Απορίες για κράτηση στο Booking.com

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
οσον αφορα τα σχολια στο tripadvisor, ξερω ατομο που εργαζεται για ταξιδιωτικο Site και πληρωνεται για να γραφει θετικα σχολια για ξενοδοχεια, εστιατορια και λοιπες υπηρεσιες χωρις να τα εχει επισκεφτει ποτε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δεν μας το εξηγείς λίγο καλύτερα;Εργάζεται σε ταξιδιωτικό site(πρακτορείο) και γραφει σχολια που;
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
νομιζω οτι ηταν σαφες..... γραφει σχολια στο tripadvisor για επιχειρησεις που συνεργαζονται με το site. Εχει δημιουργησει διαφορετικα προφιλ,μπαινει στο tripadvisor και γραφει τα καλυτερα χωρις να εχει προσωπικη εμπειρια. Καθε 30 σχολια παιρνει 10 ευρω.Οπως καταλαβαινεται δεν γινεται κανενας έλεγχος για την ακριβεια των πληροφοριων που δινει ο καθε ενας.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
οσον αφορα τα σχολια στο tripadvisor, ξερω ατομο που εργαζεται για ταξιδιωτικο Site και πληρωνεται για να γραφει θετικα σχολια για ξενοδοχεια, εστιατορια και λοιπες υπηρεσιες χωρις να τα εχει επισκεφτει ποτε.
Αυτό όμως δεν "ακυρώνεται" όταν υπάρχουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες αξιολογήσεις;
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
ισως ναι, ομως πως μπορεις να ξερεις ποσα απο αυτα ειναι αληθινα και ποσα κατασκευασμενα... εγω προσωπικα εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στο εν λογω site (tripadvisor).
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Το tripadvisor εγώ το θεωρώ πολύ χρήσιμο αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις.Να κοιτάς κριτικές από άτομα με κάποιο ιστορικό.Να βλέπεις και τις αρνητικές και τις θετικές κριτικές.Να τις συνδυάζεις με αυτές από το booking,που εκεί γράφουν μόνο όσοι έχουν πάει.Επίσης υπάρχουν και τα φόρουμ που μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις για την οργάνωση του ταξιδιού σου.Σε όσα ταξίδια έχω κάνει μ'έχει βοηθήσει πάρα πολύ και ποτέ δεν είχα κάποιο παράπονο.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
@kipi Συμφωνώ απόλυτα!
Επίσης υπάρχουν ξενοδόχοι που βάζουν το προσωπικό να το κάνει αυτό. Έχω προσωπική πείρα! (όχι, δεν δέχτηκα να το κάνω)
Νομίζω πως οι κριτικές σε site όπως το booking, όπου αυτός που γράφει έχει όντως μείνει εκεί, είναι κάπως πιο αξιόπιστες. Καλό είναι βέβαια κανείς να τα διαβάζει όλα και να φιλτράρει αναλόγως.
Τα forum του tripadvisor, πράγματι, είναι πάρα πολύ χρήσιμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.994
Likes
12.060
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το tripadvisor εγώ το θεωρώ πολύ χρήσιμο αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις.Να κοιτάς κριτικές από άτομα με κάποιο ιστορικό.Να βλέπεις και τις αρνητικές και τις θετικές κριτικές.Να τις συνδυάζεις με αυτές από το booking,που εκεί γράφουν μόνο όσοι έχουν πάει.Επίσης υπάρχουν και τα φόρουμ που μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις για την οργάνωση του ταξιδιού σου.Σε όσα ταξίδια έχω κάνει μ'έχει βοηθήσει πάρα πολύ και ποτέ δεν είχα κάποιο παράπονο.
Ετσι ακριβως. Παντως επειδη τα βαλαμε μονο με το tripadvisor να ξερετε πως και στην booking παρα τις μεγαλες προσπαθειες που καταβαλει η εταιρια να το αποφυγει, υπαρχουν μεγαλα ξενοδοχεια με τμηματα σε αλλα μερη οπου κανουν εικονικες κρατησεις και φυσικα στη συνεχεια γραφουν σχολια. Παλιοτερα ηταν πολυ συχνο φαινομενο, τωρα το εχει περιορισει αρκετα η booking αφου εχει μια ολοκληρη ομαδα που ασχολειται αποκλειστικα με τα σχολια και την εγγυροτητα τους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
νομιζω οτι ηταν σαφες..... γραφει σχολια στο tripadvisor για επιχειρησεις που συνεργαζονται με το site. Εχει δημιουργησει διαφορετικα προφιλ,μπαινει στο tripadvisor και γραφει τα καλυτερα χωρις να εχει προσωπικη εμπειρια. Καθε 30 σχολια παιρνει 10 ευρω.Οπως καταλαβαινεται δεν γινεται κανενας έλεγχος για την ακριβεια των πληροφοριων που δινει ο καθε ενας.
Τώρα το ξεκαθάρισες.10 Ευρώ για κάθε 30 σχόλια από ξενοδοχεία και εστιατόρια.

Και εγώ φυσικά δεν δίνω σχεδόν καμμιά σημασία στις κριτικές του συγκεκριμένου.Και βαριέμαι να ψάχνω ποιος έχει σοβαρό προφίλ και ποιος όχι εκεί μέσα.Μόνον σαν ένα πολύ γενικό μπούσουλα μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος και μετά να κάνει διασταυρώσεις από άλλες πηγές.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το tripadvisor εγώ το θεωρώ πολύ χρήσιμο αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις.Να κοιτάς κριτικές από άτομα με κάποιο ιστορικό.Να βλέπεις και τις αρνητικές και τις θετικές κριτικές.Να τις συνδυάζεις με αυτές από το booking,που εκεί γράφουν μόνο όσοι έχουν πάει.Επίσης υπάρχουν και τα φόρουμ που μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις για την οργάνωση του ταξιδιού σου.Σε όσα ταξίδια έχω κάνει μ'έχει βοηθήσει πάρα πολύ και ποτέ δεν είχα κάποιο παράπονο.
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.. Επίσης πάντα συγκρίνω τις φωτογραφίες που βάζουν οι χρήστες του tripadvisor με τις επαγγελματικές του booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom