Απορια για AirBnb

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Εδω και ενα χρονο περιπου ειμαι κατοικος εξωτερικου και εφτασε η ωρα να αλλαξω σπιτι. Εχω βρει ενα σπιτι μεσω σελιδας για ενοικιασεις και ο ιδιοκτητης επειδη λειπει απο την χωρα λεει οτι τα κλειδια τα εχει η airbnb. Και μου λεει να του στειλω τηλεφωνο και e-mail να τα δωσει στην airbnb για να επικοινωνησουν μαζι μου. Και αφου επικοινωνησουν μαζι μου πρωτα πρεπει να πληρωσω την εγγυηση στην airbnb και μετα θα μου στειλουν τα κλειδια απο το σπιτι για να παω να το δω και αν δεν μ αρεσει στελνω πισω τα κλειδια και μου επιστρεφουν τα λεφτα...

Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε κατι με airbnb η ερωτηση μου ειναι αν οντως ετσι ειναι η διαδικασια η ειναι μουφα η ολη φαση...
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εδω και ενα χρονο περιπου ειμαι κατοικος εξωτερικου και εφτασε η ωρα να αλλαξω σπιτι. Εχω βρει ενα σπιτι μεσω σελιδας για ενοικιασεις και ο ιδιοκτητης επειδη λειπει απο την χωρα λεει οτι τα κλειδια τα εχει η airbnb. Και μου λεει να του στειλω τηλεφωνο και e-mail να τα δωσει στην airbnb για να επικοινωνησουν μαζι μου. Και αφου επικοινωνησουν μαζι μου πρωτα πρεπει να πληρωσω την εγγυηση στην airbnb και μετα θα μου στειλουν τα κλειδια απο το σπιτι για να παω να το δω και αν δεν μ αρεσει στελνω πισω τα κλειδια και μου επιστρεφουν τα λεφτα...

Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε κατι με airbnb η ερωτηση μου ειναι αν οντως ετσι ειναι η διαδικασια η ειναι μουφα η ολη φαση...
Δε νομίζω ότι η ίδια η εταιρεία ασχολείται με ιδιώτες. Είναι καθαρά υπηρεσία διαμεσολάβησης.Ολα γινονται μεσω πλατφορμας.Μαλλον κάτι δεν πάει καλά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η εταιρεία δεν γίνεται να έχει τα κλειδιά.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι κάποιοι δίνουν σε εταιρείες να διαχειρίζονται το ακίνητο τους μεσω airbnb (πχ έχουν ακίνητο Ελλάδα αλλά ζουν μόνιμα εξωτερικό).Τέλος τα δωμάτια μέσω airbnb προορίζονται για βραχυχρονια μίσθωση και όχι για μακροχρονια
 
Last edited:

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Το θεμα ειναι οτι μου εστειλε σε φωτογραφια την ταυτοτητα του...
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το θεμα ειναι οτι μου εστειλε σε φωτογραφια την ταυτοτητα του...
Ειλικρινά δε ξέρω (αν κ αυτό με την ταυτότητα δε σημαίνει κάτι). Ίσως ειναι κάποια άλλη διαδικασία που δε γνωρίζω. Ας δούμε τι θα πει και κανένας άλλος.
Η λογική είναι βρίσκεις μέσω πλατφόρμας ένα χώρο που σ αρέσει, μπορείς να ρωτήσεις τον οικοδεσπότη αν θες για διευκρινησείς, το κλείνεις για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες,πληρώνοντας μόνο μέσω πλατφόρμας (από την πληρωμή αυτή παίρνει και προμήθεια) και συναντιέστε εκείνη την ημερομηνία για να πάρεις το κλειδί (ή και καθόλου αν το έχει αφήσει κάπου)
 
Last edited:

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Εδω και ενα χρονο περιπου ειμαι κατοικος εξωτερικου και εφτασε η ωρα να αλλαξω σπιτι. Εχω βρει ενα σπιτι μεσω σελιδας για ενοικιασεις και ο ιδιοκτητης επειδη λειπει απο την χωρα λεει οτι τα κλειδια τα εχει η airbnb. Και μου λεει να του στειλω τηλεφωνο και e-mail να τα δωσει στην airbnb για να επικοινωνησουν μαζι μου. Και αφου επικοινωνησουν μαζι μου πρωτα πρεπει να πληρωσω την εγγυηση στην airbnb και μετα θα μου στειλουν τα κλειδια απο το σπιτι για να παω να το δω και αν δεν μ αρεσει στελνω πισω τα κλειδια και μου επιστρεφουν τα λεφτα...

Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε κατι με airbnb η ερωτηση μου ειναι αν οντως ετσι ειναι η διαδικασια η ειναι μουφα η ολη φαση...
Πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια επικοινώνησε μέσω mail με την ίδια την εταιρεία αφ' ενός για να επιβεβαιώσεις ότι δεν πρόκειται για απατεώνα αφ' ετέρου για να διευκρινιστούν τα θέματα με την εγγύηση, χρόνο μίσθωσης και ενοίκιο.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κι εγώ νομίζω ότι στα λέει λίγο περίεργα, κανονικά η Airbnb είναι καθαρά για βραχυχρόνιες μισθώσεις και κάθε επικοινωνία και οικονομική συναλλαγή πρέπει να γίνεται μέσω της πλατφόρμας, για να μπορείς να έχεις αποδείξεις για το οτιδήποτε συμβεί.
Ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης εννοεί ότι υπάρχει κάποια εταιρεία που διαχειρίζεται για λογαριασμό του το ακίνητο μέσω AirBnB πάντα μιλάμε για βραχυχρόνιες μισθώσεις. Αν θελήσεις να νοικιάσεις για μακροχρόνια ένα ακίνητο δε νομίζω ότι η airbnb έχει σχέση..κάτι δε μου κολλάει κι εμένα εδώ...στείλε καλύτερα ένα e mail στην airbnb με τις ερωτήσεις σου.. Σε κάθε, δε, περίπτωση, εφόσον υπεισέρχεται η Airbnb κάθε συναλλαγή θα πρέπει να γίνεται μέσω του site της..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εδω και ενα χρονο περιπου ειμαι κατοικος εξωτερικου και εφτασε η ωρα να αλλαξω σπιτι. Εχω βρει ενα σπιτι μεσω σελιδας για ενοικιασεις και ο ιδιοκτητης επειδη λειπει απο την χωρα λεει οτι τα κλειδια τα εχει η airbnb. Και μου λεει να του στειλω τηλεφωνο και e-mail να τα δωσει στην airbnb για να επικοινωνησουν μαζι μου. Και αφου επικοινωνησουν μαζι μου πρωτα πρεπει να πληρωσω την εγγυηση στην airbnb και μετα θα μου στειλουν τα κλειδια απο το σπιτι για να παω να το δω και αν δεν μ αρεσει στελνω πισω τα κλειδια και μου επιστρεφουν τα λεφτα...

Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε κατι με airbnb η ερωτηση μου ειναι αν οντως ετσι ειναι η διαδικασια η ειναι μουφα η ολη φαση...
Μου έχει τύχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο σενάριο όταν κάποια στιγμή αναζητούσα σπίτι στο εξωτερικό και εξαρχής κατάλαβα ότι πρόκειται για scam καθώς το airbnb δε λειτουργεί έτσι. Για να βεβαιωθείς κι εσύ μπορείς να του ζητήσεις το link από την καταχώρηση του σπιτιού στην ιστοσελίδα του airbnb. Πάω στοίχημα ότι θα αρνηθεί ή θα σου πει πως δεν υπάρχει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κι όμως γίνονται και μακροχρόνιες ενοικιάσεις με το airbnb. Δέστε στο help. Επίσης το airbnb παρείχε μια υπηρεσία co-hosting δηλαδή υπαλλήλους που επωμίζονταν όλη την ευθύνη της φιλοξενίας. Ψάχνω να βρω το λινκ αλλά το έχουν εξαφανίσει. Ίσως την έχουν καταργήσει;
Βέβαια συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι πρέπει να το ψάξεις ιδιαίτερα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Προσπαθώ εδώ και μισή ωρα να μπω στο site της airbnb και δεν λειτουργεί.Ξέρει κάποιος κάτι?Τι έγινε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το site επανήρθε.Αλλα την τελευταία φορά που έκλεισα δεν μου ζητήθηκε να βγάλω φωτογραφία την ταυτότητα μου και μετά selfie για να ταυτοποιήσουν ότι είναι εγώ.Τι είναι αυτό ;Έτσι γίνεται τώρα;
Επίσης η ιδιοκτήτρια του σπιτιού μου έγραψε ότι θα κάνουμε σελφ τσεκιν και θα μας στείλει οδηγίες με φωτογραφίες μια μέρα πριν.Πως γίνεται αυτό;Σαν κηνυγι θησαυρού μου ακούγεται με αγχωνει...θα φτάσουμε και βράδυ στην Αθήνα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom