Πολωνία Αποριες για κρακοβια

KalliT

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Υπάρχουν διάφορες εταιρίες που κάνουν τη διαδρομή. Η Flixbus και η szwagropol είναι οι δύο που είχα χρησιμοποιήσει για μετάβαση και επιστροφή. Με ασύρματο ίντερνετ και πολύ άνετες και εννοείτε οικονομικές. Τα εισιτήρια τα κλείνεις από ίντερνετ και τους δείχνεις τον αριθμό κράτησης.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Πας στον κεντρικό σταθμό τρένων, από πίσω είναι ο κεντρικός σταθμός λεωφορείων. Από εκεί ξεκινάνε λεωφορεία και βανάκια για Ζακοπάνε πχ https://maxbus.pl/. Πας πρωί και φεύγεις με το πρώτο που ξεκινά εκείνη την ώρα.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι είτε με flixbus είτε με τρένο (intercity.pl) ;)
Ευχαριστώ για τις πληροφορείες!!

Το τρένο κάνει 3.5 ώρες αν δεν κάνω λάθος.
Ευχαριστώ!!
 
Last edited by a moderator:

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπερααα..γυρισα πριν 3 μερες από Κρακοβια. Εμεις μειναμε στο Hotel Alexande στο κεντρο, διπλα στα παντα και για να μετακινηθούμε χρησιμοποιήσαμε μονο ποδια πλην των επισκεψεων στο Άουσβιτς-Μπιρκεναου και στα Αλατορυχεια που κλεισαμε με οργανωμενη εκδρομη μεσω του cracowlocaltours . Οποιαδήποτε πληροφορια μπορω να σας δωσω με μεγαλη χαρα!
Καλησπέρα, Θέλω να σας ρωτήσω αν πήγατε στο Άουσβιτς και στα αλατορυχεία την ίδια μέρα ή χρειάζονται ξεχωριστές μέρες ;

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από μία εβδομάδα γυρίσαμε από Κρακοβία. Ότι απορίες έχετε μπορώ να σας βοηθήσω. Για την επίσκεψη στο Auschwitz, εμείς πήγαμε μεμονωμένα. Πήραμε από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό λεωφορείο που σε αφήνει έξω από το Auschwitz 1 ( τιμή 48 ζλοτυ/ 12 ευρώ, τα δύο άτομα πήγαινε έλα) η διαδρομή είναι μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά. Το εισιτήριο για το Auschwitz το κλείνεις από το επίσημο site (για μεμονωμένη ξενάγηση), έτσι δεν περιμέναμε καθόλου στην ουρά. Με το που μπαίνεις με 10 ευρώ παίρνεις δύο βιβλία στα Ελληνικά που σου εξηγούν ποια διαδρομή να πάρεις, τι θα δεις, και σε ποια γκέτο θα μπεις. Όταν μετά από τρεις περίπου ώρες τελειώσαμε με το Auschwitz 1, πήραμε ένα μαύρο λεωφορείο (είναι δωρεάν) που κάθε πέντε λεπτά σε πηγαίνει από το Auschwitz 1 στο Auschwitz 2 - Μπιρκεντάου. Με τα ίδια βιβλία (πάλι περιέγραφαν διαδρομή, τι θα δεις κ.τ.λ επισκεφτήκαμε και το δεύτερο στρατόπεδο. Πιστεύω ότι δεν αξίζει η οργανωμένη εκδρομή γιατί στοιχίζει αρκετά (περίπου 300 ζλότυ/ 76 ευρώ το κάθε άτομο). Επίσης η ξενάγηση είναι στα Αγγλικά, και για να μπεις με γκρουπ πρέπει να περιμένεις στην ουρά.
Καλημέρα , μήπως γνωρίζεται που μπορώ να βρω τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς γτ η ατομική κράτηση στο Άουσβιτς ξεκινάει 8:40 και Θέλω να δω αν προλαβαίνουμε με το καλό να είμαστε εγκαίρως με κάποιο μέσο μεταφοράς ;;;;;;;;;;;
 
Last edited by a moderator:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλημέρα , μήπως γνωρίζεται που μπορώ να βρω τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς γτ η ατομική κράτηση στο Άουσβιτς ξεκινάει 8:40 και Θέλω να δω αν προλαβαίνουμε με το καλό να είμαστε εγκαίρως με κάποιο μέσο μεταφοράς ;;;;;;;;;;;
Καλημέρα,η εταιρία που γνωρίζω μόνο είναι η Lajkonik,που απ οτι διάβασα τα λεωφορεία της Lajkonik στον κεντρικό σταθμό,πίσω από την Galeria Krakowska και νομίζω είναι η μόνη εταιρία που σ αφήνει ακριβώς έξω απ το μουσείο.
Θα βρεις τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς στο παρακάτω λινκ:
https://www.lajkonikbus.pl/krakow---oswiecim.html
Στο σαιτ της εταιρίας θα βρεις και τα δρομολόγια της επιστροφής απλά ρώτα τους και εκει οταν πας αν ισχύουν μήπως έχει αλλάξει κάτι.Όποιος γνωρίζει κ άλλη εταιρία καλύτερη,ας το αναφέρει....
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
T
Καλημέρα , μήπως γνωρίζεται που μπορώ να βρω τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς γτ η ατομική κράτηση στο Άουσβιτς ξεκινάει 8:40 και Θέλω να δω αν προλαβαίνουμε με το καλό να είμαστε εγκαίρως με κάποιο μέσο μεταφοράς ;;;;;;;;;;;
Το παρακάτω link θα σου λύσει πολλές απορίες.
https://www.busy-krk.pl/en/how-to-get-to-auschwitz/
Είναι καλύτερα να πας όμως με την εταιρεία Lajkonik ( που αναφέρεται και πιο πάνω) , διότι είναι η μοναδική που έχει στάση ακριβώς μπροστά στο μουσείο του .Άουσβιτς . Οπότε αν πάρεις το λεωφορείο των 7:10 θα είσαι εκεί 8:35. ( τα δρομολόγια είναι αρκετά ακριβή , χωρίς καθυστερήσεις).
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλημέρα,η εταιρία που γνωρίζω μόνο είναι η Lajkonik,που απ οτι διάβασα τα λεωφορεία της Lajkonik στον κεντρικό σταθμό,πίσω από την Galeria Krakowska και νομίζω είναι η μόνη εταιρία που σ αφήνει ακριβώς έξω απ το μουσείο.
Θα βρεις τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς στο παρακάτω λινκ:
https://www.lajkonikbus.pl/krakow---oswiecim.html
Στο σαιτ της εταιρίας θα βρεις και τα δρομολόγια της επιστροφής απλά ρώτα τους και εκει οταν πας αν ισχύουν μήπως έχει αλλάξει κάτι.Όποιος γνωρίζει κ άλλη εταιρία καλύτερη,ας το αναφέρει....
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση :)

T


Το παρακάτω link θα σου λύσει πολλές απορίες.
https://www.busy-krk.pl/en/how-to-get-to-auschwitz/
Είναι καλύτερα να πας όμως με την εταιρεία Lajkonik ( που αναφέρεται και πιο πάνω) , διότι είναι η μοναδική που έχει στάση ακριβώς μπροστά στο μουσείο του .Άουσβιτς . Οπότε αν πάρεις το λεωφορείο των 7:10 θα είσαι εκεί 8:35. ( τα δρομολόγια είναι αρκετά ακριβή , χωρίς καθυστερήσεις).
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση :) σε περίπτωση καθυστέρησης θα μας επιτρέψουν να μπούμε μήπως γνωρίζεις ;;;; αλλιώς είδα έχει και λεωφορείο που φτάνει 7:50 νομίζω απλά ειναι σχεδον μια ώρα νωρίτερα
 
Last edited by a moderator:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλημέρα,η εταιρία που γνωρίζω μόνο είναι η Lajkonik,που απ οτι διάβασα τα λεωφορεία της Lajkonik στον κεντρικό σταθμό,πίσω από την Galeria Krakowska και νομίζω είναι η μόνη εταιρία που σ αφήνει ακριβώς έξω απ το μουσείο.
Θα βρεις τα δρομολόγια από Κρακοβία για Άουσβιτς στο παρακάτω λινκ:
https://www.lajkonikbus.pl/krakow---oswiecim.html
Στο σαιτ της εταιρίας θα βρεις και τα δρομολόγια της επιστροφής απλά ρώτα τους και εκει οταν πας αν ισχύουν μήπως έχει αλλάξει κάτι.Όποιος γνωρίζει κ άλλη εταιρία καλύτερη,ας το αναφέρει....
Δεν γνωρίζω αλλά ελπίζω οχι..ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα...
 

GeorgiaVas

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
παιδια να ρωτησω. Όσον αφορά το Άουσβιτς ποια είναι η διαδικασία για να κλείσοω εισιτήρια. Προσέγγισα το σάιτ του μουσείου ωστοσο με μπέρδεψαν οι ώρες . Μπορώ να διαλλέξω όποια ώρα θέλω ακόμα κι αν δεν λέει ότι απευθύνεται σε άτομα χωρίς ξεναγό ; Επίσης είναι πράγματι δωρεάν ; Και ακόμα εχω ακούσει ότι πρέπει να περιμενεις σε ουρά πριν μπεις . ισχυει ;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
παιδια να ρωτησω. Όσον αφορά το Άουσβιτς ποια είναι η διαδικασία για να κλείσοω εισιτήρια. Προσέγγισα το σάιτ του μουσείου ωστοσο με μπέρδεψαν οι ώρες . Μπορώ να διαλλέξω όποια ώρα θέλω ακόμα κι αν δεν λέει ότι απευθύνεται σε άτομα χωρίς ξεναγό ; Επίσης είναι πράγματι δωρεάν ; Και ακόμα εχω ακούσει ότι πρέπει να περιμενεις σε ουρά πριν μπεις . ισχυει ;
Η είσοδος στο μουσείο είναι δωρεάν και υπάρχουν 2 επιλογές.Να κάνεις ξενάγηση εντελώς μόνος σου αλλά έχεις την δυνατότητα μόνο το πρωί μέχρι τις 10:00 και μετά το μεσημέρι απ τις 16:00 και μετα μετά μέχρι να κλείσει το μουσείο σε περίπτωση που επιλέξεις να κάνεις την ξενάγηση μόνη σου θα σου πρότεινα να αγοράσετε με την παρέα σου ένα βιβλιαράκι που υπάρχει μάλιστα και στα ελληνικά το οποίο το αγοράζεις απ το μαγαζάκι στην είσοδο του μουσείο το οποίο η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ απ οτι μου είπαν και θα σε βοηθήσει πολύ ώστε να καταλάβεις τι βλέπεις σε κάθε δωμάτιο γιατί αλλιώς μπορεί να μην καταλάβεις τίποτα.Η δεύτερη επιλογή είναι να κλείσεις απ το σαιτ ξενάγηση με ξεναγό στις γλώσσες που έχει σαν επιλογή με το ανάλογο κόστος βέβαια.Επίσης υπάρχει και το 2ο στρατόπεδο Μπιρκεναου που σε πηγαίνει δωρεάν ένα λεωφορειάκι απο την είσοδο του Άουσβιτς1.Οποιο εισητήριο κ αν επιλέξεις θα σου πρότεινα να το κλείσει από τώρα γιατί οι θέσεις εξαντλούνται αστραπιαία...
 

GeorgiaVas

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Ευχαριστώ πολυ και πάλι ! ολα τα ξερεις πια :xalara:. Το Μπίρκεναου είναι ανοιχτό χωρίς ξεναγό μετα τις 10;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom