Ιστορία μου:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
Εγώ μια συμβουλη δίνω σε όποιον θέλει να πάει στη Disneyland. Να κλείσει εισιτήρια αφού φτάσει στο Παρίσι και δει πρόγνωση καιρού για την μέρα που θέλει να πάει.
Μπορεί να τα πληρώσει 20€ πιο ακριβά αλλά θα διαλέξει μέρα που να έχει καλύτερο καιρό.
Τι νόημα έχει να κλείσει κάποιος εισιτήρια 2 μήνες πριν; Αφενός μπορεί να μην πάει για οποιονδήποτε λόγο και να κλαίει εκατοντάδες ευρώ και αφετέρου να πάει και να βρέχει την ημέρα που αγόρασε το εισιτήριο 2 μήνες πριν...
Εγώ πάντως αγόρασα εισιτήρια την 1η μέρα που έφτασα στο Παρίσι και πήγα την 3η μέρα με υπέροχο καιρό.
Μόνο στο Άιφελ αξίζει να πάρεις λίγο πιο νωρίς γιατί άκουσα ότι εξαντλούνται και μετά υπάρχει η δυνατοτητα να περιμένεις στην ουρά.
Για το δε Λούβρο και Ορσέ εννοείται ότι βρίσκεις.
Στο Παρίσι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να αξίζει κάποιος να αγοράσει εισιτήριο 2 μήνες πριν! Ίσως μόνο το Μουσείο Dior που Παρασκευή- Σάββατο έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα.
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Εγώ μια συμβουλη δίνω σε όποιον θέλει να πάει στη Disneyland. Να κλείσει εισιτήρια αφού φτάσει στο Παρίσι και δει πρόγνωση καιρού για την μέρα που θέλει να πάει.
Μπορεί να τα πληρώσει 20€ πιο ακριβά αλλά θα διαλέξει μέρα που να έχει καλύτερο καιρό.
Τι νόημα έχει να κλείσει κάποιος εισιτήρια 2 μήνες πριν; Αφενός μπορεί να μην πάει για οποιονδήποτε λόγο και να κλαίει εκατοντάδες ευρώ και αφετέρου να πάει και να βρέχει την ημέρα που αγόρασε το εισιτήριο 2 μήνες πριν...
Εγώ πάντως αγόρασα εισιτήρια την 1η μέρα που έφτασα στο Παρίσι και πήγα την 3η μέρα με υπέροχο καιρό.
Μόνο στο Άιφελ αξίζει να πάρεις λίγο πιο νωρίς γιατί άκουσα ότι εξαντλούνται και μετά υπάρχει η δυνατοτητα να περιμένεις στην ουρά.
Για το δε Λούβρο και Ορσέ εννοείται ότι βρίσκεις.
Στο Παρίσι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να αξίζει κάποιος να αγοράσει εισιτήριο 2 μήνες πριν! Ίσως μόνο το Μουσείο Dior που Παρασκευή- Σάββατο έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα.
Δεν ειναι λαθος το σκεπτικο σου, απλα αν για καποιο λογο δεν παει καποιος θα εχει χασει ηδη κανενα 2Κ απο εισιτηρια, ξενοδοχεια κλπ ετσι και αλλιως. Απο την αλλη εγω ως ψυχαναγκαστικος,, παντα εχω προγραμμα στο ταξιδι και στην συγκεκριμενη περιπτωση θελω να απο φυγω το ΣΚ στην Disneyland οποτε η Δευτερα ειναι η επιλογη μου απο τωρα. Φυσικα σκεφτομαι και αυτο που λες οτι αν παω και βρεχει θα ξενερωσουμε...
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις να κλεισεις εισιτηριο για disneyland για την επομενη πχ μερα και να μην εχει?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Εγώ μια συμβουλη δίνω σε όποιον θέλει να πάει στη Disneyland. Να κλείσει εισιτήρια αφού φτάσει στο Παρίσι και δει πρόγνωση καιρού για την μέρα που θέλει να πάει.
Μπορεί να τα πληρώσει 20€ πιο ακριβά αλλά θα διαλέξει μέρα που να έχει καλύτερο καιρό.
Τι νόημα έχει να κλείσει κάποιος εισιτήρια 2 μήνες πριν; Αφενός μπορεί να μην πάει για οποιονδήποτε λόγο και να κλαίει εκατοντάδες ευρώ και αφετέρου να πάει και να βρέχει την ημέρα που αγόρασε το εισιτήριο 2 μήνες πριν...
Εγώ πάντως αγόρασα εισιτήρια την 1η μέρα που έφτασα στο Παρίσι και πήγα την 3η μέρα με υπέροχο καιρό.
Μόνο στο Άιφελ αξίζει να πάρεις λίγο πιο νωρίς γιατί άκουσα ότι εξαντλούνται και μετά υπάρχει η δυνατοτητα να περιμένεις στην ουρά.
Για το δε Λούβρο και Ορσέ εννοείται ότι βρίσκεις.
Στο Παρίσι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να αξίζει κάποιος να αγοράσει εισιτήριο 2 μήνες πριν! Ίσως μόνο το Μουσείο Dior που Παρασκευή- Σάββατο έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα.
Ναι αλλα με αυτο το σκεπτικο πρεπει να αφησεις και τις υπολοιπες μερες "ανοικτες" γιατι θα διαμορφωθει ολο το προγραμμα βασει της Disneyland...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν ειναι λαθος το σκεπτικο σου, απλα αν για καποιο λογο δεν παει καποιος θα εχει χασει ηδη κανενα 2Κ απο εισιτηρια, ξενοδοχεια κλπ ετσι και αλλιως. Απο την αλλη εγω ως ψυχαναγκαστικος,, παντα εχω προγραμμα στο ταξιδι και στην συγκεκριμενη περιπτωση θελω να απο φυγω το ΣΚ στην Disneyland οποτε η Δευτερα ειναι η επιλογη μου απο τωρα. Φυσικα σκεφτομαι και αυτο που λες οτι αν παω και βρεχει θα ξενερωσουμε...
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις να κλεισεις εισιτηριο για disneyland για την επομενη πχ μερα και να μην εχει?
Δεν το έχω ακούσει αυτό ποτέ. Ειδικά αν πας σε μια τυχαία καθημερινή ή ένα τυχαίο Σαββατοκύριακο. Τώρα αν πας Χριστούγεννα ή Πασχα Καθολικών ή κάποια hot αργία των Γάλλων τότε σίγουρα θα το πληρώσεις πιο ακριβά γιατί θα υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Τσέκαρε τις αργίες των Γάλλων για να ξέρεις τι να περιμένεις και παρακολούθα τις τιμές για την ημέρα που θέλεις να πας. Μπορεί να φαίνεται μονόδρομος η Δευτέρα για σένα αλλά θα περίμενα να επανεξετάσω το πρόγραμμα μου ανάλογα με τον καιρό...
Τώρα για τα 2000 που λες ότι θα χάσεις από εισιτήρια και ξενοδοχεία, αν δεν σε πειράζει να προστεθούν και άλλα τουλάχιστον +400 € από την disneyland για μια τετραμελή οικογένεια είναι δική σου επιλογή.
Εγώ πάντως έχοντας πάει ήδη 2 φορές στην disneyland και 4 φορές στο Παρίσι δεν βλέπω ειλικρινά κανένα λόγο να κλείνει κάποιος τόσο νωρίς εισιτήρια και μετά να μου λέει ότι πήγε στην disneyland με ψοφόκρυο και με βροχή...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι αλλα με αυτο το σκεπτικο πρεπει να αφησεις και τις υπολοιπες μερες "ανοικτες" γιατι θα διαμορφωθει ολο το προγραμμα βασει της Disneyland...
Ακριβώς αυτό. Φτιάχνουμε ένα πρόγραμμα ανά ημέρα με ευελιξία λαμβάνοντας υπόψη τόσο τις ημέρες που είναι κλειστά τα μουσεία που θέλουμε να δούμε όσο και το ωράριο λειτουργίας τους.
Εγώ αυτό κάνω σε όλα τα ταξίδια μου και φροντίζω πάντα να επιλέγω να κάνω τις εξωτερικες δραστηριότητες μου την ημέρα που θα έχει τον καλύτερο καιρό.

Τα μουσεία που είναι πάντα στο πρόγραμμα μου τα προσαρμόζω σε μέρες που μπορεί να βρέχει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Υπάρχουν δύο δυνατότητες κατ'εμε.

1. Μπορείτε να κλείσετε τα εισιτήρια για συγκεκριμενη ημερομηνία (αυτή την στιγμη κυμαινονται απο 81-130Ε/άτομο και για τα 2 πάρκα) & σε περίπτωση πολύ αντίξοων συνθηκών μπορείτε να τα ακυρώσετε εως 3 μερες πριν και να σας επιστραφούν όλα τα χρήματα
2. Να κλείσετε το εισιτήριο με 130Ε που σου δίνει πρόσβαση οποια μέρα θέλεις για 1 χρόνο και βλέπεις ανάλογα το πρόγραμμα σου ποια μέρα τελικά σε βολεύει να πας.

Εγώ είχα προτιμήσει την 1η λύση
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Υπάρχουν δύο δυνατότητες κατ'εμε.

1. Μπορείτε να κλείσετε τα εισιτήρια για συγκεκριμενη ημερομηνία (αυτή την στιγμη κυμαινονται απο 81-130Ε/άτομο και για τα 2 πάρκα) & σε περίπτωση πολύ αντίξοων συνθηκών μπορείτε να τα ακυρώσετε εως 3 μερες πριν και να σας επιστραφούν όλα τα χρήματα
2. Να κλείσετε το εισιτήριο με 130Ε που σου δίνει πρόσβαση οποια μέρα θέλεις για 1 χρόνο και βλέπεις ανάλογα το πρόγραμμα σου ποια μέρα τελικά σε βολεύει να πας.

Εγώ είχα προτιμήσει την 1η λύση
Kαλες ιδεες και οι 2!
Εγω στο Παρισι αποφασισα να παω χυμα και να μην ειμαι το control freak που ειμαι συνηθως εχοντας τα παντα προγραμματισμενα και το αποτελεσμα ηταν να φαω 3 ωρες ουρα για τον Πυργο του Αιφελ.
Never again! 'Η μαλλον jamais plus! :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.130
Kαλες ιδεες και οι 2!
Εγω στο Παρισι αποφασισα να παω χυμα και να μην ειμαι το control freak που ειμαι συνηθως εχοντας τα παντα προγραμματισμενα και το αποτελεσμα ηταν να φαω 3 ωρες ουρα για τον Πυργο του Αιφελ.
Never again! 'Η μαλλον jamais plus! :bleh:
Εμενα παλι μου φαινονται τελειως τουριστιλα καποιες δραστηριοτητητες οπως η θεα απο τον Πυργο του Αιφελ αλλα τεινω να καταληγω οτι και γενικα η πανοραμικη θεα των πολεων δεν μου προκαλει πλεον μεγαλη συγκινηση αφου στο 10λεπτο περιπου εχω βαρεθει, και πλεον δεν ανεβαινω πουθενα εφοσον εχει ουρα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Εμενα παλι μου φαινεται τελειως τουριστιλα καποιες δραστηριοτητητες οπως η θεα απο τον Πυργο του Αιφελ αλλα τεινω να καταληγω οτι και γενικα η πανοραμικη θεα των πολεων δεν μου προκαλει πλεον μεγαλη συγκινηση αφου στο 10λεπτο περιπου εχω βαρεθει, και πλεον δεν ανεβαινω πουθενα εφοσον εχει ουρα.
Ηταν καημος του υιου... τον ζωγραφιζε απο 2 ετων
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Kαλες ιδεες και οι 2!
Εγω στο Παρισι αποφασισα να παω χυμα και να μην ειμαι το control freak που ειμαι συνηθως εχοντας τα παντα προγραμματισμενα και το αποτελεσμα ηταν να φαω 3 ωρες ουρα για τον Πυργο του Αιφελ.
Never again! 'Η μαλλον jamais plus! :bleh:
Eίχα πάει εποχές covid. Tις σκέφτομαι κ δακρύζω! Πέρασα στο Λούβρο χωρίς να περιμένω ούτε ένα nanosecond! Βέβαια πετυχαμε τον Αιφελ κλειστό λόγω συντήρησης, αλλά δεν μπορείς να τα εχεις κι ολα!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom