Απορίες για κράτηση στο Booking.com

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Εχουμε κλεισει ξενοδοχείο μέσω booking και τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για την επίσκεψή μας πήραμε το εξής μήνυμα:

View attachment 394721

Το έχει συναντήσει κανείς αυτό; Πρώτη φορά στα χρονικά μας ζητάνε μέσω μηνύματος booking να κάνουμε μεταφορά μέσω τραπεζας.
Πραγματικά δεν έτυχε.Δεν έχουν πιστωτική σας για δέσμευση ποσού;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πραγματικά δεν έτυχε.Δεν έχουν πιστωτική σας για δέσμευση ποσού;
Έχουν τη χρεωστική με την οποία κλείνουμε πάντα μέσω Booking. Μάλλον θα το αφήσουμε, αν και σπάσιμο γιατί τελευταία στιγμή μάλλον θα είναι όλα στο Θεό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.431
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχουμε κλεισει ξενοδοχείο μέσω booking και τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για την επίσκεψή μας πήραμε το εξής μήνυμα:

View attachment 394721

Το έχει συναντήσει κανείς αυτό; Πρώτη φορά στα χρονικά μας ζητάνε μέσω μηνύματος booking να κάνουμε μεταφορά μέσω τραπεζας.
Ναι μου έχει τύχει. Μάλιστα τότε είχαμε captital controls. Έστειλα mail στη booking και η κράτησή μου έγινε δεκτή χωρίς μεταφορά χρημάτων μέσω τράπεζας. Τελικά για άλλους λόγους ακύρωσα την κράτηση. Αν το ψάξεις κάπου θα το λέει στα ψιλά γράμματα ότι απαιτείται μεταφορά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ναι μου έχει τύχει. Μάλιστα τότε είχαμε captital controls. Έστειλα mail στη booking και η κράτησή μου έγινε δεκτή χωρίς μεταφορά χρημάτων μέσω τράπεζας. Τελικά για άλλους λόγους ακύρωσα την κράτηση. Αν το ψάξεις κάπου θα το λέει στα ψιλά γράμματα ότι απαιτείται μεταφορά.
Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

εδιτ: είχε δίκαιο, το λέει στα ψιλά γράμματα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Έχουν τη χρεωστική με την οποία κλείνουμε πάντα μέσω Booking. Μάλλον θα το αφήσουμε, αν και σπάσιμο γιατί τελευταία στιγμή μάλλον θα είναι όλα στο Θεό.
Αν είσθε σίγουροι ότι θα πάτε και τα άλλα είναι ακριβότερα,εγώ θα το προχωρούσα και θα έκανα την μεταφορά που θέλουν.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.736
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εχουμε κλεισει ξενοδοχείο μέσω booking και τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για την επίσκεψή μας πήραμε το εξής μήνυμα:

View attachment 394721

Το έχει συναντήσει κανείς αυτό; Πρώτη φορά στα χρονικά μας ζητάνε μέσω μηνύματος booking να κάνουμε μεταφορά μέσω τραπεζας.
Κι εμένα μου έτυχε πρόσφατα και μάλιστα στην έδρα σου (Βαλένθια)
Το έλεγε όμως στους όρους του «κλεισίματος» .
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Το έχει συναντήσει κανείς αυτό; Πρώτη φορά στα χρονικά μας ζητάνε μέσω μηνύματος booking να κάνουμε μεταφορά μέσω τραπεζας.
Εγώ έλαβα την παρακάτω προειδοποίηση από δωμάτιο που έχω κλείσει, οπότε στη θέση σου θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός/ή:
Dear Guest,

We're writing you, as we've received feedback from [URL='http://booking.com/']Booking.com[/URL], mentioning that some phishing attacks have been happening and some of our guests have been receiving messages via Whatsapp, asking for extra payments.

Therefore, we're kindly advising you, that all communication made by GuestΧΧΧΧ is made via our email ( on : [email protected] ) or directly through the Booking.com messages.

We will never message you via Whatsapp, especially requesting any kind of payment, so please be safe.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλημέρα παιδιά. Έχει τύχει ποτέ να ακυρώσετε κράτηση με δωρεάν ακύρωση που έχει προπληρωθεί το ποσό? Σε πόσες ημέρες επιστρέφετε συνήθως?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλημέρα παιδιά. Έχει τύχει ποτέ να ακυρώσετε κράτηση με δωρεάν ακύρωση που έχει προπληρωθεί το ποσό? Σε πόσες ημέρες επιστρέφετε συνήθως?
Kαλημέρα, το έχω πρόσφατο. Σε 3 μέρες τα χρήματα μου είχαν επιστραφεί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα παιδιά. Έχει τύχει ποτέ να ακυρώσετε κράτηση με δωρεάν ακύρωση που έχει προπληρωθεί το ποσό? Σε πόσες ημέρες επιστρέφετε συνήθως?
Εξαρτάται από την τράπεζα σου και την τράπεζα/εταιρεία διαχείρισης του POS του ξενοδοχείου. Συνήθως 2-3 εργάσιμες αλλά εξαρτάται αν το ξενοδοχείο χρεώνει σε άλλο νόμισμα και από το αν έκανε προέγκριση ή ολοκλήρωση συναλλαγής. Μπορεί να πάρει και 2 βδομάδες.

Κάνε ένα τηλέφωνο και στην τράπεζα σου. Καμια φορά χρειάζονται το ακυρωτικό και η διαχείριση του POS καθυστερεί πολύ ή ξεχνάει να το στείλει. Οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάλυμα να σου στείλουν τα στοιχεία/απόκομμα συναλλαγής για να επισπευσεις τη διαδικασία.
 
Last edited by a moderator:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Κάνε ένα τηλέφωνο και στην τράπεζα σου. Καμια φορά χρειάζονται το ακυρωτικό και η διαχείριση του POS καθυστερεί πολύ ή ξεχνάει να το στείλει. Οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάλυμα να σου στείλουν τα στοιχεία/απόκομμα συναλλαγής για να επισπευσεις τη διαδικασία.
Δλδ υπάρχει περίπτωση για συναλλαγή μέσω του BOOKING να πρέπει να κυνηγάω το ξενοδοχείο για να πάρω τα λεφτά μου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δλδ υπάρχει περίπτωση για συναλλαγή μέσω του BOOKING να πρέπει να κυνηγάω το ξενοδοχείο για να πάρω τα λεφτά μου?
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να πληρωσες απ' ευθείας την booking και να μην έχει καμία σχέση το ξενοδοχείο. Δες τους όρους της κράτησης κι αν λέει πληρώνεται απ' ευθείας στο κατάλυμα ή όχι. Αν ήταν διαμέρισμα με διαχείριση από ιδιώτη στην Ελλάδα κατά 99,99% η πληρωμή έγινε στην booking και το κατάλυμα δεν μπλέκεται. Να κυνηγάς δεν νομίζω. Εκτός κι αν έπεσες "στον απατεώνα" που είναι απειροελάχιστες πιθανότητες. Ειδικά αν δεν έχει ανάλογες κακές κριτικές. Και σε αυτήν την περίπτωση βέβαια αναλαμβάνει να σε αποζημιώσει η booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom