Γαλλία Απορίες για Παρίσι

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Εισαι σιγουρος οτι η θεα ειναι τοσο διαφορετικη απο την ταρατσα της Γκαλερι Λαφαγιετ που ειναι δωρεαν? Δεν νομιζω.
Δεν εχω ιδεα αλλα οκ ξερεις , Παρισι , τα παιδια θελουν να ανεβουν , οποτε δεν εχω και επιλογη...
 

annoula

Member
Μηνύματα
258
Likes
530
Δεν εχω ιδεα αλλα οκ ξερεις , Παρισι , τα παιδια θελουν να ανεβουν , οποτε δεν εχω και επιλογη...
Και απο τον 2ο οροφο μια χαρα θεα εχεις, ασε που νομιζω οτι ο 3ος ειναι κ λιγο ταλαιπωρια γτ ανεβαινει συγκεκριμενος καθε φορα αριθμος ατομων (οχι μεγαλος) οποτε πρεπει να περιμενεις στον 2ο, παντως σιγουρα θα προτιμουσα το ασανσερ.
Σε καθε περιπτωση για μενα η πιο ομορφη θεα στο Παρισι ειναι απ την Sacre Coeur.
Για τις Βερσαλίες μια χαρα σου φτανει ενα πρωινο για το παλατι και τους κηπους. Θυμαμαι οτι κοντα ειχε και μια μικρη υπαιθρια αγορα αλλα δεν ξερω αν ειναι ανοιχτη καθε μερα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Να υπενθυμίσω ότι μεταξύ του σταθμού των Βερσαλλιών και του παλατιού βρίσκεται η αίθουσα στην οποία έγινε η πρώτη συνέλευση που άναψε την σπίθα για τη γαλλική επανάσταση. Η αίθουσα είναι ανοιχτή μόνο τα Σαββατοκύριακα 2-6:30 και η είσοδος είναι δωρεάν.

Είναι κρίμα να βρεθείτε αυτές τις ημέρες/ώρες και να μην πάτε να ρίξετε μια ματιά.

La Salle du Jeu de Paume
 

steisy

Member
Μηνύματα
35
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Για εμάς που θα είμαστε Παρίσι την Πρωτομαγιά τι μας προτείνετε? Τι γίνεται με την αργία εκεί?
Εγώ σκέφτηκα βόλτα στο νησάκι Ile de la cite – Παναγία των Παρισίων – γειτονιά Saint-Germain-des-Prés - Κήποι του Λουξεμβούργου – Rue Mouffetard street ή Latin Quarter. Δηλ να είμαστε όλη μέρα σε εξωτερικό χώρο. Χαρά που θα κάνουν τα ποδαράκια μας!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε πιο σημείο της πόλης? Πού θα μπορούμε να κινηθούμε δηλ χωρίς πρόβλημα?
Η κύρια διαδήλωση είναι από Place de la République σε Place de la Nation. Κάνε όμως και μια έρευνα στα γαλλικά ΜΜΕ όταν θα πλησιάζει η ημερομηνία.
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλημέρα σας θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το Παρίσι για το γαμήλιο ταξίδι που κλείσαμε τον Σεπτέμβριο.
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρόμιο ΟRLY στο ξενοδοχείο μου που είναι το ibis Paris Alésia Montparnasse 14ème, 49 Rue des Plantes, 75014;
2) Ποια κάρτα μας προτείνεται να βγάλω? βρήκα ότι υπάρχει η navigo pass και η paris visite? Να σας πω ότι θα είμαστε Παρίσι για 10 μέρες από Πέμπτη απόγευμα μέχρι Σάββατο απόγευμα. Είδα ότι η navigo είναι από Δεύτερα με Κυριακή, το θέμα είναι από Πέμπτη έως Κυριακή που θα φτάσουμε τι συμφέρει να βγάλουμε; Τα αξιοθέατα αξίζει να τα κλείσεις μέσω τις navigo την όποια δεν πολύ κατάλαβα ποια αξιοθέατα συμπεριλαμβάνονται και τι επιπλέον πρέπει να κάνεις αν την κλείσεις. Ή να τα κλείσουμε από το κάθε επίσημο site που έχουν. Και αν ναι πόσο καιρό πιο πριν;
3) Για αξιοθέατα λέμε να πάμε με το που λίγο που διάβασα τις ιστορίες στις Βερσαλλίες, Λούβρο, Αψίδα του Θριάμβου, Πάνθεον, Conciergerie,μουσείο Orsay, Saint Chapelle, Musee del'Armee και Μουσείο Ροντέν. Αξίζουν; H κρουαζιέρα στον Σηκουάνα αξίζει και αν ναι τι ώρα είναι πιο καλά. Μία μέρα θα πάμε Disneyland. Τι άλλο αξιοθέατο που δεν έχω γράψει ή κοντινό μέρος αξίζει να πάμε ακόμη και σαν μονοήμερη αν προλάβουμε; Για τον Πύργο του Eifel που μπήκα και είδα είχε διάφορα εισιτήρια για τον με ή χωρίς ασανσέρ.
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα σας θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το Παρίσι για το γαμήλιο ταξίδι που κλείσαμε τον Σεπτέμβριο.
1) Με ποιους τρόπους μπορώ να μεταφερθώ από το αεροδρόμιο ΟRLY στο ξενοδοχείο μου που είναι το ibis Paris Alésia Montparnasse 14ème, 49 Rue des Plantes, 75014;
Μπορείς με ταξί, το κόστος ειναι 36Ε ή με το οrly bus 12E/ατομο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom