Πολωνία Αποριες για κρακοβια

nastasava

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ούσα καινούργια συγχωρέστε με για τυχόν λάθη που θα κάνω! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και δε θα πρωτοτυπήσω!! θα αφορά το Άουσβιτς! Να αναφέρω ότι έχω διαβασει όλα τα σχόλια σχετικά με αυτό,ωστόσο η απορία μου είναι η εξής:
Στο επίσημο site που μπαίνω για να κάνω κράτηση είτε με ξεναγό είτε χωρίς,δίπλα από τις ώρες γράφει και place available και έναν αριθμό που διαφέρει,καθώς στις 9:00 το πρωι μπορεί να είναι 25( που αποτι έχω καταλάβει είναι και το μάξιμουμ) και στη 13:00 μπορεί να είναι 10. Αυτό τι σημαίνει? Ότι θα δω λιγότερα μέρη ή blocks? Γιατί αν είναι έτσι καλυτερα να πάω στις 9 το πρωι χωρίς ξεναγό ,να πάρω το βιβλιαράκι το ελληνικό και να τα δω όλα!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ανυπομονώ για την απάντησή σας!
 

nastasava

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδιά συγνώμη!!! Τώρα κατάλαβα ότι αφορά τις διαθέσιμες θέσεις!! Το είδα στα γρήγορα!!:eek::eek::eek:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ούσα καινούργια συγχωρέστε με για τυχόν λάθη που θα κάνω! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση και δε θα πρωτοτυπήσω!! θα αφορά το Άουσβιτς! Να αναφέρω ότι έχω διαβασει όλα τα σχόλια σχετικά με αυτό,ωστόσο η απορία μου είναι η εξής:
Στο επίσημο site που μπαίνω για να κάνω κράτηση είτε με ξεναγό είτε χωρίς,δίπλα από τις ώρες γράφει και place available και έναν αριθμό που διαφέρει,καθώς στις 9:00 το πρωι μπορεί να είναι 25( που αποτι έχω καταλάβει είναι και το μάξιμουμ) και στη 13:00 μπορεί να είναι 10. Αυτό τι σημαίνει? Ότι θα δω λιγότερα μέρη ή blocks? Γιατί αν είναι έτσι καλυτερα να πάω στις 9 το πρωι χωρίς ξεναγό ,να πάρω το βιβλιαράκι το ελληνικό και να τα δω όλα!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ανυπομονώ για την απάντησή σας!
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Εννοεί πόσες θέσεις ατόμων υπάρχουν διαθέσιμες για κράτηση στο συγκεκριμένο time slot
 

nastasava

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Εννοεί πόσες θέσεις ατόμων υπάρχουν διαθέσιμες για κράτηση στο συγκεκριμένο time slot
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το κατάλαβα μετά γιατί το είδα λίγο βιαστικά! Ωστόσο αν ξέρεις θα ήθελα να μου πεις ποια η διαφορά μεταξύ study tour και της απλής κράτησης θέσης σε group? με το study θα επισκευθώ πιο πολλά blocks( ανάλογα με την ώρα που θα επιλέξω) και θα είναι πιο επεξηγηματικοί? ή απλά θα δώσουμε περισσότερα χρήματα χωρίς να υπάρχει κάποια διαφορά?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το κατάλαβα μετά γιατί το είδα λίγο βιαστικά! Ωστόσο αν ξέρεις θα ήθελα να μου πεις ποια η διαφορά μεταξύ study tour και της απλής κράτησης θέσης σε group? με το study θα επισκευθώ πιο πολλά blocks( ανάλογα με την ώρα που θα επιλέξω) και θα είναι πιο επεξηγηματικοί? ή απλά θα δώσουμε περισσότερα χρήματα χωρίς να υπάρχει κάποια διαφορά?
Κρίνοντας από την ώρα που κρατάει θα είναι πιο επεξηγηματικό από το απλό τουρ.
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Η είσοδος στο Άουσβιτς Ι είναι δωρεάν πριν τις 10:00 και μετά τις 16:00 εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα. Στην ιστοσελίδα του μουσείου γίνονται οι κρατήσεις και βγάζεις εισιτήριο (δωρεάν ή μη).
https://visit.auschwitz.org/?lang=en
Υπάρχουν time slots των 20 λεπτών (π.χ. 9:00, 9:20, 9:40), αλλά υπόψη εισιτήρια μετά τις 8:40 και πριν τις 17:00 εξαντλούνται σχεδόν αμέσως μόλις διατεθούν online, περίπου τρεις μήνες πριν την επίσκεψη! Αν πας χωρίς εισιτήριο, πιθανότητες για δωρεάν έχεις πριν τις 8:00 το πρωί και πριν το κλείσιμο του μουσείου. Αλλιώς θα περιμένεις να μπεις σε κάποιο τουρ με ξεναγό, αλλά υπόψη ότι αγγλικά δεν πρόκειται να βρεις, εξαντλούνται και αυτά σχεδόν δύο μήνες πριν την επίσκεψη. Το μεγάλο τουρ των 6 ωρών έχει συνήθως καλύτερη διαθεσιμότητα στα αγγλικά από το απλό, αλλά και αυτό εξαντλείται. Αναγκαστικά λοιπόν θα κάνεις το τουρ σε άλλη γλώσσα, και θα σου πρότεινα τα πολωνικά (εκτός αν γνωρίζετε κάποια άλλη γλώσσα που υπάρχει) γιατί έχει φθηνότερο εισιτήριο.
Επειδή είναι κρίμα να καταστρέψεις την επίσκεψη και να χαλαστείς με τυχόν μεγάλες αναμονές/μη διαθεσιμότητα εισιτηρίου και δεδομένου ότι απαιτεί μιάμιση ώρα να φτάσεις στο στρατόπεδο, γνώμη μου είναι να έχεις κλείσει ηλεκτρονικά σε κάθε περίπτωση, οι λύσεις της τελευταίας στιγμής με τα τουρ από γραφεία στην Κρακοβία είναι πανάκριβες και ασύμφορες, ενώ αν πάτε μόνοι σας μπορεί να χρειαστεί να περιμένετε ώρες, Στην τελευταία περίπτωση,αφού εκδώσετε εισιτήρια προτιμήστε να επισκεφθείτε πρώτα το Μπιρκενάου όπου η είσοδος είναι δωρεάν, και να είστε πίσω την ορισμένη ώρα για το τουρ ή την είσοδο.
Α, οι τιμές είναι σε ζλότι, χοντρικά 12€ για το 3,5ωρο τουρ και 21 € για το εξάωρο. Τα αντίστοιχα πολωνικά λίγο ποιο φθηνά.
Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω το λεωφορείο που πάει στο Άουσβιτς αναχωρεί από το σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας όπως διάβασα σε ένα άλλο σχόλιο ή από το σταθμό των λεωφορείων στην Κρακοβία που βρήκα στο διαδίκτυο ;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ε, λεωφορείο είναι, και όσο να ναι, από τον σταθμό των λεωφορείων θα φεύγει
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Ε, λεωφορείο είναι, και όσο να ναι, από τον σταθμό των λεωφορείων θα φεύγει
Καλημέρα και εγώ για αυτό το έψαξα απλά επειδή διάβασα σε ένα σχόλιο είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρη παρόλο που ήταν λίγο χαζή ερώτηση .
 

nastasava

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα και εγώ για αυτό το έψαξα απλά επειδή διάβασα σε ένα σχόλιο είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρη παρόλο που ήταν λίγο χαζή ερώτηση .
Πάντως χωρίς να έχω πάει ακόμα Πολωνία και συγκεκριμένα Άουσβιτς, θα σου έλεγα να δεις αν σε συμφέρει καλύτερα το uber, εγώ θα το ψάξω λίγο όταν θα είμαι εκεί για τις μετακινήσεις γιατί έχω ακούσει ότι είναι οικονομικό!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οικονομικό για να μετακινηθείς μέσα στην πόλη όχι για να κάνεις 140 χλμ πήγαινε έλα Κρακοβία Άουσβιτς.
Aφού υπάρχει φθηνό λεωφορείο/τρένο τι το ψάχνετε με ταξιά, Uber, λιμουζίνες, νοικιάρικα κτλ;
 

nastasava

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Οικονομικό για να μετακινηθείς μέσα στην πόλη όχι για να κάνεις 140 χλμ πήγαινε έλα Κρακοβία Άουσβιτς.
Aφού υπάρχει φθηνό λεωφορείο/τρένο τι το ψάχνετε με ταξιά, Uber, λιμουζίνες, νοικιάρικα κτλ;
Καλά δεν είπα ότι θα πάω παντού με uber! Ότι θα το ψάξω είπα!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom