Τουρκία Απορίες για Τουρκία

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Η αρχιτεκτονική είναι καθαρά ελληνική και μάλιστα είναι ίδια με την αρχιτεκτονική της Λέσβου απέναντι.
Πέτρινα διώροφα σπίτια με σαχνισιά ( χαρακτηριστικό του Βόρειου Αιγαίου, Λέσβος - Λήμνος - Θάσος ), που στηρίζονται με φουρούσια διακοσμημένα με μαιάνδρους. Οι πόρτες υπερυψωμένες - ανεβαίνεις με σκαλάκια - και περίτεχνα διακοσμημένες με σιδεριές και ρόπτρα.
Τα αρχοντικά του Αιβαλιού είναι έξοχο δείγμα αρχιτεκτονικής των αρχών του 20ου αιώνα και ευτυχώς που η πόλη, ούτε κάηκε - όπως η Σμύρνη - ούτε μεγάλωσε, έτσι ώστε να ανοικοδομηθεί με πολυκατοικίες.
Σε έναν πεζόδρομο που ανεβαίνει από το λιμάνι στην αγορά, στα αριστερά θα δεις ένα μικρό ζαχαροπλαστείο. Εκεί πουλάνε ένα γλυκό - που δεν θυμάμαι το όνομα του - είναι σαν μπακλαβάς γεμιστός με τυρί. Δεν είναι κιουνεφέ, είναι ένα άλλο πράγμα. Ζήτα το σαν πεϊνιρλί μπακλαβά και αυτοί θα καταλάβουν.
Απο την περιγραφη σου καταλαβαινω οτι η αρχιτεκτονικη της θα ειναι ομορφη...και βεβαια μου αρεσει της Λεσβου γι αυτο αλλωστε παω για 5η φορα...
Οι πληροφοριες σου ειναι αρκετα χρησιμες ...και κατατοπιστικες...θα τα εκτυπωσω σιγουρα
Οσο για τα γλυκα....λυπησουμε !!!!!! Μου αρεσουν οι περιεργες και ψαγμενες γευσεις.....και η κουζινα του καθε τοπου...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.725
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μέσα Αυγούστου θα 'μαι και γω στο Αϊβαλί και τριγύρω. Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες (και πολύ ορεκτικές)...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μέσα Αυγούστου θα 'μαι και γω στο Αϊβαλί και τριγύρω. Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες (και πολύ ορεκτικές)...
Ασε Μαρια ζω ενα δραμα.....προσπαθω να σκεφτω τι γλυκο ειναι αυτο...φτιαχνω και εγω ενα τοπικο εδεσμα με τυρι σπιτικο φυλλο και πανω πετιμεζι και ξηρους καρπους...εκει εχουν αλλες γευσεις....παντως αν βρεθουμε θα τις ψαξουμε....
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Λίιγο πιο ψηλά, στην περιοχή του Τσανάκκαλε και της Καλλίπολης, σπεσιαλιτέ είναι ο χαλβας με τυρί (peynir helvası) που βγαινει σε δυο εκδοχες, ωμος και ψημενος... Δεν καταλαβαινεις τη γευση τυριου, σαν πηχτη κρεμα με σιμιγδαλι ειναι...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.725
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πω πω αφού δοκιμάσω όλα αυτά τα ωραία άλλη τόση θα γυρίσω πίσω :(
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Πω πω αφού δοκιμάσω όλα αυτά τα ωραία άλλη τόση θα γυρίσω πίσω :(
Αυτος ο χαλβας με τυρι δεν θα τον βρουμε στο Αιβαλι ???? Ασε Μαρια σε συνδιασμο με τι υποδοχη με περιμενει στο νησι....βλεπω να μη με χωραει η σκαλα του αεροπλανου...με κλαρκ θα με ανεβασουν....:haha::haha::haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Απο την περιγραφη σου καταλαβαινω οτι η αρχιτεκτονικη της θα ειναι ομορφη...και βεβαια μου αρεσει της Λεσβου γι αυτο αλλωστε παω για 5η φορα...
Οσο για τα γλυκα....λυπησουμε !!!!!! Μου αρεσουν οι περιεργες και ψαγμενες γευσεις.....και η κουζινα του καθε τοπου...
οι πλουσιοι μικρασιατες ελληνες εχτιζαν τα εξοχικα τους στην λεσβο. τεραστια σπιτια με ανατολικα και δυτικα δωματια. αρα η αρχιτεκτονικη ειναι η ιδια.
λυπηθητε την μικρη ευη και μην της λετε για γευσεις, μια και δεν ξερει καθολου.
ειμαι σιγουρος οτι θα γυρισει με 2-3 αρθρα περι φαγητου - γλυκου στην τουρκια. παντως να περασεις υπεροχα και μην ανησυχεις δεν παχαινεις αλλα ομορφαινεις με τα εκει γλυκισματα
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
οι πλουσιοι μικρασιατες ελληνες εχτιζαν τα εξοχικα τους στην λεσβο. τεραστια σπιτια με ανατολικα και δυτικα δωματια. αρα η αρχιτεκτονικη ειναι η ιδια.
λυπηθητε την μικρη ευη και μην της λετε για γευσεις, μια και δεν ξερει καθολου.
ειμαι σιγουρος οτι θα γυρισει με 2-3 αρθρα περι φαγητου - γλυκου στην τουρκια. παντως να περασεις υπεροχα και μην ανησυχεις δεν παχαινεις αλλα ομορφαινεις με τα εκει γλυκισματα
:oops::oops: Σαιτακι μιλας απο εμπειρια ???? Δεν ξερεις ομως να πειθεις.....ασε τις παρηγοριες τωρα....:bleh::bleh:Θα σου γραψει και η Μαρια τις εντυπωσεις της...και βεβαια αν οι γευσεις αξιζουν...που εμπιστευομαι το φιλο που τα εγραψε...σιγουρα θα γραψω...και θα αναλυσω..
Παντως αν ειναι να ομορφυνω με τα γλυκα.....λες να παρω ολο το ταψι...????:clap: αυτο με το τυρι το ονειρευομαι!!!!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.725
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα τα φάμε για το καλό του φόρουμ! Για να γράψουμε εντυπώσεις ντε! :haha::haha:
Άντε πάλι, θυσία θα γίνουμε!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
:oops::oops: Σαιτακι μιλας απο εμπειρια ???? Δεν ξερεις ομως να πειθεις.....ασε τις παρηγοριες τωρα....:bleh::bleh:Θα σου γραψει και η Μαρια τις εντυπωσεις της...και βεβαια αν οι γευσεις αξιζουν...που εμπιστευομαι το φιλο που τα εγραψε...σιγουρα θα γραψω...και θα αναλυσω..
Παντως αν ειναι να ομορφυνω με τα γλυκα.....λες να παρω ολο το ταψι...????:clap: αυτο με το τυρι το ονειρευομαι!!!!!!
οι γευσεις σιγουρα αξιζουν, αρκει να δοκιμασεις οχι μονο απο εναν.
δεν θελω να μου γραψετε εντυπωσεις, να μου φερετε να φαω θελω, και γω το ιδιο ονειρευομαι.
ρεθυμνακι δεν εχεις αναγκη εσυ να ομορφυνεις, παραπανω δεν παει, εφτασες ταβανι:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
οι γευσεις σιγουρα αξιζουν, αρκει να δοκιμασεις οχι μονο απο εναν.
δεν θελω να μου γραψετε εντυπωσεις, να μου φερετε να φαω θελω, και γω το ιδιο ονειρευομαι.
ρεθυμνακι δεν εχεις αναγκη εσυ να ομορφυνεις, παραπανω δεν παει, εφτασες ταβανι:clap:
Σαιτακι καταλαβαινω τις φιλοτιμες προσπαθειες που κανεις ...για να με πεισεις....αλλα ο.κ θα σου κραταω γλυκο απο Τουρκια...πως θα σου το δωσω ????? Η Μαρια παει βορρα εγω νοτο....θα το παρεις απο Ρεθυμνο ή απο Θεσσαλονικη ????
Μπορει να τη δω στο Αιβαλι....οποτε εκει θα αποφασισουμε....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom