Απορίες για κράτηση στο Booking.com

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
@Yorgos επειδη ανεφερες οτι βρηκες error που τους ξεφυγε για ενα μηνα, ετσι ειναι συνηθως. Πρεπει να ανοιξουμε ενα thread μονο για τα error rates. Κλεινω παρενθεση.
Η διαφορα των αλλων μηχανων αναζητησης στα error ειναι οτι ΑΝ παρουν τηλεφωνο, προσφερουν εναλλακτικη με το ιδιο ποσο, αν ο ξενοδοχος δεν δεχεται την κρατηση. Οχι ακυρωση-γρηγορος θανατος.
Σε αλλη περιπτωση περσι που βρηκα error στο Ροτερνταμ, οχι booking φυσικα, οπου κατα λαθος περασαν τιμη πρωινου αντι δωματιου, με παρακαλεσαν ευγενεστατα απο το ξενοδοχειο αν εχω την καλοσυνη να ακυρωσω η ιδια. Ακυρωσα γιατι μου φανηκε ηθικο και γιατι δεν εγινε με απαιτηση της μηχανης. Εξ αλλου για ενα βραδυ ηταν, μικροπραγματα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Παιδια γεια σας και απο μενα!
Εχω ενα θεματακι και θα ηθελα την συμβουλη σας.
Πριν 10 μερες εκλεισα ξενοδοχειο στην νεα υορκη για ταξιδι που θα πραγματοποιηθει σε λιγους μηνες. Η τιμη που βρηκα ηταν πολυ καλη για νεα υορκη (περιπου 160ευρο το βραδυ) με δωρεαν ακυρωση και το εκλεισα αμεσος. Ελαβα εμαιλ επιβεβαιωσης οπου εγραφε αναλυτικα την τιμη μαζι με τους φορους (15% και city tax).
Προχθες ελαβα εμαιλ απο το booking οτι εγινε καποιο λαθος και η τιμη (δλδ τα 160ευρο το βραδυ) ειναι χωρις τους συγκεκριμενους φορους. Το αποτελεσμα ειναι να καλουμε να πληρωσω ακομα περιπου 300 ευρω περισσοτερα. Πηρα τηλεφωνο στην booking και το μονο που μου ελεγε ο υπαλληλος ειναι οτι απλα εγινε λαθος και οτι λαθη συμβενουν κτλ. Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση; Ποια ειναι τα δικα μου δικαιωματα σαν καταναλωτης;
Υ.Γ στο app της booking που μου λεει οτι η κρατηση μου ειναι confirmed γραφει ακομη την αρχικη τιμη που εκανα την κρατηση με τους φορους στα 160 ευρω.
Ευχαριστω πολυ
Πάντως,αν θέλεις στείλε μου με πμ την κράτηση να δει ενας δικός μου στην booking τι μπορεί να κάνει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ερώτηση γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι σχετικό.
Μου ζητάνε από το διαμέρισμα να στείλω φωτογραφίες από τις ταυτότητες ή τα διαβατήρια μας για λόγους "insurance and fire safety policies".

Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ψαχτω περισσότερο επικοινωνώντας με το booking?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτηση γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι σχετικό.
Μου ζητάνε από το διαμέρισμα να στείλω φωτογραφίες από τις ταυτότητες ή τα διαβατήρια μας για λόγους "insurance and fire safety policies".

Ισχύει κάτι τέτοιο ή να ψαχτω περισσότερο επικοινωνώντας με το booking?
Σε ποια χώρα;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μίλησε πρώτα με το booking και οτιδήποτε στείλεις να είναι μέσα από κανάλι που μπορεί να δει το booking και να ελέγξει αν προκύψει το οτιδήποτε, να είσαι καλυμμένος.

Δεν αμφιβάλλω οι άνθρωποι μπορεί να είναι άψογοι σε όλα τους, απλά το booking το θέλεις σαν third party που σε κατοχυρώνει.

Μέσω airbnb το έχω ακούσει να το ζητούν, μέσω booking ποτέ.
Απλά πες αν θέλεις ότι θα το δώσεις όταν κάνεις check in (όπως συμβαίνει πάντα στα ξενοδοχεία που δίνουμε ταυτότητα στο check in)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μίλησε πρώτα με το booking και οτιδήποτε στείλεις να είναι μέσα από κανάλι που μπορεί να δει το booking και να ελέγξει αν προκύψει το οτιδήποτε, να είσαι καλυμμένος.

Δεν αμφιβάλλω οι άνθρωποι μπορεί να είναι άψογοι σε όλα τους, απλά το booking το θέλεις σαν third party που σε κατοχυρώνει.

Μέσω airbnb το έχω ακούσει να το ζητούν, μέσω booking ποτέ.
Απλά πες αν θέλεις ότι θα το δώσεις όταν κάνεις check in (όπως συμβαίνει πάντα στα ξενοδοχεία που δίνουμε ταυτότητα στο check in)
Μέσω της σελίδας του booking ανταλλάσσουμε μηνύματα, να είμαι καλυμμένος. Πάντως αυτό ούτε στο airbnb μου έχει τύχει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μέσω airbnb το έχω ακούσει να το ζητούν, μέσω booking ποτέ.
Απλά πες αν θέλεις ότι θα το δώσεις όταν κάνεις check in (όπως συμβαίνει πάντα στα ξενοδοχεία που δίνουμε ταυτότητα στο check in)
Το airbnb μπορεί να στα ζητήσει για επιβεβαίωση ταυτότητας (μου το έχει κάνει) και υποθέτω ότι έχει να κάνει με το επίπεδο ταυτοποίησης που απαιτεί ο ιδιοκτήτης. Όχι όμως ο ιδιοκτήτης, ο οποίος σίγουρα δεν είδε τι ανέβασα στο airbnb.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@katkats δεν έχω κλείσει ποτέ μέσω airbnb, αλλά από γνωστούς ξέρω ότι τους τα ζήτησε ο ιδιοκτήτης και δεν τα έδωσαν και έκλεισαν αλλού.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@katkats δεν έχω κλείσει ποτέ μέσω airbnb, αλλά από γνωστούς ξέρω ότι τους τα ζήτησε ο ιδιοκτήτης και δεν τα έδωσαν και έκλεισαν αλλού.
Κακώς συνενοηθηκαν ιδιωτικά με τον ιδιοκτήτη, εκτός πλατφόρμας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom